Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

P+M langa Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Cost total fundatie cu tot cu manopera: 5990 euro
Azi am platit 25 mc de caramida pt parter de 25 de la Cemacon cu nut si feder la 195 lei mc, 30 saci de multibat la 18 lei .In total cu tot cu garantia pt paleti undeva la 5900 lei.Maine fac forajul...si vine masina de nisip (600 lei).De luni incep ziditul.

#38
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Poze

1 masina de nisip - 600 lei
Foraj la 13 m adancime - 600 lei

Attached Files



#39
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
+ 30 lei benzina pt generator curent

#40
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
S-a inceput zidirea parterului

Attached Files



#41
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

 gaby16tm, on 23 mai 2016 - 16:24, said:

S-a inceput zidirea parterului
la cat sunt pusi etrierii?par cam rari

#42
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009

 Pintflo32, on 23 mai 2016 - 18:27, said:

la cat sunt pusi etrierii?par cam rari
Nu stiu la cat is pusi, il intreb azi pe constructor  cand ajung la teren diseara. Cert e ca nici dirigintele nu mi-a semnalat cum  ca nu ar fi ok distanta intre etrieri.La cat ar trebui sa fie pusi de regula?

#43
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
vezi in ..proiect.. Posted Image  pe plansele de rezistenta e cel mai sigur..Sau punele pe aici..daca nu-s deja...

Pot fi la 10 cm ..in partea de jos/sus a stalpului (90-100 cm).. si la 15 in rest....etc

Edited by manghels, 24 May 2016 - 10:31.


#44
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009

 manghels, on 24 mai 2016 - 10:27, said:

vezi in ..proiect.. Posted Image  pe plansele de rezistenta e cel mai sigur..Sau punele pe aici..daca nu-s deja...

Pot fi la 10 cm ..in partea de jos/sus a stalpului (90-100 cm).. si la 15 in rest....etc
Plansele sunt atasate in 1 post aici  , ei lucreaza dupa proiect , deci din pct asta de vedere sigur s-a respectat ce era trecut acolo.

#45
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Cel mai bine e sa le ai JPG..sa fie usor de vizualizat..

Din ce vad in plansa R09, armare stalpisori..etrierii is la 15cm (etr fi8/15)..Daca ai plansele alea A3..arunca o privire pe acolo..sa poti compara cu ce ai in practica..

#46
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
am inteles ,ok manghels . Mersi , am sa ma uit si am sa compar ce apare pe planse cu ce e in realitate.
Intrebare , care e procedura ptr racord gaz? Stiu ca trebuie vbit cu o firma , intrebarea e daca trebuie/pot sa fac eu vreo cerere anume pt racord gaz la Eon inainte sa contractez vreo firma sau trebuie din prima neaparat contractata o firma agreata si autorizata Eon?De asemenea , daca extinderea de retea gaz a fost facuta de o persoana , trebuie cerut drept de racordare de la persoana respectiva ? E vreo lege in acest sens , vreun drept al proprietarului asupra retelei de gaz extinse de el timp de x ani sau cum e?Bineinteles ca eu voi plati persoanei respective o suma de bani proportionala cu investitia facuta de el acolo si proportional cu nr de persoane care deja s-au racordat la gazul tras de el , dar eram curios de treaba asta cu dreptul de proprietate asupra retelei de gaz , daca e vro mentiune din pct de vedere legal  sau daca odata tras gazul , reteaua trece direct in proprietatea Eon fara vreun drept al celui care a facut investititia si a tras gazul initial.

#47
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am inceput procedura de bransament la gaz..printr-o firma..Ei au depus totul la Eon..apoi m-au sunat cei de la Eon sa mergem pe teren..sa vada ce si cum..Apoi au dat solutia..M-au chemat sa semnam contractul de bransament-racordare..am platit 1.4k ron. Apoi ei se ocupa de CU, avize si AC; cand is gata actele o sa ma cheme la Eon sa semnez contractul de furnizare..Apoi o sa vina sa-mi puna contor la poarta..si eu pot sa incep partea din interior..de la contor pana la casa..si apoi in casa. Nu mi-au mentionat ceva de acord de la proprietarul tevii..dar stiu ca sunt situatii in care ei te obliga sa-l despagubesti pe proprietar si sa-ti dea acord.

Cred ca s-a mai discutat si pe alte jurnale..mai amanuntit..nu-mi mai aduc aminte..unde insa..

Edited by manghels, 24 May 2016 - 13:05.


#48
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Am inteles , recunosc ca am tot citit , dar sunt multe pareri in contradictoriu si nu stiam cum e de fapt. Am vbit inclusiv cu persoane care si-au tras gazul cu  firme si nu au platit nimic celui care a facut extinderea , dar si persoane care zic ca e obligatoriu sa platesti cota parte din investititia beneficiarului initial. Ideea e ca cel care a facut extinderea de retea gaz in zona acolo se ocupa cu ridicatul de case si vanzarea lor  , deci nu e vecin acolo si nu as vrea sa stau la mana lui sa imi ceara vreo suma exagerata si care sa nu reprezinte cota parte din investitia lui , doar pt ca el e :proprietar pe teava de gaz" . Deci in definitiv  , ar trebui sa iau legatura cu o firma pt ca mai apoi sa astept solutia din partea lor sa vad care e situatia de fapt.

#49
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Totusi, sa nu uitam ca aceasta casa este executata la TM, nu in Bucuresti... deci dispunerea etrierilor si grosimea lor poate fi diferita!

#50
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 gaby16tm, on 24 mai 2016 - 13:09, said:

Am inteles , recunosc ca am tot citit , dar sunt multe pareri in contradictoriu si nu stiam cum e de fapt. Am vbit inclusiv cu persoane care si-au tras gazul cu  firme si nu au platit nimic celui care a facut extinderea , dar si persoane care zic ca e obligatoriu sa platesti cota parte din investititia beneficiarului initial. Ideea e ca cel care a facut extinderea de retea gaz in zona acolo se ocupa cu ridicatul de case si vanzarea lor  , deci nu e vecin acolo si nu as vrea sa stau la mana lui sa imi ceara vreo suma exagerata si care sa nu reprezinte cota parte din investitia lui , doar pt ca el e :proprietar pe teava de gaz" . Deci in definitiv  , ar trebui sa iau legatura cu o firma pt ca mai apoi sa astept solutia din partea lor sa vad care e situatia de fapt.

Eu asa am facut..Nici macar n-am mai intrebat..cine e proprietar pe retea..etc..Am dat copii ale actelor firmei respective..si ei s-au ocupat.

Edited by manghels, 24 May 2016 - 13:35.


#51
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Eon TM daca reteaua gaz nu este instalata de primarie trebuie sa mergi la cel care a facut extinderea si sa va intelegeti la despagubire si sa iti dea un accept de legare la notar ( fara el nu ai ce sa faci la Eon, eu am fost norocos am gasit nu una ci doua conducte gaz dintre care una era bagata de primarie astfel am despagubit primaria cu 700 eur si am primit dovada de plata si accept stampilat).Dupa ce ai acceptul faci dosar cu urmatoarele ( se cer de Eon TM azi am depus si eu  12 lei ) --
  1) copie autorizatie,
  2) plan de situatie vizat OCPI,
  3)plan de amplasament vizat de primarie, o mare porcarie asa ceva nu exista si fetele de la Eon, majoritatea, nu au inteles ca, de fapt tre sa le arati plansa din proiectul de arhitectura cu amplasamentul casei pe teren vizat spre neschimbare la primarie ASA ca insista
  4) plan amplasament n conteaza scara,
  5) copie CI
  6) acordul notarial de bransare la retea ( de la persoana care a facut extinderea sau de la primarie)
Cum decurg ostilitatile pe viitor in 185 de zile ar trebui sa ai gaz
1) in max 35 zile vei fi contactat de cineva de la Eon care o sa vina la teren constructie in vederea masuratorilor etc  --daca nu te contacteaza tre sa ii contactezi tu
2) se da solutia de bransament (legare la retea) cica 2250 lei daca ai reteaua in fata curtii pana anu trecut era o singura firma care facea strict bransamentul exterior adica teava - casa mai nou dau posibilitatea beneficiarului sa aleaga din lista agreata o firma care sa faca bransarea exterioara si interioara
3) intabulezi casa---extras de carte funciara --- firma iti monteaza contor si se semneaza contractul de furnizare
Cel putin asa mi-a zis tipa de la Eon azi, apropo daca te aburesc ca iti trebuie stampila de la primarie pe planul de amplasament ( o mare porcarie )  ii arati copie dupa planul de amplasament al constructiei stampilat spre neschimbare din proiect sorry ma repet, am ramas marcat de porcaria asta
   Cat despre angajarea unei firme ca sa iti depuna toate astea si sa se ocupe de bransament mai bine o contractezi dupa ce ai solutia de bransare.

Edited by vali1900, 24 May 2016 - 19:48.


#52
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Am inteles..mersi frumos de informatii..f utile..am sa incep de sapt viitoare sa umblu si eu pt gaz

Azi s-a terminat zidirea parterului(a mai ramas de zidit doar un perete intre baie si bucatarie care va fi zidit cu caramida de 15 pe care o voi lua in tura viitoare cand voi cumpara caramida pt mansarda) , s-au cofrat stalpii.
Pret scandura si capriori pt cofrat placa: 2450 lei
Inchiriere 100 popi metalici pt 30 zile: 400 lei

Attached Files



#53
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

 gaby16tm, on 24 mai 2016 - 20:53, said:

Am inteles..mersi frumos de informatii..f utile..am sa incep de sapt viitoare sa umblu si eu pt gaz

Azi s-a terminat zidirea parterului(a mai ramas de zidit doar un perete intre baie si bucatarie care va fi zidit cu caramida de 15 pe care o voi lua in tura viitoare cand voi cumpara caramida pt mansarda) , s-au cofrat stalpii.
Pret scandura si capriori pt cofrat placa: 2450 lei
Inchiriere 100 popi metalici pt 30 zile: 400 lei
se putea tese mai bine caramida,la ultima poza ai trei randuri de caramida cu terminatiile una peste alta

#54
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 gaby16tm, on 16 mai 2016 - 13:33, said:

Proiect(arhit. + structura + verificator proiect) - 500 euro
cred ca glumesti....la banii astia sigur ai cumparat un proiect facut de 10 ori ....si tot prost este

 gaby16tm, on 16 mai 2016 - 13:33, said:

Avize + CFuri + studiu geo(350 lei) + proiect instalatii(electr., sanitare , termice - 400 lei) + taxa urbanism + taxa autorizatie de constructie(825 lei) - total 460 euro
studiu geo 350 lei? proiect de instalatii 400 lei ??? Pe bune ?

 gaby16tm, on 16 mai 2016 - 13:33, said:

Avans diriginte de santier - 75 euro ( 75 euro i-am platit acum , diferenta de 75 euro la sfarsit)
si la banii astia te astepti sa iti si spuna daca e gresit ceva, nu?

 gaby16tm, on 18 mai 2016 - 22:34, said:

Azi am decofrat pe interior,am adus 4 masini de pamant,1 masina de sort .
Manopera incarcat cu moto pamant+umplut caseta-280 lei
Maine terminam de intins sortul..punem folia..plasa de Buzau si turnam placa la fundatie.
te-ai bagat cu broasca mult prea repede peste betonul "crud" din fundatii....

 gaby16tm, on 23 mai 2016 - 16:24, said:

S-a inceput zidirea parterului
hidroizolatie sub primul rand de caramida ??

 gaby16tm, on 24 mai 2016 - 09:43, said:

Nu stiu la cat is pusi, il intreb azi pe constructor  cand ajung la teren diseara. Cert e ca nici dirigintele nu mi-a semnalat cum  ca nu ar fi ok distanta intre etrieri.La cat ar trebui sa fie pusi de regula?
Normativul spune ca etrierii se dispun la 15 cm in camp curent si la 10 cm pe lungimea de innadire a barelor si pe 60 cm la intersectiile cu centurile (peste si sub centura)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate