Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

(kinderbueno) - casa P+1, 2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
541 replies to this topic

#19
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postkinderbueno, on 09 februarie 2016 - 13:45, said:

Am ramas eu in urma cu preturile si nu calculez bine bugetul pentru casa? Am primit pana acum 2 oferte care se invart in jurul a 80k eur cu tva inclus, faza la rosu.
La sectorul 2 s-au schimbat toti oamenii de la urbanism si ca atare cei de acum ori imi cauta nod in papura ori nu stiu ce vor, primind pana acum 2 notificari ca documentatia nu este conforma.
O fii pretul "la gata" si nu ai inteles tu bine. Mi se pare exagerat pretul, daca este doar pentru "la rosu".

#20
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pentru "rosu" e cam mult, dar si pentru "cheie" e cam putin, ca e destul de mare... Ce suprafata construita ai, ca nu se vede pe planuri.

#21
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Suprafata totala construita este de 237mp + 40 mp de terasa acoperita.
@catalin.cernat - asa ma asteptam, 150-200 eur/mpc la rosu, in functie de materialele folosite.
Ofertele sunt la "prima strigare" si contin TVA. Dragut ca a doua oferta a iesit 70.000 fix, fara TVA. Nu tu virgula nu tu nimic. Fix.
In general se scade 10-15% dupa prima oferta, nu?

#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Hmm.. pare mai mare.. cam tot atat iese totalul si pe planurile mele (fara terase), si am toate camerele mai mici ca ale tale (living 27 in loc de 37, birou 12 in loc de 15, bucatarie 14 in loc de 19)

Quote

Ofertele sunt la "prima strigare" si contin TVA. Dragut ca a doua oferta a iesit 70.000 fix, fara TVA. Nu tu virgula nu tu nimic. Fix.
In general se scade 10-15% dupa prima oferta, nu?

Problema e alta... daca la prima strigare mai scade 15%, si o mai scade inca ceva si la a doua.. mai vrei sa lucrezi cu firma aia? Daca erai de acord cu prima oferta, nu mai scadeau nimic, deci.. teapa.. nu?

#23
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu cred ca scade nimeni, la prima negociere, 15%. Cel mult 5-6% , iar la ultima , probabil, inca 4-5 %. Deci, un total de 10 %. Si tot mi se pare mult. Ai cantitatile de materiale calculate de proiectant ?

#24
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Da, am si cantitatile de materiale. M-am referit la pretul final, ca scade fata de prima oferta. Nu din prima,nu fara a taia ceva de undeva sau fara a isi aduce aminte ca ceva nu costa cat s-a ofertat.

#25
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postkinderbueno, on 09 februarie 2016 - 16:08, said:

Da, am si cantitatile de materiale. M-am referit la pretul final, ca scade fata de prima oferta. Nu din prima,nu fara a taia ceva de undeva sau fara a isi aduce aminte ca ceva nu costa cat s-a ofertat.
De taiat ceva (ma refer din materiale ) nu are cum sa taie pentru ca n-ar mai respecta proiectul. Aaa, ca taie din preturile materialelor si a manoperei este altceva, asta o poate face. Mai negociaza cu depozitele, mai scade din profitul lui si ajunge undeva de unde spune clar ca nu mai poate scadea. Tu trebuie sa ajungi ,cu el , in acel punct. Asta se face dupa multe discutii si timp.

#26
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Eu cu unul de genul asta nu as mai continua discutia. Ok...cat sa scada astfel incat sa ajunga la un pret cat de cat apropiat de realitate? Omul ala deja si-a setat asteptarile si ti-a dat o indicatie clara de cat vrea el....si va face pe parcurs in asa fel incat sa ajunga la profitul lui estimat. Chiar daca asta inseamna sa te lase cu curu-n balta la un moment dat.

Edited by the_lion, 09 February 2016 - 16:41.


#27
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postthe_lion, on 09 februarie 2016 - 16:40, said:

Eu cu unul de genul asta nu as mai continua discutia. Ok...cat sa scada astfel incat sa ajunga la un pret cat de cat apropiat de realitate? Omul ala deja si-a setat asteptarile si ti-a dat o indicatie clara de cat vrea el....si va face pe parcurs in asa fel incat sa ajunga la profitul lui estimat. Chiar daca asta inseamna sa te lase cu curu-n balta la un moment dat.
Da, si-a propus un profit de ex., xlei dar daca este un om cerebral si nu unul setat pe profit cat mai mare, realizeaza ca si x-1 lei tot profit este. Bineinteles ca fiecare stie mai bine cat este pentru el acest profit final. Unii se multumesc cu o suma altii cu alta. Dar, trebuie sa fie raportata la acelasi nivel de calitate.

#28
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Fiecare isi face afacerea cum doreste. Eu doar am intrebat daca preturile de anul asta s-au marit atat de mult fata de cele de anul trecut. Oricum cei de la ps2 mi-au trimis deja 2 notificari ca n-am sapca. O astept pe urmatoare sa imi spuna ca nu-i cu cozoroc.
Revenind la constructori, vreo recomandare pe PM? Inca caut oferte.

#29
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Auzi Kinder...  Dar ofertele astea de le-ai primit nu sunt defalcate pe materiale, manopera, etc? Ar trebui sa fie destul de ușor sa faci niște comparații sa vezi de ce iese prețul dublu

#30
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu unu..imi facusem un excel..in care am pus..cam toate sectiunile..din infra si suprastructura (sau macar alea mai costisitoare...materiale/manopera)..si preturile..primite de la fiecare firma...Asa..e mult mai usor..de inteles diferentele..

#31
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Am gasit constructor, s-au oprit ploile, dar nu am AC.
Stie cineva care sunt procedurile de urmat in cazul in care primaria tergiverseaza eliberarea AC? Termenul legal de 30 de zile a trecut pe 15.03. Deja persoana care se ocupa a fost in audienta seful de serviciu, dar vorbe nu mai cred.
Multumesc

#32
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
In mod normal..o cerere la primarie..daca nu ti se returneaza un raspuns in 30 de zile..se considera raspuns pozitiv din orificiu...Esti sigur ca nu ti-au trimis aia o cerere de completare..cu vreun act restant/de modificat??..La mine asta a fost scuza..mai trebuia ceva..si m-au mai amanat aproape o luna...

#33
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
@manghels - s-a anulat chestia asta din 2013.
Revenind, dupa audiente, astazi a iesit AC.
Caut diriginte de santier.
Ceva recomandari? (pe pm bineinteles)
Multumesc.

#34
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Gasit diriginte, notificat ISC, prezentat program pe faze.
Kickoff 12.04.
Mai este valabila procedura cu "inchiriat trotuar de la ADP" pentru masinile de aprovizionare?

#35
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013

View Postkinderbueno, on 07 aprilie 2016 - 18:23, said:

Gasit diriginte, notificat ISC, prezentat program pe faze.
Kickoff 12.04.

Succes!

Mai este valabila procedura cu "inchiriat trotuar de la ADP" pentru masinile de aprovizionare?

daca afli, spune-mi si mie, te rog...

Edited by Daleen, 07 April 2016 - 20:24.


#36
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
@Daleen din cate am vazut, de la ADP se poate inchiria trotuar doar pentru depozitare materiale, daca nu-i scris altceva in AC.
In alta ordine de idei, am dat startul, maine e prima turnare.
[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xtp1/t31.0-8/12998324_10154197907474954_8056393129964760464_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kinderbueno, 15 April 2016 - 18:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate