Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Casa P+1, 2016, Moara Vlasiei

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#19
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
consider ca nu isi au rostul discutiile referitoare la greseli gramaticale/matematice(desi nu era niciuna:) )
astept inca pareri referitoare la preturile de proiectare, pareri despre amplasament, recomandari de arhitecti,avantajele unui proiect complet:)

#20
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Un teren pe lung nu e chiar atat de rau precum pare. Si noi avem un teren pe lung si imi convine ca e mai mult pe lung si nu  patratos, deoarece am facut o terasa in spatele casei, unde am lasat mai mult loc pentru gradina (in fata casei avem drumul si o retragere de vreo 10 m), asa ca privirea se poate hodini intr-o gradinita. Plus ca fata de strada poti avea o mai mare intimitate, putand plasa casa ceva mai departe de strada. Noi avem deschidere 14 m la strada, iar casa noastra mi se pare practica asa cum e. Cu exceptia grajului pe care l-am transformat intr-o camera mare tehnica deocamdata si de depozitare.

In schimb, vecinul nostru, care a avut un teren mai degraba patratos, si-a amplasat casa in mijlocul terenului si nu i-a mai ramas aproape nimic spatiu verde. Fata de strada nu stiu daca are 10 m, inspre strada si-a facut si fatada si terasa, acolo nu are gradina deloc, dar intimitate nu prea are,la distanta atat de mica de carosabil.

O casa pe latime de 8 metri nu e usor de facut, eu iti las planurile noastre, poate te inspira cu ceva, sau macar te vor linisti ca o sa poti face ceva deosebit si tu, cu toate problemele generate de impartirea terenului.

http://forum.softped...6#entry13968732

Ca pret de proiectare, proiectul complet, cu tot ce trebuie, ne-a costat 11 euro/mp.

Bafta si capul sus!

Attached Files


Edited by lenny13, 27 March 2016 - 22:21.


#21
angelica1234

angelica1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.01.2014

View Postciotic, on 27 martie 2016 - 19:37, said:

Povestea incepe cam asa: in 2013, am achizitionat impreuna cu o ruda un teren de 1500mp, pe care doream sa contruim fiecare cate o mica casuta. Dupa 2 ani, mai exact in 2015, am decis sa impartim acel teren(din diverse motive); nu ne-am putut intelege cu privire la modul in care sa impartim terenul(astfel incat sa ramana 2 loturi cu o deschidere oarecum buna); intr-un final am impartit terenul pe lungime, ramanand cu un teren cu deschidere de 12.4m si cu o lungime de vreo 60m:)

Aceasta a fost prima lectia: nu cumparati niciodata cu vreo cuinostinta/prieten/ruda etc. sunt sigur ca voi invata si alte lectii pe parcursul aceste constructii.

Am decis ca anul acesta sa ne apucam de contructie, chiar daca bugetul este unul mic; speram totusi sa terminam casa la rosu(eventual gemuri si acoperis pana la venirea iernii...urmatoare);
Am discutat pana acum (face to face) cu 2 arhitecti de la care am primit aceste oferte:
1. primul mi-a dat oferta de 900euro pentru DTAC+PT+DDE structura
2. al doilea mi-a dat oferta de 1040euro pentru DTAC+PT, iar pentru DTAC+PT+DDE 1300euro.

Casa va fi una foarte simpla(forma patrata 8x8), rezultand un 128mp construiti.

As dori, daca puteti, sa imi recomandati vreun arhitect cu care ati lucrat, fiindca sunt un pic reticent in a lucra cu cineva despre care nu am gasit mari informatii/review-uri.

V-am spus doar de cei 2 arhitecti fiindca am primit oferte si de 20mp pentru proiect, oferte care mi s-au parut exagerate. Care ar fi pretul corect pentru un proiect?

Imi puteti explica pe scurt, ce contine fiecare proiect? Care ar fi diferentele intre DTAC PT si DDE? La ce m-ar ajuta fiecare din ele? In CU mi s-a cerut pe langa DTAC si PT+verificatori- acest lucru imi este destul de neclar; am inteles ca si DTAC ar trebuie semant si stampilat de un verificator MLPAT, deci teoretic mi-ar fi de ajuns DTAC cu verificatori. Problema e, ca nici doamna de la primarie nu a stiut sa imi explice ce ar trebui sa contina un proiect pentru care sa obtin autorizatia de constructie.

Am atasat si 2 schite provizorii din care reiese cumva compartimentarea: la parter va fi bucataria, o baie, living-ul care va cuprinde si o zona de luat masa, iar la etaj vor fi cele 3 camere si o baie. Dupa cum a fost gandita de mine, casa va fi pe cadre.

Astept recomandari din partea voastra. Va voi tine la curent cu parcursul aceste aventuri:)








Un arhitect bun Liliana Chiaburu,  eu am intrat sa vad ce a facut ea si este superb.Iar zona Vlasiei am vizitat o nu de mult si chiar e superb a,  e acolo o manastire micuta langa padure,o manastire din lemn frumos facuta.  Ideea era asa ca fapt divers de ce nu Incerci ceva traditional stil muntenesc, dna arhitect chiar se pricepe.
Nu ii fac reclama, nici nu o cunosc personal, insa are fler si stil in a combina traditionalul cu modernismul. Prin primavara ce vine daca mi ies toate bine pun si eu de o cobstructie micuta, intai sa mi gasesc terenul.

#22
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postangelica1234, on 28 martie 2016 - 00:47, said:

Un arhitect bun Liliana Chiaburu,  eu am intrat sa vad ce a facut ea si este superb.Iar zona Vlasiei am vizitat o nu de mult si chiar e superb a,  e acolo o manastire micuta langa padure,o manastire din lemn frumos facuta.  Ideea era asa ca fapt divers de ce nu Incerci ceva traditional stil muntenesc, dna arhitect chiar se pricepe.
Nu ii fac reclama, nici nu o cunosc personal, insa are fler si stil in a combina traditionalul cu modernismul. Prin primavara ce vine daca mi ies toate bine pun si eu de o cobstructie micuta, intai sa mi gasesc terenul.

   Mie mi se pare cam greu sa faca o casa in stil traditional pe latimea fatadei de 8 metri. Chiar daca lungimea terenului are 60 metri, nu poti plasa fatada casei catre gardul care e la 2 metri, prin urmare fatada si intrarea principala trebuie sa fie pe latura de 8 m.

Edited by lenny13, 28 March 2016 - 07:44.


#23
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Se poate si pe teren mai ingust Posted Image

http://www.archello....ject/lama-house

P.S. Nu discutam costurile, ca sigur ala nu a fost proiect complet de 900 de euro si nici constructie de 300/mp

Edited by oMariusRO, 28 March 2016 - 08:18.


#24
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
casa in stil traditional nu pot face, nu numai din cauza deschiderii, dar din cauza bugetului; case inguste si frumoase sunt, dar iarasi totul se reduce la buget:)
maine voi avea o intalnire cu cei care mi-au propus suma de 900euro pentru proiect, si voi vedea cum decurg lucrurile; va voi tine la curent cu plansele/3d-urile etc.

#25
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Si eu am casa 8,5 x12m pe un teren de 12,5 m latime si lung de 59m. Si e chiar f . OK  . Am spatiu mare si in fata casei (masini , garaj) si in spate ( loc de joaca, gradina, tersasa....)

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Studiul geotehnic necesar autorizatiei, costa in general 1000 ron si poti sa-l faci si in regim particular, ca sa nu mai dai comision arhitectului. Mai multe detalii pe PM.

#27
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Numele arhitectei este: Iolanda Gheorghiu. Imi poate oferi cineva informatii utile, referitoare la modul de lucru etc. A facut cineva vreun proiect cu dansa? Inca sunt indecis ce sa aleg. Nu as vrea sa fac economie de cateva sute de euro pentru proiect, ca sa plang ulterior:)

Edited by ciotic, 28 March 2016 - 10:28.


#28
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Am primit din partea arhitectei un plan de situatie-prima poza
Eu ma gandeam ca ar fi mai bine sa fie asezata casa paralela cu gardul lateral, in schimb varianta arhitectei a fost casa paralela cu gardul din fata casei(drumul)

Care ar fi cea mai buna varianta in acest caz al latimii terenului?(fata de hotare se respecta distanta de 2m pentru pereti fara geamuri, conform noului cod civil)

Attached Files



#29
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Casa ar trebui asezata in functie de utilizarea camerelor si a punctelor cardinale. Mergi acolo si stai cateva ore imaginandu-ti ca sunt camerel si privesti pe geam. Daca esti o persoana care iubeste soarele vei vrea sa iti bata in geam cat mai mult, daca iti place sa stai pe terasa si sa privesti apusul vei pune acea zona pe vest. nu cred ca iti va place sa stai sa te relaxezi sau sa stai la masa cu familia avam njmai gardul tau in fata ochilor....
Noi am tot invartit-o, am schimbat apoi bucataria cu camera tehnica, tocmai sa avem zonele spre care privesti cat mai agreabile.

#30
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sau poti sa intri pe net pe suncalc.net si vezi exact in cateva minute cum bate soarele pe teren...

#31
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
In pozele atasate este reprezentat nordul; in partea de sud a casei va fi living-ul, la etaj vor fi 2 camere tot spre sud; bucataria va fi in NV, iar in NE baile; cred ca este alegerea optima din acest punct de vedere.

PS: multumesc pentru recomandarea site-ului:) ma voi juca sa vad cum sta treaba si iarna

Edited by ciotic, 29 March 2016 - 20:21.


#32
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu as face paralel cu gardul lateral. Atentie la polistirenul sau izolatia casei, care nu trebuie sa faca sa se depaseasca limita acelor 2 m intre casa si terenul vecin, pentru a avea drept de ferestre. Adica sa ai 2 metri cu tot cu izolatia prevazuta. Si e bine sa prevezi 20 cm izolatie, chiar daca vei face mai putin.

      Legea nu e asa?

   "În ceea ce priveşte distanţa minimă pentru fereastra de vedere, potrivit art. 615 din Codul civil, este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri intre fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond1.Tot astfel, fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru2."

#33
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
e destul de ciudata legea; daca vreau ferestre trebuie sa pun casa la 2m, iar daca am o parte a casei fara ferestre, o pot aseza la 1m?
arhitecta mi-a dat de inteles ca minim sunt cei 2m; iar in CU de urbanism nu este specificat nimic referitor la distanta fata de hotare...mi se specifica doar distanta fata de aliniament

#34
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postciotic, on 29 martie 2016 - 21:33, said:

e destul de ciudata legea; daca vreau ferestre trebuie sa pun casa la 2m, iar daca am o parte a casei fara ferestre, o pot aseza la 1m?
arhitecta mi-a dat de inteles ca minim sunt cei 2m; iar in CU de urbanism nu este specificat nimic referitor la distanta fata de hotare...mi se specifica doar distanta fata de aliniament

Minim 2 metri daca vrei sa ai ferestre pe acea parte, asta daca nu este altceva specificat in certificatul de urbanism. Certificatul de urbanism are prioritate, din cate stiu. Cere-i sa-ti arate legea inainte sa hotarasti ceva. Daca nu ai pune casa paralel cu gardul lateral, intr-unul din colturi ti se va apropia mai mult, in altul se va indeparta si-ti va ciunti si din limitele inguste pe care le ai acum. Eu iti spun sa nu apropii mai mult, tocmai ca sa circuli lejer pe ambele parti ale casei.

Edited by lenny13, 29 March 2016 - 21:45.


#35
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Pana la finalizarea proiectului, am zis sa arunc o privire si la preturile practicate de firme pentru constructia la rosu/gata.

Imi puteti explica cum poate o firma sa ceara 300euro/mp la gata? am vazut preturi si de 120euro/mp la rosu cu firma.
Toate preturile pe care le pun sunt cu materiale. Unde se fac compromisuri pentru a ajunge la aceste preturi?
Care ar fi cea mai buna varianta pentru constructia la rosu a unei case? In regie proprie? Sau cu o firma care practica acei 120euro/mp?

#36
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In general se dau acele preturi pe mp orientativ ca sa atraga clientii, in momentul in care ii dai lista cu necesarul de materiale s-ar putea sa se duca spre 180 - 200E, asa cum au majoritatea firmelor care functioneaza legal (nu platit muncitori la negru, nu cumparat materiale la negru, declarat toate sumele incasate, etc) sau se poate sa ajunga la aceste preturi cu tertipuri de genul - nu trebuie aici bara de 16, merge mai mica, nu trebuie etrieri la 10 cm, merg si la 25, etc etc. Chiar si in regie proprie ar trebui sa te astepti la un minim de 150E/mp, nu prea vad cum ar putea o firma cu totul in regula sa ajunga la 120E/mp in conditiile in care respecta un proiect actual, facut dupa normele actuale.

Sa ajungi la 300E/mp la gata se poate, chiar si cu o firma (350E/mp mai realist de fapt), dar astea inseamna multe compromisuri la partea de izolatie termica si la finisaje (gresie de 20lei mp, izolatie de 10cm in pod si altele).

Eu iti spun ca am lucrat cu o firma la o lucrare si sunt hotarat sa imi fac casa in regie proprie.
Am sperat ca firma va lucra mai repede -> fals, a durat foarte mult, muncitorii veneau la 9, o ardeau aiurea pe santier, pierdeau timpul si la 5 se termina ziua de lucru, isi faceau bagajele si plecau.
Am sperat ca nu vor incepe pe parcurs sa mai ceara bani si se vor tine de ce am vorbit -> s-au trezit ca nu a fost bine calculat nu stiu ce osb, ca tabla 2000de lei era de fapt numai tabla de camp, fara manopera si fara accesorii si alte astea, ca la tencuiala erau mai multi mp decat discutasem. Au "terminat" lucrarea prin decembrie si au ramas de montat niste jgheaburi si de reparat niste glafuri, desi am achitat suma totala nici pana acum nu au venit sa termine tot, ii sun in fiecare saptamana...
Daca mai ai nevoie de lucrari suplimentare pe parcurs sau vrei sa modifici ceva o sa te arda de nu te vezi (spre exemplu mi-a venit ideea sa fac un camin de apa cu ei - pret cerut 2400 lei fara TVA, mi l-a facut baiatul care a facut racordare cu vreo 900 de lei inclusiv materiale manopera si materialele pentru bransament plus apometru)


Ce am invatat din asta?
Muncitorii se aduc pe ei si sculele lor, eu aduc materialele, vorbesc din iarna pt materiale, eventual dau un avans (vorbesc de furnizori mari, unde probabilitatea sa nu mai existe firma cand voi avea nevoie de materiale sa fie foarte mica). Plata pe faze, nu platesc pana nu se pune ultimul cui/caramida/fier. Diriginte de santier pe care il voi contracta astfel incat sa vina mai des decat se practica in mod normal, pentru ca nu am timp de stat pe la santier si voi lua pe cineva care ne e si cunostinta de familie, va mai trece si tatal meu pe acolo, se mai pricepe la una alta - ideea este sa nu creada muncitorii ca fac ce vor si scapa dand rasoleala.

Vom vedea cum va fi, intentionez sa construiesc la anul, voi incepe si jurnalul cand voi avea niste schite de la proiectant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate