Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Anii '90 īn Romānia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1826 replies to this topic

#1657
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Că tot a reînceput producţia la un fel de continuare a serialului (din păcate 3 dintre actori nu mai sunt printre noi   :(   )

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sOiOKwqsO_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1658
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ţine minte cineva cum arăta magazinul "Romarta Copiilor" în anii '90?   :huh:

#1659
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
J'ai!
Ce vrei sa sti?

#1660
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă mai era raionat precum în perioada comunistă, dacă schimbaseră mobilierul, cam ce găseai pe acolo.

#1661
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdjl, on 16 august 2017 - 10:37, said:

Că tot a reînceput producţia la un fel de continuare a serialului (din păcate 3 dintre actori nu mai sunt printre noi   Posted Image   )


M-ai speriat am crezut ca reincepe productia industriala in Romania.....

#1662
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Vise taică, vise   :(    Şi eu care visam în anii '90 că o să avem o industrie dezvoltată şi diversificată în zilele astea.    :(

#1663
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdjl, on 16 august 2017 - 10:37, said:

Că tot a reînceput producţia la un fel de continuare a serialului (din păcate 3 dintre actori nu mai sunt printre noi   Posted Image   )

Producția a început și s-a și terminat, serialul se difuzează din mai pe HBO, deseară o să fie episodul 15.
Pe lîngă cei deja dispăruți din anii 90, 3 dintre actori au murit la scurt timp după filmările pentru noua serie. Totul pare că i s-a potrivit lui Lynch, serialul revine după 25 de ani (conform unei replici a Laurei din prima serie), iar unii actori pare că au mai trăit exact cît să filmeze continuarea.

#1664
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cui îi plăcea să se dea cu autobuzele verzi de pe liniile expres?   :rolleyes:
Cine era fan Ace of Base?  :rolleyes:

#1665
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Mie îmi plăceau Saviemurile, mai ales rotonda din spate. Scaunele tapițate, suspensia (senzația era diferită față de DAF sau Rocar), schimbătorul de viteze, toate erau ceva diferit față de autobuzele celelalte. Și caroseria părea mai țapănă, de fapt tot autobuzul părea mai „închegat”. Și designul era mișto, avea personalitate, erau o apariție (la fel ca tramvaiele alea nemțești albastre, Rathgeber).
Mergeam de nevoie, nu de plăcere, dar le preferam, chiar dacă aveam alternative autobuze normale.

#1666
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Da, canapeaua aia din spate îmi plăcea şi mie. Din păcate nu am avut niciodată o gaşcă de prieteni cu care să merg acolo.  :(   Suspensia fiind diferită, mersul cu aceste autobuze îmi provoca greaţă (am rău de maşină). Păcat că nu apucat să circule mai mult, dar din câte am auzit deja erau destul de uzate când le-au adus din Franţa (oare le-au adus pe şosea sau pe calea ferată?   :huh:  ).

Poate nu ştiaţi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/phefN2WnpDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1667
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Apartamentul în care stau, când s-a făcut contract de vânzare - cumpărare în 1998 (începutul anului) a fost evaluat la 41.431.801 Lei (suparaţă utilă 68 m 2), rate pe 10 ani. Salariul minim era de vreo 300.000 Lei, deci costa vreo 138 salarii minime. Acum la vreo 280 Euro salariul minim şi cum cred că valorează cel puţin 60.000 Euro ar ieşi 214 salarii minime.

#1668
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva legat de casete: https://www.vice.com...mania-anilor-90

#1669
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ce interesant era să te dai în 1995 cu tramvai produs în 1955.

#1670
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
La fel de cool cum e sa te dai in 2017 cu un tramvai produs in 1974-1975 (T4 de la depoul Militari). Sau cu un Thompson V09 produs prin 1930 in anii 70.

#1671
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
T4R. Bune tramvaiele. Ce au prins în anii '80-'90. Păcat că în anii '90 transportul în comun din Bucureşti a fost aşa cum a fost, că poate nu ajungeam la atâtea nebunie cu "maşina mică"   :(

#1672
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Foloseaži?

#1673
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ce nebunie era cu mini-parabolicele.

#1674
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri mi-a făcut cadou cineva un videocasetofon "Sony" (să fii primit aşa ceva cadou pe vremuri era ceva...) şi am făcut o probă cu o casetă. Chestie: am nimerit chiar unde erau chestii legate de Pro Tv de la începutul anului 1998: reclamă la emisiunea "Rondul de dimineaţă" de la Pro FM, reclamă la emisiunea tv "Audienţă naţională" cu Mihai Tatulici, ştiri pe scurt şi începutul emisiunii "Procesul etapei" cu Ovidiu Ianiţoaia, care-l avea ca invitat pe Lăcătuş.
La "Audeinţă naţională" urma să vină Prim Ministrul (Premierul) României de atunci, Victor Ciorbea. De asemena era o reclamă în care eraui afişate 2 numere de telefon la care puteai (teoretic) să te plângi Primului Ministru.
Erau probleme cu bugetul... P.D.S.R. dorea să se modifice legea privatizării ca să voteze bugetul, reprezntaţi ai P.U.N.R. s-au dus în vizită la Cotroceni ca să vorbească cu Preşedintele Emil Constantinescu despre buget (deşi Constantinescu refuzaze iniţial o asemenea întâlnire). Se dorea scăderea preţului la carburanţi, dar directorul "Petrom" zicea că dacă se va face asta, vor fi concediaţi mulţi angajaţi, iar Mircea Ciumarea (Ministrul Industriilor) spunea că pentru a scădea preţurile vor trebui scăzte accizele, dar nu se putea acest lucru pentru că era afectată propunerea de buget.

Poate am să le digitizez şi uploadez undeva, dar undeva unde să nu se uite Pro-ul, că-s fomişti rău cu drepturile de autor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate