Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Dilema: cocolosim copiii ca in Ro, sau ii invatam sa fie independenti, ca in Vest?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#235
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postsyndrome13, on 14 mai 2016 - 16:22, said:

In state la MIT numai taxa de scolarizare e 42k/an.Studiez in Vaasa.Pai cand te gandesti ca in Fi iei 2400 euro in mana ca inginer si in Ro,in anumite contexte 2000,in Ro gratarul la restaurant fiind 3 eur si in Fi >10,nush...imi place gratarul Posted Image Posted Image
Am studiat fineza cam 2-3 ani,ma descurc bine in situatiile de zi cu zi,insa sunt departe de a fi invatat-o ..ca sa zic asa

Edit:chiar si daca as gasi de munca in state nu stiu daca m-as duce,sunt multe chestii care ma fac sa fiu reticent cu privire la poporul american.Sau poate ca-s idei preconcepute.

Nu-ti face griji cu MIT-ul ca nu te luau ei pe tine :)
Tu aici vorbesti de platit tuition ori eu nici nu ma gindeam la asta, pentru ca ne-ai explicat ca esti foarte merituos si realizat. Sa te duci intr-un loc si sa-ti plateasca parintii toate alea desi e un effort pentru ei e inca mai rau decit sa stai acasa. In cazul tau, te-ai dus in Finlanda dar parintii iti platesc numai un procent mic din cheltuieli. Asta mi se pare destul de acceptabil.

Oricum inchipuie-ti scenariul in care chiar platesti 40k pe an la MIT, desi asta e greu de crezut ca daca arati ca ai venituri ca-n Romania iti da ajutor finaciar. Deci 200k. Diferenta asta de bani o faci indoit in primii citiva ani din diferenta de venit. Nu mai spun de portile deschise. Nu mai spun ca toata viata o sa lucrezi la chestii mult mai interesante si venitul sau o sa fie din ce in ce mai mare (prespunind ca te tii de treaba) fata de cel pe care il ai daca vii de la o universitate noname.
Mi se par foarte ciudate preconceptiile despre americani la un tinar care inca se prespune ca nu a fost inca spalat pe creier, care lucreaza intr-un domeniu unde practic aproape totul vine de la americani - cu citeva exceptii -  si care nu intelege ca intr-o univesitate nici sa vre nu interactionezi cu poporul american. Ci cu colegi si profesori de toate natiile si un anumit nivel de educatie. Cum ar putea experienta americana sa fie mai rea pentru tine decit cea dintr-o tara mult mai putin diversa si a carei limbi abia abia o descurci? Inteleg ca nu esti super incintat de cultura finlandeza.. e bine, la americani alegi ce vrei. Vrei chinezi, ai chinezi, vrei indieni, ai indieni, vrei est europeni, ai est europeni si inca aproape fiecare alta natie.

View Postsyndrome13, on 14 mai 2016 - 09:38, said:

Pls detaliaza,nu inteleg:ce inseamna mai exact lupta si de cine rad eu ?Tocmai am zis in alt post,cat ai constiinta curata si muncesti este un motiv de mandrie orice-ai face si nu lasa pe nimeni sa te ia peste picior.Nu mi-am batut joc niciodata de profesia cuiva,daca de asta vorbim.Daca nu la asta te referi prin lupta,atunci la ce ?


Mai in spate avansai idea ca cea mai mare parte din oameni sint ratati. E usor sa zici de altii ca sint ratati cind tu nici n-ai dat piept cu viata pe picioarele tale.




Quote

Cazul in Fi,cu bune cu rele este ca in sfarsit am gasit un job.Nu m-as duce in alta tara fara sa fie ceva super sigur,la asta m-am referit prin expresia cu "cioara",pt ca cine stie daca mai prind ceva ca aici,mai ales in zilele astea..

Am inteles exact ce ai zis si la asta m-am referit si eu. Esti foarte conservator pentru virsta ta si pentru meseria pe care ti-ai ales-o. N-as avea nimic cu asta daca ti-ar place unde esti. Dar nu-ti place si accepti o stare de fapt caldutza (da, ai job, faci niste experienta, dar nu-ti place nivelul scolii, nu-ti place cultura locala, nu stii limba prea bine ceea ce te taie complet de la viata sociala locala). Virsta asta e visrta la care poti sa-ti iei riscuri, te adaptezi usor etc. 5 ani de experienta in SUA in meseria ta fac, de obicei, cit 15 in Europa.
Ce te tine insa pe tine pe loc insa e exact problema cu parintii pe care o discutam aici: grija ta e sa nu pui presiune pe finatele lor in loc sa te gindesti sa faci mai mult pe picioarele tale. Exista totdeauna burse, ajutoare finaciare, posibilitatea sa muncesti in sau off campus etc.
Trenul nu-I pierdut, poti face un master de exemplu in alta parte. Si un doctorat daca chiar asta vrei.

View Postionutzitaly, on 14 mai 2016 - 12:55, said:

In Italia majoritatea celor care invata intr-o raza de 60,70 km (o ora de transport) stau cu parintii.


Italia e o tara foarte misterioasa pentru mine. Am stat numai o saptamina in viata mea pe acolo dar a fost cu totul altfel decit credeam.
Cu mincarea am povestit: am plecat de la asteptari foarte mari si am ajuns la dezamagiri.
Alta treaba care m-a socat e ca eu ma asteptam sa fie o tara d-asta cu distractie... gen Romania sa zicem. Sau ca-n Barcelona. Cind colo pe la 9 batea vintul pe strazi. N-am vazut nicaieri in Europa ceva asemanator, nici macar in nord (ma refer la Amsterdam) unde la ora aia e soarele pe cer.
Daca stau cu parinytii unde se distreaza copiii astia?unde fac si ei bairame? nu le da subsidii de camine statul (prespus de stinga) Italian?

#236
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013

View PostPurpura, on 14 mai 2016 - 23:01, said:

Hai sa reluam discutia in 10 ani, mkey?
Hai s-o incheiem complet.Eu ma retrag din discutia asta,numai bine Posted Image

Edited by syndrome13, 15 May 2016 - 09:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate