Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Construirea unui acumulator cu plumb Planté

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Păi dacă luăm randamentul cel mai bun 10mA/1 cm2 pentru 300 A avem nevoie de 3 m2 suprafață a electrozilor -cel din fotografie dacă ar avea 50×20 cm×2 cu tot cu caneluri×2 fețe =0,4 m2. Pentru elementul ăla de400A ti-ar  trebui 5 electrozi la+și 5 la ÷.
Ai văzut tu undeva că reușesc să scoată atâția amperi din 2 asemenea elemenți -și la ce dimensiuni?
Eu cred că ar trebui turnați cu 4-5 aripioare de genul celor din bateriile clasice și la niște dimensiuni mai mărișoare eventual căutat și un soi de membrană. Pune te rog un link cu cei care produc elemente Plante.

#20
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Polul pozitiv o sa aiba 4 placi si negativu o sa aiba 5 placi mai subtiri ca la pozitiv, dupa calculele mele de suprafata a unui element de 2v o sa aiba 412Ah dar eu am spus 400Ah,mai am nevoie de 160 Kg plumb ca sa Imi iasa 12  elementi pentru 24v.

#21
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Am găsit ceva așa de etalon:
Știu pe cineva căruia o să - i placă  acumulatorii astia care cu siguranță că-i  respectă regula greutății.
Ca etalon mă gândeam la dimensiunile electrozilor, greutatea per total și nu în ultimul rând numărul de placi -noi în regim DIY sperăm la cel mult 75-80% din performantele producătorului aproximativ la aceleași dimensiuni. Ce-i drept satisfacția nu o poate cântări nimeni!

Attached Files



#22
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Interesante ideile si eu am vreo 300 de kg de plumb tot asa recuperat din acumulatori l-am turnat si l-am facut numai cuburi de plumb de 5kg.
Ma gandeam si eu sa experimentez in legatura in crearea unei baterii.
Insa am inteles ca placa negativa e de plumb pur insa nu stiu daca cea de pozitiv trebuie sa contina si alt aliaj. Astept si eu mai multe detalii.

#23
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
Mai am eu acumulatori vechi care au capacitate scazuta OPZS 24 buc, poti folosi plumbul din ei si recombinatoarele, daca ai nevoie suna-ma.

#24
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Dacă mai are cineva pe forum niște Opzs - uri  (24 ar fi minunat )care au pierdut mult din capacitatea inițială și vreți un upgrade -mă interesează pe mine. Se pare că cei de mai sus au plecat deja...contact pe PM.

#25
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postabubue, on 20 februarie 2016 - 09:51, said:

Iulian, scheletul placii pozitive este la fel din Pb ! ... cu diferenta ca in gaurile structurii se "baga" PbO !

View Postiulian90, on 14 februarie 2016 - 10:37, said:

Interesante ideile si eu am vreo 300 de kg de plumb tot asa recuperat din acumulatori l-am turnat si l-am facut numai cuburi de plumb de 5kg.
Ma gandeam si eu sa experimentez in legatura in crearea unei baterii.
Insa am inteles ca placa negativa e de plumb pur insa nu stiu daca cea de pozitiv trebuie sa contina si alt aliaj. Astept si eu mai multe detalii.
Iulian, scheletul placii pozitive este la fel din Pb ! ... cu diferenta ca in gaurile structurii se "baga" PbO !
motiv ptr care la bateriile uzate, placile negative, sunt aproape intacte ! ...

Attached Files


Edited by abubue, 20 February 2016 - 09:53.


#26
zut

zut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2016
Placa pozitiva nu se poate inlocui cu placa negativa si sa se reformateze din nou, am observat ca la toti acumulatori placa pozitiva se corodeaza  si se distruge acumulatorul.

#27
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Daca mai ai nevoie de acumulatori vechii am eu de tractiune de 460 Ah care au o vechime de 18 ani si au capacitate foarte mica, ca sa poti duce proiectul la final ca sant si eu interesat de acumulatori plante' care au o durata de viata mare.

#28
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Am facut un acumulator plante" de12v pentru teste dupa mai multe incarcari si descacari adanci sub 9v am obtinut o capacitate de 14 ma cm2 deci se poate mai mult de 10 ma cm2 [img=http://s24.postimg.org/gfh2dyzlh/acumulator_plante_formare_elementi.jpg]
windows screenshot

#29
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Capacitatea in mA/cm2 sau mAh/cm2?

#30
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
mAh/cm2 (patrat) este OK ! ...
acumulatorii sau bateriile de acumulatori inmagazineaza energie electrica ! ... Posted Image

Edited by abubue, 27 February 2016 - 09:03.


#31
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
Am incercat sa te sun dar vad ca esti ocupat cu constructia acumulatorilor si nu ai raspuns, Suna-ma.

#32
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
un acumulator pentru test de 12v [img=http://s9.postimg.org/md6pxn32j/acumulator_plante_formare_elementi.jpg]

#33
MihaiDrago

MihaiDrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 01.11.2013

View Postaerodinamic_32, on 09 martie 2016 - 13:51, said:


Cum se comporta? ne dai detalii ?

#34
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Se comporta bine dar mai trebuie formatati prin incarcari si descarcari adanci.

#35
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Ce parere aveti de aceasta placa de acumulator plante"
[img=http://s31.postimg.org/tg5qjbv5j/placa_acumulator_plante_3.jpg]

#36
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Arată bine și spor la următoarele :se vede că ai mâini de meșter! Am așteptat un răspuns de la tine da''' nu-i bai!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate