Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Nu imi ies fotografiile clare, ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#73
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Inafara de faptul ca ... ca de obicei au iesit horror, nu cred ca am vazut vreo schimbare. Focalizarea e pe copacul din mijloc.

Attached Files



#74
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcozmin13, on 16 ianuarie 2016 - 15:50, said:

Focalizarea e pe copacul din mijloc.
Cred ca ai facut focus pe firele alea, par sharp :).

#75
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Ai sa razi, dar nu. Focusul a fost pe tulpina copacului, pe la mijlocul ei. Pana acum spuneam ca aparatul face BF, acum a iesit un fel de FF?

#76
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Pe langa BF/FF mai e si soft si inconsistent la BF/FF, iata 3 motive de service/schimbat cu unul functional. Scces.

Edited by crokodilu, 16 January 2016 - 18:04.


#77
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Sunt convins de lucrul asta dar mai am o intrebare. Cum ar putea sa ajunga mai bine in service si sa se gaseasca o rezolvare? Sa sun eu la ei si sa-l trimit prin curier asa cum scrie in garantie sau sa-l duc la magazinul de unde l-am cumparat (Altex) si apoi e problema lor cu trimisul si primitul inapoi? Nu sunt din Bucuresti si predatul personal iese din discutie, am cam 400 km

#78
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi certificatul de garantie, ar trebui sa scrie acolo, daca ai nelamuriri suna sau scrie email, vezi ce si cum.

#79
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Pe certificat asa scrie ca suni la ei si vine Cargus si t-il ridica de acasa. Pe de alta parte cand am mai avut probleme cu alte electronice ... il duceam la Altex ... de unde il cumparam si ei il trimit in service. Intrebam cum ar fi mai bine ... poate aveti mai multa experienta cu cazuri de astea.
Gandindu-ma strict la siguranta manipularii la curier parca ar fi mai in siguranta daca il trimite magazinul

#80
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
domne pozele alea nu au nicio relevanta pt un test de focusPosted Image

#81
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008

View Postnenis, on 17 ianuarie 2016 - 01:07, said:

domne pozele alea nu au nicio relevanta pt un test de focusPosted Image

Poate pentru un test de focus adevarat nu, dar ... esti de acord ca sunt ingrozitoare si nu au nimic din ce ar trebui sa aiba (claritate, contrast etc) si mai ales nu sunt focalizate?

Edited by cozmin13, 17 January 2016 - 09:06.


#82
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Ce vrea nenis sa zica e ca te poti astepta la un raspuns "pozele sunt focalizate gresit", "aparatul a fost miscat", "user error". Exista si posibilitatea ca ei sa accepte orice observatie le-ai da si sa trimita ob. in service fara comentarii. Dar pana nu pui mana pe tel. si ii suni noi doar speculam, tu iti faci nervi ca ai o lamaie si nu stii ce sa faci, si tot asa. Any action is better than no action.

Edited by crokodilu, 17 January 2016 - 11:42.


#83
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Te inteleg perfect ... ca deja m-au apucat "dracii" numai gandindu-ma ca poate sa-mi spuna altceva inafara ca aparatul/obiectivul are o defectiune. Luni voi suna la ei ca asa stau si trece timpul.

#84
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Focalizarea s-a facut mult mai aproape, nici macar partea de jos a cadrului nu intra in focus, probabil s-a facut corect pe firele de inalta tensiune, care au contrast mai mare. Desenul cu punctul de focalizare pe care il vezi in vizor si in soft este grosier, orientativ. Senzorul de focalizare are cu totul alta forma si alte dimensiuni decat vezi tu. Dupa parerea mea este in primul rand user error. Ca sculele merg sau nu merg bine, asta se poate decide dupa rezolvarea acestei probleme. Sfatul meu este sa cauti un coleg de forum din zona, care are mai multa experienta si sa faceti niste teste concludente impreuna.

#85
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Mie si frica sa spun, sa nu te superi Posted Image. Sunt ingrozitoare din vina ta.  Ce claritate si contrast sa aiba in cadrul respectiv?  Stii ce fac cele doua intr-un cadru? Ce sa faca si camera? Sa aduca lumina si culoare de acasa?  Imi cer scuze pentru seria de intrebari.

Nu contest ca ai nimerit un obiectiv cu o problema dar, pana nu o sa stapanesti ce naiba se intampla in camera aia mai mult iti faci nervi degeaba.Posted Image


Ai vreo papusa, maimutoi ceva prin casa?  Pune-o langa fereastra sa folosesti lumina care vine de afara.  Pune camera in M, activeaza auto-iso pana la 3200, alege cea mai mare deschidere a diafragmei pe care o permite obiectivul tau(F cat mai mic),AF-S, 1/300s shutter speed, la Picture Control alege Standard (intri in Standard si dai sharpness la maxim), dezactivezi toate prostiile gen NR, Active D-lighting, auto distorsion etc...tragi raw si jpg...incearca sa ocupi cam jumatate de cadru cu subiectul si pune aici rezultatul (jpeg-ul).

Edited by mircea812, 17 January 2016 - 12:04.


#86
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
In plus par a fi usor miscate pe orizontala, posibil obiectivul este murdar / curatat necorespunzator. Fara trepied + mlu + declansare in conditii controlate nu poti trage concluzii. mircea812 are de asemenea dreptate: in conditiile de acolo cu ochiul vedeai mai multe detalii?

#87
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Setarile sunt exact alea de mai sus

View PostDSops, on 17 ianuarie 2016 - 12:15, said:

In plus par a fi usor miscate pe orizontala, posibil obiectivul este murdar / curatat necorespunzator. Fara trepied + mlu + declansare in conditii controlate nu poti trage concluzii. mircea812 are de asemenea dreptate: in conditiile de acolo cu ochiul vedeai mai multe detalii?
Toate foto puse aici au fost facute pe trepied + telecomanda

Attached Files



#88
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Ai focalizat pe ochi? Daca da, are front-focus.

Mai fa una si focalizeaza pe planta de langa barba.

Edited by mircea812, 17 January 2016 - 12:24.


#89
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
da

#90
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
focusul e pe planta de langa barba

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate