Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

De ce sta ceasul?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006
bad post

Edited by adisz, 12 February 2016 - 12:32.


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Mecansimul original Seiko 5 aparut in 1959, este foarte eficient la armarea automatica, se armeaza in ambele sensuri de miscare, si a fost de altfel o sursa de inspiratie chiar pt. modernizarea mecanismelor elvetiene automatice. Original avea coroana la ora 5 si nu se putea arma de la coroana.

Intre timp au aparut si versiuni de Seiko 5 care se pot arma suplimentar si de la coroana, seria 4R, inclusiv modele care au coroana la ora 3, etc.

Daca esti sedentar si nu misti mana suficient, sigur ca se oprestre.

Pe de alta parte ceasurile Seiko sunt cam anoste neelegante si neatractive, inclusiv Grand Seiko.
In anii 70-80 au facut si ei niste modele inspirate dupa modele elvetiene celebre, dar nici macar pe alea nu le-au nimerit la design, fiind kitschoase, nerafinate, datorita unor elemente  neechilibrate in compozitie, ca de ex. complicatie de power reserve pusa aiurea, culori si geometrie dubioase, etc.

Exista insa brandul separat Orient, un fel de subsidiara Seiko, dar totusi separata, fabrica separata, modele separate, mecanisme diferite, mecanisme in-house Orient, unele insa avand desigur inspiratie Seiko - care a influentat inclusiv modele elvetiene.
La Seiko nu o sa gasesti niciodata un ceas cu adevarat rafinat si elegant in sensul de a putea concura veritabil modele premium de la branduri celebre.
La Orient insa gasesti asa ceva, foarte rar, cam un model din cateva mii, insa este totusi ceva cert si evident.
Am 3 modele de Orient, doua automatice si unul quart.
Unul dintre automatice si cel quart, dau clasa la rafinament si eleganta oricarui alt model de ceas facut vreodata de orice alta casa de orologerie, elvetiana sau de aiurea.
Al doilea automatic concureaza/sta fara probleme langa ceasuri celebre elvetiene, dand clasa multora din ele, insa il pun in plan secund deoarece designul este de inspiratie Rollex - la randul lui de inspiratie Blancpain....

Edited by loock, 12 February 2016 - 12:49.


#21
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 gerbil, on 12 februarie 2016 - 11:40, said:

Îmi cer scuze dacă nu am postat unde trebuie dar nu găsesc nici o categorie dedicată. Pe scurt, un prieten mi-a dat un ceas Seiko 5 automatic luat cam de 1 an de la bbshop. La prieten ceasul a mers fără probleme. La mine însă nu prea vrea să meargă cum trebuie, în sensul că mă trezesc cu el la mână stat. Să aibă ceasul ceva? Țin să precizez că am o viață cam sedentară, să fie ăsta motivul că nu mă mișc cât ar trebui? Adică mi se pare ciudat, la prietenul meu nu a stat niciodată, la mine stă într-o veselie și cel mai mult noaptea, dimineața când mă trezesc e stat. Dar stă câteodată și ziua.

Am si eu un Seiko asemanator care se comporta la fel. La modelul acesta, oricat ai purta ceasul si "mana", se pare ca nu se incarca suficient mecanismul incat sa asigure o autonomie mai mare de functionare. Acest ceas nu are cheita si pentru armare manuala, e doar automatic. Ceasurile cu armare manuala si automata sunt mult mai scumpe. Singura solutie este achizitionarea unui winder sau a unui... alt ceas.

#22
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 andreic, on 12 februarie 2016 - 12:22, said:

Din rotita. (faci misto, ca sa stiu) ?
WP_20160212_11_52_16_Pro.jpg
Unele ceasuri automatice se pot intoarce manual, altele nu. La primele, rotita nu se invarteste deloc atunci cand e impinsa la maxim inauntru (e pe filet). La ultimele se invarteste, dar degeaba (ca la gerbil).
Ceasului ii trebuie mai multa miscare. Cum i-o asiguri, aia nu mai stiu.

#23
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Da, o să încerc să-l mișc cum au zis colegii să vedem dacă mai stă.

#24
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Crede-ma ca-i trebuie destul de multa miscare. Intr-o zi mai "linistita", te trezesti cu el c-a stat cand te astepti mai putin.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006

 danvlas, on 12 februarie 2016 - 12:52, said:

Unele ceasuri automatice se pot intoarce manual, altele nu. La primele, rotita nu se invarteste deloc atunci cand e impinsa la maxim inauntru (e pe filet). La ultimele se invarteste, dar degeaba (ca la gerbil).
Ceasului ii trebuie mai multa miscare. Cum i-o asiguri, aia nu mai stiu.

danvlas
E corect ce spui.Dar gerbil a zis clar ca-i vorba de Seiko 5.La asta nu-i cazul de asa cevaPosted Image

#26
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
http://postimg.org/image/y3aq6huk5/

în link ai metoda de „întoarcere” a unui ceas automatic. cea mai simplă și eficientă; recomandată de seiko. în cartea tehnică a ceasului meu seiko 5 exact așa era descrisă metoda. nu ai nevoie de niciun gadget rotativ, doar 3 minute pe zi libere să întorci ceasul. baftă!

#27
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 KurtKnispel, on 12 februarie 2016 - 14:17, said:

http://postimg.org/image/y3aq6huk5/

în link ai metoda de „întoarcere” a unui ceas automatic. cea mai simplă și eficientă; recomandată de seiko. în cartea tehnică a ceasului meu seiko 5 exact așa era descrisă metoda. nu ai nevoie de niciun gadget rotativ, doar 3 minute pe zi libere să întorci ceasul. baftă!
Si eu am un Seiko 5 automatic si folosesc cu bune rezultate o metoda asemanatoare.

Edited by Gaby_M, 12 February 2016 - 14:42.


#28
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
E drept, eu nu prea am rabdare sa stau 3 minute zgaltaind ceasul.

#29
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 tzaq93, on 12 februarie 2016 - 12:06, said:

De ce sta ceasul?

raspuns: Ca nu are picioare sa mearga.


Alearga vreo 2-3km cu ceasul la mana si nu o sa mai stea. Ceasurile automatice nu sunt pt sedentari Posted Image

Poate ar fi bine sa-ti ceri scuze , de atata vreme nu stii ca prietenul nostru gerbil nu are cum sa alerge . Posted Image

#30
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu e nici o problemă, nu are de unde să știe situația mea toată lumea.

O să îl rotesc ca în poză în fiecare zi și o să vă anunț rezultatul. Mersi KurtKnispel, prietenul meu nu mai avea cutia și manualul.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,714
  • Înscris: 07.02.2003

 adisz, on 12 februarie 2016 - 12:31, said:

andreic
Este vorba despre ceas automatic.Asta n-are nici un fel de rotita.Din tragator doar se regleaza.
Da, am si eu mai multe automate, sunt mixte, rotita normala cu 2 trepte si e automat in acelasi timp. Mi se pare aiurea sa se faca unu care este exclusiv automat pe parte de momentum la arc... intors.

 gerbil, on 12 februarie 2016 - 12:28, said:

Păi nu cred că merge din rotiță. Nu fac nici un mișto. Rotița nu pare să facă ceva dacă o rotesc, se rotește ca la un ceas cu baterii, în gol.
Nu credeam ca e pusa degeaba, ar trebui s aaibe trepte in care actioneaza cate un mecanism... cine stie o fi mai aparte asta al tau.

Edited by andreic, 12 February 2016 - 19:45.


#32
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
De dragul lui gerbil mi-am invartit si eu ceasul trei minute, bineinteles cronometrand pe alt ceas! :) Ceasul meu este identic cu al lui gerbil, cu exceptia culorii cadranului. Vom pune cap la cap rezultatele si vom trage concluziile: pastram ceasurile sau le donam. :)

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,714
  • Înscris: 07.02.2003

 danvlas, on 12 februarie 2016 - 12:52, said:

Unele ceasuri automatice se pot intoarce manual, altele nu. La primele, rotita nu se invarteste deloc atunci cand e impinsa la maxim inauntru (e pe filet). La ultimele se invarteste, dar degeaba (ca la gerbil).
Ceasului ii trebuie mai multa miscare. Cum i-o asiguri, aia nu mai stiu.
Am inteles, deci se fac si fara intoarcere, nu stiam, am gasit/sapat pe net. Am putea sa le spunem fully automatic la astea :P

Edited by andreic, 12 February 2016 - 19:46.


#34
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 andreic, on 12 februarie 2016 - 19:43, said:

Da, am si eu mai multe automate, sunt mixte, rotita normala cu 2 trepte si e automat in acelasi timp. Mi se pare aiurea sa se faca unu care este exclusiv automat pe parte de momentum la arc... intors.


Nu e pusa degeaba, are trepte in care actioneaza cate un mecanism... cine stie o fi mai aparte asta al tau.

Seiko 5 nu se armeaza mecanic din cheita. Cheita la acest model are 2 trepte: extragerea in prima treapta regleaza luna (derulare inapoi) si ziua (derulare inainte). In treapta a doua se regleaza minutarul si orarul (ora exacta... desigur). Deci cheita regleaza "doar" ziua, luna si ora. Sunt modele automatice de la Seiko la care se armeaza arcul (si) mecanic, de la cheita, dar sunt mult mai scumpe.

Edited by constant7, 12 February 2016 - 19:52.


#35
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 adisz, on 12 februarie 2016 - 12:31, said:

andreic
Este vorba despre ceas automatic.Asta n-are nici un fel de rotita.Din tragator doar se regleaza.
Exista si variante la care din tragator incarci arcul ca la ceasurile clasice.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,714
  • Înscris: 07.02.2003

 constant7, on 12 februarie 2016 - 19:51, said:

Seiko 5 nu se armeaza mecanic din cheita. Cheita la acest model are 2 trepte: extragerea in prima treapta regleaza luna (derulare inapoi) si ziua (derulare inainte). In treapta a doua se regleaza minutarul si orarul (ora exacta... desigur). Deci cheita regleaza "doar" ziua, luna si ora. Sunt modele automatice de la Seiko la care se armeaza arcul (si) mecanic, de la cheita, dar sunt mult mai scumpe.
Am inteles, n-am stiut ca se fac si asa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate