Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16170 replies to this topic

#15913
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011
La ce strategie aplica acum e posibil sa-ti iei teapa cumparand in avans biletele "reduse" :)

#15914
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,611
  • Înscris: 17.08.2007
@maladetz lasa oamenii sa-si ia bilete cand le convine pretul ca teoria ta nu se aplica pe toate destinatiile. E f relevant ptr strategia de preturi a lui wizz daca are concurenta pe o ruta sau nu. Uite, pe ruta care ma intereseaza pe mine OTP-EAP de la inceputul anului preturile doar cresc. Sunt multe variabile incat e greu sa le anticipezi strategia si miscarile.

Edited by atupi, 10 March 2024 - 23:47.


#15915
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011

View Postatupi, on 10 martie 2024 - 23:46, said:

@maladetz lasa oamenii sa-si ia bilete cand le convine pretul ca teoria ta nu se aplica pe toate destinatiile. E f relevant ptr strategia de preturi a lui wizz daca are concurenta pe o ruta sau nu. Uite, pe ruta care ma intereseaza pe mine OTP-EAP de la inceputul anului preturile doar cresc. Sunt multe variabile incat e greu sa le anticipezi strategia si miscarile.
Da, aici trebuie sa fiu de acord cu tine, din pacate pe ruta mea e doar Wizz si poate de asta e diferita strategia, cand BlueAir era in joc preturile oricum erau mai mici dar si strategia era diferita, era o regula sa cumperi cu macar 3 luni in avans ca sa prinzi ieftin.
Totusi pune datele care te intereseaza in google flights, vei avea sanse mai mari sa prinzi pretul care-ti convine.

#15916
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 03.04.2017
Eu am ma zis-o ,dar ma repet in alt mod: strategia wizz nu e sa iti dea bilete mai ieftine cand vrei tu ci cand vor ei. De aceea daca vrei bilete mai ieftine trebuie sa le iei cand au ei,daca poti zbura atunci,daca nu poate mai prinzi o promotie ceva,trebuie sa urmarestimai des sau iei la preturile pe care le gasesti

#15917
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,340
  • Înscris: 30.05.2006

View Postgiuliani2, on 09 martie 2024 - 23:44, said:

Wizz discount merita daca zbori de 3 ori parca, singur. Daca zbori cu inca cineva, dupa doua zboruri esti pe plus.
Te contrazic. Am cumparat biletele acum vreo lună. Fără Wizz Discount erau mai scumpe decât au fost cu Discount. Într-adevăr diferența la primul zbor este foarte mică... ceva de genul 20-40 de lei dar de la al doilea se va simți.

Fără Discount biletele erau aproape 760-770 de lei, ceva de genul acesta. Am plătit 183 RON parcă pe discount iar biletele au fost cam 550 de lei cu discountul inclus. Deci per total 733 bilete cu Discount platit.

#15918
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,340
  • Înscris: 30.05.2006
La regula

Quote

Lichidele pot fi luate la bord numai dacă se află în recipiente de maximum 100 ml, ambalate într-o pungă de plastic de 1 litru, transparentă și resigilabilă, cu dimensiunea de 20 × 20 cm.

Pot să iau mai multe pungi într-un ghiozdan?  Apoi nu știu dacă punga cu zip are fix 1 litru...

Limita de lichide care este / pasager?

#15919
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,677
  • Înscris: 12.12.2006
Ai dreptul la o singura punga de 1 litru de persoana.

Eu am mai folosit punga de 1.2 litri de la Ikea dar mi s-a intamplat intr-un aeroport sa-mi spuna ca nu e buna si sa-mi dea ei una de 1 litru. Noroc ca au incaput chestiile in ea. Din pacate nu mai stiu in ce aeroport mi s-a intamplat asta.

Edited by mdt, 12 March 2024 - 10:07.


#15920
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,585
  • Înscris: 14.04.2008
Regula e asta: o punga de 1l/ pasager. Cat iti incape, atat ai voie. Evident, fiecare ambalaj sa nu depaseasca 100ml.
In general nu sunt stricti la dimensiuni (mai ales daca ai doar cateva chestii), insa mai gasesti zelosi.
Sunt aeroporturi in care gasesti (gratuit) pungi cu dimensiunile acceptate. Nu e cazul la Otopeni. Vezi la dm, au seturi de pungi cu 3 dimensiuni, una dintre ele e de 1l (e mentiont pe fiecare ce capacitate are).

#15921
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,340
  • Înscris: 30.05.2006
Pfff. Din DM am luat astea de sus cu zipul verde si roz (poza 2 sus), dar nu scrie nimic de capacitatea in litri (poza 1 close up). Posted Image

Din JUMBO am luat setul asta cu 3 (poza 2 jos) unde la fel nu scrie capacitatea in L , doar dimensiunea cm. Eu de unde miezău să știu care are 1 litru? Și de unde știe Grigore de la aeroport câți litri are punga mea?

Attached Files


Edited by Maskatu, 12 March 2024 - 12:54.


#15922
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 03.04.2017
Grigore are ochiul format si daca vrea te freaca,ca asa sunt reglementarile. Acum chestia asta cu lichidele mai e valabila numai in aeroporturile care nu si-au luat scanere noi(adica majoritatea deocamdata). Daca zbori din cluj sau timisoara,daca țin bine minte,nu mai ai problema asta

#15923
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,677
  • Înscris: 12.12.2006
In citatul pus de tine de la Wizz scrie ceva de 20cm pe 20 cm. Ai putea sa le masori sa vezi daca esti pe acolo.

#15924
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,585
  • Înscris: 14.04.2008
Nu sunt alea. Cauta Profissimo trio. Costa 6,99 lei, sunt 20 buc (10 sunt de 1l, restul mai mari).
In general au ochiul format, cam stiu cat de mare trebuie sa fie punga.

#15925
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,677
  • Înscris: 12.12.2006
Sau astea de la Ikea: https://www.ikea.com...alben-50525642/

#15926
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 30.07.2007

View PostMaskatu, on 12 martie 2024 - 12:52, said:

Eu de unde miezău să știu care are 1 litru?
As zice sa iei o sticla de un litru de apa si sa o torni in punga....Dar poate gresesc :P

#15927
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 03.04.2017
Nu sunt pungi alimentare de un litru prin magazine? De alea poate ai pe acasa si poti aproxima.

#15928
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 13.09.2022
@MAskatu: prea mult iti bati capul cu lucruri neimportante. Forma si dimensiunile pungii transparente n-au nicio importanta. Tot ce conteaza e ca fiecare recipient cu lichid sa aiba maxim 100 ml, maxim 1 litru in total, dar banuiesc ca nu umbli cu 10 sticlute dupa tine nu?
Nu sta nimeni sa se lege de punga aceea, si am fost prin zeci de aeroporturi.
PE Otopeni din cate stiu nu e o problema nici daca nu scoti punga aia separat in tava.
Oricum scannerul detecteaza daca ai recipiente prea mari cu lichid, si le vad si ei pe monitor si te pun sa le scoti.

Pe ei nu ii intereseaza cum e punga(Decat daca dai de vreun batut in cap) . Lichidele conteaza sa respecte limita de cantitate, atat.
1 litru in total e oricum destul.

Edited by danigoleman, 12 March 2024 - 14:25.


#15929
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 03.04.2017
https://www.antena3....eni-703368.html
Vad ca au deschis din nou duty free-urile si chioscurile din otopeni,dar cu preturi pe masura.Ai un zbor de 5 ore,3ore recomandate prin aeroport si uite ca trebuie sa mai sari de ceva bani ☹️.

#15930
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,340
  • Înscris: 30.05.2006
Nu ca-mi bat capul dar mai bine sa evit orice fel de situatie neplacuta, sau sa ma trezesc ca-mi iau periuta de dinti si pasta si ce mai am pe acolo. :tooth:

De masurat nu are rost sa masor. 20x20 inseamna ca e patrat si nu am nici una patrata desi pe ambele seturi scrie ca-s pentru "travelling - plane". Nu, nu umblu cu 1 litru, nu vad ce as putea sa imi iau sa fie asa de multe si asa de grele, din contra, reduc totul la maxim ca sa nu stau sa-mi rup cârca cu ghiozdanul.

Deci zici tu ca nu conteaza si totusi, daca dai de ăla bătut în cap ?

View Postdacrad2, on 12 martie 2024 - 14:33, said:

Vad ca au deschis din nou duty free-urile si chioscurile din otopeni,dar cu preturi pe masura.Ai un zbor de 5 ore,3ore recomandate prin aeroport si uite ca trebuie sa mai sari de ceva bani ☹️.
20 lei merdeneaua... ce nenorociti. Chiar nu ii verifica nimeni? ANPC, Consiliul concurentei, nu stiu... cineva ca sa verifice adaosurile astea comerciala de 1000%....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate