Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16156 replies to this topic

#15967
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 30.07.2007

View Postvestale, on 14 martie 2024 - 21:04, said:

La cât tin bateriile la telefon acum, într-o zi plină cu navigație,fotografii si filmulețe, o termini până ajungi la cazare si încărcătorul de 230V sau 110V
Sa fiu eu sanatos, de cate ori am salvat prieteni si familie cu telefoane descarcate cand le era lumea mai draga, pe coclauri...

#15968
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 24.11.2002
Aveai un generator sau un acumulatori de motocicleta/masina?

@giuliani2 unii folosim, sunt aerorporturi unde te obliga sa folosesti pungi conforme sau sa cumperi de la ei in schimbul unei monede de 1 euro. Nu ai nu trec obiectele cu lichide/geluri de controlul de securitate.

#15969
noir_desir

noir_desir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.07.2006
A mai reușit careva în ultima vreme să ia legătura cu cei de la wizz pe chat? Vreau să adaug un infant la rezervare, pe chat (aplicație/facebook) îmi zice de câteva zile că toții operatorii sunt ocupați, fie la ora 23.30, fie și la ora 03h sau 06h dimineața... Pe telefon, la numărul fără suprataxă, pt. special assistance, nu vor să mă ajute (am înțeles că sună buluc de oameni cu diferse probleme, că deh, e fără suprataxă, și operatorii s-au cam sictirit), la telefonul cu 0900, care costă 1,16 eur/minut nu vreau să sun eu. Dacă selectez altă țară, gen Moldova, (unde scrie la telefonul respectiv - fare - local rate), îmi zice să sun la relevant country....

Asta după ce-am cumpărat 3 locuri alăturate cu 20 de zile înainte de călătorie, pentru că altă dată am încercat să-i păcălesc cu doar 24 ore înainte și să cumpăr doar un loc - evident, alea care mă interesau pe mine (lângă copil/nevastă/extra seat) erau indisponibile...   De fiecare dată când am de-a face cu ei, tot îmi promit că e ultima dată, problema e că din Iași au aproape monopol... ferice de cei din București sau chiar și Cluj din punctul ăsta de vedere...

#15970
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postblackiesasha, on 14 martie 2024 - 19:24, said:

De curiozitate doar...ce naiba faceti cu baterii de astea dupa voi? Pe un junior din ala ahtiat dupa jocuri si temator ca ramane fara baterie pt jocuri l-as intelege, dar altfel?
Fiind prima dată în țara/locația respectivă, mă voi baza foarte mult pe google maps pentru a mă orienta plus, probabil așa cum am făcut și la turci, translate ca să mă fac înțeles atunci când situația o impuse. (nu știu câtă engleză știu italienii)

Pe un telefon (al soției) fac hot spot pentru că are Digi și al meu personal îl voi folosi pentru orientare (eu având vodafone). Telefoanele sunt un S21 și un P30 Pro. Bateria în condiții de utilizare ridicată nu cred că va rezista toată ziua și cum spunea colegul mai sus, nu vreau să rămân fără baterie când mi-e lumea mai dragă.

Apoi am mai făcut schema asta la turci și telefonul cu hot spot consuma mult mai rapid bateria...

Voi avea nevoie inclusiv când mă întorc la cazare seara să știu ce mama mă-sii metrou iau.

Mulțumit?

View Postgiuliani2, on 14 martie 2024 - 21:33, said:

Niciodata, la niciun zbor pe niciun aeroport nu am avut punga de cosmetice. Nici nu stiam ca se foloseste asa ceva pentru ca nu am auzit la nimeni sa foloseasca asa ceva.

Eeeeeeeee. Și cum ai trecut cu cosmeticele, sau nu ai avut deloc lichide/geluri...?

Edited by Maskatu, 15 March 2024 - 09:10.


#15971
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
De ce sa faci hotspot? Italia nu e Turcia, e in UE, si ai netul de la Vodafone disponibil in roaming.

Edited by mdt, 15 March 2024 - 09:45.


#15972
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 24.11.2002
@mdt trebuie sa aiba un pachet cu roaming inclus. La abonamente inseamna câțiva euro buni.

@Maskatu salveaza puncte de interes de acum, cu program si fa planuri pe zile.

#15973
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

View PostMaskatu, on 15 martie 2024 - 08:56, said:

(...) nu știu câtă engleză știu italienii (...)
La italieni nu tre' să știi nici o limbă, doar să le ai cu datu' din mîini...:)

View Postvestale, on 15 martie 2024 - 09:48, said:

(...)
@Maskatu salveaza puncte de interes de acum, cu program si fa planuri pe zile.
Nu mi-am făcut niciodat planuri dinainte! Da, am știut cam ce vreau să vizitez, dar „itinerariul” l-am făcut la fața locului. Și adaptiv, pe principiul cu socoteala de acasă și cea din deplasare...:)

#15974
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postmdt, on 15 martie 2024 - 09:44, said:

De ce sa faci hotspot? Italia nu e Turcia, e in UE, si ai netul de la Vodafone disponibil in roaming.
Pe telefonul meu am pre-pay cu opțiune de 6 euro și nu cred că am opțiuni de roaming.

View Postvestale, on 15 martie 2024 - 09:48, said:

@mdt trebuie sa aiba un pachet cu roaming inclus. La abonamente inseamna câțiva euro buni.

@Maskatu salveaza puncte de interes de acum, cu program si fa planuri pe zile.
1. Nu am abonament
2. Am salvat. Am notat toate obiectivele pe care vrem să le vizităm. Sunt vreo 16 obiective în Milano IT. Având în vedere că zborul de dus este sambata la 6 30 dim si returul este marti noapte, eu zic ca 4 zile full sunt suficiente pentru a le vizita intr-un ritm decent.

View Postcrislacor, on 15 martie 2024 - 10:05, said:

La italieni nu tre' să știi nici o limbă, doar să le ai cu datu' din mîini...Posted Image

Nu mi-am făcut niciodat planuri dinainte! Da, am știut cam ce vreau să vizitez, dar „itinerariul” l-am făcut la fața locului. Și adaptiv, pe principiul cu socoteala de acasă și cea din deplasare...Posted Image
1. Am vrut să o zic pe asta cu limbajul internațional al mâinilor dar ai zis-o tu. Posted Image Prefer google translate. Este mai rapid și ne înțelegem mai bine. A mers de minune la turci cu limba lor din familia oguză/altaică, așadar pentru italiană și româna care fac parte din aceeași familie lingvistică nici nu-mi fac griji.Posted Image

2. Mie îmi place să fiu organizat. Am organizat deja toate obiectivele și știu cam ce am de făcut cu transportul în comun, cu locațiile, cu cazarea, etc. De acasă fac totul mai rapid fiind pe calculator versus pe telefon unde mi-ar fi mult mai greu să deschid zeci de ferestre încercând să aflu diverse informații. Aș pierde timp valoros când aș putea avea pregătit tot și m-aș bucura de alte chestii mai faine.

Edited by Maskatu, 15 March 2024 - 10:25.


#15975
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
O ultimă chestie și cu asta închei off-topicul: și eu sînt o persoană organizată, dar atunci cînd merg pentru prima oară într-un loc, îmi place mai mult să mă las surprins!:)

#15976
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 04.11.2023

View PostMaskatu, on 15 martie 2024 - 08:56, said:

Eeeeeeeee. Și cum ai trecut cu cosmeticele, sau nu ai avut deloc lichide/geluri...?


Ba am avut mereu cosmetice, gen spray, deodorant, crema de soare, pasta de dinti, parfum(sunt mereu atent sa am la mine un parfum in sticla de 30ml) pe care le-am pus in gentuta mea in genul celei de mai jos.
https://www.11teamsp...-hoC6LsQAvD_BwE

Ok, nu zbor cu spray mare, ci cu din ala de calatorie, de 15-20ml din care iau 2, pasta de dinti gen mostra, dar deo stick-ul e de dimensiune normala, crema de soare la fel,
N-am fost nici macar odata luat la intrebari in Romania(Bucuresti, Cluj, Timisoara, Tg Mures, Sibiu), Germania(Frankfurt Hahn, Nuremberg, Stuttgart, Baden Baden, Memmingen, Dortmund), Italia (Alghero, Palermo, Bari, Napoli) sau Spania (Mallorca, Malaga).
Efectiv niciodata nu m-am gandit la treaba asta cu pus cosmeticele in pungi.

Edited by giuliani2, 15 March 2024 - 21:35.


#15977
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 19.07.2008
Asa am un prieten. A vrut sa se lase surprins si a ajuns in Dortmund (sau zona din apropiere unde zboara Wizz) si nu avea nici macar roaming, vai de capul lui de zapacit. Bine ca avea adresa hotelului salvata ca sa il duca taxiul.

De trenuri, restaurante, chestii de vizitat, orare, alte maruntisuri etc habar nu avea. Cred ca mai mult timp pierzi pe acolo incercand sa pui cap la cap lucrurile decat sa fii relaxat ca stii unde trebuie sa ajungi, la cat trebuie sa ajungi etc etc

#15978
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 05.11.2009

View Postblackiesasha, on 14 martie 2024 - 19:24, said:

De curiozitate doar...ce naiba faceti cu baterii de astea dupa voi? Pe un junior din ala ahtiat dupa jocuri si temator ca ramane fara baterie pt jocuri l-as intelege, dar altfel?

Eu, de exemplu, folosesc IQOS și dacă se descarcă, îl încarc la power bank. Plus că noi plecăm dimineața și ne întoarcem seara. La cazare facem duș și dormim...deci cam 12 ore de utilizare telefon cu hărți, site-uri, coduri QR, etc. și IQOS, nu prea mă țin. Ba chiar car cu mine un prelungitor care are și USB. La hoteluri este „criză” de prize. Suntem 2, fiecare cu deviceurile lui, plus un laptop la care mai stăm seara și dimineața.

#15979
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 24.11.2002

View PostDarkEnemy, on 15 martie 2024 - 21:33, said:

Asa am un prieten. A vrut sa se lase surprins si a ajuns in Dortmund (sau zona din apropiere unde zboara Wizz) si nu avea nici macar roaming, vai de capul lui de zapacit. Bine ca avea adresa hotelului salvata ca sa il duca taxiul.

Pai e roman adevarat, se descurca el....

Edited by vestale, 16 March 2024 - 10:59.


#15980
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Ni se pregătește ceva. Place your bets...

Attached Files



#15981
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 05.03.2005
buna gluma ca de ce sa ai o baterie externa cu tine :)) .

#15982
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 21.01.2013

 Maskatu, pe 16 martie 2024 - 18:35, a scris:

Ni se pregătește ceva. Place your bets...

Daca va fi ceva legat doar de Multipass atunci nu cred ca ne intereseaza, avand in vedere ca acest program e doar pt zboruri frecvente din Italia si Polonia.

Edited by blackiesasha, 17 March 2024 - 11:38.


#15983
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011

View Postnoir_desir, on 15 martie 2024 - 08:38, said:

A mai reușit careva în ultima vreme să ia legătura cu cei de la wizz pe chat? Vreau să adaug un infant la rezervare, pe chat (aplicație/facebook) îmi zice de câteva zile că toții operatorii sunt ocupați, fie la ora 23.30, fie și la ora 03h sau 06h dimineața... Pe telefon, la numărul fără suprataxă, pt. special assistance, nu vor să mă ajute (am înțeles că sună buluc de oameni cu diferse probleme, că deh, e fără suprataxă, și operatorii s-au cam sictirit), la telefonul cu 0900, care costă 1,16 eur/minut nu vreau să sun eu. Dacă selectez altă țară, gen Moldova, (unde scrie la telefonul respectiv - fare - local rate), îmi zice să sun la relevant country....

Asta după ce-am cumpărat 3 locuri alăturate cu 20 de zile înainte de călătorie, pentru că altă dată am încercat să-i păcălesc cu doar 24 ore înainte și să cumpăr doar un loc - evident, alea care mă interesau pe mine (lângă copil/nevastă/extra seat) erau indisponibile...   De fiecare dată când am de-a face cu ei, tot îmi promit că e ultima dată, problema e că din Iași au aproape monopol... ferice de cei din București sau chiar și Cluj din punctul ăsta de vedere...
Lasă că se deschide T4 in curând și poate vin noi companii sa le spargă monopolul celor de la Wizz

#15984
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 21.01.2013
Crezi ca ne ajuta cu ceva daca vin Lufthansa sau AirFrance sau alte companii de linie? Eu zic ca nu.
Ar trebui in lowcost mare sa vina ca sa sparga monopolul Wizz. Si nu prea vad cine. Blueair era perfect. Dar i-am dat in cap ca prostii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

pahai

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate