Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Intrebari din Solidworks

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ok, pai spor la treaba atunci. daca ai nelamuriri, ne gasim pe topic.

#56
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Ma omoara "erorile astea"...., cum fac doi pasi cum generez o caciula de erori, problema e ca nu-mi dau seama rapid cum le pot rezolva odata generate decit stergand cam pe unde banuiesc eu cateva "Mate" dupa care le redefinesc dar e extrem de frustrant si pierd timp, exista si o "cale scurta"  Posted Image pentru a le rezolva? Adica cum i-mi dau seama care Mate e de vina? pentru ca intodeauna de la una singura pleaca problema chiar daca in lista i-mi apar mai multe......
Attached File  err.jpg   159.91K   9 downloads

#57
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca supresezi anumite componente si apoi faci alte mate-uri, la desupresare incep sa crape, pt ca sunt prea multe si dai in overdefine.

pe de alta parte, cand totul este ok, dar faci un mate care iti genereaza erori de genul, dai un back si vezi unde ai gresit, ce ai facut aiurea si cum ai putea corecta.

cel mai probabil dai niste mate-uri care intra in conflict. pe de alta parte, daca un ansamblu este ok dar la deschidere arata ca este busit, ai erori de deschidere, adica erori interne ale programului. ca sa nu mai spun si faptul ca nu prea folosesti functia de rebuild. iar tu tot lucrezi acolo, iar la un eventual rebuild, incep sa crape, dar nu mai stii de unde a plecat.

ce mai poti face acum, ar fi sa iei la rand fiecare mate si sa vezi fiecare ce leaga, apoi sa identifici ceea ce se dubleaza. iti dai seama ca astea le iei pt fiecare componenta in parte, nu in arborele de mate-uri.

daca vrei, imi trimiti ansamblul si il rezolv eu.

#58
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Nu se pune problema, de reparat am reparat totul dar mi-a luat 40 min....., ma intriga totusi de ce nu ma anunta cand gresesc, sau poate nu bag eu de seama? cand fac un mate gresit de exemplu i-mi apare casuta de atentionare dar aceste erori pe care le reclam nu stiu cand apar. Cred ca trebuie sa ma obijnuiesc sa verific mai des, inclusiv Rebuild mai des....

#59
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai in acea casuta de atentionare cu galben, te anunta exact asta, ca vei avea erori de mate. tu ii dai mai departe si uite cum apare. ideea este sa stapanesti bine ce inseamna mate si cum se leaga intre ele, altfel vei avea numai probleme de genul.

#60
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Exista vreo posibilitate de a importa/porta/muta aceste gauri facute in ansamblu SLDASM? mi-a fost usor sa le creez aici, prin corespondnta, insa in SLDPRT nu-mi apar.
Attached File  g.jpg   71.86K   11 downloads
Am incercat sa le creez in SLDASM cu clic dreapta si Edit Part dar i-mi spune ca pot doar sa editez nu sa si creez.

#61
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca ai facut feature proprietar ansamblului, evident ca nu-ti gaseste si in part. ori faci in part cu edit din ansamblu, ori le ai doar in ansamblu si partul iti ramane asa cum e acum, adica fara gauri

daca faci feature de hole de exemplu, ti le face in ansamblu, cu edit part (evident), ti le salveaza in part, dar doar in ansamblu sunt cu mate, in part sunt libere. cu exceptia cazului in care nu le faci direct mate de la bun inceput, dar eu de exemplu fac gaurile filetate direct in ansamblu dupa ce mi-am pozitionat toate. in acest topic, unde voi posta diferite modelari, cand voi posta si ansamblul final, ai sa vezi cum sunt facute gaurile si la ce ma refeream mai sus.

#62
alexandru_zam

alexandru_zam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2010
Dupa ce generezi un desen de ansamblu se pot genera si desele pieselor componente ale ansamblului  in cadrul aceeluias desen si
fiecare desen sa aiba proprietatile piesei? Cand generez desenele pieselor componente sheet-ul pastreaza proprietatile primului sheet (ansamblu).
Ideea era ca toata documentatia sa fie intr-un singur drawing.

#63
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai faci cate un sheet pt fiecare componenta sau chiar ansamblu care il doresti. ai in task pane optiune de a aduce fiecare componenta in parte in dwg-ul tau. ideea este ca pt a genera anumiti parametri ce se introduc automat in indicator, trebuie generat un fisier de proprietati. care il faci in 3d-ul partului.

mai jos ti-am atasat fereastra cu proprietatile

pe de alta parte, in functie de cat de mare e ansamblul si astfel cat de multe sheet-uri vei avea in acel dwg, sw-ul ti se poate bloca daca nu ai un pc pe masura. la munca folosesc si 30 de sheet-uri, insa am 16gb ram si i7 cu ht si tot are semne de poticnire.

sfatul meu este sa faci dwg pt fiecare part. e mult mai usor de controlat.

#64
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
In cea ce privesc erorile de mai inainte, tot am nelamuriri, cea mai "scurta" cale pentru mine e sa sterg si sa refac dar totusi vreau sa stiu cum refac ce ce am, asa ca nepricepandu-ma pun in atasament "problema", ce este neanregula cu acel revolve? de fapt spune in "balon" Attached File  Clipboard02.jpg   17.42K   6 downloads cam ce-l doare dar eu vad ca totul e in regula.
Sper sa fi reusit sa spun precis ce vreau adica nu vreau rezolvare si atat ci "cum se rezolva"? se poate?
Attached File  Curea 3.rar   21.93K   2 downloads



L.E. Cum se traduce ultima sugestie de rezolvare din balomul de atentionare? "Editeaza modelul pentru a restaura geometria modelului pierdut" , astfel?

Edited by NickRvl, 29 January 2017 - 10:32.


#65
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Nu de putine ori rezolvarea o gasesc doar dupa ce o expun, chiar daca e posibil sa caut zile sau macar ore idea "nu-mi vine" decat dupa ce strig dupa ajutor, asa si-n acest caz, chiar daca hilar si copilaros rezolvarea/solutia (pentru mine) am schitat-o in fisierul din atasament.....
Attached File  rez.rar   431.61K   2 downloads

Edited by NickRvl, 29 January 2017 - 11:53.


#66
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Tot nu merge, m-am pacalit....
De fapt daca salvez separat ca si fisier SLDPRT merge cu metoda de mai sus insa daca incerc in tot ansamblu SLDASM nu merge......

#67
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Dany_Darke, on 24 ianuarie 2017 - 18:58, said:

pt ca ai facut feature proprietar ansamblului, evident ca nu-ti gaseste si in part. ori faci in part cu edit din ansamblu, ori le ai doar in ansamblu si partul iti ramane asa cum e acum, adica fara gauri

este exact acelasi caz. ai facut referinte si constructii in ansamblu, iar la part ..... sufletul referinte, pt ca axele tale sunt prin alte parti. de asta si ai problema.

Attached Files



#68
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Salut, exista pe undeva o biblioteca specifica constructiilor (usi ,ferestre, mobilier de baie.....etc) ?
Ceva similar [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nMPAMusf7pQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi se ofera posibilitatea de a castiga ceva banuti in domeniul proiectarii (desenului)in constructii...stiu sunt alte programe specifice dar pt inceput sa ma descurc cu ce am ,adica Solidworks.

PS
tara arde si io ma piaptan...sunt departe de demonstratii ca as participa bucuros. Abrogati-va si carati-va netotilor.....

Edited by sailor62, 03 February 2017 - 22:19.


#69
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
proiectare sau desenare? ca sunt 2 concepte diferite. eu una nu cunosc astfel de librarii pt ca nu am avut nevoie de ele.

#70
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Am o alta problema destul de ciudata si anume cu exportarea cotelor/dimensiunilor....
Daca din Drawing export(save as) in dwg pare totul in regula daca deschid fisierul cu Autocad, cotele dimensionale corespund, problema apare cand fisierul vreau sa-l deschid in Aspire, efectiv "piesa" are jumatate din dimensiunea reala...
Pentru ca sa-mi corespunda cotele in Aspire trebuie sa setez astfel in Drawing:
Attached File  scale.jpg   183.78K   7 downloads
Asa la salvare ca dwg i-mi da o atentionare dimensionala, in Autocad intradevar piesa e dubla de data asta dar Aspire il deschide corect cu dimensiunile reale....

Eu nu mai am idei, am cautat si prin setari unde are nu stiu ce "Dual Dimension" in Inci dar nu e de acolo. Setarile dimensionale sant toate in milimetrii in toate programele, am verificat...

Atasez si fisierul SLDLRW:
Attached File  Masa lucru.rar   27.93K   0 downloads

Edited by NickRvl, 11 February 2017 - 21:53.


#71
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si un dxf daca il exporti, o sa-ti faca la fel, astfel ca la exporturi de genul, cel mai bine este sa alegi scara 1:1, dar vezi ca mai e o chichita pe care o poti incerca daca te avantajeaza. eu nu o folosesc pt ca nu-mi permit anumite greseli daca nu functioneaza cum trebuie si anume: seteaza formatul de pagina pe 1:1 si umbli doar la scara vederilor. astfel la export, sa-ti plece cu scara de 1:1.

incearca si vezi ce obtii, revii cu rezultatul.

#72
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
As vrea sa le luam pe rand, acum salvez (Save As) din Solidworks/Drawing in *.DWG.
Cotele dimensionale sant corecte in ambele programe.
Cotele sant in milimetrii.
Este vreo problema pana aici?
Attached File  sld.jpg   42.86K   6 downloadsAttached File  aut.jpg   32.98K   6 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate