Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Carrefour - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Din Mall nu a fost, a fost din magazin online. Însă da, așa este, eu nu prea agreez promoțiile, de obicei fiecare vin cu ceva steluțe ascunse, ca și asta, de altfel, dar na, trăim într-un mediu social, ce era să-i zic omului, "bagă-ți revista Karfuck în c*ur!"?

Singura promoție cu adevărat beton a fost odată la Selgros, tigaia Tefal cu ceramică de la 100 de lei la 50 de lei redusă. Da, știu, tigăi Posted Image Dar nu m-am bătut cu nimeni la coadă pentru ea, sau na, mama, că ea a luat-o.

Edited by benis, 08 December 2015 - 22:22.


#38
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
si ai gasit si tu ce exemplu de mag. online sa dai, fix aia care fac figuri la retururi.
eu n-am avut probleme, ai avut tu?

#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Cine, eu? Stai că m-ai pierdut.. :huh:

#40
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

View Postbenis, on 08 decembrie 2015 - 19:27, said:

Magazinul acesta s-a deschis în Timișoara cu niște oferte interesante însă din nefericire înșelătoare.  
Bocanci de munte la 50 de lei, inexistenți în magazin.
Unde e inselatoria? Ai fost in magazin la deschidere si nu-i aveau?
Am zis, hai, treacă-meargă.
Dar când am pus ochii pe copia gopro la 300 de lei, am decis să acționez. Aceasta era prezentă în magazin la raft, însă cutia cu produsul din părți. M-am decis să caut pe cineva. Băiatul de la pult ne-a promis că va chema pe cineva însă am așteptat aproape ora si nu a venit nimeni.
Eu unul m-am săturat deja de tupeul lor jegos. Nici măcar un formular de contact decent nu au, ditamai firma. Dar nu este stres, eu aștept pănă mâine un răspuns sau mă adresez la ANPC, mai ales că sunt client serios, am cumpărat deja de 100 € de la ei și intenționăm să mai cumpăr încă pe atât. Să le fie rușine!
Carrefour functioneaza in regim de autoservire(excluzand raioanele cu vracuri) deci nu e nimeni obligat sa stea dupa fiecare client. In plus, nu te ia nimeni de pe strada sa te oblige sa cumperi de acolo. iti convine, bine, nu, iarasi bine.
Cu suma aia aproape cumparai o masina de spalat romaneasca si ii scoteai din foame.

View Postbenis, on 08 decembrie 2015 - 20:17, said:

Dreptul la informare, spre exemplu. Eu unul m-am deplasat la ei în urma unei informări venite de la ei, care s-a dovedit a fi dezinformare.
Ti-au dat in scris ca te asteapta in magazin si iti ofera consultanta? Pe ultima pagina, de regula, este precizat ca nu isi asuma greselile de tipar si ca preturile sunt valabile in limita stocurilor disponibile. Ai citit si asta sau te-ai uitat doar la poze?


Din partea mea să îmi facă discount la cumpărăturile făcute, dacă la cameră nu se poate. Mi se pare ok. Sau ră plătească amenda pentru reclamă mincinoasă, care oricum e mai mare.
Mai devreme ii faceai cu ou si cu otet si acum te milogesti la un discount? Tu, care ai G4?


#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Băi Aștefane, băi nene, dar cum te bagi tu repede avocatul diavolului. În primul rând, știu ce puii mei e camera aia, că am studiat de mult problema. Dacă ai o problemă cu asta, te invit să o discutăm așa, mai în privat.
Tu ce propui, să dau spargere prin magaziile lor? Pricepe că acolo pe stand erau expuse niște camere doar de test, nu erau în cutie, nu nimic. Camerele erau altundeva, prin depozit.
Mă milogesc la o ofertă ca în reclama lor. Ori oferta aia nu poate fi accesată pentru că.. CarFuck! Sau tu de fapt vrei să te traci de șireturi cu cineva și nu ai "cui"?

Apropo, pentru cultura Dumitale generală, iată un test cu Sjcam vs Gopro. Remarcă cum Sjcam 5000 rezolvă mai bine detaliile la vegetație, este fix mediul în care va fi utilizată camera. Toate camerele sunt copiate, pănă la urmă, însă Sjcam nu susține a face modele Gopro, în schimb ebola asta ce am văzut-o pe aici chiar asta susține.. că face modele sjcam. Și mă mir cum reușesc să facă asta, pentru că intră fix la domeniul mărfuri contrafăcute.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_y0h4l5WGjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mâine mă duc să văd cu ochii mei dacă ăștia vând Sjcam sau ebola.

Edited by benis, 09 December 2015 - 01:12.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbenis, on 09 decembrie 2015 - 01:11, said:

iată un test cu Sjcam vs Gopro.
Sj e mai buna ca gopro 3... dar la gopro 4 deja se mai echilibreaza treaba.

#43
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Dap, aș zice și eu, dar mie imi trebuie 2 și diferența nu se justifică. Plus că.. Sjcamul tot e mai bun pe întuneric. Degeaba gopro4 e ceva mai bună pe lumină dacă și-o fură pe întuneric.
Pentru mine, elementul decisiv e sensibilitatea la întuneric.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8MhURzxfjsQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Și da, și sj5000w-ul de la CarFuck e fake, pentru că avea butoane rotunde și nu scria pe ea nimic. Dar totuși, mă duc mâine să se convingă și prietenul ăsta al meu, omul nici acum nu crede că e fake. Și, culmea, el s-a uitat la mai multe videouri ca mine înainte.

Edited by benis, 09 December 2015 - 02:27.


#44
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

View Postbenis, on 09 decembrie 2015 - 01:11, said:

Băi Aștefane, băi nene, dar cum te bagi tu repede avocatul diavolului.

Nu sunt avocat de profesie, deci nu ai nimerit-o. Eu incercam doar sa iti explic modul in care functioneaza Carrefour si ca nu te obliga nimeni sa cumperi de la ei. Iar cu reclamatia la ANPC pe motiv de incalcare a dreptului la informare cred ca te-ai lamurit. Mai bine stai linistit, ca te faci de tot rasul.

Mă milogesc la o ofertă ca în reclama lor. Ori oferta aia nu poate fi accesată pentru că.. CarFuck! Sau tu de fapt vrei să te traci de șireturi cu cineva și nu ai "cui"?

De asemeni, ti-am indicat sa citesti ultima pagina din catalogul cu oferte, mai exact partea de jos a paginii. Scrie clar ca "fotografiile nu creaza obligatii contractuale", "nu ne asumam raspunderea pentru eventualele greseli de tipar", "oferta este valabila in limita stocului disponibil" si ca "datorita inflatiei, preturile din brosura pot suferi modificari neanuntate".

Apropo, pentru cultura Dumitale generală, iată un test cu Sjcam vs Gopro. Remarcă cum Sjcam 5000 rezolvă mai bine detaliile la vegetație, este fix mediul în care va fi utilizată camera. Toate camerele sunt copiate, pănă la urmă, însă Sjcam nu susține a face modele Gopro, în schimb ebola asta ce am văzut-o pe aici chiar asta susține.. că face modele sjcam. Și mă mir cum reușesc să facă asta, pentru că intră fix la domeniul mărfuri contrafăcute.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_y0h4l5WGjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mâine mă duc să văd cu ochii mei dacă ăștia vând Sjcam sau ebola.

Am gasit pagina de catalog cu minunea de camera, iar in coltul din stanga sus al fotografiei cu produsul apare logo-ul eBoda. Deci care e problema ta pana la urma?
Din punctul meu de vedere dreptul la informare ti l-ai incalcat singur, necitind cu atentie anuntul.

Attachment cata48_Page_12.jpg

Attached Files



#45
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Cum să fie același scenariu? La mine nu e problemă de stoc, ci e problemă de personal, efectiv Karfuck nu are personal care să îmi ofere serviciul de vănzare al camerei respective, astfel încât mi se rupe mie cardanul de stocul lor.
nu trebuie sa aiba nici un personal... de aia e autoservire!!!

iar in "brosura de informare e prezentat un produs... iar in magazin nu exista produsul respectiv!!!... e altul care nu apare in brosura!!!... nu-i foarte greu de inteles...

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Căcat de firmă și Ebola asta!

View PostNero-d, on 09 decembrie 2015 - 08:10, said:

nu trebuie sa aiba nici un personal... de aia e autoservire!!!

Nene, ce autoservire, dacă nu era nici o cutie cu camera, doar camera de mostră și în raion era pultul frecmentangiilor ăia 2? Cutiile erau cel mai probabil pe undeva prin depozit.

#47
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Carrefour=escrocherie!
Caz concret(Carrefour Timisoara,hipermarket Calea Sagului,nr.100):
- duminica 29 nov 2015 primesc in posta pliant Carrefour cu oferta de produse pt. intervalul 7.12.2015-26.12.2015
- la pag. 3 o oferta super: televizor LG  LED 50LF580V redus de la 2699,9 lei la 1499,9 lei!
- luni 7.12.2015 la ora 8:10 eram in magazin.Aici surpriza! inca 10 oameni(care au fost in magazin la deschidere,adica la ora 8:00) se certau cu cei de la raionul electronice: oamenii voiau sa cumpere acel tv. in conditiile descrise in pliant, iar cei de la magazin spuneau ca ei nu stiu nimic, ca nu au asa ceva in depozit!!!
  Dupa indelungi discutii s-a facut o lista de ordine cu cei care solicitau produsul(cu nume si nr. telefon) si s-a convenit ca vor fi anuntati cand va veni produsul(in limita unui stoc redus desigur) ca sa vina sa il ridice.
- in jurul orei 8:50 surpriza!: la raionul electronice apare un anunt intitulat ''Erata'' in care se spunea ca de fapt pretul e gresit,iar reducerea e de la 3499,9 lei la 2699,9 lei!
   Am facut o reclamatie catre Carrefour(pe pag. de sugestii si reclamatii de pe site-ul lor) dar dupa 2 zile nici un raspuns!
Se pare ca urmaresc doar sa te aduca in magazin cu multi bani in buzunar, in ideea ca daca tot ai venit pana acolo si ai bani la tine, tot cumperi ceva nu pleci cu mana goala!
Este asta un caz clasic de publicitate mincinoasa?
Cautand pe internet am gasit ca au mai luat amenda pt publicitate mincinoasa, deci sunt profesionisti in domeniu!
Ia uitati-va feciori(la oferta!):
Attached File  Oferta Carrefour.jpg   389.09K   24 downloads

#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Totuși ebola sj 5000 w pare a avea chipsetul original. E un film pe yt.

#49
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Uite, cu 50 lei mai mult decat la Carrefour si ai avantajul ca il poti trimite inapoi in 14-30 zile, dupa caz:

https://www.price.ro...00w_1244413.htm

Edited by ashtefan, 09 December 2015 - 15:28.


#50
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
În plus adică. E 300 la crfck.

#51
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Pai tu ziceai ca nu mai e. Cine sa mai inteleaga?

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Eu ziceam că mai merg azi să fac circ. La ei pe site apare ofertă expirată în 29 dec 2015 :w00t:

așa arată. Se pare că doar carcasa și softul diferă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2IxHzZ8gjs4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nene, ce autoservire, dacă nu era nici o cutie cu camera, doar camera de mostră și în raion era pultul frecmentangiilor ăia 2? Cutiile erau cel mai probabil pe undeva prin depozit.

sau cel mai probabil erau pe undeva pe nicaieri!!!... adica nu mai erau!!!... era doar camera aia ratacita...

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011
Tot ce se poate. Am făcut un pic de scandal de au înghețat toți și m-am cărat de acolo (azi). O să comand online.
Bine măcar că mi-am luat de la ei 7 radiatoare de 800w cu 30 de lei. Mai rar așa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate