Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Problema internet PPPoE.

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012
pune pe placa de retea ip  192.168.0.10 , netmask 255.255.255.0 , Gateway nimic , DNS  8.8.8.8  si vezi asa , dar du un chrome sau mozila Firefox pe un stic sau ceva si incearca si cu alt browser .
Teamspeak merge de pe PC sau de pe tableta ?

#56
jaze

jaze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.12.2015

View Postlaurentiu33, on 07 decembrie 2015 - 22:46, said:

placa de retea ip  192.168.0.10 , netmask 255.255.255.0 , Gateway nimic , DNS  8.8.8.8  si vezi asa , dar du un chrome sau mozila Firefox pe un stic sau ceva si incearca si cu alt browser .
Teamspeak merge de pe PC sau de pe tableta ?
Nu merge,chrome nu am de unde sa iau dar nu cred ca problema este la browser.Teamspeak-ul merge pe pc dar teamwiewer merge doar pe lan... Un site merge altu nu,nu imi pot da seama unde este problema.

#57
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ai cumva setat vreun proxy la Internet Explorer? Dacă da, șterge-l.

Dacă există fișierul Windows\System32\drivers\etc\hosts, șterge-l.

Încearcă și cu firewall-ul dezactivat, e posibil să ai setări aiurea în el.

Încearcă și:

netsh winsock reset
netsh winsock reset catalog
netsh interface ip reset
netsh interface reset all
netsh firewall reset


într-o consolă deschisă cu drepturi de admin, după care resetezi calculatorul.

Dacă nu vrea nici după toate astea, deschide cmd din nou și scrie aici care e rezultatul la următoarea comandă:

netsh interface ipv4 show subinterfaces


Edited by neur0, 08 December 2015 - 09:58.


#58
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012
E o mare ciudatenie , dar eu zic ca "e de la ei " , tipu de la deranjamente a incercat cu contul tau de pe PC-ul lui , sa nu fie ceva cu clasa de IP din care ti-e alocat ip-ul .
Ca experiment , fa rost de un router , configureaza-l ( cu datele tale ) , verifica pe wireles cu tableta/telefon vezi daca merge netu , si daca merge totul bine , inseamna ca nu e de la ei  , apoi baga din router cablu in PC , si vezi asa , daca e pb de placa de retea , nu ar trebui sa mearga netul , dar daca IPV4 e ok , si netu merge , inseamna ca windowsul tau are problema cu protocoalele de pppoe  .

#59
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Asta ar fi valabil doar dacă angajatul respectiv ar fi folosit o adresă statică. Altfel, dacă a folosit IP-ul lui sau altul înseamnă că „nu e de la ei”.
Posibil să fi rezolvat problema, așa sunt unii, țipă după ajutor iar după ce sunt ajutați îi doare în bașcă, nici măcar nu scriu că au rezolvat, lasă lumea să se agite în continuare.

#60
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postneur0, on 09 decembrie 2015 - 13:24, said:

Asta ar fi valabil doar dacă angajatul respectiv ar fi folosit o adresă statică. Altfel, dacă a folosit IP-ul lui sau altul înseamnă că „nu e de la ei”.
Posibil să fi rezolvat problema, așa sunt unii, țipă după ajutor iar după ce sunt ajutați îi doare în bașcă, nici măcar nu scriu că au rezolvat, lasă lumea să se agite în continuare.

ai dreptate , dar trebuie sa-i intelegi ca nu uita sa multumeasca , sunt entuziasmati ca merge si dinaia nu mai multumesc Posted Image
Azi pana la 13 am stat cu TeamViewer la el in pc , site-urile mele merg ca sunt in romania , si ce am mai incercat din romania ruta este dns raspunde , dar nimic navigare , de la mine merge www , merge ftp , merge team ... .
viteza e mica detot , max 3 Mb , ori www ori ftp , ma gandesc si la viteza ...

Edited by laurentiu33, 09 December 2015 - 15:34.


#61
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă rezolvă orice url, înseamnă că are proxy setat sau are ceva prin hosts sau are ceva reguli firewall-ul pentru browser și de aia nu poate naviga.

Edited by neur0, 09 December 2015 - 15:32.


#62
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postneur0, on 09 decembrie 2015 - 15:31, said:

Dacă rezolvă orice url, înseamnă că are proxy setat sau are ceva prin hosts sau are ceva reguli firewall-ul pentru browser și de aia nu poate naviga.

am dat default la tot din internet options , nu are el proxy , deasta ziceam de nat la isp , cu criza asta de ip ipv4 se practica la firmele de cartier sa faca nat .
Am pus Firefox .
Dar nu merge nimic ce e afara , deasta ziceam , dns-utile de google nu raspund la ping , nu am incercat du al meu dns sa vad , dar intre el imd si verific

#63
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Și ăia de la firma lui pește pe ce url au încercat? Dacă ar face NAT greșit, ar avea probleme mai mulți și le-ar sări toți clienții în cap, deci ar rezolva rapid.

Dacă e de la ei se poate verifica rapid cu un stick/cd cu o distribuție de linux live.

Edited by neur0, 09 December 2015 - 16:13.


#64
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postneur0, on 09 decembrie 2015 - 16:12, said:

Și ăia de la firma lui pește pe ce url au încercat? Dacă ar face NAT greșit, ar avea probleme mai mulți și le-ar sări toți clienții în cap, deci ar rezolva rapid.

Dacă e de la ei se poate verifica rapid cu un stick/cd cu o distribuție de linux live.

m-am gandit si la aia , dar nu stiu cate stie baiatu , sasi faca pppoe pe linux live , eu ma jjucam cu mandriva live , e simplut de config . sa ajunga acasa si da vad daca nu a pun wind 7 cumva .
AM pus PoewrIso si nu voia sa scrie imaginea pe CD ...statea pe analizing sau asa ceva .
Are nu-s ce wind XP cu SP3 acum , si la download fishierele de 20 Mb (flash player) se downloadeaza pana la 99 % si de acol ... nimic nici dimineata .

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Win XP inclusiv cu SP3 avea ceva proibleme cu PPPoEul. Si pe vremea cand inca primea uipdate-uri de la mucosoft. In  clipa de fata trebuie sa se bucure ca i se mai conecteaza :). XPul ala e busit. Posibil ca furnizorul sa fi foloseasca CGN desi daca e o firma "de cutie de chibrite" aka de cartier ma indosiesc ca stiu ei / implementeaza CGN.

#66
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postlaurentiu33, on 09 decembrie 2015 - 17:47, said:

m-am gandit si la aia , dar nu stiu cate stie baiatu , sasi faca pppoe pe linux live , eu ma jjucam cu mandriva live , e simplut de config . sa ajunga acasa si da vad daca nu a pun wind 7 cumva .
AM pus PoewrIso si nu voia sa scrie imaginea pe CD ...statea pe analizing sau asa ceva .
Are nu-s ce wind XP cu SP3 acum , si la download fishierele de 20 Mb (flash player) se downloadeaza pana la 99 % si de acol ... nimic nici dimineata .
Dacă nu se descurcă așa, atunci poate să împrumute un laptop de la cineva, să înfigă mufa și să vadă dacă merge.

#67
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012
a zis ca dupamasa asta cheama pe cineva cu laptop sa vada si sa puna si el un wind 7 pe PC lui
dar de la ora 13 n-am mai auzit de el nimic Posted Image

cel mai curios eram eu de ce nu merge ... acu sa vad ce a facut ..

Edited by laurentiu33, 09 December 2015 - 22:53.


#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu banuiesc ca era de la OS. Daca a schimbat OSul si a inceput sa ii functioneze este fericit. La ce simptome avea era clar de la stiva tcp/ip sau de la pppoe-ul de pe micromoale ferestre. Mai ales ca avea fereste xp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate