Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16156 replies to this topic

#12061
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 15.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/goACj9vS5JI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
zbor placut

#12062
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
e cam trasa de par povestea... sa vedem si filmarile

#12063
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Sigur că e trasă de păr. Wizz Air a schimbat politica de bagaje începând cu 1 noiembrie, asta se știe. Deci dacă el până atunci a zburat cu acea valiză fără probleme, nu înseamnă că va putea zbura și acum. Scrie pe site, wizz timite mailuri pentru cei care călătoresc, să aibă grijă, că au făcut schimbări, etc. Dacă vrei să urci cu acea valiză, cumperi priority și atât.
În al doilea rând, scrie în titlul videoului, că el nu a fost lăsat să urce în avion de wizz air, deși în video spune chiar el foarte clar, că cei de la aeroport, adică firma Bucuresti Airport nu știu ce nu a lăsat să urce.

#12064
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 15.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oWFqGqTRV3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12065
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Foarte trasa de par si manipulare. S-au trimis pe mail notificări.
Si nu e prima dată când se schimba politica de bagaje, asa ca sigur nu a călătorit mereu cu acea valiza gratuit.
Iar pe bilet sunt scrise clar dimensiunile pe care trebuie să le aibă bagajul si nu sunt caracterele asa de mici. Plus ca e pictograma unui rucsac.
Nu tin partea Wizz air dar chiar exagerează.
De filmat s-a filmat dar nu putea să își ia un bilet de pe telefon.

Edited by moniK_06, 24 November 2018 - 18:40.


#12066
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
momentul cand ii face "nesimtiti" nu se vede pe filmare. daca a fost doar atat. cat de nesimtiti i-a facut sau ce a debitat verbal nu se vede pe filmare.
e drept ca cei de la RAS au actionat gresit dar acest lucru nu tine de wizz. RAS face handling pt multe companii aeriene pe otopeni. aere de superioritate care se vor desumfla numai la gandul ca trebuie sa te plimbi cativa ani prin instante.
poate isi mai revin si ei cu ocazia asta. prea se cred zei.

Edited by gabriel_gavrila, 24 November 2018 - 19:35.


#12067
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 15.11.2005
Cum am spus mai devreme, am patit aceiasi mizerie, deci nu e caz singular.
Ma ars de 25 euro de pomana, in mailul de confirmare scria 55 x 40 x 23 cm iar acolo pitzi a zis ca nu, ori platesc ori nu zbor.
Culmea e ca nu a venit tara care aduna banutii si da chitanta. Am stat cam 10 minute si cand am intrebat daca fata care incasesaza banii mai lucreaza acolo, a zis ca am atitudine...
Cand m-ai cumparati bilete de le ei faceti simulari si la alte companii aeriene sa vedeti ca aici iesiti mai scump. E mai simplu sa iti pesonalizezi o masina cu optiuni pe net decat sa aduni toate optiunile de care ai nevoie ca sa faci un amarat de zbor.
In cazul de fata am inceput sa imi iau biletede la 155 euro si am ajuns la 1925 de lei....si asta fara aia 25 Euro in plus...pretty cool, huh?

Edited by Mondeo, 25 November 2018 - 11:29.


#12068
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 24.05.2006
cica ''asta este biletul''...ala e boarding passu bai desteptule.
Am vazut si filmarea cealalta, limbricul asta e in stare sa faca scandal din orice, A incercat sa faca scandal pe la ghiseu pe acolo, pana a venit una de i-a dat flit de nu s-a vazut. Ia sa fi facut d-astea prin State pe undeva, sa vezi cum baga si parnaie vreo 2-3 zile.

#12069
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu calatoresc destul de des cu avionul in interes de serviciu si evit cat pot low-costurile. Bugetul de transport imi permite mereu sa zbor cu operatori care nu sunt low-cost.

Odata insa Wizzair era singurul operator care avea avion la ora la care imi convenea mie asa ca am cumparat de la ei, Bucuresti Londra si retur.

Eu de regula fac checkin-ul inainte sa plec la aeroport doar ca la Wizziar daca nu il faci cu nu stiu cate ore inainte de decolare platesti o taxa. Din pacate nu pot plati taxa aia online ci doar la aeroport. La aeroport insa nu poti plati la casa unde lasi bagajul ci trebuie sa te duci la alta casa. Ca sa ajungi insa al casa unde se plateste trebuie sa stai la coada la casa unde se lasa bajaele ca sa iti dea o hartie cu care sa pot plati. Te doare mintea efectiv.

M-a enervat la culme aceasta politica asa ca am intrebat-o pe aia de unde se lasa bajul pe un ton mai ridicat de ce aceasta politica tampita, cred ca acest cuvant sau unul asemanator am folosit. Aia sa faca crize de nervi ca de ce vorbesc pe un ton ridicat cu ea, ca ea nu lucreaza pentru Wizzair si nu este obligata sa imi accepte mie tonnul ridicat. M-a si amenintat ca nu mai ma lasa sa zbor dar in final m-a lasat.

Intamplarea mea ma face sa cred ca ceea ce i s-a intamplat lui Bot este in mare parte adevarat si cel mai probabil nu cred ca a facut ceva care sa justifice refuzul la imbarcare. Daca e adevarat ca numai comandatul navei iti poate interzice imbarcarea si lui i-a interzis o simpla angajata atunci e clar ca s-a comis un abuz chiar daca el i-o fi injurat pe agajatii aia astfel incat refuzul sa fie justificat.

In avion insa stewardezele nu erau amabile ca la alte companii care nu sunt low-cost erau mult mai rau chiat si decat cele de la Tarom. Cand m-am intors de la Londra mi-am facut check-in-ul cu mult timp inainte dar la aeroport erau unii care nu isi facusera si ii taxau si pe ei.

Englezii sunt de regula foarte amabili si se pricep foarte bine la customer service dar angajatii care lucrau pentru Wizzair la Gatwick insa nu erau amabili deloc, nu chiar nemistiti insa nu erau amabili. Dupa parerea mea asa isi trateaza Wizzair in general clientii, cu fundul, si nu cred ca are de a face companina aia de care zicea Bot, Romanian Airport Serivce (sau cum naiba). Am cautat si pe net si exista foarte multa plangeri la adresa Wizzari peste tot in Europa mai ales in Ungaria.

Un lucru pe care nu il inteleg insa e de ce dupa ce a patit asta Bot s-a dus tot la ei sa isi cumpere alt bilet? Adica dupa ce aia isi bat joc de tine tu tot de la ei cumperi?

#12070
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View PostMondeo, on 25 noiembrie 2018 - 11:27, said:


Ma ars de 25 euro de pomana, in mailul de confirmare scria 55 x 40 x 23 cm iar acolo pitzi a zis ca nu, ori platesc ori nu zbor.

Tu ai tot intrebat pe aici, lumea ti-a explicat si acum zici ca au fost nesimtiti ca te-au pus sa platesti 25 euro?
Chiar tu ai scris ca bagajul e "cat un plic", de ce te-ai dus cu un bagaj 55x40x23 cm sau de ce nu ai achitat priority?

#12071
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 15.11.2005
M-am exprimat confuz. Am zis ca  in e-mail scria ca dimensiunea bagajului poate fi de 55x40x23 nu ca m-am si dus cu unul asa de mare, am avut un troler foarte, foarte mic dar tot nu a fost pe placul lui pitzi.
Si culmea culmilor, doar asa ca chestie, cand m-am intors nu am mai platiti nimic, nu, a fost bun la intoarcere. Deci oamenii au un target de facut in afara de biletele vandute on line, clar!

Oricum eu nu vreau sa mai aud de minunata companie.

#12072
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMondeo, on 26 noiembrie 2018 - 11:34, said:

M-am exprimat confuz. Am zis ca  in e-mail scria ca dimensiunea bagajului poate fi de 55x40x23 nu ca m-am si dus cu unul asa de mare, am avut un troler foarte, foarte mic dar tot nu a fost pe placul lui pitzi.
Si culmea culmilor, doar asa ca chestie, cand m-am intors nu am mai platiti nimic, nu, a fost bun la intoarcere. Deci oamenii au un target de facut in afara de biletele vandute on line, clar!

Oricum eu nu vreau sa mai aud de minunata companie.


Ce inseamna troller foarte-foarte mic? Un ghiozdan de laptop are cam 55 cm inaltime.
Eu nu am vazut niciodata sa ii fie refuzat bagajul cuiva si acesta sa indeplineasca toate conditiile regulamentare: greutatea si/sau sa incapa in sablonul ala al lor.
In principiu cred ca depinde si de cat de amabil vorbesti cu fetele de la ghisee, eu am patit de doua ori sa depasesc greutatea cumparata, o data cu 300g si altadata cu 700g. In ambele situatii m-au lasat sa trec fara sa platesc.

#12073
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Cum mai aloca WizzAir locurile in ultima vreme? Trebuie sa fac Checkin si nu stiu daca sa ma risc sa-mi aloce aleator locurile. Sunt cu copii mici.
Totusi pana acum mi-a alocat locurile unul langa altul, mai putin un zbor la Londra unde a alocat 2 cu 2.
Nu cred sa fie avionul prea plin oricum (este zbor spre Italia Lamezia Terme).
Deci in in ultima vreme cum ati procedat? Ati cumparat locuri? Daca nu, vi le-au alocat aleator (asta daca au fost mai multe locuri pe rezervare ...)
Multumesc

#12074
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Ma. Am zburat și eu mult cu wizz cu vreo 3 politici de bagaj.

Atâta timp cât te încadrezi in dimensiuni nu o sa plătești.

Scrie clar pana când poți face check in. Dacă știi ca nu te încadrezi plătești o taxa la rezervare ca sa îl faci la ghișeu. Te faci ca uiți, plătești.

Cu penisul in cur și cu sufletul in rai nu se poate. Low-cost înseamnă ca plătești pentru orice serviciu suplimentar, servicii de care te poți lipsi.

De întârzieri nu prea mai e vorba. Comparativ am avut cam aceiași marja de întârzieri pentru ca in EU e legislație stricta.

Deci. Citiți când rezervati, zburați light și aia e.


#12075
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postasddd1000, on 26 noiembrie 2018 - 21:56, said:

Cum mai aloca WizzAir locurile in ultima vreme? Trebuie sa fac Checkin si nu stiu daca sa ma risc sa-mi aloce aleator locurile. Sunt cu copii mici.
Totusi pana acum mi-a alocat locurile unul langa altul, mai putin un zbor la Londra unde a alocat 2 cu 2.
Nu cred sa fie avionul prea plin oricum (este zbor spre Italia Lamezia Terme).
Deci in in ultima vreme cum ati procedat? Ati cumparat locuri? Daca nu, vi le-au alocat aleator (asta daca au fost mai multe locuri pe rezervare ...)
Multumesc

La ultimul zbor am fost alocati 2 cu 2, probabil au facut in asa fel incat sa fii nevoit sa platesti locurile. Vezi dupa ce faci check-in, poti schimba locurile dupa.

#12076
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Da, asta vroiam sa il

View PostFlorin_Alex, on 27 noiembrie 2018 - 08:20, said:

Vezi dupa ce faci check-in, poti schimba locurile dupa.
Da, asta vroiam sa il sfatuies si eu. Face check-in si daca nu ii convin locurile se pot cumprara. Bineinteles ca vor fi mai putine disponibile.
Noi am zburat cum doua saptamani, 2 adulti, la dus ne-au dat locurile 11 si 29 iar la retur ceva parca randul 23 dar A si C (deci la fereastra si la culoar, iar intre noi nu a fost liber).

View Postgiuliani, on 26 noiembrie 2018 - 16:08, said:



Eu nu am vazut niciodata sa ii fie refuzat bagajul cuiva si acesta sa indeplineasca toate conditiile regulamentare: greutatea si/sau sa incapa in sablonul ala al lor.

Nici eu nu am vazut. Acum daca nu respecti dimensiunile si/sau greutatea poti sa ai noroc sa treci sau poti sa fii pus sa platesti. Iar in aeroport taxele sunt mult mai mari comparativ cu cele din momentul achizitionarii biletului.

#12077
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,529
  • Înscris: 07.04.2005
Wizz Air lansează două rute noi din București, la prețuri începând de la 69 de lei

Wizz Air a anunțat marți extinderea bazei sale din București prin lansarea a două noi rute spre Memmingen, în Germania, și Castellón, în Spania, precum și creșterea frecvenței pe șase dintre rutele sale existente.

Wizz Air a anunțat marți extinderea bazei sale din București prin lansarea a două noi rute spre Memmingen, în Germania, și Castellón, în Spania, precum și creșterea frecvenței pe șase dintre rutele sale existente.

Începând din aprilie 2019, una dintre cele mai noi rute Wizz Air va conecta Bucureștiul cu Memmingen, Germania, orașul bavarez autentic, care oferă farmecul fascinant al peisajului rural german.

Avându-și originile în Imperiul Roman, orașul vechi, cu numeroasele sale curți, castele și case de patricieni, palate și ziduri de apărare, este unul dintre cele mai bine conservate din sudul Germaniei.

Castellón, Spania, cea de-a doua destinație nouă a Wizz Air și cea de-a 144-a destinație din rețeaua WIZZ - este una dintre cele mai bogate cultural, istoric și geografic provincii din Spania. Munți și plaje interminabile, dar și situri istorice așteaptă să fie vizitate.

Creșterea frecvențelor zborurilor va avea loc pe șase dintre rutele deja existente ale Wizz Air din București, mai exact Dortmund, Londra, Doncaster-Sheffield, Bologna, Treviso și Eindhoven.

În primele zece luni ale anului 2018, WIZZ a transportat mai mult de 7 milioane de pasageri pe rutele sale spre și dinspre România, ceea ce reprezintă o creștere cu 13% de la an la an.

WIZZ oferă acum 141 de rute din România de pe cele 10 aeroporturi, către 30 de țări. Biletele pentru noile rute sunt deja în vânzare și pot fi rezervate la prețuri începând de la 69 de lei.

https://www.digi24.r...-de-lei-1039141

#12078
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Slabe destinatii...Manchester, Moscova, Dubai si Paris(principalele aeroporturi), Budapesta, Cracovia, Gran Canaria destinatii interesante...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

mhro

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate