Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Anii '90 īn Romānia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1826 replies to this topic

#1819
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lRXoHzfFmiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1820
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă întreb ce nu au în cap cei care fac reclamele din ziua de azi        Posted Image
Nici mass-media nu mai e ce a fost pe vremuri, deşi mă bucură că aflăm mai multe dedesubturi.

Edited by djl, 15 September 2018 - 16:37.


#1821
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Calendarele sau desene făcute din litere şi cife. Concepute pe computere, scoase la imprimantă.

#1822
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
"Jurnalul Naţional" Joi 22 Mai 1997, pg. 22 "Noile tarife ale convorbirilor telefonice au fost stabilte" articol de Cătălin Florea   
Salariul mediu net Mai 1997:  567.647
Salariu minim: 1 Februarie 1997: 150.000

Attached File  Jurnalul National J 22 mai 1997 pg. 4 crestere tarife RomTelecom.jpg   162.44K   23 downloads

Nu am găsit câte implusuri în funcţie de distanţă erau per minut în anii '90. Că în 1977 de exemplu erau 15 per minut la oare de vârf pentru Bucureşti - Ploieşti, Sinaia, Braşov, Constanţa (9 la tarif redus). Ştiu că erau tarife scumpe, dar să plăteşti 2.700 Lei per minut era cam prea-prea. Sau aşa plăteai?

Edited by djl, 01 January 2019 - 19:21.


#1823
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O dată cu consumerismul au dispărut destule centre de depanări electronice, care erau încă destul de comune în anii '90. În Bucureşti se mai găsesc, în alte oraşe mai rar. Unele cred că s-au dus pe copcă şi din cauza celor care reparau - nu erau serioşi.
Din alea de reparaţii electrocasnice încă au mai rămas în număr mai mare.

#1824
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai demult un coleg (dacă intră pe aici, se va recunoaşte) a afirmat că magazinele au început să fie mai bine aprovizionate abia după liberalizarea preţurilor din 1991. Aşa a fost?
În 1990 conform ziarelor încă erau probleme cu aprovizionare cu carburant, lapte şi agent termic în Bucureşti. Probabil la fel era şi în alte oraşe. La cald nu am amintiri că încă eram destul de mic.
Cred că pentru destui a fost un şoc să vadă dintr-o dată atâtea produse la liber, dar la fel de şoc a fost când au crescut preţurile (vreo 500% inflaţie 1991-1998 *) şi mulţi nu au mai putut cumpăra produsele pe care şi le doreau. Pentru mine a fost un şoc când am dat de Cartoon Network. Chiar dacă existase videocasetofon în familie încă din anii '80, rămăsese la bunicii paterni după despărţire + eram obişnuit cu desene animate cu ţârâita la televizor.
Reclamele televizate sau difuzate pe internet nu cred că mai au acelaşi impact azi, deşi creduli mai sunt destui. Au devenit chiar enervante. În anii '90 erau mai multe bine făcute şi după foamea din anii '80 tot ce era Occidental/capitalist, nou, nemaivăzut sau care lipsise era atrăgător. Reclamă, hop să iau produsul. Probabil nu toţi se luau după reclame, dar de avut impact aveau. Eu cum vedeam ceva, îmi doream. Unele produse pe care mi le-am cumpărat în urma reclamelor nu regret că le-am cumpărat, că am rămas şi azi fidel acelor mărci.

* era un sketch cu unul şi una, în care să făcea comparaţie între preţurile din trecut şi cele actuale. Mai ţin minte că ăla zicea că se duce cu 40.000 sau 50.000 Lei să cumpere un televizor iar femeia îi replica că cu banii ăia poate cumpăra nişte zarzavaturi din piaţă.

Edited by djl, 05 August 2019 - 14:44.


#1825
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postdjl, on 05 august 2019 - 14:43, said:

Unele produse pe care mi le-am cumpărat în urma reclamelor nu regret că le-am cumpărat, că am rămas şi azi fidel acelor mărci.
te referi si la Durex ?

#1826
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu colegule, mă refer la "Nivea" şi "Gilette"    Posted Image     La "Gilette" am trecut însă de la "aparatele de unică folosinţă" la cele mai evoluate. Nu-s ieftine, dar dacă cumperi de 5-6 ori pe an rezerve, nu iese aberant de scump. La vremea apariţiei însă nu cred că îndrăzneam să cer mulţi bani pe ceva aşa de scump.
Într-un episod din "Teleenciclopedia" fusese şi ceva despre istoricul rasului (bărbieritului). Mă gândeam (şi cred că pe bună dreptate) că ce nasol de bieţii oameni că până în sec. XIX nu aveau aparate de ras. Exista briciul (pe ăsta nu l-am memorat atunci), dar nu la toţi briciul mergea brici... putea deveni bisturiu (Te operezi pe semnătură/Doctorul execută altă tăietură).

Edited by djl, 05 August 2019 - 14:50.


#1827
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Advertorial "CASABLANCA DISCO"
("ex Belatina", subsol Sala Polivalentć)
"București by night" din Revista Pop Rock & Show sept. 1993


Attached File  Advertorial CASABLANCA DISCO 1993 (Bucuresti, Sala Polivalenta).jpg   102.7K   11 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate