Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#3331
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

 prison, on 12 mai 2017 - 15:49, said:

ca timp de un an sau doi trebuie sa stau la ei si astfel nu ma voi putea transfera la Digi ?

nu, nu exista perioada minima contractuala.
poti pleca oricand cu notificare prealabila de cel putin 21 ziile.

dar daca tot mergi pe la Electrica, intreba-i si pe ei ce iti pot da. Daca nu vei consuma mult, diferente sunt relativ mici si poate nu se justifica toata bataia de cap.
Bine, vad ca pentru o parte din cei de aici 4-6 lei e rupere. Este deci relativ.

#3332
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Trecerea la un alt furnizor de servicii ori utilităţi, o faci nu neapărat pentru diferenţa de preţ, ci pentru a stimula concurenţa! Iar câtă vreme românului îi este pur şi simplu prea lene să facă asta, va fi sclavul companiilor ce deţin monopolul - e valabil în orice domeniu, nu mă refer doar la energia electrică. Numa' că pentru a gândi la modul ăsta, îţi mai trebuie şi o fărâmă de creier ...

#3333
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Schimbarea furnizorului este și un mod de a arata companiei ca nu trebuie sa le mai înghiți nazurile. Am cerut respect din partea enel, în mod normal am vrut o oferta de preț publica și ei mi-au dat cu flit apoi, ce încredere sa mai am, dacã vorbesc cu ei la telefon și apoi îmi trimite mail ca nu am rãspuns la telefon.

#3334
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

 dan74mm, on 12 mai 2017 - 22:56, said:

pur şi simplu prea lene să facă asta, va fi sclavul companiilor ce deţin monopolul - e valabil în orice domeniu, nu mă refer doar la energia electrică. Numa' că pentru a gândi la modul ăsta, îţi mai trebuie şi o fărâmă de creier ...

si medicul de familie stie ce e aia o operatie, insa cu o farama de creier nu te lai operat de el

 aris86, on 13 mai 2017 - 06:35, said:

Schimbarea furnizorului este și un mod de a arata companiei ca nu trebuie sa le mai înghiți nazurile. Am cerut respect din partea enel, în mod normal am vrut o oferta de preț publica și ei mi-au dat cu flit apoi, ce încredere sa mai am, dacă vorbesc cu ei la telefon și apoi îmi trimite mail ca nu am răspuns la telefon.

Fiecare cu experienta lui.  Am citit si oameni total dezamagiti de RDS, au semnat si nu s-a intamplat nimic sau alte probleme.

Pentru cei dintre voi ce nu simtit nevoia sa citeasca 670 pg  din materilul pregatit pentru IPO, imi permit sa va pun aici cateva randuri:

"Activitatea de producție și furnizare de energie electrică
În 2012, am început să achiziționăm câteva proiecte de energie solară în stadiu de dezvoltare, în vederea reducerii și
compensării în parte a costurilor noastre pentru energie electrică. La data de 31 decembrie 2016, avem o capacitate
instalată de 15,72 MW, în întregime operațională.
În conformitate cu beneficiile acordate de guvernul român, producătorii de energie din resurse regenerabile (spre
exemplu, energie solară) și care sunt acreditați de autoritatea de reglementare în domeniul energiei din România, au
dreptul de a primi certificate verzi, care pot fi vândute ulterior către furnizori și alte entități care sunt obligate din
punct de vedere legal să le cumpere. În 2016, vânzările de certificate verzi obținute de pe urma proiectelor noastre
de energie solară au generat 2,1 milioane €.

În 2015, am început activitatea de furnizare de energie electrică, inițial având drept țintă clienții noncasnici, iar în
2016 am extins această activitate pentru a cuprinde și clienții casnici. Furnizarea de energie electrică nu este una
dintre activitățile noastre principale; am început această activitate, în mare parte, pentru a extinde sfera serviciilor
oferite clienților noștri și, prin urmare, pentru a crește loialitatea clienților, precum și pentru a exploata capacitățile
tehnice dezvoltate și oportunitățile identificate ca urmare a vânzărilor de certificate verzi și, cu excepția perioadelor
din decembrie 2016 și primul trimestru din 2017, această activitate a fost la pragul de rentabilitate sau a generat mici
pierderi. Activitatea noastră de furnizare de energie electrică constă în achiziționarea de energie electrică pe
platformele de tranzacționare angro (în conformitate cu prevederile legate aplicabile ce interzic contracte de tip
„over the counter”) și vânzarea ulterioară către clienții noștri noncasnici și casnici. În general, contractele pe care le
încheiem cu clienții includ un preț fix stabilit pentru o perioadă de până la un an și nu instituie o limită pentru
cantitatea de energie pe care clienții o pot solicita din partea noastră. În 2016, am cumpărat energie electrică atât de
pe piața contractelor pe temen lung, cât și de pe piața contractelor pentru ziua urmatoare. Aproximativ jumătate din
energia pe care am achiziționat-o în 2016 a fost cumpărata de pe piața contractelor pe temen lung, restul fiind
cumpărată de pe piața contractelor pentru ziua urmatoare. Cu toate acestea, cantitatea de energie electrică cumpărată
de pe piața contractelor pe temen lung în lunile ianuarie și februarie 2017 a fost neglijabilă. În 2016, am furnizat în
total, aproximativ 1,1 milioane MWh către un mix de clienți noncasnici și casnici, din care clienții noncasnici au
reprezentat o proporție de 95% din consum. În primele 3 luni din 2017, am furnizat estimativ 255,6 MWh. În martie
2017 am redus în mod intenționat cantitatea de energie electrică furnizată, la un estimat de 67 MWh, o scădere de
aproximativ 28% prin comparație cu cantitatea medie lunară de energie electrică furnizată în anul 2016.
Pagina 111
Cererea venită din partea clienților noncasnici mai mari este supusă unor variații mai mari și este mai dificil de
prevăzut, prin comparație cu cerere din partea clienților casnici și clienților noncasnici medii si mici. Creșterile
semnificative și neobișnuite ale prețurilor pentru cumpărarea energiei electrice la sfârșitul anului 2016 și începutul
anului 2017 și care au fost cauzate, în parte, de vremea rece și, în parte, de disfuncționalitatea pieței, au dus la
pierderi semnificative înregistrate de noi în legătură cu această activitate în perioada respectivă. Pentru a reduce
expunerea noastră la această volatilitate a pieței, în prezent suntem în proces de realiniere a activității de furnizare de
energie electrică, astfel încât să furnizăm energie electrică în special clienților casnici și clienților noncasnici de
dimensiuni medii și mici, precum și să reducem cantitatea totală de energie electrică furnizată clienților noncasnici.
Scopul nostru este de a reduce la jumătate volumul de clienți comerciali până la jumătatea anului 2017 comparativ
cu anul precedent și am redus deja până la data de 31 martie 2017 volumul de energie electrică furnizată clienților
noncasnici cu aproximativ 28% prin comparație cu cantitatea medie lunară de energie electrică furnizată în anul
2016 clienților noncasnici. Preconizăm că acest demers va avea drept rezultat reducerea obligațiilor de furnizare a
energiei electrice la un nivel mai ușor de administrat, iar volumul de energie electrică furnizată va scădea
semnificativ prin comparație cu cel furnizat în 2016. În plus, în 2017 vizăm ca cel puțin jumătate din necesarul de
energie electrică pentru activitățile de furnizare să fie acoperit prin contrate cu termen determinat"


#3335
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pentru "Tarif CR3 de tip monom cu rezervare diferentiat pe 3 zone orare" exista ceva echivalent la Digi ?

#3336
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

 wolfydRg, on 15 mai 2017 - 09:20, said:

Pentru "Tarif CR3 de tip monom cu rezervare diferentiat pe 3 zone orare" exista ceva echivalent la Digi ?

Nu.

#3337
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
1. Calculatorul online ''Estimeaza-ti costurile cu energia Digi''',  cuprinde si sumele: contributie cogenerare, certificate verzi, accize consum necomercial?
Acea suma estimata, va fi de plata?
...
2. Reducerea pentru cei ce sunt deja clienti rds&rcs, si pensionari e valabila doar un an?
Attached File  digi.JPG   118.95K   75 downloads

Edited by costeld69, 15 May 2017 - 21:17.


#3338
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

 costeld69, on 15 mai 2017 - 21:16, said:

1. Calculatorul online ''Estimeaza-ti costurile cu energia Digi''',  cuprinde si sumele: contributie cogenerare, certificate verzi, accize consum necomercial?
Acea suma estimata, va fi de plata?
...
2. Reducerea pentru cei ce sunt deja clienti rds&rcs, si pensionari e valabila doar un an?
digi.JPG

1. Da
2. Pe durata initiala de 1 an

#3339
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Astazi mi-a venit prima factura DigiEnergy, este cu aproximativ 30 lei mai ieftina fata de electrica....

#3340
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
La ce consum? 10KW, 100, 1000 sau câți?

#3341
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
300 kW

#3342
pius

pius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.02.2006
Am facut demersurile necesare (cerere,imputernicire) pentru trecerea de la ElectricaTransilvania Sud la DigiEnergy.Astept sa semnez contractul.
Intrebarea mea catre cei care stiu ,sau au trecut prin asa ceva,daca nu REZILIEZI CONTRACTUL (adica sa-i anunti pe cei de la Electrica),
nu figurezi la doi furnizori in acelasi timp, respectiv ELECTRICA si RDS? Si poti sa ai surpriza sa primesti 2 facturi? Multumesc

#3343
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

 pius, on 19 mai 2017 - 21:28, said:

nu figurezi la doi furnizori in acelasi timp, respectiv ELECTRICA si RDS? Si poti sa ai surpriza sa primesti 2 facturi? Multumesc

In momentul in care semnezi cu Digi ei se ocupa de demersurile necesare schimbarii, practic, ei vor luar legatura cu Electrica (cazul tau) pt reziliere. Tu doar semenezi cu Digi si se face mutarea. Bafta

#3344
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Trebuie sa intelegeti ca Digi este doar un intermediar :) De aia nu ma atrage oferta lor. Cand vor avea si capacitatea de a produce energie electrica precum si retea proprie atunci va fi cu adevarat concurenta :) Sunteti constienti ca DIgi subventioneaza pe o perioada limitata pretul, deaceea  este mai mic fata de Electrica, dar apoi vor fi nevoiti sa faca profit si veti plati tot la fel ca la Enel daca nu mai mult :))) Ei nu pot concura cu vanzatorul de prima mana, e logica treaba asta. :)))

#3345
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu trebuie sa intelegem nimic, tu trebuie sa te mai informezi inainte de a face astfel de afirmatii.
Te las pe tine sa descoperi noutatile si sa ajungi cu informatia la zi.

#3346
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Am 2 vesti proaste legate de Digi Energy. Se vor opera modificari in oferta comerciala Digi Energy incepand cu data de 1 iunie 2017.

1) Dispare discountul de 20 de lei la pretul MWh pentru pensionari. Ramane valabil doar discountul de 10 lei pentru servicii RDS (cablu tv sau internet).

2) Se adauga o taxa de rezervare de 15 bani pe zi (fara TVA).

Atentie, aceste modificari sunt valabile pentru clientii noi, clientii actuali raman cu oferta actuala.

Asadar, daca aveti de gand sa treceti la Digi Energy ar cam trebui sa va grabiti si sa semnati contractul pe 29, 30 sau 31 mai.

Asa scapati de taxa de rezervare de 15 bani pentru cel putin 12 luni (durata initiala a contractului).

#3347
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Vad ca nu sunt singurii care scumpesc.

Am intrat de curiozitate si pe site-ul Tinmar, furnizorul la care m-am abonat si iata diferenta:

Attached File  Untitled.jpg   182.59K   74 downloads

Oricum pentru mine taxa de rezervare e dezavantajoasa pentru ca am consum mic.
Ma felicit ca am facut o alegere buna cu Tinmar si am prins 0,175 lei kwh.

Am fost si la Digi in POP si voiau sa vin cu titularul contractului.
Mai mult, vad ca nici acum n-au renuntat la hartiile tiparite.

Mai vine si scumpirea de la 1 si uite asa dispar toate avantajele Digi Energy

Edited by megafanro, 31 May 2017 - 01:26.


#3348
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 catalinman, on 29 mai 2017 - 17:25, said:

Atentie, aceste modificari sunt valabile pentru clientii noi, clientii actuali raman cu oferta actuala.
Ce noroc ca deja am semnat si contractul incepe din iulie, dar s-ar putea sa fi gresit cucoana de la digi numarul contoarului cu o cifra pentru ca pe factura cifra aia apare doar pe jumate ca atat de bine fac cei de la enel facturile. In fine are copie dupa factura si isi poate da seama, sau e o problema ? Nu as vrea sa ma trezesc ca ma suna sa imi spuna ca trebuie sa faca tot contractul din nou .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate