Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Construirea unui acumulator cu plumb Planté

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Construirea unui acumulator plante, cu plumb recuperat de la acumulatori vechi care nu mai pot fi folositi
Acumulatorul plante are o capacitate mai mica ca un acumulator cu oxizi de plumb pastati ,dar poate rezista peste 50 ani de ciclare zilnica, un acumulator cu placi plane cu grosimea de 6-8mm au o capacitate de 7-10 ma pe centimetru patrat, se mai pot construi cu placi spirala dar cu placi cu grosimi mai mici, pentru un experiment o sa Incerc sa construiesc un element de 2v 400 Ah care va avea o greutate de 68 Kg.

#2
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
iti doresc mult succes, ca timp liber vad ca ai destul :)

#3
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Te rog aerodinamic_32 sa ne tii la curent cu acest experiment.
Si daca ai ceva date, documentatii, linkuri, pasi/etape in realizarea acestei baterii in modul homemade, eu te rog sa ni le impartasesti. Poate se va mai gasi inca unul care sa experimenteze.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Plante sau plane ? :)

#5
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Cred ca "Planté"  de la numele fizicianului.

#6
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Asa este. La inceput m-a bagat si pe mine in ceata, dar am verificat aici https://www.google.r...atorul cu plumb si am gasit "Acumulatorul cu plumb (sau acumulatorul acid) reprezintă cel mai vechi și cel mai simplu tip de ... A fost inventată în 1859 de fizicianul francez Gaston Planté".
Dar aerodinamic_32 ne poate confirma sau lamuri.

Edited by grifonul_alb, 05 February 2016 - 21:24.


#7
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

 grifonul_alb, on 05 februarie 2016 - 21:23, said:

... A fost inventată în 1859 de fizicianul francez Gaston Planté"...
ce vremuri domule ! ...

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
si pe mine ma intereseaza oice fel de acumulatori de electricitate.
deci baga mare frate daca poti , si ne impartaseste si noua ce rezultate ai.

#9
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

 redbotos, on 05 februarie 2016 - 22:03, said:

... pe mine ma intereseaza oice fel de acumulatori de electricitate. ..
dar pretu' ? ...
asta este bateria mea preferata ! ... 30.000 de cicluri la 80% DOD ! ...

Attached Files



#10
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
stiu si pretul ,dar cel mai mult ma intereseaza home made unde pretul e mic.

#11
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Chiar sunt curios de proiect, iti urez succes cu el. Problema mea e urmatoarea, spui ca folosesti elementi din baterii de acumulatori vechi. Ce faci cu pasta cazuta si sulfatarea?
Cati elementi ai la dispozitie? Sau te apuci sa torni tu plumbul si apoi ii pastezi? Daca da, cum? Deja sunt "excitat", abia astept rezultatul

#12
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Exista cateva firme care vand acumulatori plante dar la un pret de 430 euro pe element de 2v 410 Ah care rezista peste 50 ani de ciclare zilnica pentru sisteme fotovoltaice eoliene s-au microhidro off grid, pentru un sistem de 24 v 410Ah e nevoie de 12 elementi care costa 5160 euro
eu am adunat peste 460 Kg de plumb reciclat din acumulatori vechi cu care pot construi 6 elementi de peste 400 Ah costuri mici munca multa dar cred ca si rezultate pe masura, am uitat sa spun ca acidul Il refolosesc din acumulatori vechi doar o sa mai adaug acid pentru concentratia de1,22 pe care o sa o folosesc, cam asa va arata o placa pentru un element. [img=http://s28.postimg.org/ucino1zfd/element_acumulator_plante.jpg]

Edited by aerodinamic_32, 06 February 2016 - 10:13.


#13
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
"puse una peste alta" ai noroc ! ... :)
deoarece plumbul "fuge" bine in forma de turnare ! ...
bafta

#14
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Interesant, sa ne ti la curent!

La cat stimezi investitia?

50 de ani,ciclare zilnica?   la ce DOD?

Edited by ionutzitaly, 06 February 2016 - 14:31.


#15
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Investitia e mica pentru ca am plumbul recuperat, am construit o oala de turnare electrica si torn placile
ciclare zilnica undeva la 20-30%.

#16
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Văd că s-a milostivit de noi probabil admin (mulțumim )și a schimbat coada topicului care mie era să - mi scape.Subiectul este foarte fain și e ciudat că și pe mine mă macină de vreo doua luni subiectul unor acumulatori DIY. Citind un pdf cu acumulatorul lui Edison am aflat niște informații interesante despre începuturile Pb -ului (pag 7,8,9)și pare că varianta lui Plante e cea mai stabilă în timp la ciclare datorita faptului că substanțele active se formează pe placi și nu cad așa ușor pe fundul bateriei la descărcări repetate. Singurul dezavantaj al lor e că era nevoie de mult timp (câteva luni )și mult curent electric de care din fericire mulți dintre noi nu duc lipsă 3 anotimpuri. Doar de la inițiatorul topicului am aflat câteva amănunte importante !?
Aerodinamic 3 - cam ce dimensiuni are electrodul din fotografie? Cum vrei să faci formatarea -după metoda veche a lui Plante prin inversarea repetată a curentului la încărcare sau ai găsit pe undeva alte soluții mai moderne? -bănuiesc că cei care produc astfel de acumulatori nu-i formatează câteva luni pentru 430€?
Am vorbit cu un amic bun să încercăm un astfel de acumulator din coală dePb de 1 mm  (2*1 m ~ 500 Ron )-era vorba de capacitate mică dar într-adevăr pentru capacitate mai mare e problema că electrodul se poate rupe de borna -varianta ta prin turnare e mai eficientă și structural și economic!
Dacă citiți atenți alea 3 pagini  (e engleza dar bănuiesc că se descurcă toată lumea )o să vedeți că acest acumulator poate să bată la fundulet orice baterie modernă cu plăci tubulare Pb!A fost abandonată pentru că procesul de fabricație durează mult sunt mai grele și producătorul ar fi rămas fără clienți că sunt prea longevive.
Citind topicul cu acumulatori îmi aduc aminte că parcă Victor făcuse sau vroia să facă niște baterii de felul ăsta din coală în spirala și în bidoane de plastic?


#17
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

 aerodinamic_32, on 06 februarie 2016 - 17:18, said:

Investitia e mica pentru ca am plumbul recuperat, am construit o oala de turnare electrica si torn placile
ciclare zilnica undeva la 20-30%.

ai grija la vaporii toxici pe care-i degaja "scoarta" plumbului topit recuperat din acumulatori ! ...
mi-as permite sa-ti dau o sugestie ! ... :)
fa un acumulator de de asta,  cu alaun ! ... daca functioneaza cu acid sulfuric, 50 de ani
cu alaun or sa functioneze cel putin dublu ! ...
bafta

Edited by abubue, 07 February 2016 - 10:33.


#18
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Pentru formatare o sa Incerc sa fac cicluri de Incarcare descarcare profunda pentru formarea de oxizi,nu o sa folosesc metoda de inversare a polaritatii, metode mai moderne de formatare chimice se folosesc In productie de serie industriale cu acid azotic
de energie nu e problema pentru formatare e gratis de la soare de la vant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate