Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

P+M langa Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
buneam

buneam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 15.08.2007

 BodCasa, on 24 decembrie 2015 - 15:04, said:



Pai nu stii bine!
Eu m-am referit ca nu e bine daca punea polistiren la pereti.  Si tu la ce credei ca m-am referit?


#20
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La polistiren pus pe interiorul casei.....
EU am asa!
Francezi au asa ceva.....

#21
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Si ai mei au 10cm de EPS pus interior pe 2 pereti care bat spre nord..la casa..A fost pus pe interior din anumite motive de 'design' exterior..care nu putea fi ..'alterat'...Inainte de a pune EPS-ul..era igrasie in coltul celor 2 pereti..de sus pana jos...Dupa ce am pus EPS-ul..nu mai e nici igrasie..si se pastreaza mai bine caldura in casa..

#22
buneam

buneam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 15.08.2007

 BodCasa, on 29 decembrie 2015 - 11:51, said:

La polistiren pus pe interiorul casei.....
EU am asa!
Francezi au asa ceva.....
Si cum stai cu umezeala? Din practica stiu ca asa ceva nu este in regula. Am renovat o locuinta unde era pus polistiren pe interior , si dupa doi ani a trebuit dat jos ca avea igrasie.

#23
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stau foarte bien....
Depinde si cat aeristesti, depinde cat polistiren ai pe pereti interiori, depinde daca ai polistiren si pe exterior......
Este un ansamblu....

#24
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Deci , in ultima perioada am reusit sa bag dosarul pt autorizatia de constructie , din cate am inteles sapt. asta ar iesi autorizatia . Am cumparat astazi si fierul , 4387 kg conform proiect la 2.55lei/kg . Am batut palma si cu o echipa de constructori recomandati de mai multe persoane si ale caror case construite le-am vazut construite si par a fi ok. Manopera pt casa la rosu va fi de 4500 Euro ( ei au toate sculele , nu trebuie sa le cumpar nimic ) . In 1 luna jumate sper sa ii dam bataie cu constructia.
Intrebare: Curentul deocamdata e de santier in zona , cam care ar fi pasii pt a obtine curentul de santier?Unde trebuie mers , cerut aprobare + cam cat ar  costa sa dispun de el?

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Vezi aici  http://www.enel.ro/r...t-em.html  si aici  http://www.enel.ro/r....html#tab1-tab2

#26
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Starting

Attached Files



#27
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Am sa fac pt cei care vor sa stie o lista etapizata cu cheltuielile facute pana in momentul respectiv.
Documentatia:
Proiect(arhit. + structura + verificator proiect) - 500 euro
Avize + CFuri + studiu geo(350 lei) + proiect instalatii(electr., sanitare , termice - 400 lei) + taxa urbanism + taxa autorizatie de constructie(825 lei) - total 460 euro
Total documentatie pana la obtinerea aut. de constructie - 960 euro
Apoi , fierul - cumparat in iarna  cf proiect pt toata casa la 2.55 lei/kg si ma felicit pt asta vazand scumpirea fierului ~ 4.4 t m-a costat 2.500 euro
Avans diriginte de santier - 75 euro ( 75 euro i-am platit acum , diferenta de 75 euro la sfarsit)
Taxa inceperea lucrarilor - 525 lei
Aviz Enel pt obtinere curent de santier - 100 lei
Indreptat teren + excavatie - 650 lei
Avans muncitori - 500 euro(manopera pt casa la rosu e de 4500 euro in total , platita etapizat cu 500 euro avans inainte de fiecare etapa , sunt 3 etapele in care se impart banii pt manopera - 1500 euro fundatia , 1500 euro pana la acoperis , 1500 euro acoperisul )
Beton in fundatie pana la cota 0 : 21 mc * 245 lei mc = 5145 lei
Sarma de legat 12 kg + 30 kg de cuie - 120 lei  cumparate de la o cunostiinta la pret redus
3 mc scandura pt cofraj elevatie la 4 m lungime -  650 lei/mc - 1950 lei
1 mc scandura pt cofraj elevatie la 3m lungime - 620 lei
benzina generator curent - 100 lei
Cand am sa termin cu fundatia(sapt asta sper) am sa fac un calcul cat m-a ajuns pana in momentul acela.

Am uitat ca am cumparat si 10 plase de Buzau pt fundatie - 650 lei cost total

#28
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
New pics
Elevatia va fi la 80-90 cm inaltime

Attached Files



#29
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
1.la o asa inaltime mi se par destul de firave si rare coastele(riglele verticale) la cofrajul pe interior
2. pe suprafata din dreapta eu as fi dispus o grinda echilibrare intre stalpii aproximativ ca ax central
3. era indicat de amplasat fierul in elevatie inainte de a pune al doilea rand de plasa de cofraj .asta in cazul ca ai armare pe toata inaltimea.daca e doar o simpla centura la partea superioara atunci e ok.desi poate parea insuficienta aceasta armare (asta in cazul ca nu mai ai o centura la partea inferioara a elevatiei sau in fundatie).simpla presupunere.

Edited by doarUNom, 16 May 2016 - 17:14.


#30
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 doarUNom, on 16 mai 2016 - 17:13, said:

1.la o asa inaltime mi se par destul de firave si rare coastele(riglele verticale) la cofrajul pe interior


        Zice foarte bine ce spune omul asta. Rigidizeaza bine cofrajele cu leturile verticale, sa nu-ti cedeze! Si noi am turnat un gard de inaltimea aceea si pot spune ca , desi au fost bine ridigizate, nu a iesit chiar uniform; deci e problematic la inaltimea de 80-90 cm. In schimb  vecinul cu care am facut impreuna gardul n-a scapat, i s-a scurs beton la interior, deci....ai grija!

#31
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Asa am sa fac , am vbit si cu constructorii. Ms pt sfaturi .

#32
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Azi am turnat elevatia.

Attached Files



#33
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
nu am cunostinte despre constructii,doar experienta capatata anul trecut cand am ridicat si eu o casa la rosu-la stalpii trebuia lasat cate un etrier de control,la 5 cm deasupra betonului sa nui permita fierului sa se deplaseze,apoi cred ca trebuiau mai multi popi de aia de sprijin,chiar de este spraituit bine tot va face burta

#34
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Azi am decofrat pe interior,am adus 4 masini de pamant,1 masina de sort .
Pret 4 masini pamant: 300 lei
1 masina sort: 700 lei
Manopera incarcat cu moto pamant+umplut caseta-280 lei
Maine terminam de intins sortul..punem folia..plasa de Buzau si turnam placa la fundatie.

In elevatie au intrat 12 mc beton ×245 lei= 2940 lei.Maine revin cu calculul final pana la fundatie.

Attached Files



#35
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 gaby16tm, on 18 mai 2016 - 22:34, said:

Maine terminam de intins sortul..punem folia..plasa de Buzau si turnam placa la fundatie.
Polistiren sub placa nu pui? Sau ai uitat sa-l menționezi?

Edited by manghels, 19 May 2016 - 05:22.


#36
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009

 manghels, on 19 mai 2016 - 05:22, said:

Polistiren sub placa nu pui? Sau ai uitat sa-l menționezi?
La sapa pun , sub placa nu am pus.

Fundatia

Placa fundatie - 11 mc* 245 lei = 2695 lei
Cost folie + 2 role sarme de legat+1 rola sarma de cofrat - 100 lei (cumparat de la o cunostiinta)
Mai tarziu verific si lista cu cheltuielile sa vad daca nu am omis ceva , apoi o sa pun un pret total cu manopera pt fundatie.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate