Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

Dilema: cocolosim copiii ca in Ro, sau ii invatam sa fie independenti, ca in Vest?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#73
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 12:52, said:

unde in America se intampla asta?
Aproape peste tot. Mai putin pe la scolile de elita private foarte scumpe unde mecanismul e altul si exista granturi private care oricum nu se acorda alora din familii bogate... iar ca borac proaspat iesit de pe bancile liceelor americane, nu-ti da nici dracu, in vecii vecilor, credit de platit tuition fees la institutii ivy league din salariul tau meserias de invartitor de hamburgari.. :)

Edited by MrReason, 04 February 2016 - 13:00.


#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMrReason, on 04 februarie 2016 - 12:47, said:


Atitudinea asta de a da copiilor un sut in cur la 18 ani si a-i nu ajuta, e o chestie de neam teribil de prost... care pe destui ajunge sa-i muste de cur mai ceva mai tarziu...  

Eu nu stiu unde ai citit tu asta

In America si Canada am vazut copii care vindeau limonada in fata casei pentru a-si lua jucarii, am vazut elevi de scoala generala care spalau masini pentru a strange fonduri pentru echipa lor de fotbal, am vazut copii care negociau pretul jucariilor vechi la "garage sale" in curtea lor pentru a-si cumpara alte jucarii mai noi.

In Romania am vazut copii de bani gata cu BMW la 19 ani, care se trezesc la 2PM pentru a merge la sala pentru a se pregati pentru clubul de la noapte, am vazut copii care abuzeaza si arunca la gunoi un invatamant gratuit, pentru a se plange apoi ca invatamantul romanesc e prost pentru ca te obliga sa inveti prea multe, e prost pentru ca scoate numai hahalere cu diploma

View PostMrReason, on 04 februarie 2016 - 12:57, said:

Aproape peste tot. Mai putin pe la scolile de elita private foarte scumpe unde mecanismul e altul si exista granturi private care oricum nu se acorda alora din familii bogate...

Deci tu imi povestesti mie ca un sarantoc din getto se duce la banca si-si ia bani pentru facultate?
In Dallas Ewing Oil, sau unde ai vazut asta?

#75
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:00, said:

Eu nu stiu unde ai citit tu asta
Eu vorbesc de situatia de genul ai implinit 18 ani, valijoara, niste bani de cheltuiala si pa! nu de alte diverse...

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:00, said:

In Romania am vazut copii de bani gata cu BMW la 19 ani, care se trezesc la 2PM
Peste tot ai sa vezi si una si alta... uitat-te la paris hilton, asa, ca o idee... dar si la muritorii mai de rand sunt tot din astia ca la noi...

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:00, said:

Deci tu imi povestesti mie ca un sarantoc din getto se duce la banca si-si ia bani pentru facultate?
In Dallas Ewing Oil, sau unde ai vazut asta?
Da, in pricipiu da, daca se califica pt. admitere... evident sunt niste limite, probabil sumele maxime pt. universitati de stat in general...

acilea: https://fafsa.ed.gov/help.htm

ps. si aia cu bad credit primesc ... treaba adevarat americaneasca... :D

Edited by MrReason, 04 February 2016 - 13:14.


#76
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMrReason, on 04 februarie 2016 - 13:06, said:

Eu vorbesc de situatia de genul ai implinit 18 ani, valijoara, niste bani de cheltuiala si pa! nu de alte diverse...


Peste tot ai sa vezi si una si alta... uitat-te la paris hilton, asa, ca o idee... dar si la muritorii mai de rand sunt tot din astia ca la noi...


Da, in pricipiu da, daca se califica pt. admitere... evident sunt niste limite, probabil sumele maxime pt. universitati de stat in general...

acilea: https://fafsa.ed.gov/help.htm

ps. si aia cu bad credit primesc ... treaba adevarat americaneasca... Posted Image

Daca-l cresti ca in Romania obligandu-l sa faca ce vrei tu si-l ametesti, apoi la 18 ani ii dai un sut ametitutlui, aia e crima
Daca il pregatesti, il lasi liber sa gandeasca, sa viseze, il incurajezi, ii devi prieten, are un tel, nu cred ca se pune problema asa extremist cum o pui tu.


O facultate cu adevarat serioasa costa sute de mii, si are pretentia sa fii facut o scoala serioasa inainte nu un liceu de 3 lei de cartier.
Crezi tu ca America e facuta pentru sarantoci? Nici in vise.

#77
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:19, said:

nu cred ca se pune problema asa extremist cum o pui tu.
asa mi se pare ca o pune initiatoru topicului...

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:19, said:

O facultate cu adevarat serioasa costa sute de mii, si are pretentia sa fii facut o scoala serioasa inainte nu un liceu de 3 lei de cartier.
Crezi tu ca America e facuta pentru sarantoci? Nici in vise.
De UC Berkeley ai auzit? UCLA anyone? "licee de 3 lei de cartier"? Ia vezi cate sute de mii sunt tuition fees ... cu toate ca e o aberatie sa iei drept refer exclusiv o mana de universitati de elita... la urma urmei firme ca google primesc si oameni fara facultate si nu la maturat.. cu atat mai putin sa-i rejecteze pe unii ca n-au facut nu stiu care facultate super bengoasa...

Edited by MrReason, 04 February 2016 - 13:39.


#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015
Oamenii saraci in Hamerica NU AU NICI O SANSA, poate sportul sau armata, asta daca nu au facut prostii prin getto-ul prin care au crescut
Dar, ne departam de la subiect.

#79
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 27.09.2013

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:19, said:



Daca-l cresti ca in Romania obligandu-l sa faca ce vrei tu si-l ametesti, apoi la 18 ani ii dai un sut ametitutlui, aia e crima
Daca il pregatesti, il lasi liber sa gandeasca, sa viseze, il incurajezi, ii devi prieten, are un tel, nu cred ca se pune problema asa extremist cum o pui tu.
Cu toata dragostea,oleaca mai sus puneam problema de sustinere materiala pe timpul studiilor din partea parintilor si sentimentul general era ca e mare,sa-si castige painea singur.Cam sinonim cu datul afara la 18,cu extremismul(fapt care in Fi cel putin se intampla si mai devreme de 18)

#80
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:39, said:

Oamenii saraci in Hamerica NU AU NICI O SANSA, poate sportul sau armata, asta daca nu au facut prostii prin getto-ul prin care au crescut
Dar, ne departam de la subiect.
Eu cred ca tu te referi la unii care traiesc in coditii problematice, probabil n-au nici liceu... eu ma refer totusi la familii normale cat de cat...

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMrReason, on 04 februarie 2016 - 13:42, said:

Eu cred ca tu te referi la unii care traiesc in coditii problematice, probabil n-au nici liceu... eu ma refer totusi la familii normale cat de cat...

Bun, hai sa definim atunci
$100k house income?

#82
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 13:50, said:

Bun, hai sa definim atunci
$100k house income?
Nah, putem pune ceva gen 25-30k ... un alt factor important e unde se afla... una e sa traiesti intr-un ghetou de negrii cu probleme de criminalitate unde sunt o multime de "tentatii" care foarte adesea distrag de la invatamant, alta e sa fii intra-o suburbie mai linistita  fara prea multe probleme..

#83
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
A house income pe la 25-30 cam suna a foame.

Tsunnami,
Daca sarantocul ala este o speranta in hockey sau fotbal American Harvard il pe gratis caci trebuie sa Bata Cornell pe gheata si Yale si UofP la fotbalM
Pe de Alta parte daca esti nativ totul este pe gratis, au pana si dorm-ul lor. La negrii trebuie sa ai un talent ceva. Aici eu vorbesc de IL. Pana acom vreo 20 de ani asiatzii erau minoritati vizibile si aveau prioritate in IL.

#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavenirv, on 04 februarie 2016 - 14:35, said:

A house income pe la 25-30 cam suna a foame.

Tsunnami,
Daca sarantocul ala este o speranta in hockey sau fotbal American Harvard il pe gratis caci trebuie sa Bata Cornell pe gheata si Yale si UofP la fotbalM
Pe de Alta parte daca esti nativ totul este pe gratis, au pana si dorm-ul lor. La negrii trebuie sa ai un talent ceva. Aici eu vorbesc de IL. Pana acom vreo 20 de ani asiatzii erau minoritati vizibile si aveau prioritate in IL.

Stiu asta, am si spus ca sportul, daca esti un talent, te face cu o diploma, si esti trecut clasa doar ca sa existi in universitatea aia, dar banul il vei face din sport nu din stiinta

House Income $30,000 e trist, prefer Romania cu 30,000 lei pe an

#85
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 15:05, said:

House Income $30,000 e trist, prefer Romania cu 30,000 lei pe an
La fel de trist, parerea mea...

#86
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 04 februarie 2016 - 15:50, said:

La fel de trist, parerea mea...

In Romania poti merge la o scoala buna daca parintii au 2500 pe luna, mergi la doctor, mergi la facultate...

#87
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 04 februarie 2016 - 16:28, said:

...
Cam greu...
Oricum, la scoala/ facultate ar trebui sa mergi daca te duce tartacuta, nu daca au parintii bani.
Mai mare incredere as avea  intr-unul sarac si care a facut facultatea pe bursa de merit, decat intr-un ghertoi in care au bagat parintii bani cu lopata, ca sa reuseasca si el sa obtina o diploma de invatamant superior...

#88
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,015
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 04 februarie 2016 - 16:40, said:

Cam greu...
Oricum, la scoala/ facultate ar trebui sa mergi daca te duce tartacuta, nu daca au parintii bani.
Mai mare incredere as avea  intr-unul sarac si care a facut facultatea pe bursa de merit, decat intr-un ghertoi in care au bagat parintii bani cu lopata, ca sa reuseasca si el sa obtina o diploma de invatamant superior...

Asta vreau sa spun ca NU POTI in State sa fii si sarac si sa ai si bursa de merit
Fiind sarac mergi la scoli proaste, violenta, scoala fara reputatie, violenta acasa, galagie, conditii de trai precare, nema asigurare medicala.. sa vad eu cum si ce inveti, sa nu mai pun costul cartilor.

Asta sa amintesc ca pana acum vreo saptamana profesorii din Detroit au tinut scolile inchise luandu-si zile de boala intr-un numar necesar pentru a inchide scoala.
La asta se adauga faptul ca parintii sau cel putin unu dintre ei trebuie sa-si schimbe programul sau sa isi ia liber pentru ca nu ai voie sa lasi copiii fara supraveghere.
La un salariu de $11/h si un concediu de 10 zile pe an... cum faci asta?

Acum sa nu par ca vreau sa stau in contradictoriu, EU, prefer in Romania la un venit pe familie de 30,000lei/an, decat in State pentru un venit de $30,000/an

#89
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009
Exista o diferenta de mentalitate mare, cel putin istoric, intre romani si popoarele occidentale. Romanii sunt un popor traditionalist, conservator, legat de familie si de pamant, casa. Un stat precum cel american nu ar fi putut niciodata fi facut de romani. A parasi familia pentru perioade de ani de zile sau pentru totdeauna (cei care colonizau noi teritorii nu se mai intorceau niciodata) este de neconceput. Romanul mai degraba ar fi murit de foame decat sa paraseasca tot ceea ce cunoaste, sa taie legaturile cu familia si sa plece in necunoscut. Traind intr-un mediu cu orizont limitat impus de familie, copiii care cresc in simbioza cu parintii pana la varste inaintate ajung sa creada ca asta este normalitatea si isi cresc proprii lor copii in acelasi fel.
Si religia ultraconservatoare a fost un factor decisiv in formarea acestei mentalitati la romani. Tarile cu religiil reformate au fost printre cele mai importante in expansiunea geografica si dezvoltarea economica si tehnologica a europei de dupa evul mediu.

#90
Aunti

Aunti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2016

View PostEscapE13, on 02 februarie 2016 - 20:19, said:

Stai liniștit, ca ala nu se ocupă singur de pod. Și școlarizarea adevărată se face la locul de muncă, adică practicând.
si depinde de adancimea apei,sau inaltimea podului-as vinde veste de salvare in apropiere.

View PostMrReason, on 04 februarie 2016 - 13:36, said:

asa mi se pare ca o pune initiatoru topicului...


De UC Berkeley ai auzit? UCLA anyone? "licee de 3 lei de cartier"? Ia vezi cate sute de mii sunt tuition fees ... cu toate ca e o aberatie sa iei drept refer exclusiv o mana de universitati de elita... la urma urmei firme ca google primesc si oameni fara facultate si nu la maturat.. cu atat mai putin sa-i rejecteze pe unii ca n-au facut nu stiu care facultate super bengoasa...
subscriu-si in Romania si aici in Finlanda,sant scoli de specialitate axate strict pe domeniul de studiu,pe baza cårora primesti CARD  si maculatura diplome-insa angajatorii deschid usile la selectie,posesorilor de carduri,mai ales in IT-care valoreaza mult fara a desconsidera licentiatii- elite si culmea unii au dobandit anumite meserii inca din scolile primare-primeaza si bagajul material de baza in care se desfasoara educatia-

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate