Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Dacia Duster 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2199 replies to this topic

#1351
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004

View Postbumpocbum, on 22 ianuarie 2018 - 08:51, said:


Nu am incredere in asa ceva... nu neaparat țeapă... Premiul oricum exista dar depinde si pentru cine !

Daca nu e teapa, e masluirea concursului? nu pot crede asa ceva... ;)

#1352
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvanitty, on 21 ianuarie 2018 - 18:10, said:

fara suparare, dar esti hater.cum s-o umplut italia de gwm-uri daca anul asta au vandut o singura masina, iar in 2016 au vandut 114 masini?

Fara suparare, dar la mine in oras e unul la vanzare, cu numere de Italia.

#1353
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,585
  • Înscris: 05.11.2009

View Postericmario, on 22 ianuarie 2018 - 14:38, said:

Fara suparare, dar la mine in oras e unul la vanzare, cu numere de Italia.
o fi dar asta nu inseamna ca s-o umplut italia de gwm-uri, se vindeau foarte prost..

#1354
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Am dat azi o tura cu vestitul Mudster, este rupt din alt film, nu comenteaza la nimic, merge pe sleauri de parca este CT-ul meu pe asfalt, motorul diesel trage voios cu toti 148CP ai sai.

Tinuta de drum este mai rigida decat a unui Duster standard, la fel si stabilitatea, cu tot lift-ul posibil, sta mai bine decat masina standard, oferind o mai buna stabilitate si siguranta in abordarea virajelor.

Ramane sa iau Duster-ul si sa incep sa lucrez la el, doar sa vedem ce fac astia de la Dacia cu programul Rabla si cu noul sistem navi.

Attached File  IMG_2460.jpg   823.01K   54 downloads

Attached File  IMG_2461.jpg   784.84K   49 downloads

Attached File  IMG_2462.jpg   588.48K   52 downloads

Attached File  IMG_2463.jpg   764.33K   51 downloads

Edited by connectorxp, 22 January 2018 - 18:52.


#1355
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce bine arata ! Mmmm ce mi-ar tihni unul ...

#1356
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Este avion, vopseaua este Linex, foarte dura si urata :D, o face sa arate militar. Eu ma voi limita a a trata partile nevazute cu ea. Iar barele negre de pe cea testata sa le vopsesc in culoarea masinii sa fie mai putin evidente.

#1357
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,761
  • Înscris: 08.10.2004
mai bagi 5k euro in un Duster minim. diferentiale, bara x2, suspensii, amortizoare, cauciucuri, scuturi. asta minim. si probabil inca pe atat pt restul. da arata bine :)

Edited by smoke, 22 January 2018 - 19:18.


#1358
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai treaba cu ea , 5k euro e mizilic( daca doar atat bagi s-o faci ) si e treaba buna , parerea mea .

#1359
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Iau echiparea Comfort cu echipari normale precum keyless si navi, scaunele le voi inlocui cu unele Recaro cu centuri in mai multe puncte si atunci sar peste luxruri gen scaune piele si incalzite.

Modificarile le fac pe rand, incep cu rotile, amortizoarele si arcurile, continui cu diferentialele, la final urmand sa aplic lucruri de finete precum bare, troliu si snorkel.
Forma generala imi place, roata de pe spate ii da un aer de Scenic RX4 si lasa loc in portbagaj pentru mai multe chestii.

Voi deschide jurnal detaliat la momentul achizitiei masinii si cu toti pasii privind modificarile. Ma astept sa apara comentatorii ca Suzuki Jimny este mai bun, dar caut o masina cat de cat normal care sa o pot "prelucra" sa fie decenta si la un off-road light.

Edited by connectorxp, 22 January 2018 - 19:52.


#1360
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

View Postconnectorxp, on 22 ianuarie 2018 - 19:48, said:

Forma generala imi place, roata de pe spate ii da un aer de Scenic RX4 si lasa loc in portbagaj pentru mai multe chestii.
Nu stiu daca asta e un lucru bun. Am un coleg de birou care la recomandarea mea a dar RX4 la rabla si si-a luat un MVC nou.

#1361
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Masina in sine nu a fost stralucita, dar aspectul sau a fost unul interesant.

Recent am vazut un RX4 Salomon Edition, geniala masina, jantele sunt superbe pe acea echipare.

#1362
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postconnectorxp, on 22 ianuarie 2018 - 19:48, said:

Ma astept sa apara comentatorii ca Suzuki Jimny este mai bun, dar caut o masina cat de cat normal care sa o pot "prelucra" sa fie decenta si la un off-road light.
Jimny este bun dar prea mic si prea usor si prea inalt si prea ingust ca sa il compari cu un Duster preparat ..

#1363
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Este o masina respectabila dar nu-mi ofera confortul dorit, iar ceva mai mare SH nu vreau.

#1364
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postconnectorxp, on 22 ianuarie 2018 - 19:53, said:

Recent am vazut un RX4 Salomon Edition, geniala masina, jantele sunt superbe pe acea echipare.
Jantele sunt superbe in orice conditie, nu crezi?
Posted Image

#1365
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Jimny are o mare problema dpmdv. Nu poti sa mergi cu 4x4 pe asfalt pestrit. Asta nu ar fi o problema daca 4x2 ar insemna FWD.
Din pacate, RWD + punte rigida pe spate + arcuri tari ≠ love iarna. Deci nu prea merge pe drumuri semicuratate de zapada.
Asta e una.

Altele, intr-a 5a la 3000 rpm are vreo 85Km/h, spatiu mic pt pasageri si deloc pt bagaje.

#1366
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
True, eu imi mananc nervii cu o Navara care mai nou are cedat controller-ul de la 4x4 si m-a prins zapada cu ea pe afsalt, m-am "distrat" mai rau decat cu o pisicuta din '90, fugea spatele la orice manevra.

#1367
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Legat de Duster, daca vorbim de modificari si de bagat bani in el, parca nu mai e asa interesant.
Intaresti verigile slabe ca sa dai de altele.
Mai bine ceva mai solid.

De ce nu ultimul Grand Vitara? Are pret bun, tractiune mult mai smechera decat Duster, confort de SUV, caroserie mai sanatoasa cu un fel de sasiu integrat, protectii serioase pe dedesubt, mecanica serioasa (uita-te pe google cum arata cutia de viteze-ajunge pana sub cotiera Posted Image ) - 4x4 permanent cu diferential central adevarat nu doar un cuplaj pt puntea spate care decupleaza cand se incinge si de obicei se incinge cand ai cea mai mare nevoie de 4WD, reductor.
Cu putina perseserenta gasesti destule piese pt modificari. Problema ei a fost ca a avut mecanica solida, caroserie solida, tren de rulare solid dar garda la sol si setarea suspensiei pt asfalt si nu era nici la nivelul suvurilor usoare oe asfalt, nici la nivelul offroaderelor in offroad.
Asta daca vrei o masina mai light, buna si de asfalt ca daca vrei ceva offroad, gasesti destule.

Edited by underb, 22 January 2018 - 21:09.


#1368
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Masinii de off-road gasesti usor, dar mai toate intra in categoria motoare mari si dificultate in adaptarea pe asfalt.

Stiu Vitara, nu ma atrage, stilistic vorbind si la japoneze este vesina buba cu piesele de schimb, macar la Dacia le gasesc mai usor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate