Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16168 răspunsuri în acest subiect

#15949
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.650
  • Înscris: 12.12.2006
Da, le-au scos pentru ca probabil le muta dincolo, in zona unde se va face controlul de pasapoarte dupa intrarea in Schengen. (Adica in zona unde vor fi portile de imbarcare non-Schengen, in capatul terminalului)

#15950
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.533
  • Înscris: 07.04.2005

View PostMaskatu, on 14 martie 2024 - 08:55, said:

La fix... eu plec pe 6 aprilie la ~6:30 am zborul spre Bergamo. M-ar ajuta sa stiu ce sa fac mai ales ca-i prima prima data cand merg cu avionul si o sa ma uit in aeroportul ăla ca curca-n lemne. După calculele mele ar trebui să fie mult mai rapid procesul de verificare/check in dar habar nu am cum se face.  

Sa-ti instalezi aplicatia Wizz (uneori vezi acolo intarzierile mai repede deca in aeroport). Sa ajungi devreme in aeroport, poarta parca se inchide la zborurile internationale cu 30-45min mai devreme fata de ora zborurului. Dimineata pot fi pe Otopeni si 20-30zboruri dimineata (deci posibil sa fie coada la controlul de securitate).

1) Faci online check-in cu 24h inainte de ora zborului (ideal cat mai repede cand se deschide, nu te lasa pe ultima suta de metri).

NOTA: Daca cumva nu ti se genereaza si-ti zice ca nu o carte de imbarcare valida, trebuie sa treci in aeroport pe la check-in desk sa-ti dea manual (posibil sa fie overbooked zborul).

2) Ajungi in aeroport te uiti pe monitoare la ce poarte e zborul tau. Daca nu apare gate-ul, nici un stres o sa apara mai tarziu
2.1 Daca ai bagaj de cala mergi si-l predai ( tot pe monitoare vezi la care check-in desk sunt pt Wizz)
2.2 Nu ai bagaj de cala, mergi la controlul de securitate (nu conteaza la care scanner mergi).

3) O data trecut de controlul de securitate o iei inspre dreapta (in stanga e semn cu portile 50+ care sunt pt zboruri interne; in dreapta erau zborurile internationale).

4) Daca la pct 2 nu-ti aparea poarta la zborul tau, te plimbi/astepti pe acolo pana va aparea pe monitoare.

5) Te duci la poarta si astepti imbarcarea.

6) Zbor lin. Enjoy Posted Image

Editat de ghitapg2, 14 martie 2024 - 10:24.


#15951
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.323
  • Înscris: 30.05.2006
Mulțumesc frumos. Da am instalat aplicația. Referitor la check in asta despre care tot aud ca sunt probleme (am inteles ca nu mereu) parca cei 15 lei / persoana/ sens nu par multi avand in vedere ca s-ar face (conform aplicatiei) cu 50h INAINTE de zbor, vs 24 h cand am check in gratuit.... Asta inseamna cu 2 zile inainte.

Chiar se face cu 50h inainte? Sau e gargară wizz? Scrie ca sistemul face check in automat cu 50 de ore înainte de zbor și primești pe mail boarding cardurile.

#15952
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.569
  • Înscris: 14.04.2008
Cu siguranta asa se face. Insa datele tot tu le introduci inainte, doar ca nu mai stai cu “grija”.
Referitor la sticla de apa: se poate trece cu sticla goala. Problema la Otopeni e ca nu exista apa potabila, pt reumplere, ca in alte aeroporturi.

#15953
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.185
  • Înscris: 06.02.2011

View Postmdt, on 13 martie 2024 - 21:54, said:

La controlul de securitate de la plecare nu au treaba cu ele atata timp cat nu sunt lichide. Exista tari care nu te lasa sa intri in ele cu diverse produse biologice. In interiorul Uniunii Europene (adica atunci cand pleci dintr-o tara UE si ajungi in alta tara UE), nu cred ca sunt restrictii de acest tip.
Mulțumesc pentru răspuns.

#15954
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.323
  • Înscris: 30.05.2006

View PostLHR, on 13 martie 2024 - 21:06, said:

Nu sunt Adrian, dar vad ca te streseaza peste masura punguta cu cosmeticale.
Am atasat  exact cu ce voi trece eu prin aeroport.
Punguta e de la ikea, cea mica de 25 cm x 25 cm.
Data trecuta cand am folosit-o, au fost mai interesati de gramajul sticlei de parfum decat de orice altceva.
Dupa cum vezi, ai loc suficient pt toate cele necesare unei iesiri de cateva zile.
Păi mă stresez, normal. Posted Image  Ochiometric vorbind punga ta are 20x20 (sau cel puțin, este pătrată), ale mele din 4 nici una nu are atât. Posted Image

Am și fost la Ikea fix în weekend dar eu stăteam liniștit că am pungi să-mi pun și în cap și când colo... pungile mele nu respectă directivele ieuropene.
Posted Image

Editat de Maskatu, 14 martie 2024 - 13:07.


#15955
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.125
  • Înscris: 18.12.2007
Serios ca te stresezi prea tare.
Nu iti masoara nimeni punga de cosmetice.

#15956
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.323
  • Înscris: 30.05.2006
Ok ms, pot sa iau un acumulator extern in ghiozdan? Nu-i problema, nu?

#15957
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.125
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e. Oricum cu acumulatori nu ai voie la cala.

#15958
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.650
  • Înscris: 12.12.2006
Directivele astea cu lichidele nu-s “ieuropene”, sunt internationale, au aparut dupa atentatele de la 11 septembrie. Punga daca e mai mica, e Ok. Doar ca ai voie doar una de persoana.

#15959
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 03.04.2017

 Maskatu, on 14 martie 2024 - 13:31, said:

Ok ms, pot sa iau un acumulator extern in ghiozdan? Nu-i problema, nu?
Poti sa iei in ghiozdan,dar la securitate trebuie sa-l scoti afara.In avion daca te vede ca il folosesti te pune sa-l strangi,daca nu te vede aia e.

#15960
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.650
  • Înscris: 12.12.2006
Mai precis in avion nu ai voie sa-l folosesti si e mai bine pentru toata lumea sa nu faci ce nu ai voie.

#15961
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.323
  • Înscris: 30.05.2006
Doar intreb. De ce nu ai voie? Bubuie sau ce?

#15962
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
Poate lua foc. Și la 10.000 de metri altitudine nu vrei niște panică într-un spațiu închis...Posted image

Editat de crislacor, 14 martie 2024 - 16:44.


#15963
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.302
  • Înscris: 24.11.2002
Da, au bubuit destul de multe de la Samsung acum cativa ani. Limita e pe la 100Wh la acumulatori in cabina si 0 la cala.
La 10000m nu panica e problema, ci focul si fumul. E cea mai mare buba cand esti pe acolo. Fara un motor sau chiar doua aterizeaza, cu incediu la bord e greu.

#15964
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.007
  • Înscris: 21.01.2013

 Maskatu, pe 14 martie 2024 - 13:31, a scris:

Ok ms, pot sa iau un acumulator extern in ghiozdan? Nu-i problema, nu?

De curiozitate doar...ce naiba faceti cu baterii de astea dupa voi? Pe un junior din ala ahtiat dupa jocuri si temator ca ramane fara baterie pt jocuri l-as intelege, dar altfel?

#15965
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.302
  • Înscris: 24.11.2002
La cât tin bateriile la telefon acum, într-o zi plină cu navigație,fotografii si filmulețe, o termini până ajungi la cazare si încărcătorul de 230V sau 110V

#15966
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 04.11.2023

View PostMaskatu, on 14 martie 2024 - 13:03, said:

Păi mă stresez, normal. Posted Image  Ochiometric vorbind punga ta are 20x20 (sau cel puțin, este pătrată), ale mele din 4 nici una nu are atât. Posted Image

Am și fost la Ikea fix în weekend dar eu stăteam liniștit că am pungi să-mi pun și în cap și când colo... pungile mele nu respectă directivele ieuropene.
Posted Image

Niciodata, la niciun zbor pe niciun aeroport nu am avut punga de cosmetice. Nici nu stiam ca se foloseste asa ceva pentru ca nu am auzit la nimeni sa foloseasca asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate