Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Casa P+1E - S2

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#1
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Salut,
Sunt pe ultima suta de metri pentru achitia unui teren de 10x34 in sectorul 2.
Actualmente pe teren se afla o casa batraneasa, din paianta si anexe.
La o privire pe http://urbanism.pmb.ro, am vazut pe teren multe constructii care fizic nu mai exista. Pot sa le folosesc (reconstruiesc) pe a obtine o autorizatie de reconsolidare?
Ce parere aveti de proiectul : http://www.arhitectg...cu-lot-ingust-5 modificat astfel incat sa fie construit pe calcan ?
Planurile de 1:500, 1:2000 trebuie sa le iau neaparat de pe Academiei 3-5 (oare ce program au?) sau pot sa le printez eu de pe urbanism.pmb.ro ?
Exista o firma/persoana care poate obtine un CU mai repede ? La primaria sectorului 2 mi s-a spus ca fara copie act de proprietate si copie cadastru poate dura 30 de zile.
Multumesc.

Edited by kinderbueno, 09 May 2014 - 21:35.


#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
E super proiectul.Si eu am un teren asemanator (12x30) in sect 5.Chiar ma intereseaza topicul deschis.Posted Image

#3
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Joi semnam actele la notar. De vineri incepe distractia :)
Inca nu m-a lamurit dupa atata citit daca refolosind ca si amplasament unul din peretii deja existenti ai casei trebuie autorizatie de demolare sau de consolidare/modificare.
Intre timp am gasit si proiectul asta care pare interesant  : http://www.casaz.ro/p-ie227.htm
Ar merge un mix intre cele doua.

#4
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Ok, actele sunt semnate, mai trebuie sa iasa si intabularea pe numele meu.
Am cautat de mi-au sarit capacele peste tot dar nu gasesc doua informatii. Ce orar au cei de la oficiul de cadastru de pe academiei 3-5 ? Si ce acte imi trebuiesc pentru a obtine planurile cadastrale de 1:500 si 1:2000 ?
Multumesc.

Terenul arata asa :
Attached File  teren.png   1.88MB   109 downloads

C1 este casa din chirpici ce va trebui daramata, C3 nu mai exista, iar C2 este un garaj care va fi numai bun de stocat diverse.
Nordul este sus.

Edited by kinderbueno, 23 May 2014 - 21:14.


#5
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Salut. Ai electricitate ? Daca nu n-ai curent acolo, depune o cerere la enel sa-ti traga definitiv inainte sa demolezi ! Daca demolezi si n-ai curent, jegosii de la enel o sa-ti traga provizoriu pentru organizare de santier si abia dupa ce faci receptia casei o sa-ti dea aviz pentru definitiv. Adica platesti de 2 x. Eu am patit-o. Succes !

#6
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Mersi de sfat. Casa de pe teren are toate utilitatile. Apa, canal, electricitate, gaze. Am inteles ca trebuie sa iau aviz de debransare, dar sa n-o fac efectiv, doar sa mut contoarul. As putea face asta pe garaj care ramane in picioare... teoretic.

#7
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Salutare
Daca vrei sa pastrezi aliniamentul actual(lipit de limita de proprietate la strada) va trebui sa ceri certificat de urbanism pentru consolidare, extindere(in cazul in care vrei sa maresti amprenta) si etajare.
In cazul in care vrei sa muti amplasamentul casei va trebui sa ceri prima data demolare, sa faci proiect de demolare si apoi sa ceri certificat nou pentru construire( in cazul asta,99‰ ti se va da retragere fata de strada de 3-5 m).
In ambele cazuri iti va trebui experiza tehnica a calcanului si expertiza tehnica de lipire la calcan, si iti va trebui acordul vecinului.
La oficiul de cadastru trebuie sa mergi cu copie de pe actul de proprietate si completezi pe loc o cerere. Daca vrei planurile pe loc te sfatuiesc sa vb cu portarul/bodyguardul (te "rezolva"el contra unei sume). Daca nu te grabesti, termenul e de 5 zile(din cate imi amintesc eu).
Bafta, si daca mai ai nevoie de info, intreaba


#8
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Vezi ca planurile indicate de tine, nu sunt pentru casa la calcan pentru ca au ferestre pe ambele laturi. Daca ai calcan, iar vecinul are/va avea constructie pe partea lui, nu vei putea avea ferestre, aerisiri ... ceea ce complica planurile.

#9
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
@Bazilide, intre timp ma tot uit la planul  asta cu ceva ajustari.
@un_arhitect - am vorbit astazi cu un prieten bun care mi-a dat acealasi sfat pentru urgentarea schitelor. Vad maine ce fac.
Daca am cele doua (nu era doar una?) expertize tehnice, mai trebuie acordul vecinului ? Retinusem ca nu.
Ma astept ca in CU de informare sa aflu ca trebuie sa ma lipesc tot de calcan cu retragere de 3m de limita din dreapta si cam 1-2m de strada principala. Sunt deja 2 constructii sub 3 ani pe strada la 1m de strada principala.
Vecinii au toti constructii pe calcanul meu, pe distanta pe care doresc sa construiesc casa. Si vecinul 1 si vecinul 2.
Cam asa arata acum situatia:
Attached File  urbanism.PNG   104.68K   97 downloads

Eu sunt la nr. 12

Edited by kinderbueno, 25 May 2014 - 17:32.


#10
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Iti vor trebui  2 expertize: 1 pentru calcanul existent (starea lui) si a doua pentru lipire la calcanul respectiv, in care se vor stabili masurile care trebuiesc luate pentru consolidare(daca este cazul).
Referitor la planuri/imagini :
N-am stat sa analizez in detaliu, pare ok la prima vedere
Atentie la 2 aspecte:
Latimea  locului de luat masa(daca e mai putin de 2,8m nu e ok, o sa ai impresa ca masa e in hol
La fel, biroul de deasupra daca are mai putin de 2,8 iar nu cred ca va fi ok.(parere personala).
2 nu stiu ce pante sunt la acoperis, si care e rezolvarea scurgerii apei la calcan  dar atentie la panta aia , avand in vedere ca acolo e un zid despartitor, va strange zapada.
Deocamdata cam atat.
Bafta

#11
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postkinderbueno, on 09 mai 2014 - 21:31, said:

Salut,
Sunt pe ultima suta de metri pentru achitia unui teren de 10x34 in sectorul 2.


Vezi ce deschidere ai. Daca ai doar 10 metri liniari deschidere, NU POTI CONSTRUI pe acel teren.

Am un vecin care are terenul fix ca al meu: deschidere 12 ML si nu mai poate construi.
Eu am inceput in 2006, inainte de aderare la UE si nu au fost probleme.

Pana una alta, intreaba daca poti construi pe acel teren ca s-ar putea sa iti iei teapa vietii tale !
Si NU intreba propietarul.

In plus trebuie sa lasi 1.5 metri cel putin de la gardul vecinului.


LE: Cu alipire la calcan cum vrei tu, e minim 10 ML

http://blog.equinox....ru-constructii/

Nu o poti face mai lata de 7M casa, daca ai alipire la calcan

Oricum, ai grija ca in actele terenului sa ai minim 10 ML deschidere.

Edited by M4V3RiCk_, 26 May 2014 - 22:46.


#12
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Mersi de sfat. Deja l-am cumparat. In cel mai rau caz ma lipesc de ambele calcane si tot construiesc. Articolul respectiv asa imi pare facut pentru SEO de numa numa. Dar poate mi se pare mie.
Astazi n-am facut nimic. Nu se mai dau plansele de 1:500 si 1:2000 de pe Academiei 3-5. Recomandari de firme pentru studiu geo care sa-l si faca pe bune ? Pe PM, normal. Mersi.

#13
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008

View PostM4V3RiCk_, on 26 mai 2014 - 22:36, said:

Vezi ce deschidere ai. Daca ai doar 10 metri liniari deschidere, NU POTI CONSTRUI pe acel teren.

fii serios cu sfaturile astea ca sperii omul aiurea. Ai mai scris si cu litere mari de parca se darama calcanul. Posted Image Te invit la mine pentru lamuriri,dar vii si cu legea si cu lada de bere, ca sa merite deranjul

copile bun, ia zi in PM pe unde esti matale, ca si eu mi-s tot pe-acolo, si te mai ajut cu ce stiu, inclusiv studiu geo bun si pe bune.

Edited by havenodoubts, 27 May 2014 - 00:14.


#14
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
havenodoubts : pe langa Gherghitei. Imi place e ca am service-ul pentru subaru la 2 pasi :)
Inca ma mai uit pe proiectele de case, neavand clar in minte cum sa compartimetez parterul. Sus vor fi clar 3 dormitoare, 2 bai si un dressing si chiar nu imi pasa cum sunt aranjate avand in vedere ca toate vor fi pe sud oricum.
La parter bucataria trebuie sa dea in gradina cu niste usi frantuzesti. Si o mica terasa. Asta inseamna ca va fi pe NE, spre capatul casei. Greu e pana te hotarasti.

#15
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Planurile de 1:500 si 1:2000 se iau mai nou de pe Kiseleff 34, taxa 100 lei normal eliberare in 7 zile. La urgenta costa 500 lei. eliberare intr-o zi.  Pentru banii aia mai pot sa astept o saptamana.
Am o gramada de buruieni in spatele terenului unele inalte pana la brau. Are rost sa dau cu ceva chimicale (Total sau ceva asemanator) sau le las sa dispara natural cand incepe santierul ?

#16
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Terenul meu are 9.8 latime si am primit autorizatie, evident cu lipire la calcan pe baza expertizei tehnice. Eu m-am incapatanat si nu am facut nicio fereastra (opaca) spre vecin si am optat pentru luminator in acoperis. E o provocare sa faci casa pe 6-7m latime, dar se face.
Va fi mai greu la santier, ca nu prea vei avea loc pentru pamant, materiale, miscare oameni etc. Am adus fierul, caramida, nisipul pe etape. Dupa ce ajungi la parter, devine mai simplu.

#17
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Eu am construit pe 9 m calcan/calcan si teren mai mic - 224. Pana am construit am luat 3 urbanisme, tot in sectorul 2 si in final a fost obligatoriu acordul notarial al ambilor vecini si subzidire in cazul unuia.
Ce sugestie am eu, nu stiu daca e aceiasi zona insa nu risca sa ceri consolidare si sa faci altceva-vecinii pot fi uneori f binevoitori.
Altfel, eu sunt multumita de ce a iesit, ca dispozitie a camerelor si geamurilor, in afara de o baie fara geam la etaj restul au iluminare buna. Am facut cateva compromisuri  - acceptabile si in final in afara de lipsa accesului direct in spatele casei restul e ok. Intr-adevar ai grija cu distanta dintre case daca ai calcan- ori te lipesti de tot ori te retragi suficient cat sa nu se adune apa acolo. Panta acoperisului se face in asa fel incat sa asiguri scurgerea pe terenul tau si nu spre al vecinului - la mine a iesit ceva f simplu in 2 ape cu panta ff mica.
Daca nu iese bine CU poti face si pud, iar in 2 termenele se respecta. Am luat ac in 2 sapt.
Spor!

#18
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Mersi de incurajari Posted Image
Stau de cateva ore sa desenez parterul.
Pana acum m-am gandit asa:
Attached File  plan casa.PNG   110.69K   150 downloads

Ceva pareri ?
Maine desenez si etajul - 3 dormitoare, 2 bai, 2 balcoane mici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate