Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nu imi ies fotografiile clare, ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#127
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Bun si exposure delay. Eu am asa ceva la mirrorless si e destul de ok.

#128
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
3 foto la 18, 35 si 55 mm cu f cel mai mic 3,5, 4 si 5,6. Timer 2 sec, exposure delay.
https://www.dropbox....g2fhT59z3a?dl=0
Cea la 55 mm pare din nou nefocalizata, dar camera a confirmat focusul ... altfel nu declansa

Edited by cozmin13, 18 January 2016 - 14:43.


#129
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ai sunat la garantie?

#130
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Am mers la Altex si trimit ei fara sa-mi ceara prea multe detalii

#131
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ok, deci acum faci teste de placere :)

#132
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Nuu ... vreau sa stiu sigur, pentru mine. Inca nu am trimis. Maine voi merge

#133
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

vreau sa stiu
Inima ce iti spune, ca obiectivul ala e in toate mintile?

Edited by crokodilu, 18 January 2016 - 15:17.


#134
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Cu siguranta nu. Si mai cred un lucru ca ... are o inconstanta asupra focusului. Parca ceva in el face ca sa focalizeze diferit, ba front ba back ba corect.

#135
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

vreau sa stiu sigur,

Quote

Cu siguranta nu
Ti-ai raspuns singur ;).

#136
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
DSops s-a oferit sa ma ajute cu problema asta si ... de ce nu. Orice ajutor sau parere este binevenita. Pana la urma ... poate altcineva vede ceva ce nu vad eu. Poate gresesc eu cu ceva si nu-mi dau seama. Nu pot spune ca ... de placere. Mai bine de nevoie.

#137
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
La tine problema este ceva mai nasoala. Chiar daca ai avea microadjustement in camera nu ai putea sa o rezolvi. La 55 mm focalizarea este aproape ireprosabila (focusul corespunde cu partea superioara a senzorului, ceea ce este normal, deoarece punctul de sus este mai apropiat de camera). Problema se schimba progresiv daca scurtezi focala. La 35 mm apare un front focus moderat spre sever, dar care deja nu iti permite sa reusesti multe cadre, iar la 16 mm front focusul este aberant de mare, practic nu se mai pot face fotografii. De aceea la peisajele tale tot cadrul era in ceata si era dificil pentru cei care vroiau sa te ajute sa vada ceva. Mi-e greu sa cred ca ansamblul camera/obiectiv a venit asa din fabrica  si nu a suferit un eveniment major (lovire, interventie pe genunchi). Cred si sper sa se rezolve in service prin recalibrare. Vezi cat costa si daca nu este mai rentabil sa iei alt obiectiv s/h, pe care sa il testezi in prealabil. Succes si te asteptam cu fotografii bune si cat mai corect focalizate.

LE: asta nu exclude eventualele alte "user errors", dar asta discutam dupa ce echipamentul este ok.

Edited by DSops, 18 January 2016 - 16:09.


#138
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Crede-ma ca nu am lovit camera in nici un fel. Nu am motiv sa mint. Asa a venit, dar este curios ca problema parca se agraveaza cu trecerea timpului sau cu numarul de fotografii facute. parca devine din ce in ce mai rau. Parca ceva se deranjeaza din ce in ce mai tare ... ca o uzura care se accentueaza.
Am citit in garantie ca lucrarile periodice de intretinere, printre care si calibrarea ... se platesc. Este si cazul asta? Asa a venit. Stiu ca e greu de dovedit, dar totusi ...
Am atasat o imagine. Pe card are numarul 81 iar pe camera shutter count are numarul 103, probabil ca am mai sters cate ceva la inceput. Este printre primele imagini facute cu aparatul. Ca idee cum a venit

Attached Files


Edited by cozmin13, 18 January 2016 - 16:31.


#139
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cu fotografia asta e greu de spus sau de demonstrat ceva.
Nu am niciun motiv sa nu te cred. Daca esti in garantie si ei nu pot dovedi ca echipamentul s-a utilizat necorespunzator sau ca s-a intervenit de catre persoane neautorizate, sunt obligati sa o rezolve. Dar daca, de exemplu, sunt urme de lichid la interior si s-a oxidat ceva, nu beneficiezi de garantie.

#140
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postcozmin13, on 18 ianuarie 2016 - 15:07, said:

Am mers la Altex si trimit ei fara sa-mi ceara prea multe detalii
Te bucuri, dar asta nu e bine.
Eu unul aș vorbi cu cei din service în prealabil. E posibil ca FF/BF să nu fie acoperit de garanție (tu spuneai asta; la Canon sigur NU este). Dacă e așa atunci costurile de ajustare + transport ar face să nu merite reglajul în service. Este de așteptat ca un astfel de obiectiv să nu poată fi reglat să aibă focus corect pe toată gama de FL (cum a spus și DSops mai sus). Adică dai banul dar iese ceva neacceptabil sau acceptabil la limită. Deh, obiectiv de kit.
În fine, nu este exclus să ai și o dezaliniere la lentilele interne. Vezi rezoluția slabă la obiecte distante. Asta e cauzată de regulă de șocuri mecanice, la utilizator sau la transport pe oricare din rute, sau de demontare a obiectivului într-un moment când VR este încă activ. Dacă reclamai imediat aveai șanse bune de reparație în garanție. Așa - poți fi oricând bănuit de manipulare neadecvată. De aceea ziceam că ar fi indicat să ai un contact cu un om din service, ca să poți comunica cu el. Așa, Altex ți-l trimite la Skin fără comentarii și ți-l aduce tot fără comentarii. Dacă ai noroc vine reparat, altfel...

#141
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Sa nu blamam obiectivele de kit. Toata lumea pe care o cunosc are experiente pozitive cu ele. Sunt chiar foarte bune pentru pretul lor (nikon, canon, olympus din experienta proprie, pentax din auzite). Din pacate exista si exceptii iar eu as insista pe viciu de fabricatie si, eventual, protectia consumatorului in caz de probleme. Si e bine la Altex. Este firma mare si isi permite o eventuala pierdere, iar relatia lor cu service este mai solida decat a colegului de forum. Sa fim optimisti.

#142
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Intamplator este ca am cam toate fotografiile facute cu aparatul. Am 2 carduri de 16 Gb ... nu stiu de ce nu le-am sters, dar le am si acum ma gandesc ca bine am facut. Le pot pune la dispozitie cardurile si se vede cam ce exemplare de imagini sunt pe ele chiar de la inceput (data ... nr.real foto). Gandindu-ma asa din 2000 si ceva de foto ... ce cu surprindere am constatat ca am facut cu testele mele si foto aiurea ... nu cred ca am ales 100 pe care sa le folosesc intr-un fel si alea ori noaptea cu luminile de Craciun cand nu aveai mare lucru de vazut inafara de instalatii si noapte ori editate prin tot felul de programe ca sa le dau o fata cat de cat ...
Oricum pe fisa de primire spre a fi trimis in service voi mentiona toate defectele ce le are si imi voi lasa si nr de tel pentru completari. Nu cred ca cineva va putea spune ca aceasta combinatie de aparat-obiectiv poate fi catalogat ca e in limitele acceptabile. Daca cei din service sunt profesionisti ... si nu spun ca nu sunt ... vor suna si vor trage o concluzie justa. Eu cred ca e prea evident. Se intampla si cazuri cand unii dau cu flit, dar eu sunt optimist.
Nu cred ca pot sa accept sa achit ceva la calibrarea asta atat timp cat e evident ca asa a venit. Imi pare rau ca nu mi-am dat seama mai repede, dar multa lume imi tot zicea ca e user error. Eu "popa", ... ei "Batman". Mai glumim acum la sfarsit ...

#143
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Baftă!
Să pui un feedback după.

#144
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Multumesc! Cu siguranta. Termenul ar fi undeva la maxim 15 zile. Legal vb ...

Edited by cozmin13, 18 January 2016 - 18:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate