Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Anii '90 īn Romānia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1826 replies to this topic

#1693
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
http://andreiard.ro/...pentru-tineret/

http://bukresh.blogs...concord-90.html

Dacă aveai un walk-man (eventual precum cel de mai sus), băgai castea în el după ce plecai de la magazin   :)

Edited by djl, 10 November 2017 - 18:00.


#1694
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Hehe, am mai vorbit pe aici de Concord 90. Era un rai occidental, așa îl vedeam la vîrsta aia de 13 - 14 ani. Un magazin plin de CD-uri, tricouri cu trupe, totul arăta ca la MTV. Pe pereți afișe cu concerte din străinătate, țin minte că organizau excursie la Castle Donington Monsters of Rock 92, mă uitam la afiș ca la ceva intangibil, nu îmi dădeam seama cine își permitea pe atunci să meargă la un concert în Anglia. Eu eram bucuros numai la gîndul că am fost în preajma unui afiș care anunța un asemenea concert, fără vreo invidie, eram conștient că n-am cum să ajung acolo, sau să văd trupele alea. (Peste ani am văzut unele din ele în țară, chiar de mai multe ori, așa că visele din adolescență s-au împlinit pînă la urmă).
Văd că amintirea cea mai întîlnită este copiatul listei de piese, aplecat peste tejghea. Evident că și eu îmi amintesc cum ceream carcasa CD-ului să copiez piesele. Versurile nu le-am cerut niciodată, nici nu-mi închipuiam că se poate. (La versuri pe atunci ziceam „cuvinte” - „am făcut rost de cuvintele de la cutare album” etc.).

Edited by abancor, 10 November 2017 - 19:45.


#1695
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai veneau unii în anii '90 pe la noi.
Pe "foile" unor casete şi C.D.-uri (discuri de vinil noi cred că au fost foarte puţine în România anilor '90, că mă uitam după aşa ceva) mai găseai versuri.
Când ai avut primul aparat pentru redat C.D.-uri?
Funk me, am zărit un magazin unde au casete şi C.D.-uri şi casete cu muzici Româneşti (din păcate şi manele) din perioada 1998-200x (dar şi unul mai nou cu Loredana). Sigilate, dar nu-s chiar ieftine.
Eu fiind mai mic decât tine cu cel puţin 4 ani, am început să colind magazinele mai târziu. Le aveam în vedere pe cele de pe Cal. Victoriei, dar mi-am luat o casetă cu Genius (albumul "Vine anul nou", care nici măcar nu are trecute piesele corect) de la un magazin ce se afla pe Şos. Pantelimon, în complexul de blocuri ce aveau la parter Auto-Moto-Velo (latura dinspre Piaţa Delfinului/Bd. Chişinău) şi magazinul "F.I.A.T." (latura dinspre defunctul "Electroparataj", unde e acuma Mega Mizerile Mall). Casete găseai pe toate drumurile, şi C.D.-uri cam la fel. Bine, erau de preferat CD-urile, căci majoritatea casetelor erau trase prost şi foarte prost (de se aud mai bine alea din anii '70).
Pe vremuri găseai la orice colţ (în marile oraşe) lucruri care acum sunt greu de găsit, că deh, nu se prea mai caută sau s-a considerat că nu mai e util să fie produse (deloc sau în cantitate mare).

Aveai aparat de muzică la purtător, ca să asculţi când mergi cu trenul?   :)

#1696
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Taică-miu a luat o combină cu CD player în 91 sau 92. Nu prea aveam discuri, că nu-aveam de unde să cumpărăm. Mai are și acu combina aia, marca Thomson, dar nu mai merge CD-playerul. CD-playerele aveau obiceiul să se strice la un moment dat, nu știu ce belea aveau, nu mai citeau, nu mai mișcau lentila... Nu am avut un CD player care să nu se strice după cîțiva ani.
Tot pe atunci mi-a luat un walkman Aiwa, cu radio. Ascultam și pe bicicletă, și odată mi-am agățat firul de la căști cu genunchiul, am smuls walkmanul din buzunar și l-am aruncat cu boltă pe banda 1. Au trecut ceva mașini, dar l-au luat între roți, a supraviețuit.

Edited by abancor, 10 November 2017 - 22:42.


#1697
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu găseai la Concord '90 C.D.-uri?   :mellow:
Probabil ai nimerit nişte combine proaste, că există C.D. playere care au funcţionat bine mersi mai bine de 10 ani (nu ştiu dacă şi în combine).

#1698
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu mai știu dacă ăia vindeau CD-uri, dar n-aveam bani oricum.
CD-ul ăla Thomson a mers mai bine de 10 ani. Cele care s-au stricat mai repede erau la radio-casetofoane portabile, sau la mini-combine, nu la combine serioase.
De fapt, acea Thomson nu era o combină, ci o linie cum se zicea pe atunci. Casetofonul, receiverul radio și amplificatorul erau într-o carcasă, CD-ul și pick-up-ul erau separate.

#1699
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Păi da' cât costa un C.D. de nu-ţi permiteai unul la 2 luni?   :w00t:
Cred că era un miniturn. Nu ştiu dacă la un magazin de la P-ţa Iancului mai e o chestie din asta din anii '90, dar cu toate separate.
O rudă şi-a luat în 1999 o combină cu magazie pentru 50 de CD-uri. Bine, în 1998, când am cumpărat primele CD-uri (primisem un computer, aveam unitate optică, nu mai aveam casetofon funcţional) ajunseseră la preţuri mai accesibile.

#1700
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu mai știu, dar destul de mult, că nu erau pirat, erau originale. Casetele pirat erau, în 92, 500 de lei. Alea originale erau vreo 2000 lei. Un CD pesemne era măcar 5000 lei, deci era o marfă rară, nu prea cumpăra nimeni.
Io n-aveam bani, că eram elev.

#1701
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Păi părinţii nu te mai ajutau o dată pe lună?   Sau la 2-3?   Posted Image   De parcă eu nu eram elev când le-am cumpărat pe primele.
Oricum, cred că P.C.-urile au ajutat la răspândirea C.D.-urilor. Prin 1997-1998 au început să devină mai accesibile P.C.-urile. Dar pe atunci m.p. 3-urole au început să fie în vogă. Între timp mai apăruseră cei care aveau unităţi de inscripţionare C.D.-uri şi erau deja cele pirat. Prin 1998-1999 deveniseră mai accesibile CD playere portabile.
Şi când te gândeşti că în ţări mai dezvoltate prin 1995 un CD probabil nu costa mai mult decât un pachet de ţigări...

Nici azi la noi CD-urile nu-s tocmai ieftine. Dacă nu erau s.h.-ul nu mă dotam eu cu atâtea C.D.-uri cu Euro-Dance.

Edited by djl, 10 November 2017 - 23:57.


#1702
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Să nu uităm de nebunia cu chioşcurile şi tarabele din staţiile de metrou. Unele au mai supravieţuit, dar tarabele au fost în general evacuate, pentru că încurcau circulaţia (şeful acţiunii parcă a fost George Pădure, patronul "Gepa").

#1703
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Băsescu și Lis au desființat chioșcurile de pe domeniul public. Năpădiseră totul, pe alocuri formau ca un al doilea front stradal, chioșc lîngă chioșc, de nu mai vedeai clădirile din spate. La metrou Tineretului de pildă, sau la Romană, sau pe trotuarul de la magazinul Unirea (vizavi de magazin). La BIG (Sudului) era deja labirint de chioșcuri.

#1704
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Băsescu a exagerat cu demolarea chioşcurilor.
Alea din staţiile de metrou cred că au dispărut de dinaintea lui Lis.

#1705
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Gata, au început să taie şi din autobuzele "D.A.F." şi "Rocar" "de Simon" rămase.   :disgust:  Să vedem dacă vor mai păstra vreunul.

Mi-am amtiti de faptul că îmi doream în anii '90 un aparat din ăla "Polaroid" care făcea poze instant. Din păcate nu era cine ştie, că din cauza procesului chimic filmul şi pozele se deterioraru repede.   :(

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RgDMMO-pNG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1706
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3rQkPEQgY2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8i3MntL7WRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9_zy57UyLzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1707
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri mi-am luat un walkman cu radio, asamblat sub marca "Universum" (era marca de magazin a celor de la "Quelle"). Audio nu e cine ŗtie ce, dar e o jucćrie interesantć  Posted Image

În Decembrie 1999 de ce sć iei 3-4 computere noi când poži achizižiona un monitor L.C.D. "Chip" nr. 12/1999 (Decembrie 1999), pg. 65 reclamć la monitoare "Iiyama" by "Maguay"

Attached File  Chip nr. 12 pe 1999 (Dec. 1999) pg. 65 reclama la monitoare IIyama by Maguay.jpg   235.04K   11 downloads

#1708
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Acu 20 de ani pe vremea asta aveam balul bobocilor la facultate. L-am facut la discoteca Casablanca de la Polivalenta.

#1709
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Discoteca era în Sala Polivalentă?   Posted Image
Eu acum 20 de ani intram în clasa 9-a şi în clasa a 9-a nu am avut bal al bobocilor, deşi îl aşteptam cu nerăbdare.
Mişto a fost la balul de sfârşit de clasa 8-a. Că ne-am băgat în vorbă cu fetele de la cămin  :lol:
Acum 20 de ani Antena 1 era încă un post tv mişto.

Edited by djl, 17 November 2017 - 21:03.


#1710
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Era undeva in lateral dar nu mai stiu exact pe care latura
Nu era mare lucru de capul ei


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate