Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16139 replies to this topic

#12043
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postutopium, on 06 noiembrie 2018 - 08:19, said:

Ce i-ar opri sa aiba un alt card cu Wizz? Daca au semnat exclusivitate cu Tarom (in sensul ca n-au voie sa scoata carduri co-branded cu alta companie aeriana) sunt tantalai.

Stii cum e, cand sunt mici sunt dispusi sa faca orice sa aiba clienti, acum ca au devenit nr. 1, deja si-o iau in cap. Sincer, ma bucur ca nu continua programul cu ei, deja BT incepe sa nu-mi placa deloc.

#12044
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Eu le-am scris pe support-ul de la Wizz legat de cardul de credit. Incercam marea cu degetul: evident ca mi-au raspuns cu link-ul actual de pe site-ul BancPost-ului & comentariul "banca e in curs de achizitionare de catre BT" :)))

"Experienta" noii politici de bagaje: 2noiembrie - ruta Bucuresti - Bergamo.

Aeronava un A321 plin ochi (230pax)

Evident ca oamenii nu erau obisnuiti cu noua politica: cei cu bilete cumparate inaite de 1nov au primit gratis un bagaj de cala de 10kg care trebuia predat la biroul de check-in.

Pana m-am imbarcat deja erau vreo 20persoane care stateau sa decarteze cei 25euro. Discutii foarte interesante: "Hai tu femeie... fii si tu romanca acuma de centenar. De ce ti-i cu astia?" :))))

S-a prelungit imbarcarea cu ~40minute fata de ora decolarii.

Colac peste pupaza vreo 4 baietasi au fortat imbarcarea fara sa arate nici un CI/pasaport si ne-am trezit cu politia de frontiera si cu angajata de la poarta pe avion.

Imi imaginam ca o sa inceapa astia sa verifice toti pasagerii, dar spre surprinderea mea s-a bagat si capitanul ca sa vada care e problema: "Procedura noastra nu cere ca insotitorii de zbor sa verifice la imbarcare actele/cartile de imbarcare. Si daca tot a fost problema asta, de ce nu s-a luat masuri chiar cand s-a intamplat... nu acum cand imbarcarea e finalizata".

Pe scurt... time is money. A dat o tura angajata de la poarta prin avion...  s-a lasat pagubasa ca nu i-a mai recunoscut (dupa ce-ai vazut 230pasasgeri... la 06:00.... cred si eu).

S-au lasat pagubasi si au coborat din avion fara sa dea pe nimeni jos din avion.

Am cam ramas.... suprins. Cat de usor au renuntat Posted Image (bine de pe alta parte aveam in Bergamo 2h ca sa prind urmatorul zbor.... eram putin stresat ca-l pierd Posted Image )

Concluzia: daca va bazati pe idee iau zborul de dimineata ca nu are intarziere... (sh)it can happen.

#12045
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFlorin_Alex, on 06 noiembrie 2018 - 09:13, said:

Stii cum e, cand sunt mici sunt dispusi sa faca orice sa aiba clienti, acum ca au devenit nr. 1, deja si-o iau in cap.
Eu cred ca e o chestie cu iz nationalist ... daca sa zicem exista o exclusivitate si trebuiau sa renunte la contractul cu Tarom (care nu le aduce oricum prea multi clienti, fiind un card destul de subtire ca si avantaje), s-ar fi gasit destui care sa zica ca, tocmai de centenar, renunta la contract cu operatorul aerian national ca sa faca contract cu cel mai mare operator maghiar. Deci probabil au fost prinsi la mijloc, nu cred ca ar fi renuntat ei de buna voie la atat de multi clienti (majoritatea prietenilor cu card Wizz vor renunta la noul card BT primit)

#12046
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Buna seara
Am si eu o intrebare, am luat doua bilete azi si totusi se mentioneaza "bagaj de mana gratuit 40*30*20", adica un plic ceva mai mare.
Pe de alta parte cica dupa 1 Noiembrie bagajul de cala in limita de 10kg e gratis. Daca am un bagaj de mana ceva mai mare il baga, gratis in cala sau ma pune sa platesc?
Multumesc mult

Edited by Mondeo, 06 November 2018 - 18:35.


#12047
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
1. nu e chiar un plic, un rucsacel e ok
2. daca le-ai luat azi (biletele) si nu ai luat si bagaj de cala sau/si  priority,  singurul bagaj cu care ai voie fara sa platesti penalitati e cel de care vorbeai.  oferta cu bagajul de cala de 10 kg care e gratuit e valabila pt cei care au cumparat bilete inainte de 10 octombrie 2018 (cred ca e corecta data!)

#12048
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostMondeo, on 06 noiembrie 2018 - 18:34, said:

Buna seara
Am si eu o intrebare, am luat doua bilete azi si totusi se mentioneaza "bagaj de mana gratuit 40*30*20", adica un plic ceva mai mare.
Pe de alta parte cica dupa 1 Noiembrie bagajul de cala in limita de 10kg e gratis. Daca am un bagaj de mana ceva mai mare il baga, gratis in cala sau ma pune sa platesc?
Multumesc mult


Salut,
Ce inseamna bagaj de mana ''ceva mai mare?
In functie de biletul cumparat, uite conditiile de calatorie

https://wizzair.com/...arife-pachete#/

#12049
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Intre timp am primit mail
care arata asa:[ http://prntscr.com/lf6osw - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://prntscr.com/lf6osw - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://prntscr.com/lf6osw

Ce sa mai intelegi?
Din punct de vedere personal, cea mai mizerabila companie low cost, de departe
tot felul de chestii de marketing ca sa atraga, tot felulul de inutilitati, abonamente, banci, card tot ce vrei ca sa iti ia ochii si intr un final sa iesi si mai scump si tintuit intrun scaun fix.
Cred ca doar ryan ii depasesc care este cu adevarat o taraba zburatoare, doar pietre de calcai nu am gasit in avioanele lor, in rest orice

Edited by Mondeo, 06 November 2018 - 22:12.


#12050
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca asta e un motiv sa fie numita mizerabila, ei doar ofera conditii minime pentru cei care nu vor sa plateasca in plus servicii de care nu au nevoie.
Spre exemplu pentru mine e perfecta deoarece merg doar cu un ghiozdan in vacante. Tu, pana la urma esti liber sa alegi Tarom sau ce alte companii mai zboara pe ruta aia si te satisfac.

Totusi lumea zboara cu ei desi n-ai zice ca duc lipsa de bani, cand m-am intors din Londra mai mult de jumatate din avion au comandat cel putin o apa/suc (6E), vin/bere (8.5E), supa instant ( din aia cu 1 leu in magazin)/cafea (7E), dulciuri, parfumuri. Chestii pe care eu n-as da bani din principiu.

#12051
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009

View PostMizu, on 06 noiembrie 2018 - 22:52, said:

(...) o apa/suc (6E), vin/bere (8.5E), supa instant ( din aia cu 1 leu in magazin)/cafea (7E) (...)
Sînt mai scumpe decît în supermarket, clar, dar în nici un caz la valorile pe care le-ai scris tu aici...Posted Image

Edited by crislacor, 06 November 2018 - 23:27.


#12052
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
https://wizzair.com/...fe-boutique.pdf

#12053
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View PostMizu, on 07 noiembrie 2018 - 00:18, said:

Pai chiar in linkul pus de tine sunt alte preturi. Este oferta Meal Deal in care ai un sandwich si poti sa adaugi o bautura racoritoare/apa/ cafea si platesti in total 6 euro. Sau poti sa iti iei (pe langa sandwich o supa/ un Red Bull/ ciocolata calda si plaresti in total 7 euro. iar daca iei vin + sandwich platesti 8,5 euro. La toate acestea ai gratis un Snickers sau punguta de alune.
Da, sunt preturi mai mari decat in supermarket dar nu te obliga nimeni sa cumperi.
PS: o apa este 2 euro.

View PostMondeo, on 06 noiembrie 2018 - 18:34, said:

Buna seara
Am si eu o intrebare, am luat doua bilete azi si totusi se mentioneaza "bagaj de mana gratuit 40*30*20", adica un plic ceva mai mare.
Pe de alta parte cica dupa 1 Noiembrie bagajul de cala in limita de 10kg e gratis. Daca am un bagaj de mana ceva mai mare il baga, gratis in cala sau ma pune sa platesc?
Multumesc mult

1. Nu este un plic, este un rucsac mai mic. Noi am calatorit cu un astfel de rucsac acum ceva timp cand avea tot asa politica de bagaje. Intr-adevar e mai comod un troller mic dar pentru acesta se plateste extra.
2. Nu, bagajul de cala de 10 kg nu este gratis. El s-a "acordat" gratuit celor care au achizitonat biletele inainte de 10 octombrie si calatoresc dupa 1 noiembrie. Este si cazul nostru de aceea stiu sigur de aceasta exceptie.
Tu daca ai cumparat biletul ieri nu beneficiezi de acest bagaj de cala garatuit de 10 kg. AI doua posibilitati: ori il cumperi (parca 38 lei/sens) ori iti platesti Priority si atunci bagajul poti sa il iei cu tine in avion (deci ai dreptul la un bagaj de mana mare si unul mic - ambele cu tine in avion). Atentie insa sa respecti dimensiunile si regulile de securitate.

Bineinteles ca exista loc de mai bine, ca vechea politica era mai buna dar fiecare e liber sa alega ce i se potriveste mai bine.

Edited by moniK_06, 07 November 2018 - 10:34.


#12054
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMondeo, on 06 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Intre timp am primit mail
care arata asa:[ http://prntscr.com/lf6osw - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://prntscr.com/lf6osw - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://prntscr.com/lf6osw

Ce sa mai intelegi?
Din punct de vedere personal, cea mai mizerabila companie low cost, de departe
tot felul de chestii de marketing ca sa atraga, tot felulul de inutilitati, abonamente, banci, card tot ce vrei ca sa iti ia ochii si intr un final sa iesi si mai scump si tintuit intrun scaun fix.
Cred ca doar ryan ii depasesc care este cu adevarat o taraba zburatoare, doar pietre de calcai nu am gasit in avioanele lor, in rest orice

Ce-au a face chestiile astea de marketing cu atributul de "mizerabil"?

Multa lume (printre care si eu) e fericita doar cu serviciul de baza: zborul. La pret mic.

La dat banii inapoi in baza directivei 261, da, subscriu, am auzit si citit (inclusiv pe aici) ca Wizz pot fi catalogati drept mizerabili.

Nu te obliga nimeni sa mergi cu low cost si sa pari (in proprii ochi) ca ai decazut in acest fel.
Companiile de linie asteapta pe toata lumea, cu preturi pe masura aristocratismului prezent in aproape fiecare dintre noi.

Dupa mine, sunt bani aruncati.

Nu vreau sa fiu rau, dar chiar nu vad de ce ar fi mizerabili daca iti ofera spre vanzare lozuri, parfumuri sau ziare, atata vreme cat serviciul de baza - zborul - e prestat in parametrii de expectanta ai pasagerilor.

Edited by cattavencu, 07 November 2018 - 17:24.


#12055
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Plec cu Wizzul in Germania zilele viitoare iar pe tichetul de imbarcare la document type imi scrie seria de buletin si langa : Passport.
Va fi vreo problema la imbarcare?

#12056
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostKneegrow, on 10 noiembrie 2018 - 10:38, said:

Plec cu Wizzul in Germania zilele viitoare iar pe tichetul de imbarcare la document type imi scrie seria de buletin si langa : Passport.
Va fi vreo problema la imbarcare?

Niciuna...sa ai zbor linistit si la timp

#12057
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011

View Postlls869, on 10 noiembrie 2018 - 15:37, said:


Niciuna...sa ai zbor linistit si la timp
Mersi!

#12058
Cos2k

Cos2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.05.2007
Astia nu au vinere colorata? Parca anul trecut au avut 20% reducere la toate zborurile.

#12059
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Vinerea colorata e in ultima vineri din noiembrie, doar la noi o face fiecare cind si de cite ori vrea.

#12060
Maria_dan

Maria_dan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2015
Astazi, Wizz are 20% reducere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate