Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

P+M langa Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#181
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgaby16tm, on 18 ianuarie 2017 - 17:41, said:

Ce parere aveti de centrala asta?
http://www.arenainst...acm-28-kw-p6537
Varianta 24kw pt incalzire si 28kw pt ACM...e ok brandul/centrala in sine?

Eu zic sa intri pe instalatii. Noi iti putem spune ce avem noi, habar nu am cat te ajuta. Eu am o viessmann vf de gama la vremea ei, am schimbat de 2 ori pompa, cica din cauza apei dure. Eu cred ca sunt proaste pur si simplu, pompele. Dar, ca sa vezi cum functioneaza mintea omului, si la etaj voi lua tot viessmann, si la maicamia, la fel. Stii de ce? Sunt fan ski fond, astia sponsorizeaza de zeci de ani toate competitiile de cupa mondiala in domeniu. In plus, sunt f de treaba baietii de la reprezentanta, m-au ajutat prompt de fiecare data.
Sper ca te-am socat suficient.

#182
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Uite si asta http://www.compari.r...24-p102781401/. O recomanda pe topicul de centrale https://forum.softpe.../page__st__2682 pentru ca are nu stiu ce schimbator suplimentar de caldura si moduleaza 1:10, deci dupa intelegerea mea poate reduce consumul de gaz pana la o zecime daca e nevoie de putere redusa.
Cea de la Buderus cica moduleaza 1:3.

#183
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 02.12.2007
Gaby, foarte frumos arata si cu o viteza de executie buna. O sa-ti mai fac o vizita sa vad interiorul pentru eventuale referinte. Tinem legatura....

#184
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Mersi fain
Ok vecine   , dai un telefon si se rezolva :)

#185
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Bucataria

Pana sa vina ultima transa de la banca si sa ma apuc sa finalizez casa , am reusit mobilarea bucatariei .
Pret mobila 7000 lei ( fara incorporabile ) . De maine ma apuc din nou de lucrari si sper sa finalizez cat mai multe pana sa reusesc mutarea ,  care sper sa fie pana in Pasti .

Sticla alba  Lacobel de la bucatarie - 1550 lei

Attached Files



#186
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Update : In martie fac 6 ani de cand m-am mutat la casa . Mai jos cateva poze cu restul lucrarilor efectuate , dar care nu au mai fost postate .
S-a facut gardul fata + lateral , pavajul , placat scarile . Nu mai retin la toate preturile , au trecut ceva ani de atunci . Gard fata m-a costat total aprox 4000 Euro , Gard lateral ( impartit costurile cu vecinii ) - aprox 2000 Euro . Pavaj aprox 1800 Euro .
Prizele/intrerupatoarele /aplicile - aprox 1300 Euro , Fosa zidita a fost atunci  - aprox 450 Euro cu manopera ,Sanitarele din bai + manopera aferenta - aprox 1600 Euro  , 4 masini mari de pamant nisipos - 500 Euro . ( cu Euro calculat la perioada respectiva) . Treptele imbracate in granit negru - 1100 Euro .Total pana la stadiul asta ajunsesem atunci la  59.261 Euro

Attached Files



#187
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
A urmat apoi tencuiala decorativa ( Weber siliconica ) + jgheaburi/burlane + balustrada sticla securizata interior la scara + balcon .
Decorativa + jgheaburi/burlane + vopsit lemn aparent - Total 5500 Euro ( materiale + manopera )
Balustrada balcon + scara - 800 Euro total
Gresia exterior de pe terase ( fata + spate ) - 600 euro ( materiale + manopera )
Centrala termica pe gaz : 720 Euro
Total la stadiul acesta : 76.800 Euro aprox.

Attached Files



#188
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Un proiect mai costisitor in curte a reprezentat si piscina zidita din boltari .
Lx l : 10.5 m x 4 m . Facuta cu firma unui prieten care se ocupa de asa ceva , deci am avut preturi cu discounturile aferente
Pret total piscina la cheie cu tot cu pompa de caldura : aprox 15.000 Euro
Am mai facut o magazie in curte - am platit doar materialele , de manopera m-a m ocupat eu cu o cunostiinta - pret materiale 1000 Euro la vremea respectiva
Cu totul am ajuns aprox la 92.800 Euro fara mobilat si utilatul din interior .

Attached Files



#189
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgaby16tm, on 06 ianuarie 2023 - 14:17, said:

Un proiect mai costisitor in curte a reprezentat si piscina zidita din boltari .
Lx l : 10.5 m x 4 m .
Hmm...m-ai pus pe ganduri...
Te rog mai da-ne niste detalii...adancime sau volum, ce instalatii aferente are, ce operatiuni de intretinere trebuie efectuate, consumabile, etc...apa din ea presupun ca e de la retea?

#190
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009

View Postkolfleading, on 06 ianuarie 2023 - 18:27, said:


Hmm...m-ai pus pe ganduri...
Te rog mai da-ne niste detalii...adancime sau volum, ce instalatii aferente are, ce operatiuni de intretinere trebuie efectuate, consumabile, etc...apa din ea presupun ca e de la retea?

Ca adancime am zona de plaja sau de copii care are 0.35 m adancime ( pe o portiune de 2.5 m x 4 m). Apoi o adancime constanta de 1.5 m  pt restul piscinei( 8×4 m). Ca si instalatii..are un sistem de filtrare si o pompa calculate pt volumul piscinei. Apa e de la retea....ca si mentenanta..o data la 2 zile verific PH ul apei si o reglez in functie de necesitati ( cu PH minus sau Cl dupa caz).De 2 ani e functionala piscina si nu am avut probleme din pct asta de vedere..dar e adevarat ca sunt f meticulos si tipicar  cand e vorba de asta. Saptamanal aplic doza necesara de floculant si algicid. Cum in primul an nu am mai avut buget de un robot aspirator pt piscina si am pierdut mult timp cu curatatul piscinei i  weekend..anul asta mi-am facut cadou un robot..astfel ca procesul cu intretinerea si curatarea piscinei e mult mult mai lesne acum. Filtrarea e automatizata..primavara/toamna merge cam 6-8 ore/ zi atunci cand temperaturile sunt sub 20 grade. Vara intre 12-16 h o las sa mearga in fctie de vreme. Cand sunt zile caniculare..16 h merge(in reprize..mai mult ziua decat seara). Consumabile...nu sunt de inclocuit..singurele costuri cu piscina ar fi cele cu solutiile pt tratamentul apei ( 1 cutie de 5kg clor+ 5l algicid+ 5 l floculant+ 25 kg ph minus) ajung cam 3 luni si costa undeva la 600 lei. Cam dublul acestei cantitati ar trebui pt un sezon- aprox 1200 lei .Cheltuiala cu apa..e doar cand se face deschiderea la piscina si se completeaza cu apa ( se goleste la inchidere de sezon pana la aprox jumate din volumul apei totale din piscina) si se mai pierd cam 1 -2 mc saptamanal cand se face spalarea la filtru. Cost mai mare e cu energia electrica..mai ales daca se foloseste si pompa de caldura. Ca o medie ,pe intreg sezonul de cand se face deschiderea piscinei(luna mai)si pana la inchidere ( de regula luna noiembrie in functie de vreme) am avut un cost lunar aditional cu piscina cam de 300 lei +/-. Dar cu pompa de caldura folosita si in luna mai /sept daca a fost cazul . Vara nu e nevoie de pompa de caldura..se incalzeste natural de la soare si am constant minim 28 grade in apa daca e vremea ok.Pe canicula ajunge si la 30 grade.Asta a fost al 2lea sezon in care e data in folosinta piscina..si nu regret deloc.alegerea facuta. Eu ca eu..dar sotia si copilul sunt mai multumiti de piscina ca si mine:). Cu toate ca reprezinta o cheltuiala in plus lunara (mai putin iarna si cele 2 luni de primavara cand e inchisa) consider ca pt restul.sezonului merita efortul finaciar suplimentar .
P.S. : Chiar ti-am citit recent jurnalul de pe.case finalizate si mi-a placut super mult jurnalul tau..l-am citit tot cu mult mult interes si ma bucur pt tine ca ai reusit sa iti duci la bun sfarsit visul de a-ti construi casa , chiar daca au fost si unele obstacole de trecut mai ales la inceputul aventurii tale ( speta cu terenul) ✌

#191
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Pe iarna sau extrasezon cum faci ? O acoperi cu ceva ?


#192
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Da...e acoperita cu prelata..si am saci anume cu nisip umpluti pusi in jurul prelatei in exterior ca sa tina prelata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate