Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Construirea unui acumulator cu plumb Planté

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
ceva noutati, detalii,?

#56
MihaiDrago

MihaiDrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 01.11.2013
Si eu astept noutati!

#57
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Posted Image

Edited by aerodinamic_32, 24 January 2017 - 20:48.


#58
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Dupa peste 340 cicluri de incarcare si descarcare acumulatori mei au ajuns la 92% capacitate din care ar trebui sa o aiba
sint foarte multumit de ei singuru dezavantaj trebuie complectat apa distilata la doua luni
o sa revin cu detali.

#59
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Ce tensiune are bancul în repaus după încărcare și până la ce tensiune i-ai descărcat pentru ăia aproximativ 360A și cam la ce rată C?  ?Întrebarea e dacă pot susține o descărcare de 70-80 A o perioadă de timp dacă invertorul o cere (adică la un C5 )?Ne poți spune suprafata totală a electrozilor calculată de tine sau+ si-?

#60
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Tensiunea bancului de acumulatori dupa incarcare e de 25,4v cu invertoru cu consum de 180w
tensiune pe care i-am descarcat e de 21,6v 1,8 v element
la acumulatori pentru descarcare am folosit un radiator de 1600w cam 70A trasi continu pana decupleaza invertoru 21,6v si a mers cam 5ore si 26 minute
suprafata totala calculata a placilor e de 38000 cm patrati

#61
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Cum stai cu dezechilibrele intre elementi ? Ai masurat ?
Deci ai obtinut 8kWh din bancul de acumulatori, cate kg are ?

#62
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Dezechilibre la elementi nu am decat de ordinu mlilvoltilor
un element are 72 Kg toti elementi au 864 Kg.

#63
silvii

silvii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2010
Aerodinamic_32 lasă un nr. de telefon

#64
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pe PM ai incercat ?

#65
Ovvio

Ovvio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2006
Noutati ai aerodinamic ??? Pe un forum "strainez" am urmarit pe cineva de s-a "jucat" la fel ca tine cu acumulatorii PLANTE... acum produce sub marca "Primordial Plante"! Sunt 258 de pagini de citit. Cu siguranta ai avut muuuulte probleme de rezolvat, si poate inca mai ai de cautat solutii (tip sudura intre elementi). Poti sa arunci o privire pe link-ul de-l voi lasa, daca nu te ajuta prea mult google translate, poti cere ajutorul meu pentru traducere. http://www.energialt...ne.php?35762089

#66
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Noutati ai, @aerodinamic? Se pare ca experimentul tau a reusit foarte bine, dar s-a "linistit" topicul... ?...

#67
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Multumesc pentru raspunsul de pe topicul de acumulatori...

1. Cum se poate topi usor si fara riscuri Plumbul? Ma gandesc ca temperatura de topire e de 350 grd. C si ar putea fii folosita o sursa termostatata de caldura, pentru evitarea vaporilor... gen plita electrica, nu pe inductie, cu temperatura reglata la 400 grd. C si amestecare continua...

2. Oare se poate folosi Pb sub forma de placute folosite la echilibrarea rotilor in service-uri auto si vulcanizari? (am o sursa ieftina de astfel de placute de echilibrare, care oricum sunt ieftine).

3. Am inteles ca se poate folosi orice electrolit cu sulfura, nu numai acidul sulfuric... de exemplu, sarea amara (Epsom salt), caz in care ar putea exista un beneficiu in protejarea placilor de coroziune si sulfatare?

Multumesc...

Edited by Scorpionul_Lenes, 15 January 2018 - 15:14.


#68
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Problema e alta. Cum torni tu lichidul cald de plumb in atmosfera deschisa intro matrita sa eviti golurile in material si oxidarea in contact cu aerul? Gravitatia Nu e de ajuns, vei avea goluri.
Gridurile de Pb sunt injectate la presiune intrun injection moulding Si asa se elimina golurile care Nu trebuie sa oxideze.  
De topit e simplu intrun vas de fier cu o lampa de gaz (torch) Si sa fii afara, cu o masca Si manusi. Folosesti barier cream Si te speli pe maini dupa ce termini cu plumbul. Manusile le pui intro punga sa le re folosesti la acelasi lucru din nou.
Asa procedam noi cind facem greutati la sash Windows. Trebuie topit de doua ori pina scapi de impuritati la suprafata. Prima data ies cele mai Mari. Plumb la 97-98% Nu gasesti decit in baterii vechi, role Si bare/ lingouri prelucrate. O rola de 4mm , 30cm la 6m Costa cam £140 Si vreo 76kg.
Rollele de la 60cm la 90 au puritate mai buna ca sunt mai groase Si eminent mai bine turnate/ curatate.


#69
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

 RaulPV, on 15 ianuarie 2018 - 16:35, said:

Problema e alta. Cum torni tu lichidul cald de plumb in atmosfera deschisa intro matrita sa eviti golurile in material si oxidarea in contact cu aerul? ...
Pe vremea lui Ceasca turnam la UMEB diverse prostii din aluminiu folosind matrite din nisip, practic se lua mulajul in nisip umed dupa model si apoi dupa ce se usca se desfacea matrita cu grija si scoteam modelul apoi turnam, faceam tot felul de prostii gen manere de cutit cu "PUMA" guri de leu pentru vizor vulturi gratare de pus pe aragaz si alte alea... :D

Pentru plumb se pot face matrite mai avansate nu cu nisip ca pe vremuri, ci folosind diverse materiale gen ipsos special de mulaje si folosind o centrifuga eu zic ca poate iesi destul de bine.
Profesional nu poti face decat daca ai masina de injectat si cine sa-ti faca matrita...

#70
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
In aceasta fabrica e turnat manual fara presiune placi pentru elementi tubulari, dar matrita cred ca e din metal dar se poate face din aluminiu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R43hg0DZ4BU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Despre acumulatori tubulari si cu placi plate
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IYa4JbBmdyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 adi_87, on 15 ianuarie 2018 - 20:35, said:

Despre acumulatori tubulari si cu placi plate
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IYa4JbBmdyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

... si uite-asa a zburat si mitul placilor tubulare...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate