Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Dilema: cocolosim copiii ca in Ro, sau ii invatam sa fie independenti, ca in Vest?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#37
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 wizardofoz, on 28 ianuarie 2016 - 21:37, said:

Ideea romaneasca d ea lasa mosteniori la copii, de a face nunti pe bani (am trecut prin asta, dezgustator), de a plati niste handralai ca sa stea prin scoli, mi se pare de cct. Si dovada ca e proasta e citi ratati cu diplome sint in Romania.



Sa o crezi tu ca in SUA e altfel. Mentalitatea e exact la fel: la 18 ani copiii sint liberi, facultatile care costa sute de mii de $ se fac pe credite, copiii muncesc ca sa se intretina in scoli, ideea de asteptat la mostenire (idioata, oricum, speranta de viata e 80 de ani, deci iti vine mostenirea la 50? ar trebui sa fii complet aranjat la virsta aia) nu exista pentru ca pensia e particulara si oamenii cheltuie ce au strins in viata pentru pensie.
Binineteles ca oamenii instariti trec ce au generatiilor urmatoare dar nu pentru ca taie de la ei.



Am mai auzit zicala asta pe la romani.. pentru voi m-am sacrificat etc. Astea de obicei sint scuze de vieti prost traite cu nemultumiri si frustrari, si de multe ori copiii ajung loseri. Ar trebui sa-ti pui ordine in viata sa traiesti pentru tine, nu pentru altii, fie ei copiii tai.
Eu sint fericit ca nu o sa pot sa-i scot ochii copilului meu niciodata cu asta, am trait pentru mine si a fost distractiv.


De ce nu iti intrebi vecinii din vest?  Eu credeam ca voi pe acolo sunteti fericiti, dar aveti mai multe probleme existentiale decat in Romania, si constat ca incet incet deveniti filosofi

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 Platon, on 02 februarie 2016 - 14:40, said:



De ce nu iti intrebi vecinii din vest?  Eu credeam ca voi pe acolo sunteti fericiti, dar aveti mai multe probleme existentiale decat in Romania, si constat ca incet incet deveniti filosofi

Pentru el vecinii din vest sunt delfini, :lol:

#39
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Tsunnnami, on 02 februarie 2016 - 14:43, said:


Pentru el vecinii din vest sunt delfini, Posted Image

Pai aia nu sunt mamifere?

#40
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Ma gândesc cum stau unii cu fata în pernă și se gândesc la subiecte de genul asta. :)) Inițiatorul de fapt nici nu știe ce vrea.

#41
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Platon, on 02 februarie 2016 - 14:40, said:

...si constat ca incet incet deveniti filosofi

Pai na, cand nu trebuie sa muncesti 12 ore pe zi pentru o paine, asta e o consecinta naturala.

#42
Vlad_Macarie

Vlad_Macarie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 01.01.2016

 wizardofoz, on 28 ianuarie 2016 - 21:37, said:

Ideea romaneasca d ea lasa mosteniori la copii, de a face nunti pe bani (am trecut prin asta, dezgustator), de a plati niste handralai ca sa stea prin scoli, mi se pare de cct. Si dovada ca e proasta e citi ratati cu diplome sint in Romania.



Sa o crezi tu ca in SUA e altfel. Mentalitatea e exact la fel: la 18 ani copiii sint liberi, facultatile care costa sute de mii de $ se fac pe credite, copiii muncesc ca sa se intretina in scoli, ideea de asteptat la mostenire (idioata, oricum, speranta de viata e 80 de ani, deci iti vine mostenirea la 50? ar trebui sa fii complet aranjat la virsta aia) nu exista pentru ca pensia e particulara si oamenii cheltuie ce au strins in viata pentru pensie.
Binineteles ca oamenii instariti trec ce au generatiilor urmatoare dar nu pentru ca taie de la ei.



Am mai auzit zicala asta pe la romani.. pentru voi m-am sacrificat etc. Astea de obicei sint scuze de vieti prost traite cu nemultumiri si frustrari, si de multe ori copiii ajung loseri. Ar trebui sa-ti pui ordine in viata sa traiesti pentru tine, nu pentru altii, fie ei copiii tai.
Eu sint fericit ca nu o sa pot sa-i scot ochii copilului meu niciodata cu asta, am trait pentru mine si a fost distractiv.

Depinde ce fel de adult vrei sa fie copilul tau dupa 18 ani.

Unul care sa se descurce singur sau altul care sa fie legat printr-un "cordon ombilical" toata viata de tine.
"Eu ii dau casa, eu ii caut serviciu, eu il insor", se poarta pe la noi...

Meseria de parinte e cea mai grea din lume.
in plus, ironic, e cea mai nedreapta, cumva :1000 de ani nu o sa-ti recunoasca nimeni efortul de a ridica dintr-un bot de carne de 4 kile ditamai adultul cat us.a.
El, cel mai putin.Pentru ca nu o sa stie.

Cunosc o mama care doarme acum cu fie-sa de 14 ani in pat.
Cand o sa plece fata la facultate , mama respectiva o sa ramana fara reper in viata.
Tot universul i se invarte in jurul copilului.

Edited by Vlad_Macarie, 02 February 2016 - 15:01.


#43
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

 ro_explorer, on 02 februarie 2016 - 14:37, said:

Asta nu e un raspuns. Te mai intreb o data: ce intelegi tu prin "a-ti creste copiii asa cum se cuvine"? E o intrebare cat se poate de "pe subiect".
Sa fie acolo langa ei,sa-i sustina moral si material, si sa-i indrumeze sa aleaga un drum pe care sa-l poata urma,dupa competentele lor,sa nu le impiedice dezvoltarea prin atitudini necorespunzatoare (gen "esti anul 3 de fac,daca pan-acu n-ai reusit sa ai o slujba,treci la munca") ,sa creada in ei.
Astea-s cateva care-mi vin in minte,pe subiectul asta cred ca s-au scris multe carti.

Edited by doruirimescu, 02 February 2016 - 15:36.


#44
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,123
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 02 februarie 2016 - 13:13, said:

am vazut anii astia traiti in Romania, altercatii in trafic, injuraturi si scuipaturi pe strada, cand plecam overseas si ma intorceam, la terminalul de imbarcare pentru Bucuresti auzeam de simbolul genital romano-barbatesc,

Până în urmă cu, să zic, 20 de ani, lipsa de ruşine era ea însăşi o ruşine. Însă, filmele americane pline de "fuck"-uri, şi-au făcut datoria şi pe la noi. Întotdeauna, tentaţia răului corupe mai tare decât cea a binelui.



 Catean, on 02 februarie 2016 - 13:09, said:

Traind in Vest, mi se pare chiar invers, in Romania nu mai e rusine deloc, se face totul "pe fata".

În Occident văd că deja tot mai mult se face "prin spate".  Sper să nu se ajungă şi la noi aşa prea devreme, deşi mulţi luptă pentru legiferare. Posted Image

Edited by lupini, 02 February 2016 - 15:58.


#45
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 lupini, on 02 februarie 2016 - 15:57, said:


În Occident văd că deja tot mai mult se face "prin spate".

Si tu de ce esti atat de curios? Iti e frica sa nu descoperi ca e placut? Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cat nu deranjeaza pe nimeni si nu incalca legea.

 doruirimescu, on 02 februarie 2016 - 15:34, said:

"esti anul 3 de fac,daca pan-acu n-ai reusit sa ai o slujba,treci la munca"
Asemenea "educatie" produce noua generatie de "vesnic studenti" care stau pe umerii parintilor pana cei din urma crapa.

#46
Aunti

Aunti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2016

 wizardofoz, on 28 ianuarie 2016 - 21:37, said:

Ideea romaneasca d ea lasa mosteniori la copii, de a face nunti pe bani (am trecut prin asta, dezgustator), de a plati niste handralai ca sa stea prin scoli, mi se pare de cct. Si dovada ca e proasta e citi ratati cu diplome sint in Romania.



Sa o crezi tu ca in SUA e altfel. Mentalitatea e exact la fel: la 18 ani copiii sint liberi, facultatile care costa sute de mii de $ se fac pe credite, copiii muncesc ca sa se intretina in scoli, ideea de asteptat la mostenire (idioata, oricum, speranta de viata e 80 de ani, deci iti vine mostenirea la 50? ar trebui sa fii complet aranjat la virsta aia) nu exista pentru ca pensia e particulara si oamenii cheltuie ce au strins in viata pentru pensie.
Binineteles ca oamenii instariti trec ce au generatiilor urmatoare dar nu pentru ca taie de la ei.



Am mai auzit zicala asta pe la romani.. pentru voi m-am sacrificat etc. Astea de obicei sint scuze de vieti prost traite cu nemultumiri si frustrari, si de multe ori copiii ajung loseri. Ar trebui sa-ti pui ordine in viata sa traiesti pentru tine, nu pentru altii, fie ei copiii tai.
Eu sint fericit ca nu o sa pot sa-i scot ochii copilului meu niciodata cu asta, am trait pentru mine si a fost distractiv.
så inteleg cå nu mai tråiesti? walking death?Posted Image Cugeti?dacå nu existi?paradorsale?

#47
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

 Catean, on 02 februarie 2016 - 16:26, said:

Asemenea "educatie" produce noua generatie de "vesnic studenti" care stau pe umerii parintilor pana cei din urma crapa.
O facultate dureaza 3-6 ani in functie de specializare.Nu chiar o vesnicie,as adauga..Intr-adevar am dat un exemplu cam prost,daca stii ca provii dintr-o familie de aia te duci frumusel direct la capsuni/invartit balegarul in Vest.Daca provii dintr-o familie care se respecta,te vor sustine pana termini (nu ma refer la cazurile in care studentul e o beizadea care o arde din bairam in bairam,ci chiar invata si e printre cei mai buni).
Tipul de care vorbeam mai devreme angajat cu 2k a terminat masterul,a aplicat la zeci de companii si niciuna nu l-a luat la interviu.Cand insa i s-a acordat sansa,a iesit primul din peste 100 la testul tehnic...Se intampla sa ai ghinion o anumita perioada de timp si apoi sa se iveasca sansa.Din nou,aia care provin din familile mai asa nici nu ajung in faza de facut aplicatii la companii :))

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 02 februarie 2016 - 15:57, said:

filmele americane pline de "fuck"-uri, şi-au făcut datoria şi pe la noi

Depinde la ce filme te uiti si cat de mult te autoconvingi ca Rambo exista

 doruirimescu, on 02 februarie 2016 - 19:15, said:

Tipul de care vorbeam mai devreme angajat cu 2k a terminat masterul,a aplicat la zeci de companii si niciuna nu l-a luat la interviu.Cand insa i s-a acordat sansa,a iesit primul din peste 100 la testul tehnic...Se intampla sa ai ghinion o anumita perioada de timp si apoi sa se iveasca sansa.Din nou,aia care provin din familile mai asa nici nu ajung in faza de facut aplicatii la companii Posted Image)

Nu, n-a avut ghinion, a avut noroc ca a gasit prima slujba cu 2k. De regula astia cu experienta zero sunt angajati sa "spele vasele" cu salariul minim, chiar daca au doctoratul in maneca.
Eu n-as avea incredere sa il pun sa-mi proiecteze un burduf de amortizor.

#49
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

 Tsunnnami, on 02 februarie 2016 - 19:36, said:

Nu, n-a avut ghinion, a avut noroc ca a gasit prima slujba cu 2k. De regula astia cu experienta zero sunt angajati sa "spele vasele" cu salariul minim, chiar daca au doctoratul in maneca.
Eu n-as avea incredere sa il pun sa-mi proiecteze un burduf de amortizor.
Proiectarea nu prea tine de experienta,de practica..omul avea teoria bazata,si in mod ironic la proiectare teoria conteaza Posted Image)

Edited by doruirimescu, 02 February 2016 - 19:53.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 doruirimescu, on 02 februarie 2016 - 19:53, said:

Proiectarea nu prea tine de experienta,de practica..omul avea teoria bazata,si in mod ironic la proiectare teoria conteaza Posted Image)

Asta de unde ai auzit-o?
Ai trece pe un pod priectat de cineva iesit de pe bancile scolii?
Ai cadea in prapastie sigur

#51
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

 Tsunnnami, on 02 februarie 2016 - 20:01, said:

Asta de unde ai auzit-o?
Ai trece pe un pod priectat de cineva iesit de pe bancile scolii?
Ai cadea in prapastie sigur
Un pod nu :)) dar o aplicatie ce tine de inginerie electronica si/sau telecomunicatii as cumpara,pentru ca stiu ce si cum se invata(muulte cursuri de proiectare,simulare,modelare,etc) daca iese de la Gh. Asachi Iasi.

#52
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

 Tsunnnami, on 02 februarie 2016 - 20:01, said:



Asta de unde ai auzit-o?
Ai trece pe un pod priectat de cineva iesit de pe bancile scolii?
Ai cadea in prapastie sigur
Stai liniștit, ca ala nu se ocupă singur de pod. Și școlarizarea adevărată se face la locul de muncă, adică practicând.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

 doruirimescu, on 02 februarie 2016 - 20:11, said:

Un pod nu Posted Image) dar o aplicatie ce tine de inginerie electronica si/sau telecomunicatii as cumpara,pentru ca stiu ce si cum se invata(muulte cursuri de proiectare,simulare,modelare,etc) daca iese de la Gh. Asachi Iasi.

Nici macar. Iti trebuie EXPERIENTA.
Daca vrei tu sa studiezi acasa, da, dar nu la servici.
Nu trebuie sa ma crezi, eu iti spun cu merg lucrurile in realitate

 EscapE13, on 02 februarie 2016 - 20:19, said:

Stai liniștit, ca ala nu se ocupă singur de pod. Și școlarizarea adevărată se face la locul de muncă, adică practicând.

Acelasi lucru il sustin si eu, d-aia zic a fost un noroc chior ca fara experienta sa ia din prima 2000

#54
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

 Tsunnnami, on 02 februarie 2016 - 20:26, said:


Nici macar. Iti trebuie EXPERIENTA.
Daca vrei tu sa studiezi acasa, da, dar nu la servici.
Nu trebuie sa ma crezi, eu iti spun cu merg lucrurile in realitate

Te cred si stiu ca trebuie experienta,dar n-ai pe ce sa faci experienta daca nu ai bazele teoretice si nu intelegi foaarte bine cu ce se mananca treaba ta.

Ontopic:Mereu vor fi genul ala de oameni care cand il vad pe unu la strung zic "da-l dreq asa-i trebuie daca nu s-a prins cartea de el",cand il vad pe unu la master/doctor zic "ete puslamaua dreq sta degeaba pe banii altora si citeste la munca baa".Genul ala de oameni care tie-ti dau cele mai top kek sfaturi,dar pentru copilul lor stiu ei ce-i mai bine hehe..Si cand dai un rateu vin si-i rad in nas.
Creste-ti-va copiii cum simtiti voi mai bine,nu va luati dupa altii,pentru ca atunci cand veti da rateu nu va fi responsabilitatea lor.
O seara faina va doresc :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate