Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Casa P+1, 2016, Moara Vlasiei

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#361
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Rugaminte pentru cei care au construit in si pe langa Bucuresti: aveti recomandari pentru diriginte de santier? Care este tariful mediu pentur diriginte?(macar sa stiu la ce sa ma astept:) )

De asemenea mai am o intrebare referitoare la nivelul cotei 0; ca punct de reper a fost luata soseaua, care este la un nivel mai ridicat fata de teren; problema pe care mi-o pun este: sapatura are in acest moment aprox 80-90cm; in cazul in care betonul de egalizare depaseste 80cm, egalizarea va iesi din pamant. va reprezenta acest lucru un impediment? in interiorul fundatiei umplutura va fi facuta de catre constructor, dar pe langa casa voi fi nevoit sa aduc pamant de umplutura; acest pamant se poate aduce oricand? sau o pot lasa asa pana la primavara?
Am atasat si o mica schita cu diferentele de nivel: intre sosea si cota 0 vor fi 50cm, rezultand diferente de 30-40cm de nivel intre sosea si teren in starea actuala.

Attached Files



#362
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postciotic, on 29 octombrie 2016 - 11:38, said:

Rugaminte pentru cei care au construit in si pe langa Bucuresti: aveti recomandari pentru diriginte de santier? Care este tariful mediu pentur diriginte?(macar sa stiu la ce sa ma astept:) )

De asemenea mai am o intrebare referitoare la nivelul cotei 0; ca punct de reper a fost luata soseaua, care este la un nivel mai ridicat fata de teren; problema pe care mi-o pun este: sapatura are in acest moment aprox 80-90cm; in cazul in care betonul de egalizare depaseste 80cm, egalizarea va iesi din pamant. va reprezenta acest lucru un impediment? in interiorul fundatiei umplutura va fi facuta de catre constructor, dar pe langa casa voi fi nevoit sa aduc pamant de umplutura; acest pamant se poate aduce oricand? sau o pot lasa asa pana la primavara?
Am atasat si o mica schita cu diferentele de nivel: intre sosea si cota 0 vor fi 50cm, rezultand diferente de 30-40cm de nivel intre sosea si teren in starea actuala.

Am întîlnit 2 situații , plata la lucrare sau plata la luna. Eu zic ca mai corect si fără discuții este la lucrare. Prețul depinde de om si de ce face dar uzual la o casa este cam 1500 e. Am auzit si de 500 si de 2000 așa ca trebuie sa vezi si ce primesti de banii dați.
Eu trebuie sa umplu 50 cm. Nu e bai decit la bani pentru pămînt si pentru suplimentarea elevației. Adâncimea de fundare o păstrezi. Pământul il aduci cind ești aproape gata cu casa altfel nu mai intri cu nimic prin curte. Mai e nevoie de o discuție cu structuristul (nu știu cum a gândit elevația) si sa stie si omul ce vrei sa faci. O sa mai cheltui in plus nițel la cofraj dar e nesemnificativ.


#363
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
de cand am postat mesajul, am tot vorbit cu diverse persoane care fac dirigentie de santier; am preturi de la 200euro la aprox 1000; singurul aspect care sa zicem ca ma deranjeaza, este faptul ca am nevoie si de RTE(constructia se va realiza cu o firma, dar in regie proprie, pentru evitarea platii anumitor taxe); nu am facut nici anuntarea la ISC;
cand am luat autorizatia de la primarie, doamna mi-a spus ca e de ajuns sa anunt la primarie. acum sunt putin in ceata...am aflat detalii care ma nelinistesc:)) la intabulare voi avea nevoie de cartea tehnica?

#364
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
..

Edited by doarUNom, 29 October 2016 - 15:45.


#365
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
se pare ca invat in timp:) poate ajut pe cineva care citeste acest jurnal:
- daca construiesti in regie proprie esti obligat sa ai atat RTE cat si diriginte de santier;
- trebuie sa anunti inceperea lucrarilor cu 10 zile inainte, si sa depui o lista cu detalii privind constructia, numele RTE si diriginte, cat si o lista cu fazele determinante

#366
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Revin cu o completare a nelamuririlor: ce se intampla daca nu anunt la ISC; ce se intampla daca anunt la ISC si in acest timp constructia continua? pot avea diriginte si fara a anunta ISC-ul?(unii au refuzat ideea de a fi diriginte fara a anunta isc-ul)

#367
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postciotic, on 29 octombrie 2016 - 14:57, said:

la intabulare voi avea nevoie de cartea tehnica?
Nu

View Postciotic, on 29 octombrie 2016 - 17:01, said:

Revin cu o completare a nelamuririlor: ce se intampla daca nu anunt la ISC; ce se intampla daca anunt la ISC si in acest timp constructia continua?
Poti sa iei amenda daca vin cei de la ISC in control...pot fi sesizati de vreun vecin prietenos...sau poti avea noroc si sa nu ii vezi deloc.

View Postciotic, on 29 octombrie 2016 - 17:01, said:

pot avea diriginte si fara a anunta ISC-ul?(unii au refuzat ideea de a fi diriginte fara a anunta isc-ul)
Da
Vezi ca tot cand faci anuntul de incepere a lucrarilor (dute si fa-l chiar daca ai inceput) va trebuie sa platesti 50% din suma echivalentă cotei de 0,5% aplicate valorii lucrărilor autorizate.

#368
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Taxa am platit-o inca de la ridicarea autorizatiei. Mi-e oarecum frica sa anunt acum inceperea, fiindca in acest timp vor trage tare sa termine fundatia, si daca am ghinionul sa doreasca programarea fix la fundatie?:) va fi deja facuta in momentul vizitei lor si s-ar putea ca amenda sa fie si mai mare...ma hotarasc pana luni ce fac :)
Pot aparea probleme cu ISC-ul dupa finalizarea constructiei?

#369
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Anunta isc-ul, nu mai amana, ca te poti trezi cu reclamatie si nu e a buna. Nu cred ca vor veni cei de la isc ca nu au oameni destui... Ai nevoie de rte si diriginte cand depui programul pe faze determinante. Trebuie sa fie trecuti pe documentatia depusa.

#370
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
Nu cred ca mai e vreo'unu ca mine..sa anunte ISC-ul inainte de a incepe ORICE..pe santier..Insa pt ca raspunsul lor..sau viza lor de pe programul de control s-a lasat asteptata..si ma refer..la o luna si ceva..atunci am inceput si eu munca..si pana a venit raspunsul lor..deja aveam sapaturi-fiare-cofraje..etc..Oricum nu si-au facut simtita prezenta vreodata..Din ce am inteles vin doar daca-s sezizati..sau doar la lucrari mari..de anvergura, gen blocuri..etc.

Si eu zic..sa-i anunti..ca sa eviti ceva amenzi.

#371
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Man nimeni nu mai e ca tine. (adica sa scrie cu atatea "..")

#372
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
asta e si ideea..nu Posted Image?

PS: e involuntar; sa vreau sa scriu fara ele..si nu pot

Edited by manghels, 31 October 2016 - 14:44.


#373
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,726
  • Înscris: 11.03.2006
Las' asa, ca ne-am obisnuit.Posted Image

#374
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbobitzaaa, on 31 octombrie 2016 - 14:29, said:

Man nimeni nu mai e ca tine. (adica sa scrie cu atatea "..")
Eu le folosesc in general in loc se virgula . De pe telefon esti nevoit sa apesi inca o tasta si iar revenire ..ca sa pui virgula. Asa mai bine fac pauza cu cateva puncte ..decat sa fac bataturi la degete pentru o virgula.



#375
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postbobitzaaa, on 31 octombrie 2016 - 14:29, said:

Man nimeni nu mai e ca tine. (adica sa scrie cu atatea "..")
Ba....cred ca eu il bat pe Man in "....." :)

#376
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Nu il bate nimeni. Doar_un_om e lenes, iar tu vrei sa expui ceva, nu folosesti tot timpul. Cand il citesc pe Man, parca simt cum gandeste ce expune Posted Image

Edited by bobitzaaa, 31 October 2016 - 15:43.


#377
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Sa nu uiti de taxa de 0.1% care se plateste distinct de taxa de 50% din aia 0.5%. Sa ai grija mare de chitante ca nu poti sa faci receptia fara adeverinta de la isc pentru confirmarea platii taxelor.
De asemenea, cand faci receptia la primarie si chemi isc-ul, pe formular ai 2 rubrici : numar/data de anuntare incepere si numar/data de anuntare terminare.
anunta tot ce trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate