Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Dacia Duster 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2199 replies to this topic

#505
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Ca tot spuneau unii de vanzarile de Duster in Germania. Nu intra nici macar in top 20.
https://www.best-sel...-brands-models/

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 17:59.


#506
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011
Uuuh, Dacia e pe locul 16 din 34 de marci si devanseaza marci mai galonate (Volvo, PSA, Honda). Bravo lor Posted Image. Dar mai ales:

Quote

but Dacia sales in Germany increased by more than a quarter and two rank positions.
Wow, crestere de 25% an la an?
O gramada de imigranti saraci turci aparent prefera cascarabetele de la Mioveni unui SH onest de la varu cu autohaus Posted Image. Niste prosti, ce situ ei ;).

In ceea ce priveste topul pe modele, nu stiu cat de relevant e, dat fiind ca nu e decat un singur model "non-german" in lista si un singur SUV in lista (asta ne spune bias-ul nationalist al germanilor).

Edited by StefanSC, 07 November 2017 - 18:21.


#507
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Topul pe modele e cel care conteaza si ne spune ce cumpara europeanul din vest. Oricum ar fi, si la marci si la modele tot produsele VW-Audi-Skoda-Seat sunt cele mai vandute.
Erau unii care compara Duster cu Tiguan. Tiguan e pe locul 4 la total iar Duster nu intra in primele 20. Asta in conditiile in care Tiguan costa de doua ori mai mult.

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 18:29.


#508
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011
Care european din Vest?
La francezi (65 de milioane de oameni?) nu vezi nici o masina cu miros de DE in top 10.
Iar la britanici e un amestec de marci si modele de te ia de cap si SUV-urile sunt la putere.

Si nu e nici o problema ca masini mai scumpe vand mai mult decat o marca low-cost. Inseamna ca oamenii au un nivel de trai bun si se vede.

Totusi, exodul de masini SH spre Estul Europei si cresterea vanzarilor Dacia ar putea fi un efect al al preferintei oamenilor cu un nivel redus de venituri pentru masinile mioritice (asa cum ai zis si tu) in defavoarea SH-urilor locale.
Acum, daca asta se datoreaza unui motiv ascuns (poate pur si simplu prejudecata) pe care o au cei de acolo fata de SH-urile locale sau pur si simplu e un efect al pietei libere (de ce sa vand turcului de langa mine la 9000 de euro cand vand la 11000 romanului...?), asta e greu de zis.

Edited by StefanSC, 07 November 2017 - 18:55.


#509
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 04.11.2016

 Kroghy, on 07 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Ca tot spuneau unii de vanzarile de Duster in Germania. Nu intra nici macar in top 20.
https://www.best-sel...-brands-models/

Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar uneori reaua credinta iese in evidenta la fel cum uleiul iese la suprafata apei.
Cine a pomenit de vanzarile specifice ale Duster-ului in Germania? Eu nu.
In primul meu link este vorba de vanzarile Duster in Europa strict legat de SUV-uri subcompacte unde sunt pe locul 4 cu o cota de piata de 7,4% in clasa B si o cota totala per SUV de 3,1%
In al doilea link este vorba de toate automobilele Dacia comercializate in Germania unde scrie ca Dacia a vandut 51.925 de masina, in crestere cu 27,4%
In al treilea link (cel postat de stimabilul user @K.), Dacia este pe 16 pe piata germana cu 47.691 de masini avand o crestere de 26,3%. Cate sunt Dustere din astea nu stiu si nu ma intereseaza. Stiu doar ca cele mai cautate Dacii sunt Sandero si Duster si cam 70% din productie merge in Anglia, Franta, Italia, Germania si Spania.
Corect, Duster nu intra in primele 20 la general, nu pe clasa specifica. Probabil ca nici nu o sa intre vreodata cat timp se produce la Colibasi pe o linie comuna cu alte modele Dacia. Dar in alea 20 de locuri cate marci nu sunt germane sa nu apartin unei aliante germane?
Eu nu sunt avocat nici pentru Duster si nici macar pentru Dacia. Am recunoscut ca daca aveam bani mai multi as fi luat probabil o Skoda Octavia sau un Renault Megane (acesta mai mult pentru aspectul exterior).
Sunt de acord ca un Duster la 20.000 euro pare exagerat, dar pana nu vad unul in realitate, pana nu ma sui in el si pana nu fac  o plimbarica prefer sa ma abtin.
Se tot afirma ca Duster-ul in Germania este cumparat pentru flote. Ce-i rau in asta? Daca patronii respectivi cred ca aceasta masina are probabil cel mai bun raport pret/calitate chiar daca numai pentru salariatii lor,care-i baiul? Sa le ia la toti salariatii Duster si la sefi Tiguan si Tuareg. Ce conteaza? Important e sa vinzi cat mai mult, nu conteaza cui.
Ce rost are sa compari Duster cu Tiguan? Sunt clase diferite si este clar ca Tiguan este net superior unui Duster.

Tot ce conteaza este ca topul pe modele in Europa spune ca Duster este pe 4 in clasa B si Tiguan probabil va termina anul pe primul loc in clasa C.

#510
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kroghy, on 07 noiembrie 2017 - 13:58, said:

Ai si eu imigrantii lor saraci. Sa nu crezi ca neamtul cumara low-cost din Romania. Acele Duster decare spui tu sunt ale unor turci sau ucraineni.
Gropsul vanzarilor de Duster sunt masini de firma, cu tractiune fata in dotarea de baza. Masini pentru angajati.

Chiar te framanta treaba cu saracia altora....ar trebui sa iti vezi de a ta. [...]  Ar trebui totusi sa vezi cum suna [...] si din punctul de vedere a unor oameni care sunt potenti financiar !

Dusterul arata din ce in ce mai bine si va fi coada la mereu la cumparare.

Apropo am auzit ceva de o intrare Duster2 pe piata americana...in viitor...

Edited by Dany_Darke, 07 November 2017 - 19:22.


#511
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,287
  • Înscris: 16.08.2016
Vânzările VW vad ca scad în Germania, 😂😂😂😂

#512
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sry d-na moderator.

 Kroghy, on 07 noiembrie 2017 - 18:25, said:

Erau unii care compara Duster cu Tiguan. Tiguan e pe locul 4 la total iar Duster nu intra in primele 20. Asta in conditiile in care Tiguan costa de doua ori mai mult.

Problema e ca Tiguanul nu ofera de 2 ori mai mult ca sa justifice pretul de 2 ori mai mare. Snobii sunt din ce in ce mai putini iar oamenii cu bani se reorienteaza. Nu neaparat la Duster made in Dacia...dar un Duster made in Renault promite...

Edited by bumpocbum, 07 November 2017 - 19:44.


#513
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Oamenii cu bani nu merg cu Duster, sau avem notiuni diferite relativ la ce inseamna om cu bani.
Daca spuneai ca se reorienteaza si la urmatorul q7, x6 whatever nu mai cumpara motorul de 4 litri si peste, ci se limiteaza la motorul de 3 litri, mai credeam.
Cine s-a invatat cu confortul si cu calitatea, nu trece in plastic ieftin. Daca pina acum ai condus masini vechi sau slabe, e posibil sa percepi dusterul ca pe un upgrade, invers e nasol rau, nu face nimeni asta daca nu-i silit de imprejurari.

#514
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 dan78rom, on 07 noiembrie 2017 - 22:03, said:

Oamenii cu bani nu merg cu Duster, sau avem notiuni diferite relativ la ce inseamna om cu bani.
Asa este. Eu am dat 20 mii pe Jetta noua si in familie am mai cumparat un Passat nou cu 25 mii si un Golf cu 19 mii si nu ne consideram oameni cu bani cum se considera unii cu Duster de 16 mii euro.
Totul e relativ, depinde ce si cum compari.
Eu as lua un Duster pt. cateva zile de zapada mare pe an, mai bine plastic gretos, confort 0 si siguranta scazuta decat sa dau la lopata.
Tocmai de asta citesc discutia despre noul Duster, sa zic ca undeva pe la 30% as fi interesat sa cumpar asa o masina ca a 3-a masina, sa fie de rezerva si pt. cateva zile de iarna grea.
Dar mai mult de cateva zile pe an nu as rezista intr-un Duster din cauzele explicate mai sus de dan78rom.

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 22:13.


#515
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 StefanSC, on 07 noiembrie 2017 - 13:59, said:

(monstra mea e relativ mica, doua zone urbane nu sunt tot DE, deci e posibil sa ma insel)

Ce e aia "monstra"? E femininul monstrului?

#516
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,287
  • Înscris: 16.08.2016
Kroghy ai uitat de A4 ce nou a costat peste 30k euro. Pana acum te lauda cu mașini sh și acum începi sa bagi faza ca iei mașini VW noi?
On topic: In București o sa fie disponibil la test drive de la sfârșitul lunii noiembrie

#517
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011

 ericmario, on 07 noiembrie 2017 - 23:13, said:



Ce e aia "monstra"? E femininul monstrului?

Multumesc, am aflat ceva nou. E mostra, nu monstra :).

#518
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dan78rom, on 07 noiembrie 2017 - 22:03, said:

Daca pina acum ai condus masini vechi sau slabe, e posibil sa percepi dusterul ca pe un upgrade, invers e nasol rau, nu face nimeni asta daca nu-i silit de imprejurari.

Daca un Passat B6 e o masina veche sau slaba (avea 3 ani si 70 mii cand am luat-o)... Dusterul am dat 15 mii de euro pe el, in dotare full, puteam oricand sa iau alta masina 2x4 noua la acest pret. Si nu Dacia. Ca sa nu mai zic ca la 15 mii putam oricand sa mai adaug inca ceva chiar pentru un VW nou, e drept 2x4.

De cand am luat Dusterul sunt alt om, de la unul cu sanatatea in pioneze, am ajuns la un om perfect sanatos, batand muntii. Acum 3 ani am ajuns inclusiv pe Vf. Moldoveanu.
Poate ajungeam la acest rezultat si cu un Tuareg sau mai stiu eu ce 4x4 made in vw , dar raportul pret-fiabilitate este dezastruos la aceasta firma. La altele exceptand dacia sincer chiar nu m-am uitat.

Daca pentru multi o masina reprezinta doar o masina pentru mine Dusterul a reprezentat un punct de cotitura in viata, trecand de la o viata sedentara la una extrem de activa. Am 60 de mii cu el din care cel putin 40 de mii au fost drumuri din week-enduri sau concedii. Cu dusterul am reusit sa ajung in orice loc in care am dorit sa ajung, fie pe asfalt, fie pe drumuri forestiere. Cu passat-ul eram legat strict de asfalt. Pe undeva e un mare noroc ca passat-ul a fost o masina cu o fiabilitate atat de slaba. Serviciile medicale sunt scumpe si proaste....


Nasol rau nu-i asa ?

Edited by Dany_Darke, 08 November 2017 - 09:00.
nu discutam userul


#519
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kroghy, on 07 noiembrie 2017 - 22:07, said:

Eu as lua un Duster pt. cateva zile de zapada mare pe an, mai bine plastic gretos, confort 0 si siguranta scazuta decat sa dau la lopata.
Tocmai de asta citesc discutia despre noul Duster, sa zic ca undeva pe la 30% as fi interesat sa cumpar asa o masina ca a 3-a masina, sa fie de rezerva si pt. cateva zile de iarna grea.
Dar mai mult de cateva zile pe an nu as rezista intr-un Duster din cauzele explicate mai sus de dan78rom.


Nu crezi ca asta te avantajeaza ? E noua, buna la casa omului. Ca tot are confort zero .... In plus de asta si vecinii or sa fie fericiti ! Taxa de drum 0, RCA 0....mult mai buna pentru o rezerva ! Am uitat esentialul...mai aproape de buget.....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IcCGnSyH8JI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bumpocbum, 08 November 2017 - 09:28.


#520
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
E ceva mai bun si mai util un Duster fata de acea unealta de aruncat zapada.

#521
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Crezi ? Sincer ma indoiesc ca merita sa faci imprumut la banca de 15-20 mii euro doar ca sa dai zapada din fata blocului. Dar poate ai dreptate, un sh cu 300-400k .....eventual obosita bine prin off-road...

#522
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Eu ma uit la un Duster de 10-11 mii cat e la programul rabla. Ma uitam ca in 2011 se putea cumpara Duster 4x4 cu 11 mii euro. Din 2011 pana in 2017 au crescut pretul cu 50%.
Daca as fi fan de SUV-uri, ceea ce nu sunt, cu 12 mii as lua Renault Captur sau Opel Mokka iar cu 15-20 mii eu as lua Tucson sau Sportage.

Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 10:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate