Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Anii '90 īn Romānia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1826 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Anii '90. Ani ai marilor speranţe. Scăpasem de Ceauşescu şi mulţi îşi închipuiau că viaţa o să fie mai bună. Primele lovituri: 15 martie 1990, alegerea lui Iliescu preşedinte, mineriadele. În 1992 din nou Iliescu preşedinte. Pentru mulţi viaţa începe să fie nasoală - dezindustrializare, salariile nu ţin pasul cu inflaţia. Alţii găsesc noi oportunităţi. Activează în domenii moderne, se implică în mass-media (anii '90, anii de aur  presei tipărite româneşti, ai radioului şi televizunii). Şi alţii, profitând de lipsurile încă mari (din cauza accesului restrictiv la unele produse în perioada comunistă sau a producerii în cantităţi insuficente a acestora) devin bişniţari: produse alimentare, blugi, electronice, electrocasnice şi mai ştiu eu ce.
Piaţa neajungând încă la saturaţie şi neexistând atât monopol din partea unor mari companii, existau oprtunităţi mai mari în deschiderea unor noi afaceri... unii au reuşit să se ridice, alţii doar să supravieţuiască. Nu era ca acuma când vezi bancă - farmacie - casă de pariuri/cazinou. Dădeai de tot felul de magazine mai peste tot (cel puţin în Bucureşti).

Până să intre în vigoare Legea drepturilor de autor (1996), se putea copia fără penalităţi. Muzică şi filme. Piaţa muzicii cred că era mai dezvoltată, că deh, pe lângă faptul că salariile erau mici, politicenii puseseră acea taxă de lux de 25% la unele produse electronice şi cu tot cu T.V.A. (18%, ulterior 19%) şi cu adaos comercial, eventual taxe de import, se ajungea la produse cu 50% mai scumpe. Şi ei şi votează pensii mari acuma. Pensii reduse cu 25% pentru erecţi! Iar idioţii nu-şi dădeau seama că dacă se vor vinde mai multe, vor fi mai multe locuri de muncă, şi, deci vor creşte încasările (din taxe pe salarii, din T.V.A.-ul obţinut în urma creşterii vânzărilor - mai mulţi angajaţi, mai multe magazine în mai multe domenii).
Televiziunea prin cablu a erodat din piaţa casetelor video preînregistrate.

Să nu uităm de second-hand (mâna 2-a) din Vest (Occident, fireşte). Şi acum se practică, dar pe scară mai redusă. Produsele noi erau fie scumpe, fie nu se găseau. Şi cum românii aveau nevoie de una-alta, second-handul era soluţia. Şi nu poţi să zici că se aducea numai prostii. Unele chestii erau trufandale!, pe care, însă, din păcate, în mare parte,  românul le-a aruncat la gunoi, o dată cu "creşterea nivelului de trai".
Uf-oh, dacă nu era second-hand-ul se ducea pe copcă transportul în comun în multe oraşe!

P.S. Ştiu că mai există 2 topicuri (threaduri) care au de-aface cu subiectul, dar dacă există atâtea subiecte cu comunismul/Ceauşescu nu cred că deranjează în plus unul cu anii '90. Posted Image
P.S. 2 Mai târziu am să pun link-uri către alte topicuri care au de-aface cu subiectul. Dar până atunci studiaţi ce este în aceste "videoclipuri"

Spoiler

Edited by argonaut, 06 January 2016 - 14:38.


#2
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014
hai, @djl, pe bune? :(

#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Da, pe bune.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
@djl: Dupa curatenia de iarna am strans o groaza de casete audio de care vreau sa scap. Te intereseaza ?

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Mai, nu-i bash rau topicul asta.
Numai sa nu se transforme peste noapte in topic despre radiouri vechi, laser discuri si alte antichitati...

Precum Dr. Jekyll in Mr. Hyde.

Edited by sylvius, 06 January 2016 - 14:41.


#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
vecine djl, mai lasa șaorma aia din iancului Posted Image
Ai ramas conectat cu trecutu' ...rau de tot.

Edited by Mihai_3, 06 January 2016 - 14:42.


#7
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View Postdjl, on 06 ianuarie 2016 - 14:33, said:

Da, pe bune.

omule, sparge bula aia temporala in care te afli si incearca sa traiesti si tu in 2016! ia-ti un job, un caine, incearca sa-ti faci o prietena

sper ca realizezi ca obsesia ta pentru trecut, cufundarea in tot felul de amintiri de acum 20 de ani, detalii despre produse disparute, toate astea au o foarte clara incadrare medicala.

tu ai 30 de ani si traiesti in intervalul 10-15 ani
cu prietenie iti spun, ar trebui sa cauti un ajutor specializat! simptomele sunt destul de clare.
dar, ma rog, n-o sa faci nimic din toate astea iar problemele si depresiile se vor agrava. aia e, am zis sa mai incerc o data!

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Fireşte că da.
Ah, am avut un walk-man la începutul anilor '90. Şi eu, şi sora mea. Dar s-au stricat repede. După aia, deabea prin 2000 şi ceva am mai avut. Radiocasetofonul... şi el avea probleme cu caseta. În decembrie 1998 şi-a luat bunicul matern combină muzicală şi am mai tras pe la el pe casetă. Când am fost cu el cu Trabiul pe Ştefan cel Mare s-o luăm (de la Magazinul "Panasonic" de vis-a-vis de Dinamo). Mi-a zis că o să cad în fund când o să vadă ce am luat. Şi când am dus combina la maşină am alunecat şi am căzut în fund   :lol:  
Acum şi casetofon deck şi walk-man. Câte chestii am putut să re(descoper) pe casete.

Nu iau shaworma de la Iancului.   :)   Decât foarte rar.
Deh, dacă prezentul nu e aşa cum am visat (nu toate ţin de mine).
Da' voi când aţi mâncat pentru prima oară shaworma?   :huh:   Eu la Costineşti, în 1997 şi nu mi-a plăcut că avea prea mulţi cartofi prăjiţi şi mie îmi plac cei prăjiţi mai bine.
Iar când am văzut pentru prima dată scris pizza - se deschisese o pizzerie pe Str. G. Garibladi nr. 10 (vis-a-vis de parc şi lângă intersecţia cu P.I. Ceaikovski, unde înainte era un magazin de haine) am zis că se citeşte aşa cum se scrie.   :rolleyes:   Mai ştiţi voi cine mânca multă pizza?   :rolleyes:

#9
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postdjl, on 06 ianuarie 2016 - 14:27, said:

Să nu uităm de second-hand (mâna 2-a) din Vest (Occident, fireşte). Şi acum se practică, dar pe scară mai redusă.
Cum la scara mai redusa, cand unde te uiti vezi o farmacie, o casa de pariuri si un second hand?

#10
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View Postdjl, on 06 ianuarie 2016 - 14:48, said:


Deh, dacă prezentul nu e aşa cum am visat (nu toate ţin de mine).


uite aici, cat se poate de clar, simptomatica!  daca prezentul nu e cum ai visat, metoda de protejare a subconstientului e refugiul in trecut.

se numeste Asperger, @djl. omule, fa chestia aia cu doctorul. mi-e teama ca nu poti iesi singur din asta :(

#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rću

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
@djl,

Tu ai serviciu?

#12
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postatupi, on 06 ianuarie 2016 - 14:38, said:

@djl: Dupa curatenia de iarna am strans o groaza de casete audio de care vreau sa scap. Te intereseaza ?

Ma intere pe mine si mai un prieten casete audio.................

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Am in posesie si perfect functionale un walkman Sony si un radiocasetofon Sharp.

LE. Nu sunt de dat.

Edited by atupi, 06 January 2016 - 15:06.


#14
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postatupi, on 06 ianuarie 2016 - 15:02, said:

Am in posesie si perfect functionale un walkman Sony si un radiocasetofon Sharp
Te scapa djl de ele imediat...

#15
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
pustanii care visau la blugii si playboy-ul american au invins! Posted Image

#16
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

Da' voi când aţi mâncat pentru prima oară shaworma?   :huh:   Eu la Costineşti, în 1997 şi nu mi-a plăcut că avea prea mulţi cartofi prăjiţi şi mie îmi plac cei prăjiţi mai bine.
Tu iti aduci aminte de o saorma mancata acum 20 de ani ?
Eu m-am intalnit aseara cu o tipa pe care o arsesem in tinerete. Uitasem de ea , am mai facut-o odata. Mint, de 3 ori , ca astazi sunt schimbul doi .

#17
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
imi pare rau ca pe atunci nu au deschis ai mei vreun chiosc cu 'second hand america', acum eram milionar :(

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ timorami : parcă eşti un fost coleg din clasele primare/vecin de cartier. Eu mai ţin minte şi unele lucruri pe care le-am făcut la 4-5 ani.
Da' nu mai ţin minte când am mâncat pentru prima dată pizza.

View Postflorin011, on 06 ianuarie 2016 - 15:09, said:

pustanii care visau la blugii si playboy-ul american au invins! Posted Image

Eu visam la "Playboy"... în familie (adică să am o nevastă frumoasă). Aici da, a depins mult de mine şi nu am făcut ce trebuie ca să-mi sporesc şansele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate