Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#2665
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Dupa ce ca de alaltaieri ma tinea o suparare tare neplacuta (si psihologii plang cateodata), aseara m-am intors de la medic falfaind din concediul medical sa constat ca toate din casa pluteau lin, pe un lucriu de 5 cm de apa. Fu un mare soc. Ca eu am fost si bolnava cand eram cu o saptamana mai mica. Sunai de racnii la prietenul culturist. Ma opri din pleoscaitul prin uriasa balta, ma trimise in baie si ma lua la un scurt interviu de cateva intrebari bine tintite de verificai metodic tevaraie si alte alea, pana ce gasii sursa susuratoare (ca susura). O gaurica in zidul exterior, care nu era acolo, ci fusese sapata de in izvoras. Facea ca la cismea.

Destupai scurgerea din pardoseala unde nu apucasem sa montez sifon, ca nu am refacut inca pardoseala si apele lu' Noe incepura sa scada in baie. In casa nu. Fireste, sapa pusa de mesteri, avea panta pidosnica, ca mama lor de mesteri. In camera in care am pus eu sapa, apa o luase sanatos spre toaleta, dar in cele doua camere sapuite in 2016, nope, baltea pe sub pereti si se intindea peste tot locul. Sacii grei de ciment incepura a intra in imponderabilitate ...

Sunai la Apanova, explicai lu' tanti de la telefon ca is sub soc si foarte isterica si sa nu o tandaleasca mai mult decat e stricat necesar ca nu se poate intelege cu mine. Trimise inimoasa tanti o echipa si venira de facura poze gaurii din zid, dupa care, fara sa se mai indoiasca, mai ales ca un canal din apropierea geamului facea precum Cascada Niagara, purcesera la opritul apei, iar eu cu un mop de burete, d-ala de se stoarce, incepui sa alerg apa sa nu ajunga macar la sacii de carti.

Veni si prietenul culturist, cand apele erau pe sfarsite si se apuca, direct, sa stoarca apa din covor. Minte practica, intelese ca undeva va trebui sa dorm la noapte fara geam cascat ...

Inca in insuficienta respiratorie fiind, lesinai din loc in loc cu un faras si cu mopul ala, insa doar din ora in ora. Mai ales ca venisem flamanda de pe drumuri si nu apucasem sa mananc de la pranz.

Supararea initiala se transforma in furie si blestemai adanc. Blestemai ca ti-gan-ca: cine m-a suparat initial, sa-si gaseasca sanatatea alergand de colo-colo (se numeste sport) inghiontita de iubire pentru mine. Na! Iac-asa, stiind ca in acest conflict nu am dreptate, exact din cauza ca n-am. Iac-asa de scorpie ce-s. Iac-asa de durere si sperietura ce am tras, trei la rand: boala, suparare si inundatie intr-o singura saptamana, din care numa' una e legata de acea persoana, dar nici in aia nu-i de vreo vina. Incheiai solemn cu un "Iarta-ma, Doamne! - da' asta e!".

Pe la 11 in noapte, nu ca terminai de harabait, stors si adunat de ape, da' mi se termina benzina. Centrala e la max, geamurile deschise. Azi vine doamna mama (ne cam luaram obiceiul de a ne bucura una de prezenta ailailalte), ca trebuia sa mut un dulap la lumina. Mno, o sa se bucure, tre' sa mutam totul si sa punem pe caramizi ca sa se usuce dedesubt.

Inchei aceasta postare cu concluzia aia de o logica impecabila a astora de dupa blocuri, cum is eu, de cartier: haida baga-mi-as ...

Edited by alecsa2, 10 November 2018 - 06:47.


#2666
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
No, asta e ... vorba ceea: așea ceva....!!!!! ....

#2667
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Hai sa-mi bag .... mhai fata da tu lr atragi nu gluma ...

Pana la urma de la ce a fost? ... cobducta lui Apanova? .... care s sansele sa recidiveze?

Hai sa-mi bag .... mhai fata da tu lr atragi nu gluma ...

Pana la urma de la ce a fost? ... cobducta lui Apanova? .... care s sansele sa recidiveze?

Hai sa-mi bag .... mhai fata da tu lr atragi nu gluma ...

Pana la urma de la ce a fost? ... cobducta lui Apanova? .... care s sansele sa recidiveze?

#2668
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nici acum nu tragi concluzii si nu intelegi ca cineva de meserie trebuie sa se ocupe de casa aia ....

#2669
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
hai ca in cativa ani termini casa de zugravit si cred ca te si muti. cum spunea si colegu de forum, cautai un meserias sa faca casa si asta era, acu stateai linistita de vorba cu noi

#2670
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View PostTarzy, on 10 noiembrie 2018 - 07:07, said:

Hai sa-mi bag .... mhai fata da tu lr atragi nu gluma ...

Pana la urma de la ce a fost? ... cobducta lui Apanova? .... care s sansele sa recidiveze?

Hai sa-mi bag .... mhai fata da tu lr atragi nu gluma ...

Pana la urma de la ce a fost? ... cobducta lui Apanova? .... care s sansele sa recidiveze?

Hai sa-mi bag .... mhai fata da tu lr atragi nu gluma ...

Pana la urma de la ce a fost? ... cobducta lui Apanova? .... care s sansele sa recidiveze?

Da, asa facea creierul meu in seara aia Posted Image

A fost conducta Apa Nova, INSA peretii mei erau hidroizolati. Au constatat ca tot curgea de ceva vreme, intai o gaurica mica a avut conducta (un vecin caruia de la o vreme nu ii mai merge asa de bine cu varsta a avut apa in boxa, dar nu si-a batut capul sa ii cheme), apoi gaurica s-a largit, a facut o patura de apa pe sub tot asfaltul, a ajuns la zidurile mele hidroizolate, si n-a putut intra pana ce n-a urnit din loc vreo pietricica la o slabiciune in zid. Acu' am o gaurica cam cat o moneda de 5 bani. Pe viitor, acolo va veni faianta si, neaparat, o gura de vizitare la teava de pluviala, ca tare mi-a fost util sa o pot atinge si sa o constat uscata.

Asta, insa, nu a fost foarte periculos. Insa foarte periculos a fost ca pardoseala mea in baie nu e facuta (ma gandeam sa fac intai peretii, si la urma pardoseala, din motivul important ca nu stai sa cureti ce ai manjit de la finisarea peretilor pe pardoseala noua, ci mai intai termini cu ce-o fi vertical pe acolo) - si, neavand, deci, sifonul de parfoseala montat, scurgerea era acoperita sa nu miroase. Sifonul are sistem anti-miros. In loc de asta, scurgerea purta un soi de coif facut dintr-o manusa chirurgicala legata cu un elastic de bani.

In rest, toate zidurile dinspre conducta erau hidroizolate. S-au umezit in sensul ca s-au schimbat la culoare 20 de cm de la sapa (hidriozolata si ea), insa au tinut piept unui lac sub-asfaltic urias, iar acuma silicatul va inflori pe ele de mama focului, legand prin fibre golurile ramase. Pe acolo nu a paruns apa in casa. Zidul e hidroizolat pe doua treimi din inaltimea interioara, adica tre' sa vina un pototp de mai mult de un metru adancime pe strada ca sa ajunga la caramida neizolata de la mine, si, oricum, in cazul asta, apa ar intra pe ferestre.

Daca nu hidroizolam, inundatia ar fi avut loc in urma cu ceva zile si ar fi tasnit apa direct printre caramizi si gata, pe masura ce se aduna.

Ce sanse sunt sa recidiveze? Nu stiu. Dar pot sa reduc riscurile eu insami: sa vad cum pun sifon asa incat sa il pot demonta si monta la loc dupa ce fac pardoseala baii si, fireste, sa astup gaurica de 5 bani cu grija, eventual sa injectez ceva ciment hidroizolator in ea.

In seara aia ma pofti un mester de la Apa Nova sa ascult cum se aude la canalul stradal. Bai, curgea vartos, nu ca la robinet, ci asa, ca din galeata, ca o cascada destul de mare. Canalul e la un metru si jumatate de zidul cu gaurica, la un trotuar foarte ingust distanta, din care scadem 45 cm grosimea zidului.

Zidurile mele au rezistat la ceva cam ... nasol, asa, nu stiu ce sa zic. Daca nu era nici gaurica (pe care o socotesc accident, adica o sparturica intr-o caramida care ar fi cazut la presiunea apei), as fi observat probabil doar peretii schimbati la culoare. Asta in cazul in care m-as fi uitat sub o masa de lucru pe care o pusesem acolo.

Peretele dinspre conducta, insa, va ramane gol de mobila, pentru ca acolo va veni ultimul calorifer. In stanga si in dreapta lui ar ramane gol din cauza ca nu mai e loc de lucruri si vreau un design aerisit, asa ca as observa, pe viitor, la primul drum sa fac un dush, daca se mai sparge conducta aia.

Edited by alecsa2, 11 November 2018 - 06:35.


#2671
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Post86-APP, on 10 noiembrie 2018 - 07:57, said:

Daca nici acum nu tragi concluzii si nu intelegi ca cineva de meserie trebuie sa se ocupe de casa aia ....

Pai eu de meserie am cautat. Insa, daca citirati, toata protipendada hidroizolatoreasca, auzind de demisol, a vrut sa imi injecteze zidul si o scoteau pe aia cu "peretele trebuie sa respire". Cand ii intrebam, in naivitatea mea de blonda, ce exact sa respire un perete care da la malu' de pamant, smarc, ce sa respire? - ramaneau blocati. Intr-un tarziu o lasau pe asta cu respiratu' sa respire si ea, saraca si imi marturiseau ca, de aici inainte, nu stiu incotro s-o apuce. Nu, nu aveau meseriasi sa dea cu ciment special cu bidineaua. Nu, nu-si puteau asuma ca lasa mesterul o bucatica nespoita (ca, de fapt, asta-i clinciul, sa nu lasi nici un por neastupat). Cand am facut selectia la meseriasi, nu mi-a mai ramas nici unul - om cinstit, nu baliverne - in ciur. Nici un inginer. Zero. Nexam. Ma intinsei pana la Brasov dupa unul mai mintos.

Asa ca in frunte cu prietenul culturist (la bidineaua aia mare - aplauze), doamna mama si cu mine la pensule mici in urma lui, luaram peretii la puricat si, iata, se pare ca tinura, saracii, batranii pereti, fata la ditamai potopu'.

Pentru restul, intelegeti, oameni buni si nu ma mai chinuiti, ca nu am decat ce concediu are fiecare si nu pot sta, omeneste, cui ei sa lucreze. Am mesterul meu caruia ii las cheia si am incredere, insa el vara asta a fost indisponibil.

Sapa pusa de meseriasi in doua camere fu cu panta pidosnica. Apa se aduna invers decat spre baie (si cat le atrasei atentia, cat mai umblai dupa dansii, cat insistai, bai, eu am sclivisit si la sclivisit se vede cum se duce apa, si ma tot rugam de dansii, mai puneti, bre, o galeata aici ... ei, insa, incepand treaba prost, acuma imi dau seama, masurand gresit cand au facut stalpii, intelesera ca nu mai pot carpi decat scotand munca pe o juma' de zi). Sapa mea, din a treia camera, conduse apa corect, aia pusa de mine cu doamna mama.

Mai am nervi, inca. Nu ma provocati, va rog, ca iar incep sa injur. In schimb, intelegeti omeneste ca daca zice la televizor ca ne-au plecat meseriasii din tara, nu ar fi grav, dar daca, la Obor, pe sina, zic cei mai buni vanzatori din tara asta ca le-au plecat clientii, meseriasii care stiau ce trebuie, pe aia trebuie sa ii credem.

View Postflavius18, on 10 noiembrie 2018 - 18:59, said:

hai ca in cativa ani termini casa de zugravit si cred ca te si muti. cum spunea si colegu de forum, cautai un meserias sa faca casa si asta era, acu stateai linistita de vorba cu noi

Am meserias, pe moment e intr-o situatie in care nu am acces la el. Vara asta a fost fara minunatul meu meserias. Alcuiva nu ii las cheile sa ma duc la serviciu.

CONTINUARE JURNAL:

Aproape ca nu mai am umezeala. Azi noapte mi s-a infundat nasul de uscaciune. Centrala la max si geamuri deschise, asa dorm.

Covorul nu mai are mult nici el si se uscuca. O sa deschid geamurile toate azi. Cimentii cred ca sunt compromisi. Dar acum ce FP24 mai aveam, stiu ca oricum nu imi ajungeau pentru o camera si trebuia sa mai comand. FP23 nu mai am. Ramasera de jelit saci fara importanta.

Picioarele bibliotecii s-au dus naibii. Lemn ...

Cartile au supravietuit toate. Erau in saci pe podea. Motivul pentru care nu am vazut ce lucreaza aia pe afara a fost ca am lopatat zdravan la apa sa nu ajunga la sacii de carti. A infuzat in sapa, insa nu mult si, pana a infuzat, am vut timp sa ii salvez. Zilele astea o sa pun cartile in saci mai mici. Is uriasi si imi rup degetele cand umblu la ei.

A venit mama. Am muncit tzapanos amandoua de dimineata pana la pranz. Am dus la uscat lucruri in curte. Noroc de ceva soare.

Am carat impreuna harabaia de dulap de tabla din melcul scarii pana in bucatarie. Pe role. Cu cricu'. Prin toata casa. Harabaia e la locul ei si acuma o sa incep sa mi-o repar, sa o vopsesc, sa imi pun vasele in ea. Din pacate, se strica cheia in broasca si o sa trebuiasca sa vad ce-i acolo.

Are 155x40x140 si e cu totul ci cu totul din metal, cu usi glisante. A trebuit luata din melcul scarii ca fusese inundat si ala si sa nu rugineasca. Acum e la bucatarie, gata de a fi mesterita.

Am mult de lucru. Dar cateva lucruri ma bucura: inundatia nu m-a oprit decat minimal din drum. Iar zidurile hidroizolate de noi tinura. Oho, ce mai tinura ... Iar acum, cu aparaia asta, se sigilara prin cristalizare si ultimii pori din ele, de vreme ce apa susura cu presiune prin gaurica si prin pereti apa nu venea.

In plus, de nervi, mi-am luat ieri inima-n dinti si am sunat pe cineva, fata de care pastram un secret neplacut de multa vreme ... am sunat, m-am balbait si ... si i l-am spus. Omul a fost fericit.

Edited by alecsa2, 11 November 2018 - 07:12.


#2672
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postalecsa2, on 11 noiembrie 2018 - 07:04, said:

Mai am nervi, inca. Nu ma provocati, va rog, ca iar incep sa injur.

In plus, de nervi, mi-am luat ieri inima-n dinti si am sunat pe cineva, fata de care pastram un secret neplacut de multa vreme ... am sunat, m-am balbait si ... si i l-am spus. Omul a fost fericit.
Poate ca este cazul sa injuri sa mai scapi de tensiune si daca este cazul eu, si cred ca si colegii de forum vom intelege si nu vom judeca, poate ca pe alocuri te vom consilia cum si tu faci cu altii. :)

ultimul lucru nu l-am inteles.. cu omu fericit.

#2673
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Saraca de tine, chiar imi pare rau de micile neplaceri. dar hai curaj , sunt lucruri mult mai importante in viata omului pe care le neglijam sau nu le vedem.

Spor la treaba si a nu se confunda utilul cu placutul...grija mare la tine...

#2674
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postflavius18, on 11 noiembrie 2018 - 12:18, said:

Poate ca este cazul sa injuri sa mai scapi de tensiune si daca este cazul eu, si cred ca si colegii de forum vom intelege si nu vom judeca, poate ca pe alocuri te vom consilia cum si tu faci cu altii. Posted Image

ultimul lucru nu l-am inteles.. cu omu fericit.

Pai minciuna impovareaza oamenii, iar pe termen lung, aceasta povara a dezorientarii din cauza lipsei de informatie corecta duce la apasare cronica. Daca am cascat gura si i-am spus omului adevarul care i se cuvenea, a fost asa de usurat, ca a fost fericit.

Multumesc. Injur din tot sufletul pe aici.

View Postaustralis, on 11 noiembrie 2018 - 21:22, said:

Saraca de tine, chiar imi pare rau de micile neplaceri. dar hai curaj , sunt lucruri mult mai importante in viata omului pe care le neglijam sau nu le vedem.

Spor la treaba si a nu se confunda utilul cu placutul...grija mare la tine...


Multumesc din suflet. Da, mi-a reintrat viata in matca. Si oooo, da, vorba mare: "a nu se confunda utilul cu placutul" Posted Image  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Multumesc. Asta am facut o viata. Ooo, ce dezlegare!

#2675
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

S-a uscat casa mea, inchisei geamurile azi noapte. Am alcatuit o lista de daune materiale in aceasta dimineata. Azi ma prezint la Apa Nova in Dinu Vintila 11, poate ajung la departamentul juridic pentru consiliere. Nu am de gand sa ma ciorovai, am de gand sa ma prezint corect, cu toate alea stricate si fara umflarea notei de plata. A reiesit pana acum ca m-au pagubit de 110 bulioane, din care biblioteca de lemn cu picioare distruse 70, restul fiind diverse alte obiecte de reparat, precum si reparatii pereti, ore-munca pentru limitarea pagubelor, etc.

Apreciez orice impartasire de experienta similara in privinta recuperarii pagubelor, daunelor, orice chichita de procedura, orice fleac. Multumesc.

#2676
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
PS: aseara m-am enervat ca mi s-a intrerupt viata din cauza inundatiei si am hotarat eroic sa nu las sa mi se intample asta. Am pus mana si am lipit ce mai puteam din faianta: inca 4 placi in zona chiuvetei. Mai am 2 sau 4 bucati de placi de pus (proiectul meu e flexibil), insa trebuie sa gasesc un fel de a le taia foarte profi, la vreun CNC, cu vreun robot, ceva, si nu sunt vitale pentru pereti, cat sunt importante estetic. Raman pentru cand oi gasi. Deocamdata declar inchisa operatiunea "faianta de sticla", terminata pe termen lung adica.

Asta m-a facuit sa ma simt mult mai bine.

Ma ruga mama aseara sa nu fac treaba duminica, insa i-amn explicat ca pentru mine e un demers spiritual: 4 placi de faianta de sticla nu au necesitat mare efort, insa importanta simbolica e uriasa si aveam mare nevoie SA STIU CA INUNDATIA NU M-A DOBORAT. Ca ma cam ... deh, ameninta cu prabusirea nervoasa. Ete ca, in afara de doua-trei crize de isterie cu urlete si vaicarituri si in afara de a simti mizerabil pe alocuri, deranjata din treburi si luata din rost, pana la urma am pus si afurisita de faianta.

Ceva important pentru sufletul meu: eu si mama nu corespundem deloc la gusturi ca nici nu prea semanam fizic. Doamna mama e maiestuasa, eu sunt o jucarioara dragalasa. Ea e o regina. Eu is o pisica ce incearca sa se dea grande mergand elastic pe un gard, se dezechilibreaza si cade, ramanad caragioasa cu ghearele infipte in uluci si incercand sa-si traga fundu' inapoi sus. In ruptul capului doamna mama nu ar fi ales faianta asta pentru bucatarie. Flori colorate? Ooo, da, doamna mama ar fi ales ceva cu flori mari, colorate, cu frunze cu tot, realist pictate si de o eleganta incontestabila a liniilor curgatoare. Eu dungi alb-negru. Ea natura. Io geometrie. Ea culoare. Io nu, mersi. Ea indrazneala. Io musai negru. La ea peretele sa atraga atentia. Io numa' sa rimeze cu altele. Ea caldura. Io glacial. Ea pretentioasa raaau, da' rau de tot. Io tehnica si practica. Ea neaparat ceramica pictata de o mare mana. Io sticla si pictata cu robotu'. Ea un peisaj somptuos, onctuos si alte "-uos"-uri si note de violoncel. Io non-figurativ si tacere-bezna. Ea viata. Io funebru de sobra. Ea foc. Eu gheata.

Se opri doamna mama la faianta mea alaltaieri, ramase in usa la bucatarie, iar eu intrai, in viteza (ca inca adunam lucruri ude), cu burta in fundul maiestuos al doamnei. Ramase cu gura cascata o vreme, pe cand ceream eu scuze ca ma bulucisem in milandi. Si apoi, soptind aproape: "Uaaau, ce fumooos!!! E asa frumos, mama ...". De la mama, fratilor, da? De la doamna mama. Acu' aia buimaca eram eu. Buimaca pentru ca am crezut-o, nu fu de politete, nu eram pe subiect, nu era momentu', nu eram decat ca intrase in bucatarie cu un borcan de dulceata de gutui sa mi-l puna in frigider repede, zorind noi acolo sa se schimbe si sa ma ajute. Ma holbai la ea si mi se muiara picioarele. Rosii. Balbaii putintel. N-am mai stiut ce sa zic si am luat-o in brate in tacere. Pentru un moment, planeta se opri din rotatie.

Edited by alecsa2, 12 November 2018 - 07:03.


#2677
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Posted Image inundatia de la canalizare este cea mai nasoala inundatie. Toata zeama plina de r...t si alte scursuri puturoase, sa-ti intre prin perete. Este posibil sa ai mirosuri in timp. Nu ai simtit nimic, nici un parfum organic? Grea pacoste pe capul tau.

#2678
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postbobocul, on 12 noiembrie 2018 - 07:05, said:

Posted Image inundatia de la canalizare este cea mai nasoala inundatie. Toata zeama plina de r...t si alte scursuri puturoase, sa-ti intre prin perete. Este posibil sa ai mirosuri in timp. Nu ai simtit nimic, nici un parfum organic? Grea pacoste pe capul tau.


Aia ma gandesc si eu acuma. Din fericire a fost apa curata (si rece). Din nefericire, ea a dizolvat chestii de prin cimentul Structo Plus (funingini, ca-virgula-contine) si mi le-a adus pe obiecte, care s-au mai si patat.

Io, una, fratilor, mai pun un strat de Aquamat pe zidul ala. Asa, sa-fie-sa-nu-trebuiasca. Ca, vorba d-lui bobocul:

View Postbobocul, on 12 noiembrie 2018 - 07:05, said:

Posted Image

CONTINUARE JURNAL:

Ma dusei aseara la Relatii cu Publicul, pe picioare, la Apa Nova. Imi inregistrara cererea de despagubiri. Doamna de la ghiseu imi povesti cum ca in 30 de zile voi primi telefon sa vina careva sa constate pagubele. Facui io, cum ma pricepui, cererea aia. Cu cerneala pe hartie cum le facea bunicu' pentru tot satul, pe hartie indoita si cu scris frumos. Continu o lista de pagube si costuri de inlocuire/reparare. Nu uitai sa pun si contravaloarea a 15 ore munca indexate cu procent pentru noapte si weekend. Merita si prietenul culturist o bere, precum si doamna mama o pizza. O lasai neterminata si ma dusei la ghiseu la consilier si mai adauga doamna ca numar de telefon si programul meu de stat acasa, precum si ca ofer poze prin e-mail.

Astept sa se mai faca mai ziua si sa fac poze la stricaciuni.

Si cam asta cu inundatia mea de acuma ...

Urmatorul proiect, dupa ce oi mai strange prin casa, ca stau toate la aerisit si la uscat cu fundurile-n sus, o sa fie harabaia de tabla, insa pana la sfarsitul saptamanii n-am vreme de ea.

Incepe sa-mi fileze o lampa. Ieri cand radeam, cand ma mohoram adanc. Mai rau e ca uit. In asa hal uit, ca mi-am luat aseara un MacDonalds si, ajunsa acasa cu dansul, il uitai in sacosa si-mi pusei altceva de mancare. Abia dupa ce imi terminai masa, imi amintii de Mecul meu. Intrai la idei. Daca as avea loc printre boarfe, as pune-o de o autoterapie pentru socul si groaza saptamanii trecute. Da', eu fiind terapeut de grup, imi trebuie spatiu de desfasurare.

Iara veni piticu' meu si-mi taie firul de la contorul de efort ... Ajunsei acasa tarziu, cu Apa Nova si un drum la farmacia Tei, la care nu mai pusesem si coada la calcule, asa ca ma miram de ce ma dor picioarele. Ce-or avea, frate, niste picioare care au inceput sa se miste la 6 dimineata si au tinut-o asa pana la 20:30 seara? Posted Image In pauza de la serviciu iara umblasem de beleuza, ba sa-mi fac abonament de metrou, ba sa-mi cumpar mancare. Asa, si de ce dormeam deja la ora 21:30? Vedeti, vine piticu' ala cu patentu' si-mi desface papucul de la fir la contorul de efort ... Posted Image

Edited by alecsa2, 13 November 2018 - 05:15.


#2679
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
Adevarul e ca mi se intampla si mie....
De la o vreme incoace, pricep greu si uit repede.....

#2680
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Constat ca sunt foarte furioasa. O sa-mi fac autoterapie de descarcare. Acum, ca incep sa "vad cu purici" din cauza propriei furii. Boala-soc-inundatie. Cam mult pentru mine.

#2681
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu cred să primești ceva , și chiar cererea îmi pare absurdă.
Tu ar fi trebuit să ai instalația gindita antirefulare .

#2682
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
86-APP, macar ai citit ce a scris alecsa? Nu a refulat canalizarea ei, s- a spart conducta din strada ce apartine de Apanova si a intrat apa in casa printr-o gaura din perete.
Sistemul antirefulare opreste apa din instalatia de canalizare sa nu o ia in sens invers, adica sa-ti vina tie inapoi.
Ce treaba are antirefularea pe teava cu patrunderea apei prin perete?

Edited by bobocul, 14 November 2018 - 10:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate