Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Casa P+1, 2016, Moara Vlasiei

- - - - -
  • Please log in to reply
375 replies to this topic

#325
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E de apreciat ca ai primit planul de armare (in multe cazuri nu se prea se ofera asa ceva).
Referitor la numarul de bare (la aria de armare pentru fundatie) ..nu cunosc in detaliu incarcarile si natura terenului ..dar din ochi pare un pic cam supraarmata ..avand in vedere ca e o fundatie continua (la care participa si talpa cu beton simplu) ..fata de cazul fundatiilor izolate , unde intradevar apare un procent armare aproximativ ca in cazul tau) .
Dar ..mai multe detalii poti primi de la structuristul tau ..cu justificari concrete ,care sa argumenteze armarea fundatiei.

#326
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
aceeasi problema ca si cea cu lista de cantitati...probabil nu a trecut necesarul fiindca se gasesc plase la dimensiuni diferite... Posted Image
voi respecta cu siguranta proiectul, nu ma voi lua dupa dorei; brawnie imi cunoaste toate plansele, probabil le voi urca pe toate aici; tot acelasi constructor imi spunea ca am placa si peste etaj, desi exista clar o plansa denumita planseu lemn, si tot el vedea pe undeva pe acea placa un zid care tinea cat toata casa si pe care se sprijinea acoperisul...numai aberatii; cred ca ma voi intalni cu el numai ca sa imi arate si mie unde a vazut el atat placa cat si acel zid

LE: l-am frecat la cap atat de mult in ultima saptamana, incat mi-e rusine sa il mai sun sa intreb daca e supraarmat:)); nu stiu daca as face mare economie din fierul scos din fundatie...am un total de 908kg pt toata fundatia...cat sa scada?

Edited by ciotic, 06 August 2016 - 15:15.


#327
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
La ~3 lei kg de fier economie pe care poti sa o faci la o casa este de ... Cat? Merita? O sa dormi linistit noaptea? Imi place ca o sa respecti proiectul. Nu merita pentru 300 kg fier (900 lei) sa stai cu grija o viata intreaga, sa ajungi sa vinzi casa ca sa te linistesti... Am vazut destule case facute "de criza". "Vecinul" meu care face niste duplexuri de vanzare mi-a explicat (fara sa ii cer eu asta, din propie initiativa, ca un fel de justificare/spovedanie) ca el are niste case "pe structura usoara" si de asta are 4 bare de max. 14 in stalpi cu etrieri la 20 si o plasa (una) de 4!!!!! la pardoseala parterului... ce inseamna structura usoara? Ca eu am caramida Soceram si el are Cemacom ? WTF!!!!
Cautarea constructorului poate parea dificila, dar el este care pune in practica visul tau, ideea arhitectului si cunostintele in domeniu ale structuristului, supervizat de verificator. Spor in continuare si nu te lasa inselat. Bafta.

#328
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postciotic, on 06 august 2016 - 15:11, said:

aceeasi problema ca si cea cu lista de cantitati...probabil nu a trecut necesarul fiindca se gasesc plase la dimensiuni diferite... Posted Image
voi respecta cu siguranta proiectul, nu ma voi lua dupa dorei; brawnie imi cunoaste toate plansele, probabil le voi urca pe toate aici; tot acelasi constructor imi spunea ca am placa si peste etaj, desi exista clar o plansa denumita planseu lemn, si tot el vedea pe undeva pe acea placa un zid care tinea cat toata casa si pe care se sprijinea acoperisul...numai aberatii; cred ca ma voi intalni cu el numai ca sa imi arate si mie unde a vazut el atat placa cat si acel zid

LE: l-am frecat la cap atat de mult in ultima saptamana, incat mi-e rusine sa il mai sun sa intreb daca e supraarmat:)); nu stiu daca as face mare economie din fierul scos din fundatie...am un total de 908kg pt toata fundatia...cat sa scada?


Nu te stresa 1-2 tone de fier in plus nu strica. Dacă vrei sa fii liniștit arunca un ochi pe P100 din 2013. Dacă faci o comparație cu casele mai vechi de pe forum 2010-2012 o sa observi ca 8-10 tone de fier la un P+1 era strigător la cer si toți țipau supaarmare. Sunt convins ca static stau foarte bine si cele cu fier mai puțin. Durerea apare dinamic , la încercări seismice unde apar solicitări zdravene in fier. Eu am 21 de tone la Sp+P+1 la aproximativ 120 mp/nivel + 40 subsol + 40 terasa + 30 garaj. Am verificat si nici vorba de supraarmare. Evident si structuristul vrea sa doarmă liniștit si se ferește sa subdimensioneze dar dacă respecta normativul este ok.

#329
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postpicomouse, on 07 august 2016 - 08:03, said:



Nu te stresa 1-2 tone de fier in plus nu strica. Dacă vrei sa fii liniștit arunca un ochi pe P100 din 2013. Dacă faci o comparație cu casele mai vechi de pe forum 2010-2012 o sa observi ca 8-10 tone de fier la un P+1 era strigător la cer si toți țipau supaarmare. Sunt convins ca static stau foarte bine si cele cu fier mai puțin. Durerea apare dinamic , la încercări seismice unde apar solicitări zdravene in fier. Eu am 21 de tone la Sp+P+1 la aproximativ 120 mp/nivel + 40 subsol + 40 terasa + 30 garaj. Am verificat si nici vorba de supraarmare. Evident si structuristul vrea sa doarmă liniștit si se ferește sa subdimensioneze dar dacă respecta normativul este ok.
Zdravene solicitări apar la S+P+1E.....nu știu cum fac alții zgârie nori! :))))

#330
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Ma bucuram ca ma duc maine la primarie pentru a depune actele pentru autorizatie, dar ma bucuram degeaba :)) am mai aruncat un ochi peste CU, si am vazut ca am trecuta si taxa ICS de 0,5% din valoarea proiectului. Cautand pe google informatii am gasit si anumite discutii in care respectivii spuneau ca se plateste oarecum o cota de 0,35 la inceputul constructiei, iar diferenta se plateste la finalul acesteia. Intrebarea este: trebuie sa platesc aceasta taxa inainte de depunerea actelor pentru obtinerea autorizatiei?

PS: alta nelamurire: taxa este de 0,5 sau 0,6% din valoarea proiectului?

#331
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Taxa la ISC este 0.5% din valoarea investitiei (FARA TVA) ...50% initial si 50% inainte de receptie... Taxa initiala se plateste cand se face anuntul de incepere a lucrarilor..nu are nici o treaba cu dosarul pentru AC.
Vezi Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 46/2016

#332
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Sau poti toata la inceput si ai scapat, dar o sa ai nevoie de orice banut... :)

#333
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
O voi plati pe toata la inceput; din moment ce imi apare pe CU acea taxa, am crezut ca trebuie sa o platesc inainte pentur a putea obtine autorizatia de constructie.

#334
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postciotic, on 07 august 2016 - 15:56, said:

O voi plati pe toata la inceput; din moment ce imi apare pe CU acea taxa, am crezut ca trebuie sa o platesc inainte pentur a putea obtine autorizatia de constructie.
Oricum la final, la receptie, se face o regularizare de taxe!

#335
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
Revin cu o rugaminte; m-am apucat de facut niste estimari ale cantitatilor si am nevoie de un raspuns:)

sa luam de exemplu axa 2 din poza atasata, axa careia ii corespunde sectiunea 3:
1. in nodurile a2 b2 c2, se considera grosimea fundatiei mai groase?(aici ma intereseaza si pentru celelalte noduri/intersectii cum ar fi b3)
mie aceasta axa mi-a dat cam asa:
c12/15: 2.025m3
c20/25: 2.5+1.35m3
am considerat ca a2,b2 si c2 se calculeaza ca in sectiunea 3, astfel in axa a, sectiunea 1 ar avea lungimea de 6.6m

este corect modul de gandire?Posted Image in felul acesta imi ies cam 67m3 de beton amestecat c12/15 si c20/25, pentru toata structura

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   194.65K   29 downloads
  • Attached File  2.jpg   549.2K   30 downloads

Edited by ciotic, 08 August 2016 - 22:20.


#336
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ciotic trebuie vazut planul de armare fundatie ca sa iti dai seama cum a considerat proiectantul sectiunile...

#337
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010

View Postbrawnie, on 08 august 2016 - 22:26, said:

Ciotic trebuie vazut planul de armare fundatie ca sa iti dai seama cum a considerat proiectantul sectiunile...

uitandu-ma la el nu imi inspira nimic:)) nu imi ofera nici un indiciu

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   210.46K   16 downloads


#338
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sub fundatiile la scari/terasa ce o fi acolo in partea de jos a plansei ai scoase 3 bare de armatura marca 5, 6 si iar 5...si scrie armare ax 2....vezi ca sunt pe toata lungimea din ax A in ax C...asta inseamna ca proiectantul a considerat sectiunea 3-3 ca fiind din capat in capat... priceput?

Edited by brawnie, 08 August 2016 - 22:32.


#339
ciotic

ciotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.12.2010
am observat asta, dar problema e ca se aplica peste tot:) si in stanga pozei scrie armare axul A,B,C, iar la cum arata, inseamna ca sectiunea 2 tine pe tot axul B...pe mine ma interesa ce se intampla la intersectie, de ex axul 2 cu B unde se intalnesc 2 sectiuni total diferite(sectiunea 2 si sectiunea 3)...logic ar fi ca acolo sa se impuna sectiunea mai mare(nu stiu cum sa o exprim altfel)

LE: ar fi trebuit ca armarea axului B sa fie impartita in 2, cum apare la armarea grinzii scarilor?

Edited by ciotic, 08 August 2016 - 22:41.


#340
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu, e ok sa fie asa...practic se intersecteaza doar armaturile...sa luam cazul axului 2 ca el are sectiunea cea mai mare a fundatiei. Daca te uiti in sectiunea 3-3 ai 4 fi14-sus, apoi 3x2fi10 in elevatie si 2 fi 10 + 5 fi 14 in talpa... Armaturile astea le regasesti si in planul de armare fundatie notate cu marca 5 si 6....deci ca sa poti monta aceste armaturi ar fi necesar ca tot axul 2 sa aiba sectiunea din 3-3...corect, nu? Priceput pana aici? Sa mere mai departe la intersectia axului 2 cu B se intalnesc 2 sectiuni diferite (de acord cu tine) - numai ca nu sunt chiar atat de diferite...pentru ca ambele au o latime de 35 cm si ambele au 4 bare fi 14 la partea superioara. Ambele sectiuni 2-2 si 3-3 au aceeasi cota superioara si anume -0.10, sectiunea 2-2 are cota inferioara -0.90, iar 3-3 are cota -1.80...ceea ce inseamna ca fundatia din axul B se opreste in cea din axul 2 dar armatura din axul B (sectiunea 2-2 ) trece prin sectiunea 3-3 ..oare m-am facut inteles?

#341
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ce ce ii făcută măgăria aia în secțiunea 3-3? Evazarea aia armata a elevatiei? Doar sa te complici la turnare/armare/rezolvare de intersecții?

#342
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ciotic...cam asa ceva...descarca pdf-ul, da click pe zona albastra si invarte-l ...cu mentiunea ca elevatia fundatiei din ax 2 se opreste in cea din ax A si C nu le depaseste cum apare in 3D...Mi-a fost lene sa desenez talpa si elevatia separat :)
Cantitati:
C12/15: 20.14 mc
C20/25: 20.13 mc
egalizare (tot C12/15?): 0.14 mc

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate