Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#2719
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
inseamna ca trebuie sa iti reglezi ochiometrul  :)

#2720
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

La solicitarea mea de despagubiri, Apa Nova a raspuns scurt: nope.
Ca trebuia hidroizolat si ca nu au fost evaluate pagubele de cineva autorizat.

Nu stiu incotro s-o iau cu asta.

#2721
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Chiar sperai la despagubiri?
Aia te vor indruma catre instanta unde isi vor pune in miscare armata de juristi, experti, avocati.Si daca ii costa mai mult decat despagubirea, vor lupta sa nu creeze un precedent.
Era bine daca aveai cum sa te adresezi unei institutii gen ANPC, care se implica in locul tau in conflict.

#2722
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Nu ai asigurare? Nu din cea obligatorie. Asa cum asiguratorul plateste despagubiri  la bloc daca te inunda vecinul, ma gandesc ca tot asa ar putea sa plateasca si la tine.

#2723
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Alecsa, îți urez sa ai parte de un an mai bun , cu multe împliniri și bucurii! Și mai ales cu sănătate, că e mai bună decat toate! An nou fericit!

Edited by lenny13, 31 December 2018 - 11:58.


#2724
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Ale, iti urez un an nou mai bun, mai darnic si mai bogat. La multi ani.

#2725
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
salutare alecsa !
ce mai faci, ai reusit sa finalizezi lucrarile in apartament, esti bine-sanatoasa ? da-ne un semn de viata te rog, sa stim ca esti bine.

#2726
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016
Nu-i a bună  cu tăcerea asta ! Alecsa , dacă ne auzi clipește de două ori!
Dacă nu ne răspunzi, o să facem cumva și o să-ti batem la ușă: Deschide ! Suntem noi, cititorii tăi! Nu se poate să ne lași așa, am fost crescuți cu povești în care fetele trăiau fericite până la adânci bătrâneți sau chefuiau la nuntă cu prelungiri de trei zile și poate or mai chefui și acum dacă nu s-or fi oprit cumva între timp. Sau vom veni cu toții în grup la terapia ta de grup: Mă numesc Pâine și sunt dependent de apartament umed la demisol.  Buună Pââineee !
Nu ne face !
Sau măcar spune-ne că ne-ai părăsit, că nu vrei să mai vorbești cu noi. Că ți-ai vândut apartamentul, că s-a supărat prietenul Culturist pe tine că l-ai făcut public, că i-ai promis mamei tale sau altcuiva că nu te vei mai ”vedea” cu noi niciodată, fiindcă suntem un anturaj rău. Poate că te-a urmărit vre-un stalker.  Sau poate că vrei să te desparți de noi  și tu nu prea știi ce să spui la despărțire. Spune-ne doar, nu trebuie să te gândești că vom reacționa violent ! Suntem adulți ce naiba ! Vom divorța ca niște oameni civilizați. Nici măcar nu vom spune că celălalt topic la care scrii acum, pe un alt forum, are picioare strâmbe. Drept să îți spun, mi se cam părea mie că ai pe alții.

#2727
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă nici asta nu e telepatie...fix acum 10 minute ma gândeam ce-o fi cu alecsa, de ne-a abandonat asa brusc și n-a mai dat pe aici nici măcar sa salute...

#2728
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Buna ziua,

Sunt bine, cu toate alea-n cap, casa, santier DIY, numai ca de povestit n-am cand pe moment. Ma voi intorce, da; nu stiu cand.

#2729
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
n-am stat eu sa citesc toate peripetiile tale dar ma bucur ca esti bine.

#2730
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
noi, totusi, asteptam cuminti continuarea epopeei
:)

#2731
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,

Vorbind de uniditate, vreau sa achizitionez un sac de ciment pensulabil Radmyx Readymade, imi trebuie sa hidroizolez un perete la un beci, insa am gasit sa doar la 20 kg sacul, 119 eur !
Pe mine ma intereseaza doar jumatate de sac, 10kg, daca este cineva interesat de cealalta jumatate, impartim suma de achizitie, il rog sa ma contacteze.

Multumesc mult!

#2732
andreeairinca

andreeairinca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2019
Alecso...? Te-am găsit acum câteva luni si de atunci citesc zilnic. Ultima pagină de aici e un șoc pentru mine, credeam ca nu se va termina niciodată.. Cum ești, cum stai cu lucrările?

#2733
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Buna ziua la toata lumea ...

Iertare de disparitie, va rog. A trecut aproape un an.

Ce s-a intamplat este ca mi-au mutat biroul foarte-foarte departe de casa, precum si ca am avut o viata personala agitata o vreme, probabil urmare a indelungatului santier, care m-a lasat pe ani de zile fara tot felul de nevoi indeplinite. Abia de curand am inceput sa simt iara casa, santierul aproape de suflet. M-am schimbat in buna masura si eu ...

Intre timp mi-am terminat si eu tencuitul si atat. Fu cu peripetii. Mesterul meu de suflet a divortat si si-a schimbat caracterul radical. Lucrarile le-am inceput cu el anul asta, insa au trebuit terminate cu alt mester, la intamplare, de la un santier din vecini.

Am multre poze de pus si lucruri de aratat, insa acuma ... intai treaba. Azi sper sa pun faianta. Va tin la curent ...

Ca fu Black Friday ... Voua cum v-a fost? - ca la mine ... hm, fu de ma omoriPosted Image Posted Image Posted Image ... Colega mea vru sa-si cumpere ce-i in imaginea de mai jos si sunaram nedumerite la e-mag. Dupa ce le trimiseram poze si tot, aflaram ca e real: acuma, daca fac liniste, aud urletele unui contabil pus sa modifice toata baza de date pentru noua bani:

View Postimnotarobot, on 23 august 2019 - 07:55, said:

Salutare,

Vorbind de uniditate, vreau sa achizitionez un sac de ciment pensulabil Radmyx Readymade, imi trebuie sa hidroizolez un perete la un beci, insa am gasit sa doar la 20 kg sacul, 119 eur !
Pe mine ma intereseaza doar jumatate de sac, 10kg, daca este cineva interesat de cealalta jumatate, impartim suma de achizitie, il rog sa ma contacteze.

Multumesc mult!

... si-o fi hidroizolat omu' de mult, dar eu daca n-am fost pe aici sa ii zic ...
Ultima superba hidroizolare a fost sub tencuiala la partea de sus a unui perete din baie pe care o sa cam stropeasca de la dus si peretele da spre dormitor. Si facui ce ar fi trebuit sa fac de la bun inceput: pusei la repezeala intr-un vermorel sau orice spray apa de sticla de pe Fundeni, de la Utilul.ro (15 ron kilu', trebuia diluat enoooorm, da' eu l-am dat asa), stropii, tencuii un centimetru si nici vreodata tencuiala aia impietrita nu se va mai da jos, iar de hidroizolat s-a hidroizolat. Nu recomand dintr-un singur motiv: ce ciment a cazut pe jos, acolo ramane: pe veci Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image . Da' la mine fu cada dedesubt (mai jos e hidroizolat cu Aquamat) si cartoane si saci de plastic pe ea.

Attached Files


Edited by alecsa2, 16 November 2019 - 06:34.


#2734
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
no, bine ca ai rezolvat toate cele si ai (re)aparut in peisaj...

apa de sticla (silicat de sodiu) se gaseste pe la mai toate magazinele mari de bricolaj
ca fapt divers: am aflat de la cineva ca suprafetele tratate cu apa de sticla trebuie protejate impotriva ploii (apei)....
am vazut in curtea lui o firida de zidarie (in care se gasea regulatorul de gaz) tratata la exterior cu apa de sticla (arata ca si cum ar fi avut un strat de sticla la exterior)
si care apa de sticla fusese spalata in zonele in care batea ploaia
acum nu stiu ce fel de hidroizolatie e aia care nu rezista la apa, dar na....
am mai citit si eu ca se toarna in compozitia betonului pentru a-l intari si a deveni hidrorezistent, dar n-am incercat....

#2735
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdraku, on 22 august 2019 - 20:41, said:

noi, totusi, asteptam cuminti continuarea epopeei
Posted Image
cred ca s-a maritat si a trecut la cratita. A lasat santierul si a trecut la cratita.

#2736
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
chiar si asa, putea sa continue topicul cu subiect legat de cratita sau de aragaz, ca tot se incadra ...
aragaz, cratita, lipsa hota, umed.... na....

PS
cat de mare sa fie dragostea, totusi, dupa aproape un an,  ca sa nu mai aiba timp deloc de noi?
:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate