Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

(kinderbueno) - casa P+1, 2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#1
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Salut,
Continuarea topicului de aici
Avand in vedere ca multe din informatiile de acolo nu mai sunt de actualitate, am considerat necesar sa incep un topic nou.

Planurile finale se prezinta astfel:
Attached File  plan parter.JPG   221.99K   702 downloadsAttached File  plan etaj.JPG   206.82K   686 downloads

Fatade :
Attached File  fatada.JPG   148.53K   554 downloads Attached File  fatada laterala stranga.JPG   156.2K   387 downloadsAttached File  fatada lateral dreapta.JPG   164.64K   350 downloadsAttached File  spate.JPG   145.18K   376 downloads

Vedere la scara:
Attached File  plan1200.JPG   57.67K   378 downloadsAttached File  plan1500.JPG   67.58K   351 downloads

Sectiuni:
Attached File  sectiuneA-A.JPG   284.52K   342 downloadsAttached File  sectiuneB-B.JPG   285.62K   522 downloads

Ce ar trebui sa iasa (deja fata de poze s-a scos fereastra laterala de la etaj):
Attached File  1.jpg   592.02K   564 downloadsAttached File  3.jpg   425.24K   546 downloadsAttached File  5.jpg   386.98K   553 downloadsAttached File  2.jpg   488.4K   530 downloads

S-a depus de AC saptamana trecuta, asteptam sa vedem cum se misca S2 la autorizatii.
Astazi am primit necesarul de materiale si rezistenta, urmand ca sanitarele si electricele sa fie gata zilele astea si ma pregatesc sufleteste pentru odiseea numita "caut constructor"
Sfaturi?

Edited by kinderbueno, 19 January 2016 - 20:46.


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sfaturi nu.
Doar... bafta si sanatate.

#3
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru un sediu de firma, arata bine :D


#4
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
La parter, cum intrati pe stanga :)

#5
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postkinderbueno, on 19 ianuarie 2016 - 20:59, said:

La parter, cum intrati pe stanga :)
Si pe dreapta fatadei(peste intrare)  merge firma luminoasa :)



Acum vorbind serios , spatele si laterale arata bine , dar fata zici ca.i policlinica cu plata. Sper sa nu supar cu aceasta parere. Dar asta e prima impresie pe care mi.o da fatada principala.


#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostdoarUNom, on 19 ianuarie 2016 - 20:55, said:

Pentru un sediu de firma, arata bine Posted Image
Hai ca nu arata chiar atat de rau...

View Postkinderbueno, on 19 ianuarie 2016 - 20:59, said:

La parter, cum intrati pe stanga Posted Image
Daca e pe bune (ai clienti care iti intra in biroul ala)...atunci fa intrarea in birou din vestibul... Nu are sens sa ii plimbi prin living

#7
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
@doarUNom, nu-i cu suparare, chestie de perceptie. Eu as fi vrut s-o fac pe toata cu fatada ventilata insa am fost potolit pe principiul "vezi ca te costa". Asa 80 mp sunt "acceptabili" si rupe monotonia. Chiar nu am de gand sa stau in fata, zona de interes fiind, dupa cum ti-ai dat seama, in spate.
@brawnie, nu va fi nici o firma, era doar un raspuns pentru arhitectul sugubat.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Acoperisul garajului deschis e prost gandit.
Apa se va scurge exact intre masini?
Pai nu-i pacat de Toyota Avensis si Audi A1? Posted Image

#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Stalpii din ax D sunt zapaciti:
- stalpul dintre uscatorie si dormitorul matrimonial pica in mijlocul livingului
- stalpul din coltul din dreapta sus al aceluiasi dormitor matrimonial nu are corespondent la parter.
Livingul foarte generos ceea ce e OK... Nu este insa ok ochiul de placa de peste 37 mp ce va acoperi livingul (nu vad figurata vreo grinda in ax D in zona livingului) - nu stiu ce spune structuristul cu care lucrezi dar eu spun ca e nevoie de o grinda acolo....Eventual se poate face o grinda intoarsa mai ales ca la etaj va fi un perete peste ea.

Edited by brawnie, 19 January 2016 - 22:02.


#10
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
vezi sectiunea...
la stalpi nu e nicio problema
stalpul ala de la uscatorie e doar peste etaj, doar pentru zidarie. celbde pe colt e pentru zidaria care e in consola

Edited by un_arhitect, 19 January 2016 - 22:17.


#11
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sa imi fie cu iertare...dar stalpi doar pe etaj - care sa nu aibe corespondent la parter eu nu am mai vazut in viata mea... Aparent mai am multe de invatat...
Intrebare: Daca structura este pe cadre de ce ai nevoie de cei doi stalpi?

LE : Cred ca au fost beti astia de au facut normativele!
LE2 : Inca odata imi cer iertare nu ma uitasem pe sectiune - intradevar structuristul a prevazut o grinda intoarsa acolo Posted Image

Attached Files


Edited by brawnie, 19 January 2016 - 22:40.


#12
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
bun, hai sa-i spunem sam;bure care se naste de pe grinda intoarsa sa "inchege" zidaria, ca e un perete destul de lung acolo

aia am cerut-o de la inceput

Edited by un_arhitect, 19 January 2016 - 22:40.


#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
scoate cei doi stalpisori din planse ca nu ai nevoie de ei...te rog eu mult altfel ne dau altii cu normativele in cap.... vezi (3) din foto atasat mai sus..

#14
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

LE : Cred ca au fost beti astia de au facut normativele!

Si eu cand mai ziceam cate ceva de mama lor de normative te luai de mine :)

#15
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
nu stiu sa-ti zic daca am sau nu nevoie de ei, ca asta a fost solutia structuristului pe zona respectiva, dar maine o sa-l intreb. eu am cerut grinda intoarsa si consola pe zona aia

#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ca ai cerut grinda intoarsa ai un mare LIKE din partea mea....

Mie unul nu mi se pare ok cu stalpisorii aia acolo pentru ca inevitabil se vor incarca din grinzi si vor descarca...in grinda in loc sa mearga frumusel in fundatie cum stiu eu ca ar trebui sa lucreze o structura in cadre....Daca in timpul executiei se vor zidi peretii ca apoi sa se toarne grinzile si stalpii (cum din pacate se intampla de obicei) atunci nu mai are nici o relevanta ca e sau nu un stalp acolo.

#17
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Am ramas eu in urma cu preturile si nu calculez bine bugetul pentru casa? Am primit pana acum 2 oferte care se invart in jurul a 80k eur cu tva inclus, faza la rosu.
La sectorul 2 s-au schimbat toti oamenii de la urbanism si ca atare cei de acum ori imi cauta nod in papura ori nu stiu ce vor, primind pana acum 2 notificari ca documentatia nu este conforma.

#18
catalin.cernat

catalin.cernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 09.11.2006
Salut. Eu am iesit cu 194 eur / mpc la rosu. Firma. Inmulteste aceeasi suma cu suprafata ta construita si vezi. 80k pare cam SF, depinde de ce e mentionat in proiectul tehnic / executie pe partea de arhitectura, poate ai vreun material ce se gaseste doar in minele de deuteriu de pe Helios II din Star Trek.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate