Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#3313
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Certificatele verzi au fost majorate de la 1 aprilie cu aproximativ 5 bani/buc.
@dan, nu este nevoie sa se mai construiască în paralel o alte rețea de distribuție, dacă ANRE va impune preturi mai mici, toți vom avea de castigat.

#3314
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007

View Postcezar0707, on 30 aprilie 2017 - 19:31, said:

ce oferta ai primit de suna asa tentant? din ce vad pe siteu lor au aceleasi preturi ca eon

Chiar nu stiu ce preturi are e.on... La electrica, pe hartiuta primita, era 38 de bani si ceva dupa 120 kWh lunar, cu abonament de 20 pe zi si 42 de bani, fara abonament, la consum sub 120 kWh.
Dar in oferta primita pe mail zice ca e 0,22926 pretul energiei si se ajunge la 0,44305... Deci din prima au facut giumbuslucuri fata de mine...

#3315
eugenpop

eugenpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.02.2007

View Postaris86, on 02 mai 2017 - 07:10, said:

Certificatele verzi au fost majorate de la 1 aprilie cu aproximativ 5 bani/buc.
@dan, nu este nevoie sa se mai construiască în paralel o alte rețea de distribuție, dacă ANRE va impune preturi mai mici, toți vom avea de castigat.

View Postaris86, on 02 mai 2017 - 07:10, said:

Certificatele verzi au fost majorate de la 1 aprilie cu aproximativ 5 bani/buc.
@dan, nu este nevoie sa se mai construiască în paralel o alte rețea de distribuție, dacă ANRE va impune preturi mai mici, toți vom avea de castigat.
Adica se scumpeste cu 0.05 lei/buc? Acum cum stiu eu e 0.045 lei/buc . Asta nu e scumpire, e dublare daca e adevarat :(

#3316
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012

View Postrocada, on 30 aprilie 2017 - 20:52, said:

Unde anume in digicare ?
Eu am trecut la Digi incepand cu data de 01.04.2017, inca nu mi s-a emis nici o factura.
Am cautat in meniul digicare si nu am gasit optiunea de introducere index.
Pana cand pot comunica indexul ?
PS: inca o chestie, din meniul digicare am schimbat adresa de email acum vreo 2 luni, dar eu tot primesc facturile electronic pe vechiul mail ?!?
Poate cineva sa-mi spuna unde anume in contul digi se poate face introducerea de index ? Eventual un print screen !
Multumesc.

#3317
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Administrare Servicii, Digi Energy, Adaugare index.

Attached Files



#3318
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Acolo eu nu am decât o singura optiune: "calculeaza pretul energie Digi".  :(

#3319
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
O sa iti apara in Digi Care posibilitatea sa introduci indexul, dar, asta dupa ce se emite prima factura.

Undeva intre 5 si 8 mai se va emite factura pe luna aprilie 2017 si pe urma, la sfarsitul lui mai o sa poti sa dai si autocitire pentru luna mai.

#3320
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

View Postjohannes, on 02 mai 2017 - 10:13, said:


Chiar nu stiu ce preturi are e.on... La electrica, pe hartiuta primita, era 38 de bani si ceva dupa 120 kWh lunar, cu abonament de 20 pe zi si 42 de bani, fara abonament, la consum sub 120 kWh.
Dar in oferta primita pe mail zice ca e 0,22926 pretul energiei si se ajunge la 0,44305... Deci din prima au facut giumbuslucuri fata de mine...

ce ti-a oferit electrica nu e nicio oferta, atat platesti si la eon, daca tot schimbi furnizorul cauta altceva

#3321
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Exista vreo posibilitate sa trec direct la digi fara sa mai trec pe la enel ?
Sa va spun situatia: apartament nou, o singura factura emisa in august 2016, am primit-o de 1 mai de la dezvoltator (factura a venit pe numele lui). Incerc sa ma loghez pe my.enel si aflu ca nu se potrivesc codul de client si eneltel. Sun la enel si aflu ca deja codul de eneltel era alocat unei doamne de care nu am auzit in viata mea, dupa adresa am fost pana la urma identificat in baza de date si am o singura factura de 50 de bani achitata deja (probabil de dezvoltator) dar nici o alta factura. Insa contoarul are deja index de 140 kwh, pe care nu il pot plati pentru ca nu am emisa nicio alta factura.
Singura cale este sa fac mai intai contract cu enel dupa cate se pare si deabia apoi sa trec la digi, am inteles bine ?

#3322
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Am impresia ca pot sa te trec direct la Digi Energy fara sa mai faci contract la Enel.

Discutam pe PM. ;)

#3323
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postaris86, on 02 mai 2017 - 07:10, said:

Certificatele verzi au fost majorate de la 1 aprilie cu aproximativ 5 bani/buc.
Certificatele verzi s-au scumpit cu 0.005056 lei fara TVA (de la 0,042580 la 0,047636), ceea ce in pretul final inseamna un plus de 0.0060 lei/kWh cu TVA (de la 0.5000 la 0.5060).

#3324
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
http://www.observato...ca-furnizare-sa

#3325
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
Eu am fost să plătesc ultima factură la ei deoarece am trecut pe Tinmar, iar acolo erau peste 100+ de bătrâni, se grăbeau să depună repede contractul deoarece aveau impresia că le oprește curentul dacă nu depun rahatul ăla în 30 de zile. Pe asta mizează Electrica, pe păcălire.

#3326
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 12.04.2006
La fel au patit-o parintii mei cu e-on-ul: hai mama de ma ajuta cu contractul ca l-am primit de vreo doua zile si poate raman fara curent! Degeaba am incercat eu sa le povestesc ca sa stea linistiti: ei batman-batman. Ce sa le faci daca antena 3 e postul lor de baza......

#3327
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Enel observ ca a mai scumpit energia electrica, cel fara abonament a ajuns la 199 lei/MWh + tva, FIX Online a ramas la fel (151 lei/MWh + 0,15 lei/zi abonament + tva pe 12 luni) si cel cu tarif fix pe 24 de luni au scumpit abonamentul, 169 lei/MWh si 0,17 lei/abonament + tva pe 24 de luni.

#3328
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Fata de ofertele actuale de la enel, la un consum de 64 kWh am economisit intre 4-6 lei. Te cam rupe abonamentul la enel.

#3329
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Am si eu urmatoarea nedumerire. Vreau sa trec la Digi Energy dar contractul este pe numele tatalui mei ,eu am facut acte pe casa dar la energie a ramas pe numele lui.Am intrebat printr-un mail la Electrica Furnizare SA-A.F.E.E. Galati si am primit urmatorul raspuns prim mail.
Ca urmare a scrisorii dumneavoastra transmisa prin posta electronica in data de 9267/09.05.2017., inregistrata la Societatea Electrica Furnizare SA-A.F.E.E. Galati, vă comunicăm următoarele:
1. Contractul primit prin posta de dumneavoastra (in dublu exemplar) a fost reactualizat in temeiul contractului-cadru de furnizare a energiei electrice, aprobat prin Decizia ANRE nr. 88/ 2015. Intrucat datele din respectivul contract nu sunt cele corecte(s-a preluat contractul de catre fiu) , se impune mai intai actualizarea pe contractul de furnizare a energiei electrice a datelor si abia apoi semnarea noului contract si returnarea unui exemplar al acestuia catre furnizor.
2. Pentru solutionarea intr-un interval cat mai scurt a acestei situatii, va invitam la sediul OC Municipal Galati (bd. Siderurgiștilor, nr. 29, bl. SD5A1, parter), pentru reactualizarea datelor contractuale si semnarea noului contract reactualizat, cu urmatoarele documente:
- cerere de incheiere a contractului, disponibila pe site-ul www.electricafurnizare.ro si in toate punctele de relatii cu clientii ale societatii noastre.
-copie dupa actul de identitate a fiului,
-copie dupa actul de proprietate sau alt document care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului care face obiectul locului de consum.
3. Daca nu va puteti prezenta la sediul nostru, ne puteti transmite documentatia mentionata mai sus, prin unul dintre urmatoarele moduri:
· prin poştă, la sediul OC Municipal Galaţi;
· prin fax, la nr. 0236 / 305964;
· la adresa electronică [email protected].
4. Dupa reactualizarea datelor contractuale, va vom retransmite, spre semnare, contractul de furnizare reactualizat, prin modalitatea de transmitere agreata de dumneavoastra, urmand sa ne returnati un exemplar al acestuia, semnat de dumneavoastra. Costul cu returnarea acestuia prin intermediul serviciilor postale, utilizand plicul autoadresat, va fi suportat de Electrica Furnizare.
Prin urmare, este neaparat necesar sa ne transmiteti un exmplar semnat al contractului de furnizare, care a fost reactualizat conform Deciziei ANRE nr. 88/ 2015, in termenul precizat de 30 de zile de la primirea acestuia prin posta. Daca nu doriti transmiterea plicului autoadresat prin posta, puteti opta pentru depunerea acestuia in oricare dintre locatiile firmei noastre din Municipiul Galati, sau prin posta electronica, la adresa http://www.electruic...ntract-online/.
Acum nedumerirea mea este urmatoarea ,daca le trimit actele prin posta sau ma prezint personal ,ei spun ca ma vor pune sa semnez un nou contract ,acest contract nu cumva presupune ca timp de un an sau doi trebuie sa stau la ei si astfel nu ma voi putea transfera la Digi ?

Edited by prison, 12 May 2017 - 15:50.


#3330
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Ar exista vreo diferenta de 10 lei / 100 KWh intre oferta RDS cu 0.165 lei / KWh (fara TVA) si cea a enel cu 0.207 lei pe KWh (fara accize si taxe) ? Nu stiu cum sa calculez exact si ce taxe mai ascund fiecare furnizor. Ar fi corect sa puna un pret cu toate taxele incluse.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate