Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Construirea unui acumulator cu plumb Planté

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Arata bine! Ce dimensiuni are placa?

#38
MihaiDrago

MihaiDrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 01.11.2013

View Postroxtm, on 22 aprilie 2016 - 17:14, said:

Arată bine și spor la următoarele :se vede că ai mâini de meșter! Am așteptat un răspuns de la tine da''' nu-i bai!

Si eu!
Oricum ii doresc mult succes! este o varianta de luat in calcul!

#39
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Aerodinamic - la ce concentrație te-ai oprit la electrolit? 1,24 sau mai mică? Eu cred că există și o corelație între volumul de acid și concentrația lui :Ex-la un element clasic de stivuitor dacă păstrezi plăcile și vii cu concentrația la 1,24 la3-4litri electrolit sigur n-ai să mai scoți de pe el aceeași capacitate încercând să-l faci "stationar "si să-i lungești viață pe regimul offgrid. Cei adevărați stationari au peste dublu volum acid (ex la Tab ce le avea Cristi pe bursă ~10l)%1,24 - fapt care îi salvează împotriva coroziunii accentuate. Am niște elemenți la desulfatare lentă cu apă în ei și urmează să le pun electrolit nou (sau nu...)ca o soluție de compromis.

#40
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Concentratia de acid la care am ramas este de 1,22 nu e nevoie sa schinbi acidu il lasi sa se linpezeasca si adaugi pentru concentratia de care ai nevoie, ce acumulatori ai Tab?

#41
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Nu, sunt niște rombat Star de 385A și aș mai avea nevoie de câteva dar vara e lungă -mi se par bine construite.

#42
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cred că acumulatorul Plante nu este chiar cea mai bună variantă de acumulator de Pb acid datorită unei capacități de stocare destul de redusă și trebuie să produci niște electrozi pozitivi din litargă care pot înmagazina o capacitate mult mai mare decât plumbul brut pe care-l experimentezi la electrodul pozitiv.Litarga (PbO2) o obții prin depășirea punctului de topire (330°C) al unor plăci de plumb,ajutat de un jet de aer de la un compresor,astfel între 400°C -600°C obții litarga de culoare roșie spre portocaliu,dar litarga o mai poți obține și din resturile electrozilor pozitivi recuperați din acumulatori,tot prin depășirea punctului de topire al plumbului,pentru că mai rămân și resturi de grătar din plumb.Teoretic materialele active care compun un acumulator de Pb acid se pot recondiționa și refolosi de mii de ori,practic este mai greu pentru un amator care lucrează totul manual,pentru că trebuie foarte mare atenție la contaminarea dintr-o mică neatenție al apei sau a alimentelor cu compuși ai plumbului !,deci trebuie lucrat cu mască de protecție,șorț și mănuși de unică folosință într-un loc bine aerisit,departe de ochii curioșilor și mai ales al copiilor !  Posted Image

#43
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Dupa mai multe incarcari si descarcari adinci acumulatori s-au format destul de bine au o capacitatedestul de buna, dar formatarea va mai dura, si peste cateva luni voi veni cu rezultatele finale de capacitate In Ah si cu poze , mai am in lucru acumulatori pentru un prieten, care vroia sa cumpere acumulatori  NI-fe, dar a optat pentru acumulatori plante"

#44
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Totuși n-ai zis nimic de volumul de electrolit 1,22 dintr - un element -câți litri pentru aproximativ 400A?
S-a întâmplat ca în timpul încărcării plăcile pozitive să se facă negre  (în loc de maron-roscat )de la oxidul de plumb negru Pb3O4?

#45
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Greutate unui element fara electrolit 55Kg greutatea totala cu electrolit 72 Kg electrolit 14 L curent incarcare 46A, daca placile au plumb de puritate peste 92% placile pozititive nu o sa fie negre.

#46
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Mai sunt curios de un aspect :ai setat un voltaj anume pe celulă la încărcare sau lași celula să absoarbă cât vrea ea până la 2,8V? Se încălzesc elemenții?
Nu cred că oxidul negru se formează de la impurități cât de la faptul că la începutul încărcării electrolitul avea densitatea 1=apă chioară în cazul meu și cred că după câteva cicluri o să se facă maro deocamdată nu le-am descărcat  
încă.

#47
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Incarcare pe un element 2,45 -2,6 v temperatura pe elementi e la 37- 40.

Edited by aerodinamic_32, 20 July 2016 - 00:08.


#48
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Aerodinamic _32  -aștept cu nerăbdare rezultatele proiectului început de tine.Mare parte din întrebări au primit deja răspunsul. Te-ai folosit de plăcile negative ale acumulatorilor sau le-ai turnat identice cu cele pozitive?
Dacă are cineva niște elemenți rombat Star(sau alți elemenți de 2V flooded ) folosiți care nu mai dau randament pe sisteme mici 12-24V sivrea să scape de ei mă interesează pe mine

#49
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Rezultatele sant destul de bune dar mai am multe cicluri de incarcare si descarcare pina la capacitatea de 100%, placile sant turnate si pozitivele si negativele numai grosimea difera cele pozitive sant mai groase.

#50
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Daca intr-o alta viata as incerca asa ceva, as turna placile perfect plane, iar striatiile le-as obtine prin frezare, mult mai adanci, mult mai fine, poate si incrucisate, rezultand suprafata de contact muuult mai mare decat in varianta turnata.

#51
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Nu Dor, am urmarit ceva videoclipuri cu privire la fabricarea acumulatorilor Plante si am vazut la niste italieni, cum procedau, respectiv matrita de turnare este  secretul, facuta la strung si aceasta avea facute santuri fffffff apropiate si adanci de intra plumbul in ele, ma intreb insa , fiind aripioarele subtiri si fffff dese, respectiv maxim 2mm grosime, in timp nu se pot coroda, stiut fiind ca la acumulatorii cu plumb-acid se consuma din elementi?

#52
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Avantajul plumbului că la turnare e foarte ductil și cu un punct de topire,fierbere scăzut îl face să fie preferat în regim DIY. E mult mai ușor să construiești o matrita deșteaptă și să-l torni decât să încerci să-l prelucrezi mecanic taman maleabilitatea lui o să - ți dea de furcă -respectiv se înfundă frezele și alte scule așchietoare. Eventual se poate încerca o randalinare sau o ambutisare la rece între 2 matrite. Poate ar trebui să gândim un pic "outside the box"-exemplele altora și pozele ne îngustează imaginația :matematica ,fizica și cel mai simplu natura ne oferă "modele"mult mai reușite. Și din cauză că -mi ești drag și te respect mult pentru cunoștințele și părerile tale te întreb ceva:dacă ai avea "cheia "unor acumulatori cu plumb care să te țină vreo 50 de ani, ieftini ,robusti la abuz de orice fel si relativ ușor de făcut(și eventual de refăcut catodul după 60 de ani) -ai încerca să -i faci în viata asta?

Ps - acum văd că și silicipi a "reacționat "

#53
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005

View Postsilicipi, on 21 septembrie 2016 - 19:32, said:

fiind aripioarele subtiri si fffff dese, respectiv maxim 2mm grosime, in timp nu se pot coroda, stiut fiind ca la acumulatorii cu plumb-acid se consuma din elementi?
Si daca ar fi mai groase, aceeasi problema ar fi in timp. Daca insa aripioarele nu sunt rectangulare in sectiune, ci triunghiulare, cred ca se poate spera ca in urma unei coroziuni uniforme (probabil dependenta de marimea unghiului ascutit al aripioarei) sa se mentina constanta adancimea aripioarei - e necesara o cercetare/experimentare, dar cred ca-i accesibila doar pentru cei la care timpul (inca) n-a devenit un factor de presiune.

View Postroxtm, on 21 septembrie 2016 - 20:08, said:

... taman maleabilitatea lui o să - ți dea de furcă -respectiv se înfundă frezele și alte scule așchietoare. Eventual se poate încerca o randalinare sau o ambutisare la rece între 2 matrite.
Era previzibil si fara sa am vreo experienta in aschierea plumbului din moment ce doar si aluminiul nealiat l-am vazut facand probleme. Optimist fiind, cred ca se poate gasi un compromis intre turatia sculei aschietoare, adancimea frezarii  si viteza de avans. In ce priveste celelalte metode, ce sa spun, doar acces la un sistem de frezare CNC am, iar cand am doar un ciocan, totu-mi seamana c-un cui.

Quote

... țină vreo 50 de ani, ieftini ,robusti la abuz de orice fel si relativ ușor de făcut(și eventual de refăcut catodul după 60 de ani) -ai încerca să -i faci în viata asta?
Poate suna tentant pana la un anumit moment al vietii, dar ... acum si poate doar in cazul meu, am mai multe proiecte in derulare si in plan decat ani utili in fata - la modul realist, trebuie sa renunt la unele, sa le prioritizez pe altele si sa nu le bag in seama pe cele ramase, inclusiv aceste baterii ... din pacate.

#54
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Multi ar vrea acumulatori buni si rezistenti dar costa mult acesti acumulatori, numai la centralele atomoelectrice sant folositi acumulatori Plante" pentru ca sant foarte robusti si siguri deocamdata nu pot fi inlocuiti cu alti acumulatori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate