Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#2683
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbobocul, on 14 noiembrie 2018 - 10:44, said:

86-APP, macar ai citit ce a scris alecsa? Nu a refulat canalizarea ei, s- a spart conducta din strada ce apartine de Apanova si a intrat apa in casa printr-o gaura din perete.
Chiar și așa ...

#2684
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Cred ca ti-ar fi mai usor daca ai avea asigurare (si ar cam trebui sa ai, nu doar cea obligatorie PAD). Tu recuperai dauna de la asigurator, acesta se intorcea prin regres catre ApaNova.

#2685
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
86-APP, netinand cont de incidentul de acum, in rest iti dau dreptate. Daca nu are clapete de antirefulare, poate sa o pateasca urat, tinand cont de cota locuintei in care sta. Am vazut un apartament de bloc, la parter, in care a refulat canalizarea. Iesise pe scurgerea din vasul de wc. toata mizeria coloanei. Oamenii nu erau acasa si s-a umplut toata casa de rahati si alte minunatii. Au trebuit saracii sa schimbe tot, sa scoata parchetul, sa dea si tencuiala jos,  ca se imbibase peste tot parfumul si mizeria.

#2686
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Post86-APP, on 14 noiembrie 2018 - 09:40, said:

Nu cred să primești ceva , și chiar cererea îmi pare absurdă.
Tu ar fi trebuit să ai instalația gindita antirefulare .

Ceva e aici ... sau, cum spunea prietena mea ardeleanca: "zici tu ceva". Cred ca trebuie, in fapt, inainte sa fac pardoseala in baie, sa sap un pic si, daca n-are clapeta, sa ii pun. Prietenul culturist se pricepe ... o sa imi arate el. Multumesc.

#2687
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postbobocul, on 14 noiembrie 2018 - 10:44, said:

86-APP, macar ai citit ce a scris alecsa?

E o pisica neagra Posted Image Da, inteleg ca dincolo de avatar e o persoana intreaga, insa aici prefera sa vina mai ales rolul "pisica neagra" din ea:

https://forum.softpe...g?_r=1515825681

De aceea:

View Post86-APP, on 14 noiembrie 2018 - 09:40, said:

Nu cred sã primești ceva , și chiar cererea îmi pare absurdã.

Una din atitudinile mele preferate (ipostaze, instante, roluri) e "pisica inoportuna". Adica aia care intoarce fundu' si se indeparteaza alene cand faci "pis-pis" si care isi aminteste ca te iubeste de moare cand vrei urgent la baie. Una neagra macar are o scuza: Posted Image

View Postthe_lion, on 14 noiembrie 2018 - 11:16, said:

Cred ca ti-ar fi mai usor daca ai avea asigurare (si ar cam trebui sa ai, nu doar cea obligatorie PAD). Tu recuperai dauna de la asigurator, acesta se intorcea prin regres catre ApaNova.

N-am, ca nu s-a putut, degeba m-am dus cu toate hartoagele. Dupa consolidarea blocului o sa pot.

View Postbobocul, on 14 noiembrie 2018 - 12:44, said:

86-APP, netinand cont de incidentul de acum, in rest iti dau dreptate. Daca nu are clapete de antirefulare, poate sa o pateasca urat, tinand cont de cota locuintei in care sta. Am vazut un apartament de bloc, la parter, in care a refulat canalizarea. Iesise pe scurgerea din vasul de wc. toata mizeria coloanei. Oamenii nu erau acasa si s-a umplut toata casa de rahati si alte minunatii. Au trebuit saracii sa schimbe tot, sa scoata parchetul, sa dea si tencuiala jos,  ca se imbibase peste tot parfumul si mizeria.

Horror!!!!

#2688
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
alecsa, vezi ca refularea vine si pe scurgerea de la wc. Poate gasesti locul unde se imbina scurgerea de la wc (banuiesc ca si chiuveta din baie se varsa tot in aia de wc) si scurgerea din pardoseala, macar pui o singura clapeta. Nici la bucatarie nu ar fi rau sa pui.

#2689
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postbobocul, on 15 noiembrie 2018 - 06:57, said:

alecsa, vezi ca refularea vine si pe scurgerea de la wc. Poate gasesti locul unde se imbina scurgerea de la wc (banuiesc ca si chiuveta din baie se varsa tot in aia de wc) si scurgerea din pardoseala, macar pui o singura clapeta. Nici la bucatarie nu ar fi rau sa pui.


Ooo, da, multumesc. Stiu unde e, am doar putintel de spart, cativa centimetri, pe langa conducta principala. Ce m-am necajit eu ca am cada cam langa wc, dar acuma chiar is bucuroasa ... Inainte de a monta toaleta aia (ca am doua), o sa pun clapeta. Multumesc, bobocule, asta chiar fu de black friday Posted Image Posted Image

CONTINUARE JURNAL:

Azi e black Friday. Am bani de data asta, insa nu m-am pregatit prea bine, ca, nu stiu de ce, nu am chef sa-mi cumpar nimic. Pusei prin Favorite niste chestii ... sa vad.

#2690
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Zi lunga si plina ieri. Munca, Black Friday, terapie seara ...

Lista mea de Black Friday cuprinde anul asta:
-becuri, fireste, d-alea scumpe, acuma la pret redus;
-prosoape, fireste;
-n-am gasit detergent de rufe negre la un pret de sa dai navala ...
-da' am gasit pistol de zugravit (merge cu 10% diluare la lavabila);
-si un Dremel, primul meu Dremel ... am depasit bugetul, insa ... hei!!! o sa am un Dremel 3000 original:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fIgFjGdl-iU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am adaugat la comanda un adaptor si discuri de metal.

Ma uitam ca nu am gasit un 4000 (mai ingust, cam 4x4 cm cm si mai greu: 0.66 kg) la pret bun si a trebuit sa ma multumesc cu 3000, care e mai mare (are cam 5x5 cm), insa mai usor: 0.55 kg. Da' pentru mainile mele e mai bun 3000, degete lungi am, ideea e sa fie usor. La 4000 aveam si turatie de 5000 rot/min, la asta am minima 10 000 rot/min, nu prea inteleg ce sa fac vreodata cu minima. La turatia maxima nu e diferenta decat de putere, viteza e cam aceeasi. Da' 3000 taie otel si sticla. Ce sa tai eu mai dur decat atat? Daca vreau ceva turat minim, la 300, bag rotopercurotu' sau surubelnita electrica.

Acuma, studiind, sunt mult mai fericita cu 3000 decat cu 4000. Ma gandeam ca au mandrine diferite, insa nu: accesoriile se potrivesc toate, numai puterea motorului e mai mare putintel la 4000.  Acuma, dupa atata amestecat in glet, inteleg ca vartelnita ei acolo-sa, la viteze mici, are nevoie de putere mai mare sa nu se opreasca. Practic, 4000 era o scula mai de migalit incetosor, insa nu am eu ce face cu atata bibileala. 3000 e sufienta sa lustruiesti, de exemplu, vopseaua pe un detaliu de pe o placa de spuma pentru surfing. Daca nu sare vopseaua de pe spuma, e sufient de delicat. Si da, poate fi folosit si pentru dermoabraziune Posted Image . Ce-are?

* * *

O sa ma apuc de dulapul de tabla azi, harabaia pentur bucatarie. Micutul meu Skil Octo o sa traga din greu. Am si problema ca mi-au stricat broasca (incuietoarea) cand am scos-o din inundatie.

#2691
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
cu alte cuvinte pot apela la tine pentru scule :D

am asa https://www.emag.ro/...1/pd/D0RZTFBBM/

#2692
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postflavius18, on 17 noiembrie 2018 - 23:11, said:

cu alte cuvinte pot apela la tine pentru scule Posted Image

am asa https://www.emag.ro/...1/pd/D0RZTFBBM/

Ti-ai luat de rufe negre? Posted Image
Sa ne sarbatorim, atuncea, duminica, batraneste, asa, cu scule ruginite ... zic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i-HiAEXQP38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alecsa2, 18 November 2018 - 05:41.


#2693
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Ieri mi-am ingaduit sa fiu trista si am coborat in asta pana m-a luat jalea de-a dreptul. Am ales sa nu-mi mai acopar supararea deloc, sa o las asa ...

Atata munca si parca doar un pic zgarii la suprafata lucrurilor. Practic, ma trezesc pe la 5 si tot muncesc una sau alta pana la 9 seara. De la serviciu, fug sa fac altceva. Categoric, ceva nu e in ordine cu asta, mai ales ca fac asta de o viata. De fapt, cred ca facem asta de cateva generatii ... Daca n-a fost apartamentul, au fost mereu doua servicii si scolile mele (am la diplome sa-mi pun si-n cap) sau alte preocupari, alte proiecte, mereu, mereu ...

Nu zic: pana acum o scosei la capat din toate si imi facui, cu atata munca, pentru mine, pentru altii, n-a contat, tot ce mi-am dorit vreodata, inclusiv pe mine m-am cladit ... Soarta a fost buna cu mine: ce am facut, bun facut a ramas. Insa m-am suparat ca bagai mia si scosei suta.

Am admis ca sunt workhoolica si facui poza de mai jos.

Dadui sa frichinesc (la propriu, sa dau cu frichinitoru' ala de slefuitor) partea mancata de rugina pana la gaura de pe fundul harabaii mele care va sta in bucatarie. Nimic nu-mi mai gaseam in lucrurile astea rasturnate la uscat ... nimic. Pierzand si cautand obiecte, ma apucai de facut ordine, in schimb. Harabaia ramane pe saptamana viitoare, daca ma invrednicesc sa ajung la Ikea dupa roti, ca poate apare si pistolul meu de vopsit achizitionat ieri. O sa fac un cort in jurul harabaii si o sa o vopsesc cu pistolul.

Mai aveam in plan si sa-mi mesteresc pragul de la usa, facut dintr-o teava patrata de aluminiu, pe care il slefuisem joi si acuma ii trebuie niste capace la capete. N-am mai avut vreme. Muncii 8 ore carand obiecte si ma mai pali si jalea pe alocuri ... si tot nu terminai. Mai e de o zi intrega de munca. Ma arsei cu detartrant pe o mana si pe cealata ma julii usturator de la niscai patrati de lemn care cazura peste ea si aveam maneca suflecata. Atunci, in usturimea bratelor mele, m-am asezat undeva si am plans.

Daaa, stiu, de ce nu cer ajutor? Pentru ca, de luni dimineata pana vineri in noapte lucrez cu oameni, oameni care au o problema sau alta, au nevoie sa ma concentrez asupra lor din toate puterile, mereu, mereu interactionez cu ei, clipa de clipa - si pentru mine e o mare povara, daca am lucrat prea mult de luni pana vineri, sa mai vad om inaintea ochilor sambata. Sambata e sa imi fac eu lucrurile mele fara sa trebuiasca sa fiu atenta la altul deloc. De aia nu cer ajutor. Ca ar sari cel putin 6 oameni si, pentru ca ma cunosc, chiar se ofera si se necajesc ca nu ii chem.

Cred ca ar trebui sa trec la o religie sambetista. Mai, misto de oamenii aia, sambata se odihnesc, se ingrijesc, isi vad de ei si duminica isi infrunta treburile lor, oameni multumiti, refacuti, altu-i sporul la treaba ...

Azi, ca e duminica, incerc sa ma adun pe mine de pe unde oi fi atarnad la uscat. Gata lucrul.

Ufff ... toate sunt imprastiate, inca, pe aici si nu au locurile lor. Dar de ma voi odihni putin, stiu ca, fara sa le organizez in mod constient, vor aparea exact de unde trebuie sa apara.

Ieri am cautat de am innebunit aparatul de vid sa sug un sac cu pilote. Nu l-am mai gasit. Seara, insa, cand deja faceam altceva pe acolo, apasai o cutie punand deasupra alte chestii si numa' ce-l aud: mmmvuuuuumzzzz ... "ce zici, ma, tu acolo? unde esti? acu' te gasisi si tu, gasi-te-ar sa te gaseasca ..." - ma otzarai eu la dansul, forfotind prin cutie. Ala iara: "mmmvuuuuuumzzzz" ... Daca cineva imi poate traduce ce ... sugea el acolo, va rog ...

Attached Files


Edited by alecsa2, 18 November 2018 - 06:28.


#2694
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Buna dimineata si fruntea sus Alecsa .... daca imi permiti un mic sfat ... incearca sa renunti un pic la "ambitie" ... oamenii nu ar trebui sa se defineasca prin cum sunt vazuti in ochii semenilor ...

Multa bafta

#2695
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postalecsa2, on 18 noiembrie 2018 - 05:38, said:

Ti-ai luat de rufe negre?
Am pentru ca imi place culoarea negra si mai tot ce imi iau de imbracat imi iau culori inchise. Nu am doar haine negre, insa am si d-alea. Masina imi pare rau ca nu am gasit neagra

View Postalecsa2, on 18 noiembrie 2018 - 06:20, said:


Ieri am cautat de am innebunit aparatul de vid sa sug un sac cu pilote.
Parca unii saci mergeau si cu aspiratoru

#2696
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View PostTarzy, on 18 noiembrie 2018 - 08:33, said:

Buna dimineata si fruntea sus Alecsa .... daca imi permiti un mic sfat ... incearca sa renunti un pic la "ambitie" ... oamenii nu ar trebui sa se defineasca prin cum sunt vazuti in ochii semenilor ...

Multa bafta

Problema mea e de anomie interna: nu stiu cum ma vad eu insami, is chioara interior pe chestia asta. Exista oare si ochelari de vedere interioara?

View Postflavius18, on 18 noiembrie 2018 - 10:52, said:

Am pentru ca imi place culoarea negra si mai tot ce imi iau de imbracat imi iau culori inchise. Nu am doar haine negre, insa am si d-alea. Masina imi pare rau ca nu am gasit neagra


Parca unii saci mergeau si cu aspiratoru

Asta e unul si mai smecher, se pare, ramas de la o pilota Dormeo: se videaza nici cu sugatorul, nici cu aspiratorul, ci prin ... apasare pe sac. Ma suii cu fundu' pe dansul, o facui pe aia cu datu' cu fundu' de pamant ca la valize si apoi ma tavalii pe el ca un animal in iarba pana se vida. Inr-o discutie cu Doamna Mama, care e mai trupesa, ramase sa vina sa se mai tavaleasca si ea pe dansul ...

https://www.purina.c...hen-handled.jpg

Zeci as cumpara daca as gasi ... e cea mai nostima metoda de a face ordine intalnita de mine vreodata. Gasii pe la Bistrita Nasaudului ... Sau poate TOTI sacii de vidat merg si prin presare?

Edited by alecsa2, 18 November 2018 - 11:18.


#2697
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
eu zic sa ii schimbi pentru ca sug din tine si ultima farama de energie

#2698
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Traducere cu google translate.  mmmvuuuuuumzzzz    mmm    - ce bun este;   vuuuuuum -  mai sug putin;  zzzz - adormi cu sforaituri. Este vorba de aer, nu va ganditi la prostioare :)

#2699
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postflavius18, on 18 noiembrie 2018 - 11:11, said:

eu zic sa ii schimbi pentru ca sug din tine si ultima farama de energie

Pai tavalitul s-a dovedit destul de misto dupa caratul sacilor greu de carti ... practic, mi-am intins spinarea, adica "stretching", daca te impresioneaza mai adanc terminologia in straineza Posted Image Posted Image

View Postbobocul, on 18 noiembrie 2018 - 12:46, said:

Traducere cu google translate.  mmmvuuuuuumzzzz    mmm - ce bun este;   vuuuuuum -  mai sug putin;  zzzz - adormi cu sforaituri. Este vorba de aer, nu va ganditi la prostioare Posted Image

Multumesc Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Acu' mai vin de-acasa.

Edited by alecsa2, 19 November 2018 - 05:59.


#2700
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Nu facui nimic ieri. Asta e o noutate. M-am tiinut de la muncit din toate puterile. Incepusem, ce-i drept, o subtitrare la un documentar, dar am lasat-o pe azi si am fugit de acasa. Ca sa nu ma mai apuc de chestii. In lipsa adrenalinei de la facut, de la luptat cu casa, s-a instalat o pleosteala trista, pe care mi-am acceptat-o si am lasat-o asa, sa vad de unde-mi vine. Nu stiu de unde, ca s-a spulberat cand am constatat cate perechi de ghete si cizme am adunat de-a lungul timpului, noi-noute, care mai de care mai nostime, unele nepurtate. Ah, am uitat sa va zic: sunt blonda. Dau eu la glet, la betoane, da' is si colectionara de incaltaminte de dama. Si nu doar ca le colectionez, dar ma inveseleste sa le vad. Unele sunt "sa omori pe cineva pentru ele" si glumeam ca cine m-a cadorisit cu dansele tocmai mi-a oprit cutitul ridicat asupra alteia care ar fi putut sa le poarta inaintea mea! Praful s-a ales de melancolia mea blegoasa, pe care mi-o tineam sa imi fac putintica psihoterapie cu ea si sa o rezolv din radacina. Acu' am de pandit pana s-o infiinta iara, insa in zilele de lucru nu vine ca o spulbera imbujorarea proiectelor mele, asa ca tre'sa vad duminica viitoare de-oi mai prinde-o. Numa' sa nu-si dea seama, morocaneala mea ca o pandesc, ca fuge ...

Azi e zi de piata, insa a nins. Oi mai gasi eu "ultima ceasla"? Mor dupa ceasla, de o luna tot fug in piata ca e "ultima", de parca n-ar mai fi ceasla si la anul. O fi si la anul, dar pofta mea e aia de anul asta ... stiti cum e "... and I want it now!!!".

Ma duc pe net sa vad ce se mai aude cu greva la Metrou ... ah, da, miercuri, nu azi. Initial o anuntasera azi, luni adica. Era urata sa fi picat pe vremea asta nasoala ...

Azi, de asemenea, as vrea sa-mi termin ordinea prin casa. Cand m-oi apuca de harabaia aia de dulap de tabla sambata viitoare, sa am toate la indemana. Sper sa vina si pistolul meu de vopsit pana atunci, ala de Black Friday, unul romanesc am ales, ca romanii inteleg ce e aia "sa mearga si in ulei, si la lavabila". Uite-l:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Steinhaus e ... romanii. Adica marca lor in e-mag. Fabrica e detinuta de acelasi grup ca si emagul. Sub licenta austriaca lucreaza, da' sunt de-ai nostri. daca se strica, il pot trimite usor la fabrica inapoi, piese de schimb s-or gasi ... Inainte vreme ii zice Mastery Pro, acuma le-au schimbat denumirea. E vechi pe piata, deci sunt rewie-uri, sfaturi etc.

Nu stiu cat e de mare, insa cred ca ma pot folosi de un scaun pentru compresor.

In asteptarea pistolului, desi incepusem sa desfac fundul harabaii  din suruburile-i intepenite (dintr-un placaj umflat, murdar, dezgustator, acum patat si de inundatie), acuma m-am gandit sa il las acolo sa-mi tina de paravan la vopsit si sa-l scot la urma. Nu vreau fund la dulap: o sa stea proptit de un perete pe care mai bine il zugravesc, decat sa spal funduri de dulapuri.

Sambata am apucat sa slefuiesc din nou cele doua gauri din dulap. Am mai pus o tura de Ruginol peste ce am slefuit. Am o bucata de tabla subtire vopsita in camp, pe care scrie ceva haios, si pe care o s-o folosesc drept petic. Insa nu am cumparat rotile, neaparat saptamana asta imi trebuie un drum la Ikea, pentru ca peticul meu va fi prins cu adeziv si strans intre osia rotilor si tabla dulapului. Adeziv va fi tot Mamutul, ca tare buna treaba face ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate