Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Parcarea masinilor pe trotuar va fi interzisa, sau conditionata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
615 replies to this topic

#19
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postgepres, on 12 ianuarie 2016 - 15:22, said:

Da' pistele alea pentru biciclete pe unde le face?

Pai mai ia un metru din strada, de unde? Piste obligatorii, fireste. Eu as propune sa mai renunte si nenea locataru' la un metru din sufragerie, pai e vorba de interesul comun, public, nu?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPlaton, on 12 ianuarie 2016 - 14:59, said:

Acum se pune o intrebare legitima, are Bucurestiul sau macar alte orase trotuare de 3 m latime? Am inteles ca pietonii trebuie sa aiba minim 2, iar masinile sa zicem 1, in acest caz legea nu devine inutila si de neaplicat ?

Concluzia mea: sa nu te pui cu prostul, caci are mintea odihnita!

In primul rand legea exista de zeci de ani - doar ca e obligatoriu sa lasi 1m ptr pietoni. Din pacate nu o aplica nimeni.
Daca trotuarul nu-ti permite sa lasi acel spatiu nu poti parca si gata - nu conteaza cat e de lat trotuarul.

Aproape in fiecare dimineatza sunt 2 locuri pe strada mea unde trebuei sa merg pe strada, ca imbecilii de soferi parcheaz cu bara pana la 5 cm de casa. Asa avea si varianat sa ma urc peste masina, da mi-e ca apare nebunul si zice ca i-am strambat tabla.

Problema e aplicarea legilor, ca sunt bune si astea de-acum. Dar inchid politistii ochii ca stiu ca nu sunt locuri.

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 12 ianuarie 2016 - 15:13, said:

Daca masinile au voie pe trotuar, ma pun si eu, ca pieton, la un metru pe partea carosabila si stau acolo, parcat, si admir strada. E ok ? Oare nu zic nimic soferii ?



Ca tot s-a pomenit ca nu pot trece 2 masini una pe langa cealalta pe strazi inguste, cum trec 2 oameni de 150 kg unul pe langa celalalt pe un trotuar cu liber un metru ?

Păi dacă există restricții de gabarit pe stradă, o să punem si la pietoni. Păi te duci în puii mei la doctor să te treacă într-o categorie inferioară dacă ai 150 kg, că doar nu ești stivuitor :w00t:

#22
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
In principiu, se intelege ca nu sunt locuri de parcare si ma inteleg cu omul si cand sunt sofer, si cand sunt pieton. Ce nu inteleg este insa nesimtirea, in ambele situatii. Si cand se parcheaza masina nelasand nici macar un centimetru de trotuar pentru pietoni, si cand pietonul o face pe zurbagiul, crezand ca are drepturi nelimitate.

#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostSerafim606, on 12 ianuarie 2016 - 15:11, said:

O lege de genul era binevenita doar daca existau suficiente locuri de parcare. Sunt zone unde chiar nu ai unde parca.
Legat de aia 2 metri. In legislatie nu scrie ca trebuie sa lasi 1 metru pentru pietoni? Sau m-a lasat pe mine memoria.

sunt suficiente locuri de parcare pentru cine isi permite masina si parcare.
nu este obligatoriu sa aiba toata lumea masina, doua masini, sau chiar 3 masini...
in occident inainte sa iti iei masina intai faci calculul pentru locul de parcare ca sa vezi daca iti permiti.

#24
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostPollux, on 12 ianuarie 2016 - 15:38, said:

sunt suficiente locuri de parcare pentru cine isi permite masina si parcare.

Unde? :o Acasa?

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
[ http://img.memey.com/1/2/funny-fat-stomach.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prea multă lume are gabarit depășit..!

#26
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 16.05.2010

View PostSerafim606, on 12 ianuarie 2016 - 15:11, said:

O lege de genul era binevenita doar daca existau suficiente locuri de parcare. Sunt zone unde chiar nu ai unde parca.
Sunt zone unde nu am loc nici sa pachez avionul. Si? Aterizez pe strada sau ma gandesc inainte sa cumpar avionul daca am ce face cu el?

View Postshefu_de_combinat, on 12 ianuarie 2016 - 15:16, said:

nu-i ca si cand si unii si altii suntem locuitori ai unui oras disfunctional.
Nu orasul e disfunctional, ci oamenii. In Londra nu ai voie sa parchezi in centru, si totusi lumea nu se plange. Dar la noi isi ia ciumpalacul masina, pentru ca abia apoi sa se planga ca nu sunt locuri de parcare.

View PostPlaton, on 12 ianuarie 2016 - 15:18, said:

care este solutia domniei tale?
Am dat un exemplu suficient de clar. Nu imi cumpar avion pentru ca nu am unde sa il pachez in oras. La fel ar trebui sa fie si cu masina. Vezi ca drumurile sunt proaste, ca nu exista parcari, nu iti cumperi masina!!! Nu o iei pentru ca apoi sa te plangi. Pentru asta s-a inventat creierul, sa te gandesti la consecintele actiunii tale.
Sa nu mai zic de ciumpalacii ce au case pe strazi inguste si parcheaza, ati ghicit, pe trotuar, in loc sa bage hardughia in curte. Pietonul e obligat sa mearga pe strada, desi aici proprietarii masinilor nu mai au nici o scuza ca nu exista parcari!!!

#27
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Isteria este alimentata de o individa dependenta de pastile. Ea activeaza pe la un ziar online si are sarcina de a produce tensiuni sociale.
A identificat o categorie de victime - soferii, ii demonzeaza si ii instiga pe ceilalti oameni impotriva lor.

#28
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostRCG, on 12 ianuarie 2016 - 15:24, said:

masina in sine este un lux, nu un drept. zic si eu...

Eu nu o vad ca pe un lux. Eu o vad ca pe o necesitate in cazul meu.

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ascultati aici ca-i groasa. Nu face neaparat subiectul topicului , dar este nevoie de o modalitate organizata de riposta rapida la adresa tuturor ideilor imbecile , atata timp cat sunt in fasa , adica, pana nu prind putere prin indolenta si lipsa de profesionalism a celor din parlament. Cunosc personal cativa parlamentari si deputati. Va rog sa ma credeti , sunt prosti . Nu fac de rautate de fac , fac pentru ca sunt prosti . Datorita sistemului defect , in parlament ajung oamenii slabi , care pot fi cumparati ieftin si sacrificati pentru putin . Acesti tampiti , pentru a-si justifica scaunele , pentru a-si justifica salariile , scot cate o tampenie din creierii aia mult-prea-odihniti si asteapta reactii. Societatea nu este inca organizata sa dea replica la asa prostii . Acest lucru este gresit si trebuie musai corectat. Este nevoie de o organizatie care sa penalizeze si sa argumenteze contra proiectelor imbecile de legi , pentru ca lipsa de reactie este echivalenta ,in mintile tampite ale alesilor nostri, cu acceptarea ideilor pe care acestia le zamislesc .
Proiectul legii mai sus discutate este doar un exemplu de tampenie imposibil de aplicat , dar care vine ca o noua restrictie , ca o noua modalitate a autoritatilor de a putea interpreta in modul lor cretin orice poate ingenunchea cetateanul . Asa cum am mai spus si cu alte ocazii , orice noua lege , este una de ingradire a unor drepturi . Nu s-a mai dat o lege care sa permita ceva de cativa ani buni. Toate legile noi se dau pentru a restrictiona , pentru a ingradi niste drepturi actuale .

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postconstant7, on 12 ianuarie 2016 - 15:40, said:


Unde? Posted Image Acasa?
Si acasa. Ca ziceam mai sus de strada pe care merg dimineata - sunt destule case al curte - pe vremuri aveau garaj in curte si tineau masina acolo.
De vreo 3-4 ani nu mai tine nimeni masina in curte, ba si-au daramant si garajul - ca sa aibe curte.

In vest, prin anii 60-70 au fost in situatia noastra de-acum. Ce au facut ? Simplu:
1. Centuri duble categorie autostrada la orase, cu parcari la intrarea in oras - cu legaturi pe transportul in comun - metrou, tren, autobuz, etc.
2. Interdictia de a mai construi un imobil daca nu ai rezervat suficiente locuri de parcare in proiect - inclusiv ptr o casa la curte, trebuie sa ai minim 2 locuri de parcare IN CURTE. Amenda substantiala daca iti parchezi masina in fata casei.
3. Parcari subterane si supraterane in pucte cheie ale orasului.
4. Interdictia de a construi hypermarket-uri si mall-uri in interiorul oraselor.

#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006

View PostRCG, on 12 ianuarie 2016 - 15:24, said:

masina in sine este un lux, nu un drept. zic si eu...
Masina e si Tico...inca! Si aia e lux...asa-i? Sunt peste 4,5 milioane de masini, suntem tot atati...LUXOSI oare!?

#32
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostJurasikMan, on 12 ianuarie 2016 - 15:55, said:

Nu s-a mai dat o lege care sa permita ceva de cativa ani buni. Toate legile noi se dau pentru a restrictiona , pentru a ingradi niste drepturi actuale .

de cand ai mataluta drepturi pe drumurile publice?
ce documente de proprietate/inchiriere/concesiune poti sa prezinti?
niciunul? inseamna ca n-ai niciun drept... ura si la gara!

mai bine ne-am organiza intr-o asociatie sa punem presiune pe primaria orasului sa faca transport public de calitate, si pe ministerul trasnportului sa modernizeze CFR-ul si sa opreasca jaful de acolo.
daca ami fi oameni civilizati asa am proceda.
nu ne-am da in stamba ca noi avem dreptul sa parcam masina pe pereti.

Edited by Pollux, 12 January 2016 - 16:23.


#33
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View PostN3mesis, on 12 ianuarie 2016 - 15:43, said:

Imi scapa logica comparatiei dintre avion si masina......Dar ma rog, fie ca tine.....La mine in bloc sint 2-3 posesori de masini, si exista seri cand ajung acasa cand nu gasesc loc de parcare in cartier, nu pe strada mea sau, Doamne fereste, in fata blocului....in cartier. Nu e mare cartierul, dar totusi.... Si atunci parchez pe trotuar, cat mai iesit in afara....sa treaca pietonii....dar 2 m trotuarul???????? la ce durerea mea e nevoie de 2 m ? Sunt perfect de acord sa nu parchezi pe trotuar daca ai unde, dar si pietoni trebuie sa inteleaga ca soferii pur si simplu nu au loc de parcare.....

#34
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostSerafim606, on 12 ianuarie 2016 - 15:54, said:

Eu nu o vad ca pe un lux. Eu o vad ca pe o necesitate in cazul meu.

Masina este o necesitate, dar locul de parcare (in multe tari), este un lux.
Acu' vreo 12 ani eram in Singapore, si-mi povestea cineva ca are bani sa-si cumpere masina, dar nu-si poate permite costul parcarii ... stiu ca pare incredibil pentru multi romani, dar asta este adevarul.

#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 04.03.2014
O lege care suna decent si voi va plangeti:)

#36
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostPollux, on 12 ianuarie 2016 - 16:01, said:

de cand ai mataluta drepturi pe drumurile publice?
ce documente de proprietate/inchiriere/concesiune poti sa prezinti?
niciunul? inseamna ca n-ai niciun drept... ura si la gara!

mai bine ne-am organiza intr-o asociatie sa punem presiune pe primaria orasului sa faca transport public de calitate, si pe ministerul trasnportului sa modernizeze CFR-ul si sa opreasca jaful de acolo.
daca ati fi oameni civilizati asa am proceda.
nu ne-am da in stamba ca noi avem dreptul sa parcam masina pe pereti.


Si sistemul ala de transport public pe unde o sa mearga? Am spus eu odata, cand faci afirmatii vii si cu ideile, sa facem sistem public de transport, sa facem o viata mai buna, sa facem o viata minunata, sa facem totul ca sa ne fie bine, nu ti se pare ca suna ca o campanie electorala? Noi romanii ne pricepem la vorba si la gargara, cand vine vorba de actiune si de idei, nema dobanda, ne place ieftin dar vrem calitate, urlam contra corporatiilor, dar le suntem clienti fideli, si ne pricepem la interdictii, de cand ma stiu in tara asta si pe lumea asta am vazut doar SE INTERZICE, se interzice, se interzice, se maresc taxe, se maresc taxe, se maresc preturile, dar solutii ?

Ce usor suna,nu? Hai sa dam o lege mai misto, sa facem la marginea trotuarelor piloni de otel plini de 20 de cm, ce mama masii, cine prinde loc de parcare la margine, bine, cine nu, sa o parcheze sub balcon

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate