Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

probleme montaj etajera

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se da etajera (ieftina...) din imagine. Gaurile de montaj au fost cica predefinite (din fabrica). Montajul nu l-am facut eu.

Poate fi si vreun defect de fabricatie? De aseazat, s-ar putea aseza cat de cat bine, dar la deschidere, par a cadea de pe sina, si la inchidere arata cum vedeti,
Schimbarea sertarelor intre ele nu duce la nici un rezultat (care sa amelioreze situatia).

Mi-e ca daca desfac sinele, si de pe sertare si de pe partile laterale si incerc sa le pun la loc, gaurile (noi si vechi) vor fi destul de apropiate si risc sa devina una foarte mare (deci sa stric).

Ce se poate (mai) face pentru a indrepta ceva la aceasta etajera?
Multumesc

Attached Files



#2
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 28.11.2009
in primul rand, e pusa in nivel?are reglaje la sine?daca da, joaca din reglaje.e destul de deschiolata chestia aia,pare facuta in bataie de joc...ce mai poti face este sa slabesti putin suruburile de pe fata la sina ce sta pe dulapior, desfaci suruburile de pe spate de la sina prinsa pe dulapior si sa le cobori cativa mm, aprox cat ai acea deschidere pe margine,doar pe spate le cobori,doar pe cele de pe dulap.poate mai se aseaza asa cat de cat.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 24.06.2006

 colombo2003, on 07 martie 2016 - 00:23, said:

Ce se poate (mai) face pentru a indrepta ceva la aceasta etajera?
ai respectat instructiunile de montaj? fetele dulapurilor de obicei sunt reglabile

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) Montajul, asa dupa cum am spus, nu a fost facut de catre mine.
2) Reglaje nu exista. Holsuruburile au fost puse in locurile in care existau gauri in fabrica (de aceea nu am exclus si un defect de fabricatie, dar parca prea grosolan).
3) Nu e vorba doar de fata sertarului (care, dupa cum se vede din poza din profil, si dintr-o parte si din alta, nu e vertical (la fata), ci si de sertarul in sine (vezi poza din fata).

Multumesc pentru sfaturi, Cand voi mai avea drum la locul cu pricina (300 km), si daca si timpul imi va permite, voi incerca sa ma uit si sa vad ce pot face.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,686
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand in poze nu apar etajere.
Etajere este partial sinonim cu polite, si de asemenea este partial sinonim cu rafturi.
Etajera se foloseste mai mult pt sticla sau polite cu prindere speciala stand alone.
Politele sunt cele normale din interiorul corpurilor, si pot fi fixe sau mobile.
Rafturile pot avea si sensul distantei dintre polite, dar se foloseste si in loc de polite.

Este o comoda cu sertare, se vad doar fronturi de sertare.

Pozitia in zig-zag la margine a sertarelor, daca montajul sertarelor a fost facut bine, arata ca podeaua este inclinata longitudinal fata de corp, si comoda nu este reglata cu nivela, fie cu niste distantiere mai mult sau mai putin improvizate, fie cu niste picioare reglabile, fie cu ambele.
In cazuri grave se monteaza un straif distantier intre corp si picioare pe partea unde popdeaua este mai jos, de ex pe balcon cu dulapul pus transversal...

La vederea laterala, fetele de sertar apar inclinate, chiar pe dos fata de tendinta normala !!!, deci fie este podeaua foarte stramba si transversal pe corp, fie glisierele sunt montate ridicol de prost, fie o combinatie intre ele...

La PAL, in mod normal se lasa luft de 3mm intre fronturile de sertar.
Se poate lasa si ~ 2,5mm, sau minim absolut 2mm daca ai pasarici pe creier...
La lemn, in f. de model si design, se poate lasa pana la 4mm teoretic....
Exista si modele de design cu luft mare pt apucat, chiar si 28mm.

In poza se ating unele, deci trebuie verificat si montajul fronturilor pe cuiburi, dar si inclinarea corpului.

1. Mai inatai se verifica corpul in sine daca este drept intre fund si pereti, pereti si blat.
Se verifica cu un vinclu adevarat, sau cu unul improvizat dintr-o polita - daca este verificata si are 90 de grade, aratand acelasi lucru si pe o parte si pe cealalta... Posted Image Vinclul se pune in interior, vertical, dupa ce se scot sertarele, iar prezenta glisierelor nu incurca decat putin, deoarece si ele reprezinta o limita sau reper.
Daca este stramb in sine, trebuie indreptat...se scoate spatele din PFL sau din ce este, legaturile, etc. si se reprind in pozitia corecta.
2. Apoi se verifica si indreapta corpul fata de podea, atat longitudinal cat si transversal, folosind o nivela (boloboc...).
Am amintit mai sus despre metode de reglaj...
Exista niste cescute reglabile de 27-30mm, care se pot monta sub fund - trebuie doar o gaura care strapunge placa de fund, in care se introduce axul cescutei, si prin care se poate regla cu un INBUS potrivit, introdus de sus.
Exista si de 5cm cescute, care ajuta la urcarea peste plinte obisnuite de parchet (exista si mai inalte...)
Daca inclinatia e mai mare decat permite reglajul picioarelor, se pot adauga distantiere sub sau deasupra picioarelor. Se foloseste burgiud dedicat cat axul, se verifica daca este de 10 sau 12mm.
3. Dupa asta se verifica glisierele - holtzsuruburile de prindere trebuie sa fie pe o linie orizontala - pe corpul drept !
In spate glisierele au in general o panta care ajuta la inchidere, insa prinderea efectiva ramane orizontala !
Nu se manareste pozitia lor in sensul negarii pantei din spate, decat daca fronturile stau inclinate deranjant - invers decat in poza...holtsuruburile se pun de 3,5mm x 16mm la PAL de 18mm. la PAL de 16 trebuie de 14mm.
Nu se pun holtzsuruburi de 4mm, pt ca au floarea mai mare si agata glisiera sertarelor. (pot mentiona ca la cuplari de forta nu se folosesc de 3,5mm, ci de minim 4mm, 3,8-4,2 minim, deoarece la lungimi de peste 25mm cele de 3,5mm se rup la strangere/insurubare, in general sub floare.)
4. In fine, se verifica si regleaza fronturile pe cuiburi.
Se pun distantiere intre ele, daca este cazul si jos sau sus.
Se lasa egal stanga dreapta, si se insurubeaza cu 4 holtzsuruburi.
Daca este doar un reglaj relativ mic de facut, se pot desuruba doar usor cele montate, si se ciocaneste/loveste cu ceva moale in sensul de corectat, ciocan de cauciuc sau cu mana...Pt. 0,5mm isi pot face loc pt ca helixul holtzsurubului taie in PAL in urma lovirii. Atentie sa nu strici canturile...
Daca manerele incurca reglajul fronturilor, se indeparteaza suruburile lor temporar, doar daca blocheaza fronturile pe cuiburi. Daca sunt erori f. mari, se regaureste dinspre front spre cuib cu burghiu de 4 - 4,5 - 4,8 mm.
4,8mm este standard pt. gauri de butoni de polite, multigaurire, etc.

Edited by loock, 07 March 2016 - 02:32.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
incearca sa o ridici de cate un colt!!!... daca gaurile au foar predefinite, e foarte posibil ca vina sa fie a terenului pe care e asezata

n-ai montat-o tu... inteleg... dar lu ala care a montat-o in halul asta... nu i-ai tai un șut undeva?

totusie  posibil ca justificarea sa vina de la "ieftina"

la punctul 1, cea mai eficienta verificare se face prin masurarea diagonalelor corpului (etajerei Posted Image ), care evident, ar trebui sa fie egale

in fine, asta e un exemplu excelent pentru cei ce vor sa-si faca singuri mobila, despre ce poate sa iasa! Posted Image
si pentru asta te felicit, voi avea o referinta!

Edited by Nero-d, 07 March 2016 - 08:32.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,686
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. verificarea diagonalelor cu ruleta, este preferabil sa fie culcat corpul pe fata cu sertarele scoase.
Se poate si in picioare, dar e mai dificil - mai ales daca nu are picioare...

Capatul ruletei trebuie tinut perfect centrat pe colt, si se trage spre exterior - este mobil pt a permite masurari interior/exterior corectand grosmiea lui (acel L din capatul ruletei)

Am vazut tamplari "profesionisti" care bateau cu ciocanul niturile - sa nu se mai miste capul ruletei, deci nu ma mai mira nimic....; doar inca o nebunie printre multe altele de noaptea mintii...

Edited by loock, 07 March 2016 - 09:44.


#8
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Schimba sertarele intre ele pana gasesti locatia lor corecta.
Daca nu rezolvi asa, atunci e de la montajul sinelor pe care culiseaza sertarul.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc @loock pentru rabdarea de a fi scris atat si pentru excelentele solutii si explicatii. Si  tuturor celorlalti pentru raspunsuri.

Am mai spus, s-au incercat cam toate permutarile posibile intre sertare, in speranta ca doar-doar o fi mai bine. Dar cam degeaba.

O fi e a mobila ieftina (nu dau nume de firma), dar parca nici chiar asa.

Legat de planeitatea pardoselii, aici da, pot fi diferente. Din lipsa de timp, nu am putut decat face poze, pentru a le studia si pentru a va cere si sfatul, ca pe viitor, cand voi mai avea drum pe acolo (distanta cam de 300 km, deci nah, nu ajungi toata ziua buna ziua acolo, nici macar in wk, si doar cand mai ai si alte lucruri de facut, nu special pentru asta).
Din cate stiu, omuletul nostru e cam precar la dotari (de scule), si nu cred sa aiba nivela. Si, prin absurd, chiar daca ar aveam, nu cred ca s-ar fi gandit la asa ceva (a verifica planeitatea parchetului).

Curios insa ca, ea a fost initial montata intr-o camera (pe directie perpendiculara de cum e acum), si arata exact la fel. Sa fie oare si parchetul chiar atat de prost pus (a fost pus de o echipa de mesteri)? Este adevarat ca la calcatura, se aude cum pocneste, cam pe peste tot...

Voi avea in vedere toate sfaturile de mai sus, si va voi tine la curent daca si ce am reusit (chiar daca asta va fi poate peste cateva luni).

Rog a nu se inchide inca!
Sa auzim de bine!

PS. Defecte se mai pot intampla. De exemplu, la montajul unui scaun (din 4), sub unul dintre picioare, in fata, ramanea o distanta de bagai un deget! Montajul a fost facut corespunzator, de catre mine. Vorbit la magazin, facut poza, trimis, dus cu scaunul inapoi, primit banii inapoi, cumparat altul, montat si totul ok. Deci se poate si asa.

#10
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Am insistat sa mai verifici odata pozitia sertarelor pentru ca am patit ceva similar. Am mutat o servanta din asta cu 5 sertare si pentru a fi mai usoara am scos sertarele. Cand am pus-o la loc, nimic nu se potrivea, la fel ca la tine, dar am incercat toate permutarile posibile pentru ca inainte de transport era in regula. Altfel imi puneam si eu problema de montaj prost.
Am mai patit ca sertarele sa nu intre fix pe sina si iar alta distractie.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,686
  • Înscris: 29.03.2006
Se numeroteaza si noteaza cu un marker sub fundul fiecarui sertar.
De ex. 1 sus, 2, 3 jos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate