Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Divortul, singura solutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
Problematic

Problematic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.03.2016
Nu am fost niciodata adeptul spalatului rufelor in public, dar sub anonimat pare mai ok... Voi incerca sa fiu cat mai scurt:
Casatoriti de vreo 11 ani, amandoi in jururul varstei de 35 de ani si doi copii sub 5 ani.
Nu a existat niciodata violenta intre noi ci certurile normale care uneori se termina cu dormitul in camera separate. Certurile astea uneori erau mai dese alteori mai rare, dar au existat mereu. Oricum intotdeauna au existat si momente superbe, momente de fericire etc.
Pe la 30 de ani am avut eu un moment de criza a varstei si nu stiam ce vreau... s-a discutat si atunci problema divortului... dar mi-am revenit si am continuat impreuna.
Acum... sotia spune ca nu este fericita ca simte ca nu ne mai putem intelege si ca incepem sa afectam si viata copiilor mai ales ca acum am ajuns sa ne certam si in fata copiilor...

Insista pe chestia ca nu mai exista atractie intre noi ca parem deja doi straini ce continuam din inertie si nu parem sa mai avem afectiune unul pt celalalt...
Nu neg ca nu exista un sambure de adevar aici dar parerea mea este ca am intrat intr-o monotonie... mai ales de cand avem copiii nu am mai reusit sa facem ceva pt noi, ceva separat care sa ne relaxeze... tot incercam chestia asta dar mereu ne lovim de lipsa de timp...
Ma rog... am decis sa incercam si ceva consiliere profesionala... vom vedea daca ne va ajuta.
Ceea ce ma chinuie cel mai tare este ca stim cauzele dar nu reusim sa le discutam, nu reusim sa comunicam cum trebuie si cand incepem sa discutam e de ajuns o chestie sa se spuna mai aiurea ca fiecare intra in defensiva si se ajunge la cearta...
La mijloc acum sunt si copiii, pe care ii iubim la nebunie si e greu sa te gandesti ca exista o sansa sa nu mai fii sub acelasi acoperis cu ei...
Binenteles ca sunt multe detalii la mijloc dar in mare e situatia expusa si pe mine ma intriga faptul ca in principiu divorturile vin de la violente in familie, vicii ce distrug familia in sine, inselat etc... noi nu avem chestiile astea...
Inca nu stiu sigur de ce expun asta aici... dar nah... poate mai e lume in situatii asemnatoare si ajuta sa vorbim...

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
trimiteti copiii la bunici si luati-va o vacanta in tenerife.

Edited by gumball3000, 31 March 2016 - 12:03.


#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,565
  • Înscris: 16.03.2004
Voi stiti mai bine ce trebuie sa faceti.
divortul este un pacat, oricum.Posted Image

#4
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:

[...] ma intriga faptul ca in principiu divorturile vin de la violente in familie, vicii ce distrug familia in sine, inselat etc... noi nu avem chestiile astea...
Nu am experienta in domeniu, dar din auzite as zice ca divorturile vin mult mai mult de la "plictiseala" unuia de celalalt, decat de la violente sau alte vicii. Cu inselatul se poate sa ai dreptate.

Cat despre situatia ta, nu stiu, duceti si voi copiii la bunicii lor un weekend, o saptamana, un an (Posted Image) si iesiti putin in lume. In functie de ce va place, sau de ce faceati atunci cand lucrurile intre voi mergeau, puteti merge la munte, la mare, la schi (acum nu se mai poate dar ca idee de principiu), la un film, la opera, la teatru, la o plimbare prin parc...

Fa ceva care sa va faca sa va simtiti din nou bine impreuna, asta daca tu vrei sa salvezi relatia. Daca nu...

Edit:
Topic-ul este deschis pe aria "Girls at play" si tu spui asta... :D

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:

Acum... sotia spune ca nu este fericita [...]

Edited by dasvik, 31 March 2016 - 12:12.


#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Ce-mi place mie de voi, cum dati de greu, gata, divort! De ce ati mai plecat pe calea asta daca stiati ca nu sunteti in stare sa tineti o familie?

Ce nu va spune nenea ala la primarie si cateodata nici popa este ca lucrurile nu o sa fie intotdeauna roz. Ca mai exista si greutati si o sa va pocneasca in cap de n-o sa stiti de voi. Daca atunci alegeti calea cea usoara (divortul), n-ar fi o problema, o puneti la capitolul rateuri in viata si o luati de la capat. Dar copiii aia ce vina au? Faptul ca divortul e din ce in ce mai uzual nu inseamna ca sunt mai putini afectati copii. Cadeodata raman cu traume pe viata (stii povestea, le intra in cap ca din vina lor sunt despartiti parintii si poarta toata viata bolovanul asta dupa ei).

Fii barbat si salveaza-ti casnicia. Sotia are nevoie de afectiune, e atat de greu sa i-o oferi? Pentru certuri, daca nu reusiti sa va reglati singuri, mergeti la psiholog, va va invata cateva trucuri ca sa rezolvati situatiile conflictuale.

Si nu uita, ca o relatie sa mearga nu trebuie sa va priviti unul pe celalalt (o sa va plictisiti la un moment dat, si de aici si conflictele), ci sa priviti amandoi in aceeasi directie. Te las pe tine sa gasesti directia...

Edited by Michidoo, 31 March 2016 - 12:17.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:

Insista pe chestia ca nu mai exista atractie intre noi ca parem deja doi straini ce continuam din inertie si nu parem sa mai avem afectiune unul pt celalalt...
Nu neg ca nu exista un sambure de adevar aici dar parerea mea este ca am intrat intr-o monotonie... mai ales de cand avem copiii nu am mai reusit sa facem ceva pt noi, ceva separat care sa ne relaxeze... tot incercam chestia asta dar mereu ne lovim de lipsa de timp..
Ăsta nu e un sîmbure de adevăr, e ditamai bolovanul. Aici zic eu că trebuie să lucrezi dacă vrei să rămîneți împreună. Monotonia distruge tot ce ați clădit pînă acum.
Faceți în așa fel încît să aveți timp doar pentru voi, înrolați bunicii să vă ajute - adică să aibă grijă de copii din cînd în cînd.
Adu-ți aminte cum te comportai cînd îi făceai curte - o floare, o ieșire în oraș, un cadou spontan, nu doar de ziua ei și de Crăciun, etc.

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:

Insista pe chestia ca nu mai exista atractie intre noi ca parem deja doi straini ce continuam din inertie si nu parem sa mai avem afectiune unul pt celalalt...
In limbajul femeilor asta inseamna ca au gasit deja pe cineva cu potential, si din momentul ala incearca sa devina disponibile Posted Image

Edited by vubiv, 31 March 2016 - 12:17.


#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ați încercat să vă recondimentați viața sexuală, să faceți swinging sau să vă luați fiecare câte un amant/amantă?

#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Are un handralau si nu de ieri.

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 e_bulu, on 31 martie 2016 - 12:16, said:

Are un handralau si nu de ieri.
Și ce, ăsta e motiv de divorț? Se pot comporta civilizat, ca doi adulți responsabili și el să plece să se plimbe prin parc cu copiii când vine prietenul soției în vizită. Sau ar putea duce copiii la bunici și să socializeze în trei.

Edited by neur0, 31 March 2016 - 12:20.


#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Parca-i un articol de pe Smartwoman, unde toate femeile moderne se plang ba ca partenerul nu are un cuc de o juma' de metru lungime, ba ca ar fi mai bine sa aiba cel putin zece parteneri sexuali, ba ca ar fi mai bine sa se marite dupa 40 de ani, etc.
Aceasta rutina a voastra apare la orice cuplu, stai linistit, de regula dupa nasterea primului copil. Nu cred ca ai spus tot adevarul aici, ci doar o jumatate de adevar. Plictiseala de care vorbesti a aparut de undeva. De cand nu i-ai mai cumparat o floare? De cand n-ati mai iesit toti la o pizzerie? Universul vostru se invarte acum in jurul copiilor, de aceea nu mai aveti timp si pentru voi.

#12
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nu ti-a zis ca "a evoluat"?

#13
Problematic

Problematic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.03.2016

 dark, on 31 martie 2016 - 12:04, said:

Voi stiti mai bine ce trebuie sa faceti.
divortul este un pacat, oricum.Posted Image
Religia si pacatul e ultima mea grija...

 dasvik, on 31 martie 2016 - 12:09, said:


Edit:
Topic-ul este deschis pe aria "Girls at play" si tu spui asta... Posted Image
Nu l-am deschis aici... cred ca a fost mutat...

 Michidoo, on 31 martie 2016 - 12:15, said:

Ce-mi place mie de voi, cum dati de greu, gata, divort! De ce ati mai plecat pe calea asta daca stiati ca nu sunteti in stare sa tineti o familie?

Ce nu va spune nenea ala la primarie si cateodata nici popa este ca lucrurile nu o sa fie intotdeauna roz. Ca mai exista si greutati si o sa va pocneasca in cap de n-o sa stiti de voi. Daca atunci alegeti calea cea usoara (divortul), n-ar fi o problema, o puneti la capitolul rateuri in viata si o luati de la capat. Dar copiii aia ce vina au? Faptul ca divortul e din ce in ce mai uzual nu inseamna ca sunt mai putini afectati copii. Cadeodata raman cu traume pe viata (stii povestea, le intra in cap ca din vina lor sunt despartiti parintii si poarta toata viata bolovanul asta dupa ei).

Fii barbat si salveaza-ti casnicia. Sotia are nevoie de afectiune, e atat de greu sa i-o oferi? Pentru certuri, daca nu reusiti sa va reglati singuri, mergeti la psiholog, va va invata cateva trucuri ca sa rezolvati situatiile conflictuale.

Si nu uita, ca o relatie sa mearga nu trebuie sa va priviti unul pe celalalt (o sa va plictisiti la un moment dat, si de aici si conflictele), ci sa priviti amandoi in aceeasi directie. Te las pe tine sa gasesti directia...

As vrea ca lucrurile sa fie asa simple si sa zicem e putin mai greu... dar cand situatia te afecteaza uiti de anumite principii... Dupa cum ziceam si in postul meu cam stim care sunt problemele dar orgoliile si modul de a comunica ne cam impiedica de o vreme...

 radunic, on 31 martie 2016 - 12:15, said:

Ăsta nu e un sîmbure de adevăr, e ditamai bolovanul. Aici zic eu că trebuie să lucrezi dacă vrei să rămîneți împreună. Monotonia distruge tot ce ați clădit pînă acum.
Faceți în așa fel încît să aveți timp doar pentru voi, înrolați bunicii să vă ajute - adică să aibă grijă de copii din cînd în cînd.
Adu-ți aminte cum te comportai cînd îi făceai curte - o floare, o ieșire în oraș, un cadou spontan, nu doar de ziua ei și de Crăciun, etc.

Usor de zis... dar din pacate din motive greu de inteles e greu de facut... ca mai sus: orgolii, principii... timp... stiu sunt scuze ieftine...

 vubiv, on 31 martie 2016 - 12:16, said:

In limbajul femeilor asta inseamna ca au gasit deja pe cineva cu potential, si din momentul ala incearca sa devina disponibile Posted Image
Analizat si situatia asta, nu o exclude in totalitate dar pe moment nu cred ca este vorba de asta... sunt multe detalii si pe scurt e ca deocamdata nu cred ca e vorba de asta...

#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 florinbad, on 31 martie 2016 - 12:24, said:

De cand nu i-ai mai cumparat o floare?
Flori se dădeau în secolul 19. Acum trebuie să-i cumperi soției un dildău ca să-ți arăți afecțiunea. Ea la rândul ei, ca să își arate afecțiunea, îl va boteza cu numele tău și-l va alinta ca pe tine.

 Problematic, on 31 martie 2016 - 12:26, said:

Analizat si situatia asta, nu o exclude in totalitate dar pe moment nu cred ca este vorba de asta... sunt multe detalii si pe scurt e ca deocamdata nu cred ca e vorba de asta...
Nu crezi, nu vrei să crezi sau nu-ți convine să crezi?

#15
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Soluţii sînt căcălău, problema e dacă vi se potrivesc vouă, sau vreţi să le acceptaţi ca soluţii, şi nu doar aflare în treabă.

Dacă vreţi să rămîneţi împreună, aduceţi-vă aminte pentru ce v-aţi plăcut (luat) de prima oară. Nu se poate să fi dispărut chiar tot ce vă plăcea unul la altul (în afară de fizic, să spunem, cu toate că la 35 nu cred că arătaţi de 60). Treceţi peste orgolii, ce-aţi spus unul sau altul despre celălalt, gîndiţi-vă că dacă aveţi copii de care nu puteţi da divorţ, aşa puteţi să staţi şi voi împreună, pentru motive mai importante decît voi înşivă (copiii, ce-aţi construit pînă acuma, casă, lucruri).

Dacă chiar nu vă mai suferiţi unul pe celălalt, şi mai mult vă faceţi rău decît bine unul altuia (şi amîndoi copiilor) atunci mai bine divorţaţi. Dar chiar şi atunci, gîndiţi-vă că n-o să vă fie nici unuia dintre voi uşor s-o luaţi de la capăt pentru că „aveţi bagaj” (copii, griji, de care noilor parteneri s-ar putea să nu le pese, ba chiar să vă boscorodească pentru asta), şi nu în cele din urmă, riscaţi să vi se întîmple şi a doua oară acelaşi lucruri, pentru că deşi oamenii par diferiţi, unele lucruri nu se schimbă de la om la om.

PS. Chiar dacă multora li se pare că banii (sau mai degrabă lipsa lor) sînt principala problemă pentru care divorţează lumea, lucrurile nu stau deloc aşa. Cei cele care se gîndesc doar la confortul material legat de celălalt sex s-ar putea să descopere că mai există o grămadă de alte probleme care se ivesc, chiar şi în prezenţa banilor, sau al traiului îndestulat.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 vubiv, on 31 martie 2016 - 12:16, said:

In limbajul femeilor asta inseamna ca au gasit deja pe cineva

 e_bulu, on 31 martie 2016 - 12:16, said:

Are un handralau si nu de ieri.
pentru ca nu

 neur0, on 31 martie 2016 - 12:16, said:

Ați încercat să vă recondimentați viața sexuală, să faceți swinging sau să vă luați fiecare câte un amant/amantă

De obicei, in aceste situatii, cand ti-a spus in acest fel, relatia e gata. Orice ai face doar va intarzia un pic directia clara.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Mie mi se pare un subiect serios. Nu inteleg mistoul in cazul asta
O sa revin mai tarziu de la servici

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:


Daca inca nu a aparut altcineva in viata ta sau a ei, se mai pot reface lucrurile. Asta daca nu sunteti lenesi. Cel mai greu lucru e sa intretii o relatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate