Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#2701
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ai grija la pompele astea de vopsit (in afara de alte cerinte ale lor legate de densitatea vopselei), ca fac cam multa mizerie in jur.

#2702
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 bobocul, on 19 noiembrie 2018 - 08:08, said:

Ai grija la pompele astea de vopsit (in afara de alte cerinte ale lor legate de densitatea vopselei), ca fac cam multa mizerie in jur.


Ooo, da, stiu asta de la spray. Ideea mea este sa-mi fac un cort din folie mare de acoperire si scara, un scaun de bar si alte obiecte inalte ce mai gasesc prin casa, bine acoperite si ele si apoi sa ma apuc. Fac ceatza, se intinde peste tot ...

Insa problema este ca am, pe dinauntrul dulapului, niste bare gaurite in care vin agatatorile pentru rafturi. Acolo n-am cum vopsi decat cu spray prin gaurele, cumva, imi trebuie presiune. O sa pun o cacaia-carpa-othello sub ele sau niste hartie igienica sa se scurga pe ea si sa torn in barele alea cumva sub presiune. Ci-ca am si jet subtire la pistolul meu ...

#2703
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Pe la comenzile mele e-mag bate vantul. Astept si eu, cu infrigurare, pistolul de vopsit.

#2704
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Ma tot sucesc pe tot netu' sa vad care-i faza cu protectiile astea la supratensiune si la trasnet si alte cele. Mi-ar placea un powercube ca asta:

http://www.guliman.r...-Powercube2.jpg

https://azerty.allsh...efon_modem.html

... da' nu mai e pe nicaieri de vanzare.

Nu inteleg, inca, cum functioneaza sistemele de siguranta. Nu pricep, daca il cumpar pe asta,

https://www.emag.ro/...0/pd/EYQQ2BBBM/

de unde cumpar, dupa aia, siguranta lui fuzibila.

Sunt varza la electricitate. Adica ce mai stiu abia de ma ajuta sa pun un intrerupator cap-scara. Mai mult de atat, partea cu sigurantele, ma depaseste.

Si ma mai si chinuie la cap ca nu am impamantare, ca asa nu e, in tot bloculetele si ca, poate, mi-ar trebui, nu?

Ca acuma ca am pereti si faianta, ma gandesc si la gratarul meu electric, care face super-fripturici imediat, pe moment parcat la prietenul culturist, de trei ani sta acolo, si care ar scoate din zid tot tabloul de sigurante ...

Edited by alecsa2, 22 November 2018 - 06:37.


#2705
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ar trebui sa fie o siguranta in genul asta https://www.adelaida...-zgssh-10a.html.
  Cand se arde a ta, vezi ce scrie pe ea si cauti una asemanatoare

Edited by bobocul, 22 November 2018 - 07:34.


#2706
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
@alecsa...la gratarul ala electric trebuia sa te gandesti inainte sa pui faianta pe pereti. Cam vreo 3 ani in urma cand iti spuneam si eu si altii ca este pacat daca tot esti la stadiul de caramida...sa nu inlocuiesti total si tot ceea ce inseamna cabluri/fire. Asa, tu ai ramas acolo cu niste fire probabil de la 1940...cand omu' baga in priza un bec si cam atat.
Stiu, o sa-mi zici iar de buget si ca atunci prioritatile erau altele. Eu o sa-ti zic iar ca merita sa faci pe dracu'n patru si sa inlocuiesti tot ce inseamna instalatie electrica.
Dar tu ai pastrat chiar si vasul de WC de la 1940, deci inteleg ca nu ai schimbat si instalatia electrica.

Edited by the_lion, 22 November 2018 - 13:59.


#2707
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 bobocul, on 22 noiembrie 2018 - 07:33, said:

Ar trebui sa fie o siguranta in genul asta https://www.adelaida...-zgssh-10a.html.
  Cand se arde a ta, vezi ce scrie pe ea si cauti una asemanatoare

Multumesc, intre timp s-au epuizat cele cu pret redus. Acuma unul d-asta e peste pretul unui zid de tencuit. Insa cred ca nu neaparat tot prelungitorul trebuie cu protectie, poate fi doar priza in care il pui, nu? Ca tot pe un singur cablu vine ... Era mai design, asa, in poze, dar ... mai gasesc design.

 the_lion, on 22 noiembrie 2018 - 13:57, said:

@alecsa...la gratarul ala electric trebuia sa te gandesti inainte sa pui faianta pe pereti. Cam vreo 3 ani in urma cand iti spuneam si eu si altii ca este pacat daca tot esti la stadiul de caramida...sa nu inlocuiesti total si tot ceea ce inseamna cabluri/fire. Asa, tu ai ramas acolo cu niste fire probabil de la 1940...cand omu' baga in priza un bec si cam atat.
Stiu, o sa-mi zici iar de buget si ca atunci prioritatile erau altele. Eu o sa-ti zic iar ca merita sa faci pe dracu'n patru si sa inlocuiesti tot ce inseamna instalatie electrica.
Dar tu ai pastrat chiar si vasul de WC de la 1940, deci inteleg ca nu ai schimbat si instalatia electrica.

Pai oricum faianta nu e asa de sus. Si, oricum, eu drept instalatie ingropata in zid am ditamai cuprul solid, gros si cred ca pot stinge lumina in toata partea asta a orasului cu ce-i in zid. De aceea am lasat asa, iar pentru prelungire am luat acelasi conductor zdravan de cupru monofilar (adica sarma groasa). Am un ditamai colacul. Il voi trage pe pat de cablu pe la marginea geamului si apo pe tavan, ca oricum pun peste el o bagheta decorativa. Amaratul de tavan, acuma am vazut, dupa ce am vopsit, ar trebui sa vina cu margino rotunjite, insa nu neapart le-au facut impecabilr. Trebuie cornisa. Patul de cablu prin ea.

NECONTNUARE JURNAL

Am multe sa va scriu, muncii asa de mult saptamana asta ca uitai sa-mi platesc netul, asa ca mi l-au taiat. Sambata au avut program pana la ora doua, insa am intarziat si au inchis. Acu' postez de pe telefon si nu is as la asta. Marti dimineata o sa ajung sa am net, daca sunt cuminte si sjung luni seara la caserie.

Am de scris despre: electricitate, harabaia de dulap de tabla si mai e. Pe marti :)

#2708
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Putintel, de pe calcultorul alor mei: fratilor, mi l-am luat. L-au redus din nou la juma' de pret:

https://www.emag.ro/...0/pd/EYQQ2BBBM/

Yeeeey!!! Posted Image Posted Image

Ba, da' scumpe mai sunt!

Edited by alecsa2, 26 November 2018 - 06:24.


#2709
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
cine va pune sa cumparati de la emag?

primele doua rezultate la o cautare pe goagle:

https://www.dedeman....tensiune/c/1000
https://altex.ro/pre.../cpd/PRZMY2328/

#2710
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 26 noiembrie 2018 - 18:41, said:

cine va pune sa cumparati de la emag?

primele doua rezultate la o cautare pe goagle:

https://www.dedeman....tensiune/c/1000
https://altex.ro/pre.../cpd/PRZMY2328/

Multumesc. La demenman vizitai, insa nu-s cu fuzibila. Pe ala de la Altex nu-l nimerii, insa acuma il iubesc pe al meu, ca e rosu :) Nu stiu ce m-a apucat cu pata asta de culoare, insa acuma abia astept sa il am acolo.

#2711
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Ieri diminata, imi pare rau, insa nu am fost disponibila. Viata navali  Posted Image peste mine la ore mici. O fi beata, viata asta a mea, frate, o fi sparta Posted Image
Dormii acu' pe saturate si sa va povestesc. Pe caprarii ...

Harabaia:

Luai dulapul cel de tabla cu marginea lui ruginita si cu fundul gaurit la frecat. Incercai cu bormasina cu perie de sarma, insa e nevoie de multa forta sa nu ma invarta la capatul bormasinii ca pe o elice. Biata bormasina o fi si descentrata de acuma, ca mi-e greu s-o tin in loc. Intre timp veni si dremelul, asa ca o sa mai incerc si cu ala. Dadui cu putintica vopsea, sa vad cum functioneaza. Nu-mi place cum se intinde, nici la pensula, nici la trafalet. Insa, ca strat protector in jurul gaurilor, unde voi pune peticul de tabla, fu buna.

Luai si rotilele de la Ikea.

https://www.ikea.com...ducts/00288657/

A trebuit sa fac doua gauri in micutele gherute, ca erau potrivite la 38 cm intre ele, cat are Kallax-ul lor si nu la 40, cat am eu adancimea dulapului. Insa talpile au niste gauri de prindere de mobila de pal care s-au potrivit foarte exact sa prind gherutele de ele in fata. In spate, voi pune gherutele numa' sa sprijine axul (talpa) si aia e. Va sta si va functiona.

Bai ce simpla mi se pare lacatuseria dupa gletuit! Ma foii sa fac niste gaurele in gherutele alea doua zile, dar cand ma apucai, terminai in 30 de minute si-mi iesi la fix. Le prinsei in menghina si lepunctai cu ciocanul si un cui, dupa care, cu multa migala, ma straduii sa nu ies cu burghiul de pe semn. La urma le si sanfrenai cu un burghiu mai mare, proband mereu capatul surubului sa se ingroape la fix. Iesira superbe. Gata, frate, lacatus ma fac ... dar stai: chiar sunt lacatus cu certificat de calificare de cand am terminat liceul. Scrie pe el: prelucrator prin aschiere. Acu' de am si dremel ... ooo, da! Pacat ca nu-mi pot lacatuseri si zidurile!

Am incercat sa le vopsesc albe, insa nu-mi place cum ies. Intre timp aparu si pistolul de vopsit, nici nu l-am desfacut aseara. cand l-am adus. Sper sa se aseze vopseaua frumos cu el.

O sa il incerc intai cu apa, pana mi se da mana cu el si inteleg cum functioneaza.

Ramase asa sa vina un prieten in weekend sa ma ajute sa-l mai fatuiesc si sa-i prind marginea mancata de rugina, dupa ce o vopsesc, cu doua L-uri de aluminiu: unul pe spate si unul inauntru. Cred ca torn silicon intre ele si aia o sa fie. O sa fie prinse in suruburi, am doua gauri Sa nu uit: si in fata imi trebuie trei bucatele de platbanda. Fundul e bombat si, daca pun L-ul de aluminiu pe spate si platbanda pe fata, numai bine se aseaza.

Electricitate:

Schimbai si sigurantele cu patron cu unele automate. 10A la becuri si 20A la prize, ca de 16A nu gasii. Sa fie cat de mici avu' in ziua aia la Bricostore. Ma chinuii cu un banut la una, o sa trebuiasca sa il scot, da' cand oi intrerupe curentul odata.

PS: ninse azi noapte.

Edited by alecsa2, 28 November 2018 - 06:37.


#2712
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Mi se pare mare siguranta pt prize. Daca instalatia este proasta, o sa ia foc, pana sare siguranta aia. In tabloul general de cat ai siguranta pt apartamentul tau?

#2713
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
apropos de protectie contra ruginei
vezi ca exista pe piata niste substante inhibitoare de rugina (diverse nume/firme), nu foarte scumpe
care exact asta fac: convertesc rugina in altceva si stopeaza procesul de oxidare
se gasesc sub forma de spray sau borcanel cu pensula in capac
se aplica pe partea ruginita, se asteapta sa actioneze (rugina devine neagra) dupa care se poate vopsi peste ea

#2714
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 bobocul, on 28 noiembrie 2018 - 06:56, said:

Mi se pare mare siguranta pt prize. Daca instalatia este proasta, o sa ia foc, pana sare siguranta aia. In tabloul general de cat ai siguranta pt apartamentul tau?

Pai pentru prize o sa fie si prelungitorul cu fuzibila lui, numa' sa apuc sail ridic. Pentru marii consumatori (de fapt, pe moment, cel mai mare consumator cred ca e masina de spalat) o sa stea aia de paza. Aia are 10A si va taia alimentarea pana la siguranta de 20A. Pentru 17 ron o sa le schimb pe cele de 20A cu 16A. cand oi avea drum la Bricostore.

Insa, important e asta: instalatia mea NU e proasta. E super-misto pe cupru monofilar. Asa se faceau la 1934, lucru bun, de pe vremuri. Ramane si doar mai modific un pic contactele la duze, cat sa scot  cumva doua circuite de priza separate si unul de becuri. La urma, in holul cu tabloul, o sa conectez doua becuri la alte circuite decat ala de iluminat, unul la holul blocului si unul la prize, ca sa nu mai trebuiasca sa orbecai niciodata pe la tablou.

Pentru crearea de noi alimentari am cumparat tot cupru monofilar, m-am luat dupa standard, nu mai stiu pe unde am gasit eu standardul, dar asa am cumparat colacul. Ce n-am: timp, pat de cablu si finisaje sa il trag peste ele, ca sa schimb contactele si sa-mi pun prizele si intrerupatoarele la indemana.

Insa marea mea problema e lipsa de impamantare a blocului. Mai stam asa pana la vara, dar trebuie facuta.

 draku, on 28 noiembrie 2018 - 09:30, said:

apropos de protectie contra ruginei
vezi ca exista pe piata niste substante inhibitoare de rugina (diverse nume/firme), nu foarte scumpe
care exact asta fac: convertesc rugina in altceva si stopeaza procesul de oxidare
se gasesc sub forma de spray sau borcanel cu pensula in capac
se aplica pe partea ruginita, se asteapta sa actioneze (rugina devine neagra) dupa care se poate vopsi peste ea


Pai dadui cu Deruginol deja si ala e foarte bun si foarte ieftin. Insa si stratul de vopsea Noxyde il vreau bun de tot, pentru ca, totusi, la mine se aeriseste destul de greu iarna sau cand ploua afara.

#2715
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
NECONTINUARE JURNAL:

Lipsii de acasa zdravan zilele astea. Sper ca azi sa ajung mai devreme.

S-a creat neoranduiala in casa. Nu-mi place. Abia astept sa mai fac putintica ordine, simt nevoia.

#2716
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

La multi ani de Andree si Andrei, care e si care are.

Gata cu comenzile emag. Le adunai. Aseara o ridicai pe ultima, prelungitorul cu siguranta fuzibila.

Ufff ... ca nu-i rosu ci e un maron roscat, ca are un stecher ciudat, ii zice KG C14 (tata) si ii trebuie un adaptor c14 mama sau zama de cutter ... O merge cu zama de cutter si de montare un amarat de schuko, nu? Cred ca l-as desface si i-as pune cablu normal la cap (la stecher).

In plus, unde anume va sta el, nu stiu. Peretele ala s-a umplut si parca nu l-as pune aproape de aragaz ...

In fine, asta maine vad. Azi e sarbatoare si m-am hotarat sa nu muncesc (prea mult). Ziua asta mi-o dedic pentru refacere.

#2717
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Fu zi de lucru la harabaia mea (dulapul de tabla cu usi glisante) pentur bucatarie. Cumparai de la Obor cate 152 (ca atata are latime) de cornier de 6 cm pentru a-i inveli colturile mancate de rugina. Indreptai colturile, taiai partile mancate cu dremelul si dadui gauri de prindere. Mai am, dar se termina sambata ...

#2718
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Sapatamana asta facui mititele, da' multe. Nu merita mentionat decat ca-s suficient de blonda incat sa ma lupt cu un aragaz pentru ca il socoteam stramb, doar penru ca nu puteam crede ca o tigaie Tefal cu ulei in ea poate avea fundul stramb ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate