Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Nu imi ies fotografiile clare, ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#109
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
As repeta testele, cu bateriile la o distanta mai mare una de alta (stanga, dreapta), pentru ca punctul de focus in realitate e putin mai mare decat reprezentarea sa grafica in vizor.

Edited by Master_Yoda, 17 January 2016 - 17:25.


#110
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
La toate fotografiile pe care le-ai facut azi subiectul nu este bine ales pentru a trage o concluzie. Tu crezi ca ai focalizat pe ochi, dar s-a focalizat varful nasului, care este mai aproape de aparat si exact asa functioneaza autofocusul la orice aparat. Nu iti trebuie o grila, este suficient sa fotografiezi cu punctul central un text tiparit, sau mai bine o imagine de pe monitor, la care se vede foarte exact ce este in focus si ce nu, precum si daca obiectivul este soft. Inceraca sa fotografiezi monitorul sub un unghi nu prea mare (20-30 grade) cu punctul central, trepied, mlu, ISO 100, diafragma maxima si timer. Fa vreo trei poze la focalele extreme si pe la mijloc, sa ai cam tot monitorul in cadru. Daca lucrezi corect ai sanse mari sa iti spun aproape sigur unde este problema. Lasa imaginea intreaga, needitata si cu exiful.

Datul vinei pe aparatura este mai la indemana, dar are probabilitatea mica sa fie adevarata.

LE: faptul ca focusul iese diferit in live view nu este relevant pentru subiectele fotografiate, deoarece pe live view marimea zonei de calcul al focalizarii este diferita de marimea si forma senzorului de focus.

LLE: din ce localitate esti?

Edited by DSops, 17 January 2016 - 17:46.


#111
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008

View PostDSops, on 17 ianuarie 2016 - 17:31, said:

LLE: din ce localitate esti?

Piatra Neamt

#112
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
https://www.dropbox....4dit3geO-a?dl=0
E link catre dropbox unde sunt 3 imagini f3,5, 11 si 21

#113
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDSops, on 17 ianuarie 2016 - 17:31, said:

..Inceraca sa fotografiezi monitorul ...
Mai ai idei d'astea?

Cozmin, salveaza-te (si salveaza-ne si pe noi) si fa poze cu telefonul Posted Image.

Edited by crokodilu, 17 January 2016 - 20:12.


#114
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Cred ca mai mult o sa va salvez pe voi. Multumesc celor care pana acum au dat vreun sfat la problema mea. O fi vreun subiect ce tine de Nasa? Cert este ca imaginile atasate de mine cu siguranta nu reprezinta calitate dslr ... cu sau fara obiectiv soft, kit sau cum or mai fi astea facute la duzina.
Atunci cand cineva mi-a cerut sa mai fac vreo foto sau sa mai fac altceva pentru vreun posibil sfat sau rezolvare la problema mea ... am facut. Oricum, multumesc tuturor care au incercat sa gaseasca vreo rezolvare.
Daca as putea as face o prezentare a acestui kit la care sa incerce ... toti mai experimentati ... sa-i arate valoarea sau maiestria ... si va garantez ca nu s-ar schimba nimic. Nu ma consider profesor dar nici nu am vazut abia acum un aparat.
Daca am suparat pe cineva ... imi cer scuze ... dar uneori te apuca dracii

#115
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
N-ai decat doua variante: te multumesti cu ce poate sau il duci la reparat, fara alte teste. Dupa ce iei legatura cu vanzatorul vezi tu ce mai trebuie facut. Iar daca iti cer poze vezi ce poze le dai sa nu zica ca e defapt user error si sa te trimita la plimbare.

Edited by crokodilu, 17 January 2016 - 22:01.


#116
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu m-ai inteles. Nu pot vedea nimic din ce mi-ai trimis. Am zis diafragma maxima (aperture). Asta insemna f/3.5 la capatul wide, unde e focala minima de 18 (unde mareste cel mai putin), probabil f/4.5-5 la focala de 35 (pe la mijlocul zoomului) si f/5.6 la capatul tele, 55 mm, unde mareste cel mai mult. Tu ai incurcat focala cu diafragma si mi-ai trimis ceva la care nu pot sa vad front / back focusul sau rezolutia obiectivului in centru si la margine. Inclinatia monitorului este ok.
Deci:
1. 18 mm cu f/3.5
2. 35 mm cu f/4.5-5, (cat te lasa de mic)
3. 55 mm cu f/5.6

View Postcrokodilu, on 17 ianuarie 2016 - 20:10, said:

Mai ai idei d'astea?

Cozmin, salveaza-te (si salveaza-ne si pe noi) si fa poze cu telefonul Posted Image.

Esti amabil sa imi spui care sunt obiectille tale dpdv tehnic? Efectul moiree? Te uiti pe franjurile clare din vecinatate (oricum intensitatea zonala efectului mioreee este proportionala cu definitia imaginii, deci ajuta). Altceva?

Edited by DSops, 17 January 2016 - 22:57.


#117
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
https://www.dropbox....g2fhT59z3a?dl=0
aici le gasesti direct de pe card. Am facut un update si am pus si cu alta imagine

Edited by cozmin13, 17 January 2016 - 23:28.


#118
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
ignora faza cu microadjustment dar macar iti faci o idee despre testare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m2tKs1zQ58E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://zyproductions... test chart.jpg

Edited by nenis, 17 January 2016 - 23:45.


#119
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Si de data asta m-ai pus in dificultate: ai inclinat aparatul pe doua axe si nu pot trage nicio concluzie clara. Oricum se pare ca are are o problema clara de focus, dar nu pot spune ce si cat daca inclini imaginea pe ambele axe. Repeta cadrul cu focala 35 mm, dar inclina-l doar fata de verticala, pastrand aparatul cat mai pe centrul imaginii de pe monitor si paralel cu acesta pe orizontala. Daca reusesti ceva concludent, poti sa o arati la service ca dovada. Faptul ca a treia nu este deloc focalizata (probabil ai depasit distanta minima de focalizare) inseamna ca tu fotografiezi si daca nu ai confirmarea de focus, ceea ce explica unele probleme. Cauta daca aparatul nu are optiune de interzicere a declansarii daca nu se reuseste focalizarea si ramai o perioada cu optiunea activa pana mai inveti. Daca nu ai o asemenea optiune, fii intotdeauna atent la confirmarea de focus.

Nu vad in exif ca ai folosit timer. Daca nu l-ai folosit, testul nu are valoare.

Edited by DSops, 18 January 2016 - 00:53.


#120
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDSops, on 17 ianuarie 2016 - 22:47, said:


Esti amabil sa imi spui care sunt obiectille tale dpdv tehnic? Efectul moiree? Te uiti pe franjurile clare din vecinatate (oricum intensitatea zonala efectului mioreee este proportionala cu definitia imaginii, deci ajuta). Altceva?
Aveam dar am uitat. Sigur e ok testu de AF pe monitor asa in general, dar si in cazul concret al colegului?

#121
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008

View PostDSops, on 18 ianuarie 2016 - 00:33, said:

Si de data asta m-ai pus in dificultate: ai inclinat aparatul pe doua axe si nu pot trage nicio concluzie clara. Oricum se pare ca are are o problema clara de focus, dar nu pot spune ce si cat daca inclini imaginea pe ambele axe. Repeta cadrul cu focala 35 mm, dar inclina-l doar fata de verticala, pastrand aparatul cat mai pe centrul imaginii de pe monitor si paralel cu acesta pe orizontala. Daca reusesti ceva concludent, poti sa o arati la service ca dovada. Faptul ca a treia nu este deloc focalizata (probabil ai depasit distanta minima de focalizare) inseamna ca tu fotografiezi si daca nu ai confirmarea de focus, ceea ce explica unele probleme. Cauta daca aparatul nu are optiune de interzicere a declansarii daca nu se reuseste focalizarea si ramai o perioada cu optiunea activa pana mai inveti. Daca nu ai o asemenea optiune, fii intotdeauna atent la confirmarea de focus.

Nu vad in exif ca ai folosit timer. Daca nu l-ai folosit, testul nu are valoare.
Aparatul nu declanseaza daca nu ai confirmarea de focus, asa ca la toate aparatul a confirmat focusul. Am folosit telecomanda in loc de timer

Edited by cozmin13, 18 January 2016 - 06:34.


#122
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcrokodilu, on 18 ianuarie 2016 - 03:13, said:

Aveam dar am uitat. Sigur e ok testu de AF pe monitor asa in general, dar si in cazul concret al colegului?

Din punctul meu de vedere este cel mai bun. Suprafata monitorului este mai mare decat un LensCal, fotodiodele sunt mult mai mici decat un text sau grid, iar rezultatul este usor de examinat pentru toate culorile de baza. La multe distante efectul mioree formeaza un fel de stea, centrata in punctul de focus. Singura problema poate fi ridicata de cei de la service, daca nu accepta procedura. Atunci trebuie repetat cu un focus chart clasic, dar deja stii care este problema si cum sa o reproduci cu chartul. Eu mi-am facut toate microcalibrarile cu monitorul, pentru ca estimarea esta mai exacta decat cu LensCal (in fapt mi-am confirmat ca toate obiectivele focalizeaza ireprosabil si calibrarea este 0 la fiecare). Slabiciunea tuturor acestor metode este ca niciuna nu ofera modalitati de verificare a focusului la obiectele indepartate, care poate fi putin diferita de focalizarea la obiecte apropiate.

View Postcozmin13, on 18 ianuarie 2016 - 06:32, said:

Aparatul nu declanseaza daca nu ai confirmarea de focus, asa ca la toate aparatul a confirmat focusul. Am folosit telecomanda in loc de timer

Telecomanda este una, timerul este alta. Nu functioneaza identic. Ideea era nu numai de a asigura rigiditatea aparatului, dar si apasarea corecta a declansatorului. Dar daca eu spun una si tu stii mai bine sa fii sanatos. Eu am pierdut deja destul timp.

#123
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Nu spun ca stiu altfel. Nu am stiut ca este altfel. Credeam ca este doar pentru a elimina factorul uman, de a misca aparatul la declansare. Voi face alta cand revin de la servici
Si apropo de confirmarea focusului ... aparatul nu ma lasa sa declansez daca el nu confirma focusul in prealabil. Fara confirmare se poate doar in live view

Edited by cozmin13, 18 January 2016 - 08:34.


#124
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Daca tot vrei sa repeti experimentul, in afara de timer, foloseste MLU (mirror lookup)! Este foarte important la acest test.

#125
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostDSops, on 18 ianuarie 2016 - 09:27, said:

Daca tot vrei sa repeti experimentul, in afara de timer, foloseste MLU (mirror lookup)! Este foarte important la acest test.

Tu ai avut Nikon D5200? Acesta n-are MLU deloc. Insa ar trebui sa aiba un exposure delay (il avea D5100) care asteapta 1 secunda dupa ridicarea oglinzii. Cel mai sigur ar fi sa aiba un timp de expunere mai scurt de 1/200 s deci lumina multa.

#126
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Intradevar are doar exposure delay.
Este doar mirror lock up for cleaning.

Edited by cozmin13, 18 January 2016 - 12:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate