Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Colet din USA la Paris - ajutor va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua,

  Am si eu o problema si va cer ajutorul, celor care il puteti da. Doresc sa comand din SUA niste produse de uz medical. Cei de acolo mi-au transmis ca "due to custom laws" ( adica legile vamale ) ei nu pot sa trimita in ROmania. In schimb pot trimite in Franta, Paris. Ar fi ok pentru mine deoarece am acolo o verisoara care poate sa il trimita aici.
  Intrebarea este: care sunt pasii legali pentru ca ea sa intre in posesia acelui colet acolo si apoi sa il trimita in tara? Intreb ptr ca e prima oara cand am de a face cu asa ceva. Stiu ca trebuie platita vama acolo in functie de valoarea lui ( parca asa e in tara ) iar in afara de asta mai necesita ceva? Multumesc !

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,226
  • Înscris: 07.11.2006
Cum adica pasi legali?
Pai il comanda ea,frantuzoaica,pe adresa ei si apoi ti-l trimite tie pe adresa ta.
In prealabil tu ii trimiti banii verisoarei tale.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,611
  • Înscris: 17.08.2007
Verisoara o sa primeasca coletul impreuna cu o factura care reprezinta taxele vamale. Exista si situatii cand cei de la vama cer explicatii sumplimentare dar nu cred ca va fi cazul. Dupa ce intra in posesia lui ti-l va putea retrimite tie.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Pai nici verisoara nu il va putea trimite in Romania, legal, tot din cauza "Customs laws". Esti exclus de la situatie in cazul in care ai o reteta.

Edited by Ann0nyym0us, 02 March 2016 - 12:34.


#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,606
  • Înscris: 02.09.2006
Ce o impiedica daca pachetul a intrat legal in UE?

#6
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Ca sa intre legal in UE, coletul trebuie vamuit. Fiind vorba de medicamente, e posibil sa ai nevoie de reteta.
Cel mai sigur este sa te interesezi la un comisionar vamal, el este in masura sa-ti explice pasii legali pe care trebuie sa-i urmezi. Legislatia vamala franceza trebuie sa fie aceeasi cu a noastra si cu a tuturor statelor UE. Teoretic, daca iti scoti codul EORI, se poate vamui coletul si direct pe numele tau in Franta. Daca nu, se face importul pe numele verisoarei tale iar apoi ea ti-l poate trimite tie fara restrictii.

#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
E bizar că exportatorul a spus că nu poate sa expedieze în România, dar poate în Franța, deși legislația UE este aceeași pentru toate țările membre.
Mai ales că el nu e responsabil pentru taxele și procedurile impuse importatorului.

#8
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
În toate comunitățile de romani din Europa exista zeci/sute de transportatori privați..  Mici "întreprinzători"  care cu o dubita cară coletele romanilor de pretutindeni (nu se vamuiesc,  verifica,  taxează,  reguli,  etc) Este imposibil sa nu existe asa ceva și în Paris.   Deci dacă reușești sa aduci coletul pana la Paris de acolo spre România e floare la ureche!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate