Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Nikon Seria DL- compacte cu senzor de 1inch

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#73
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Devlin, sa stii ca nu ne-a fost dor de polemicile tale.

#74
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdevlin2427, on 23 februarie 2016 - 21:09, said:

Cine stie, fiindca tot acolo scrie ca au 24 mpx. Posted Image

Mersi de link.
Maimute cu tastaturi daca nu reusesc sa gaseasca nici macar megapixelii la ce vind...
Nu, nu, nu, nu vreau sa redeschid discutia dar au si echivalenta pusa exact unde nu trebuie: Obiectiv: 18-50mm f/1.8-2.8 (echivalent format 35mm)
A se observa ca Nikon-ul o are perfect in regula la ei pe pagina: 18-50mm equiv. f/1.8 max. aperture

View Postdevlin2427, on 23 februarie 2016 - 21:09, said:

Ma gindeam ca 18-50/1.8-2.8 e o plaja ideala pentru fotografia de eveniment. Tragi o nunta lejer cap coada si fara blitz cu un asemenea obiectiv.

Sper ca te referi la 18-50 "reali". Nu de alta dar sper ca-i clar ca un full frame cu un 17/18-50/55 cu 2.8 (la care nu trebuie sa visam pentru ca exista, de fapt de la fiecare producator consacrat, eventual mai multe) spala pe jos la orice capitol legate de poze cu o sapuniera cu crop factor 2.7 (?) 18-50/1.8-2.8

#75
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Echivalenta naste tot felul de idei crete confuzii si smecherii de marketing.
JOS ECHIVALENTA :)

Edited by idaho333, 23 February 2016 - 22:22.


#76
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postf300, on 23 februarie 2016 - 21:41, said:

Mersi de link.
Maimute cu tastaturi daca nu reusesc sa gaseasca nici macar megapixelii la ce vind...
Nu, nu, nu, nu vreau sa redeschid discutia dar au si echivalenta pusa exact unde nu trebuie: Obiectiv: 18-50mm f/1.8-2.8 (echivalent format 35mm)
A se observa ca Nikon-ul o are perfect in regula la ei pe pagina: 18-50mm equiv. f/1.8 max. aperture



Sper ca te referi la 18-50 "reali". Nu de alta dar sper ca-i clar ca un full frame cu un 17/18-50/55 cu 2.8 (la care nu trebuie sa visam pentru ca exista, de fapt de la fiecare producator consacrat, eventual mai multe) spala pe jos la orice capitol legate de poze cu o sapuniera cu crop factor 2.7 (?) 18-50/1.8-2.8

Din cauza senzorului mic, nu de altceva. 20 de megapixeli ingramaditi pe senzorelul ala  de un inch. Tehnica avanseaza si uita-te ce scoate Sony din Rx100 sau RX10,  ca ai ISO1600-3200 utilizabil, mai bun deja decat primele generatii de camere FF.

Un obiectiv pentru compacta, bine facut, poate fi mai bun decat un obiectiv profesional din seriile mai vechi.

Edited by nicolaie, 23 February 2016 - 22:41.


#77
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Va rog eu, lasati 17-55 f2.8 sa moara in pace. E vechi, scump, mare, greu si depasit pe senzorii de generatie mai noua!

+1 pentru ce a spus Nicolaie.

Edited by StefanSC, 23 February 2016 - 22:48.


#78
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Culmea e ca senzorul are 23,27mp adica daca tot echivalam oarecum 24mp ca in materialul ala de la nikon.

Edited by idaho333, 23 February 2016 - 22:52.


#79
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postf300, on 23 februarie 2016 - 21:41, said:

Sper ca te referi la 18-50 "reali". Nu de alta dar sper ca-i clar ca un full frame cu un 17/18-50/55 cu 2.8 (la care nu trebuie sa visam pentru ca exista, de fapt de la fiecare producator consacrat, eventual mai multe) spala pe jos la orice capitol legate de poze cu o sapuniera cu crop factor 2.7 (?) 18-50/1.8-2.8
Cred că te referi la APS C cu 17-50. Ca FF au 24-70 f/2.8.

A scris deja StefanSC că RX100 și FZ1000 sunt peste 5D3 și D800 și eu îl cred, pentru că are experiență pe teren după cum spune.

View Postnicolaie, on 23 februarie 2016 - 22:41, said:

Din cauza senzorului mic, nu de altceva. 20 de megapixeli ingramaditi pe senzorelul ala  de un inch. Tehnica avanseaza si uita-te ce scoate Sony din Rx100 sau RX10,  ca ai ISO1600-3200 utilizabil, mai bun deja decat primele generatii de camere FF.

Un obiectiv pentru compacta, bine facut, poate fi mai bun decat un obiectiv profesional din seriile mai vechi.
Stii ca numarul de megapixeli este irelevant? S-au facut teste pe Luminous Landscape acum 10 ani cred. Pe acelasi format 2 megapixeli sau 100 de megapixeli si facut downsample la 2 megapixeli e cam tot aia. Dar dimensiunea senzorului e ce conteaza.

Un obiectiv de compacta poate fi foarte bun, mai bun ca unul profi de acum 20 de ani. La fel si la telefoane. Dar nu conteaza doar obiectivul. Conteaza extrem de mult senzorul.

In plus, e foarte greu si costisitor sa faci sticla cu rezolutie buna. Una e sa inghesui 20 de mpix pe o sticla mare pentru FF si alta e sa inghesui acei 20 de mpix pe o lentila cat o moneda de 5 bani.

View PostStefanSC, on 23 februarie 2016 - 22:47, said:

Va rog eu, lasati 17-55 f2.8 sa moara in pace. E vechi, scump, mare, greu si depasit pe senzorii de generatie mai noua!

+1 pentru ce a spus Nicolaie.
Cred ca toata lumea are acces la lenstip.de si dxomark, sa vada ce obiective au ce rezolutie si pe ce senzor, nu e greu de comparat.

Edited by neur0, 23 February 2016 - 22:55.


#80
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Schimb kit format din 5d3 și  câteva obiective canon l mai vechi plus diferență contra fz1000 sau rx100. Aștept provincia.

#81
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Daca nu ofereai si diferenta eram gata sa cred ca vrei sa dai tepe. :P

#82
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Unii fac bascalie, altii fac bani cu camerele astea mici:
http://visualscience...ay-at-zach.html

Acum, vorba aia, fiecare face ce poate ;)

Edited by StefanSC, 23 February 2016 - 23:55.


#83
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Poti face in conditii ideale fotografii acceptabile cu un senzor foarte mic. Si atat. Iar bani, am vazut bani facuti cu Canon A2000, mult sub un telefon ca HTC M9 la IQ.

Il pun in acelasi jeep pe Mircea Bezergheanu cu D800 si 500 de mm si pe StefanSC cu FZ1000 si le dau drumul la safari prin Kenya. :)

#84
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ce idee de business genială au avut băieții ăștia de la dxomark! Au intuit corect că o bună parte din cei care comentează pe tot felul de forumuri, și care prin auto-bagare-în-seamă și adesea prin vehemență sunt vectorii lor pentru generare de trafic și bani, deci toți aceștia nici măcar n-au mirosit de la distanță ce înseamnă un sistem foto performant. Astfel ei, dxomark, vor fi mereu invocați si citați drept referință de către cei cărora le lipsește exercițiul practic. Sunt invidios. Sincer.

Un sistem foto trebuie validat pe teren. Abia după ce l-ai operat in condiții grele de mediu sau l-ai stresat în assignment-uri de durată, după ce ți-a răsplătit efortul printr-un sistem AF pe care te poți baza fără să fie nevoie să povestești nepoților ce poze ERA să faci, +, +, +, abia după aceea poți pronunța păreri respectabile despre obiectul în cauză.

Din păcate peste tot abundă de useri care nu fac decât să reproducă ce au citit prin alte locuri, adesea lucruri inerent distorsionate de propriile orgolii ieftine sau pur și simplu de transmisia folclorică (adică "din gură-n gură). Așa nu se avansează.

Edited by calexe, 24 February 2016 - 00:21.


#85
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Hai dom'le, si noi cum ne-am mai amuza cand nu facem poze?

#86
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostStefanSC, on 23 februarie 2016 - 23:54, said:

Unii fac bascalie, altii fac bani cu camerele astea mici:
http://visualscience...ay-at-zach.html

Acum, vorba aia, fiecare face ce poate Posted Image

Sa stii ca arata acceptabil imaginile dar ce ar fi iesit cu un D750 si un 70-200 2.8? Ca si tipii aia ce au luat premii internationale cu albume de nunta fotografiate cu iPhone. Ii admir pentru ca au reusit asta dar ii compatimesc pe miri pentru ca stiu ca ar fi putut primi mult mai bine. Nah, cand vrei sa dovedesti ceva si ai niste interese ..

Edited by nicolaie, 24 February 2016 - 01:22.


#87
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postcalexe, on 24 februarie 2016 - 00:19, said:

Ce idee de business genială au avut băieții ăștia de la dxomark! Au intuit corect că o bună parte din cei care comentează pe tot felul de forumuri, și care prin auto-bagare-în-seamă și adesea prin vehemență sunt vectorii lor pentru generare de trafic și bani, deci toţi aceștia nici măcar n-au mirosit de la distanță ce înseamnă un sistem foto performant. Astfel ei, dxomark, vor fi mereu invocaţi si citaţi drept referință de către cei cărora le lipsește exercițiul practic. Sunt invidios. Sincer.

Un sistem foto trebuie validat pe teren. Abia după ce l-ai operat in condiții grele de mediu sau l-ai stresat în assignment-uri de durată, după ce ţi-a răsplătit efortul printr-un sistem AF pe care te poți baza fără să fie nevoie să povestești nepoților ce poze ERA să faci, +, +, +, abia după aceea poți pronunța păreri respectabile despre obiectul în cauză.

Din păcate peste tot abundă de useri care nu fac decât să reproducă ce au citit prin alte locuri, adesea lucruri inerent distorsionate de propriile orgolii ieftine sau pur și simplu de transmisia folclorică (adică "din gură-n gură). Așa nu se avansează.
Dincolo de asta, da, un senzor bun si un obiectiv care rezolva o rezolutie mare, conteaza. Doar nu vroiai sa evalueze sisteme? Eventual impreuna cu trepieduri si rucsaci foto.

#88
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postnicolaie, on 24 februarie 2016 - 01:16, said:

Sa stii ca arata acceptabil imaginile dar ce ar fi iesit cu un D750 si un 70-200 2.8?
...
Permite-mi să nu fiu de acord. Pozele arată prost chiar la rezoluția aceea infimă de 640 px pe latura lungă. N-au claritate, n-au "carne", sunt mișcate. Dacă așa se văd la rezoluție mică îmi imaginez cum se văd în FHD sau 4K, adică prost. FZ1000 o fi ok, dar numai în anumite situații, iar cea exemplificată nu e una dintre acestea.
Dincolo de asta, bănuiesc că e vorba de un fotograf din liga ultra-amatorilor. Cred că și nevastă-mea ar fi făcut poze mai bune.

Edited by calexe, 24 February 2016 - 01:41.


#89
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
@calexe, cred ca nicolaie a afirmat exact ce a spus, fara bascalie.

E evident ca nu-s foarte clare si ca se putea mai bine. Sunt poze okay, obtinute in conditii de iluminare ideale. Cu telefonul scoteam la fel de bine. Ce ar fi facut senzorasul ala daca erau 5-6 stopuri diferenta intre umbre si zonele luminate? Ce facea aparatelul ala daca subiectul era in miscare, focaliza? Daca focaliza, dupa cat timp si pe ce? Focaliza si la -3 EV?

Sau cati zgomot scotea la un ISO 3200 unde APS-C scoate onorabil, nu zic FF la 6400 sau A7SII la 12800?

Iar la capatul lung al zoom-ului, Dumnezeu cu mila...

Dar no, StefanSC a fost pe teren, noi nu. El a sfatuit oameni sa renunte la 5d3 si d800 si l-au ascultat si bine au facut, pentru ca nu isi rup spatele. Dar nu le era mai usor cu HTC M9? Macar te poti juca pe el sau poti intra pe facebook cand te plictisesti de fotografie.

Inteleg si faptul ca scula nu este atat de importanta ca tipul care o foloseste. As putea, presupun, sa scot un peisaj acceptabil pe timp de zi cu RX100, la ISO 100 fac 3-4 expuneri si apoi exposure blending. Sau cu orice APS-C fac o expunere si trag de slidere... Dincolo de asta as putea face foto de strada ziua, daca as vrea sa fie mai neclar si daca sacrific umbrele si trag alb-negru.

Edited by neur0, 24 February 2016 - 02:05.


#90
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Hai sa nu uitam ca noi toti astia de pe forum care ne balacarim pe galeti de lumina suntem o minoritate. Sunt suficienti care apreciaza ce ofera un rx100 si in anumite situatii un asemenea aparat este mai util decat un d800.
Ma uit la ce se intampla in fiecare zi la mine in casa. Cand sotia iese cu copii in parc celularul este prea putin,nu are blitz suficient,nu urmareste subiectul pozele ies miscate etc. Pe de alta parte d750-ul si chiar d5100 sunt prea mari in plus necesita ceva rabdare la filmare (focus manual).
Asa incat simte nevoia unei camere mici competente care filmeaza bine cu ceva zoom care sa urmareasca copii in viteza.
In plus stie cum arata o poza bine focalizata curata avand culori frumoase si nu se multumeste cu o compacta ordinara. Un mirrorless ar merge f bine pentru ea. Dar si un compact gen DL sau RX.
Si pe mine m-ar interesa asa ceva, il iau pur si simplu in buzunar si stiu ca am o camera suficient de buna.
Cred ca e o piata pentru camerele astea iar daca sunt chiar bune poate o cumpar asa ceva...

Edited by idaho333, 24 February 2016 - 07:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate