Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Cresc preturile la obiectivele Nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#73
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Tanzania... whaaaaaat?

#74
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011
Ultima aventura a angajatilor SKIN.

Pana acum am cautat explicatii logice pentru diferentele de pret dintre Ro si alte tari (si in multe cazuri am gasit). Doar ca de la ultimele scumpiri imi e imposibil de explicat diferenta (e.g: 20%+ diferenta intre Grays of Westminster's din UK si YellowStore din RO la acelasi TVA...). Luand in considerare workshop-urile prin tara si afara in care sunt implicati angajati SKIN, e usor de ajuns la concluzia lui Nicolaie...

#75
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Lasa ca or sa vada ei cum se duc vanzarile in cap si cum incepe iar lumea ca acum 7-8 ani, cu cumparatul din state.

#76
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Attached File  2016-03-17 00_53_49-Search.png   33.14K   22 downloads
- Prețurile Nikon vs. Canon sunt substanțial și consistent mai mari la F64, pe când la VieCa și B&H diferențele sunt în direcții aleatoare și oricum mai reduse. Totuși obiectivele Canon sunt ceva mai ieftine per ansamblu.
- La Nikon prețul obiectivelor este substanțial mai mic la VieCa vs. F64; la fel și la B&H, totuși cu margini ceva mai mici.
- La Canon prețul obiectivelor este, per ansamblu, ușor mai mic la VieCa vs. F64. La B&H prețurile sunt constant peste cele de la F64. Asta-i chiar culmea!

Pentru utilizatorii de Nikon este clar mai avantajos să cumpere online din EU. Cei pe Canon pot folosi F64, unde prețurile sunt mai bune față de B&H și apropiate de VieCa. Evident se pune problema garanției. Canon știu că utilizează deja garanții europene (adică poți beneficia de garanție oriunde in EU). Nu știu cum e la Nikon.

Așa cum arată datele părerea mea este că nu pare să fie vorba de prețuri dictate de Nikon către Skin. Ar fi total aiurea să impună prețuri mari pe o piață cu volum minor. Mai degrabă o fi chestia cu Tanzania. Sau o fi rămas patronul de la Skin fără benzină la Range Rover Posted Image

#77
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Preturile la tele Nikon sunt cretin de mari si total nejustificate. Sa stii ca la noi se merge pe ideea de profit mare la volume mici.

#78
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,993
  • Înscris: 08.06.2005
La Nikon ai un an garantie daca o iei de la un dealer autorizat cu factura si are certificatul de garantie emis de Nikon Europe B.V. (Olanda).

PS. Nu o sa inteleg niciodata cacatul asta de UE unde unii au preturi mai mici, salarii mai mari iar altii sunt condusi de imbecili (vor ei sa credem, sunt doar hoti). Iar chestia asta cu importator unic mi se pare o mare marlanie.

  Chiar, nu incalca vreo lege? Statul roman ar trebui sa-i spuna lui Nikon ''bai Nikon, lui skin nu pot sa-i fac nimic dar tie, daca alegi sa vinzi numai printr-un importator inseamna ca incalci drepturile cetatenilor mei la o piata libera, asa ca ai doua solutii : una, vinzi prin mai multi importatori, a doua ""fuck off'''' si macar atunci am stii o treaba''

Edited by mircea812, 17 March 2016 - 09:29.


#79
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Pana la urma agitatia a plecat de la marirea preturilor direct de catre fabricant, deci cred ca acesta este aspectul cel mai important...

La f64 au ofete si reduceri la obiective Nikkor chiar si acum (pana la 23%).

Si puteti sa treceti peste abureala cu unicul importator - gasisti Nikon si Nikkor bine-merci la fotohobby, inclusiv la reduceri, unele semnificativ sub f64.
De ex. 24-70 f 2.8 E ED VR costa mai putin cu 2595 lei la fotohobby...

Edited by loock, 17 March 2016 - 09:45.


#80
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmircea812, on 17 martie 2016 - 09:23, said:

...
Iar chestia asta cu importator unic mi se pare o mare marlanie.
Chiar, nu incalca vreo lege? Statul roman ar trebui sa-i spuna lui Nikon ''bai Nikon, lui skin nu pot sa-i fac nimic dar tie, daca alegi sa vinzi numai printr-un importator inseamna ca incalci drepturile cetatenilor mei la o piata libera, asa ca ai doua solutii : una, vinzi prin mai multi importatori, a doua ""fuck off'''' si macar atunci am stii o treaba''
În legislația EU legea concurenței interzice noțiunea de "importator unic". Dar în practică producătorii găsesc întotdeauna metode de ocolire cu scopul de a controla prețurile. De ex. Skin cumpără un produs de la Nikon cu 1.000 EUR și-l vinde cu 1500 EUR = preț recomandat. Importatorul "ne-unic" cumpără același produs cu 1400 EUR de la Nikon dar are același preț recomandat. Normal că al 2-lea moare repede. Prețul recomandat nu e obligatoriu, dar există metode de penalizare. De ex. dacă nu ești cuminte, data viitoare achiziționezi același produs la 1400 EUR. Altfel intri pe piața gri și te descurci singur; asta înseamnă de regulă acces blocat la rețeaua oficială de service.

Chestia asta se practică la foarte multe produse, nu numai la foto. Vezi de ex. războiul pe piața medicamentelor, unde miza e mult mai mare.

Dar în final are și cumpărătorul armele sale. Ce te împiedică să cumperi din altă parte? Între timp prețurile la transportul internațional au scăzut dramatic. Cu 30 EUR aduci un colet din EU via curier.

O altă metodă e următoarea: Dacă ai un coș baban de cumpărături, știind cele de mai sus, te duci la dealer-ul local. El nu are voie să pună pe sit decât prețul recomandat. Tu îi spui: am de cumpărat astea, la tine mă costă 12000 lei, dacă iau de la www.xyz.eu mă costă 10.000 lei, și-i arăți situl (știe el oricum; trebuie să fie un sit care vinde produse "curate", evident). Vrei să iau de la tine cu 9900 lei? S-ar putea să cădeți de acord la 10100 lei pentru că importatorul unic / producătorul nu poate vedea acest preț și nu-l controlează la facturile emise. La mine a funcționat cu 5D3. Preț pe sit la momentul achiziției = 12000. L-am luat cu 10500 + un card 32GB 1000x (cam 700 lei la momentul respectiv).

Edited by calexe, 17 March 2016 - 10:48.


#81
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Care-i treaba cu Tanzania? Citind pe-aici, mai ca-mi vine sa cred ca "angajatii Skin", cu mic, cu mare, sunt rasfatati cu excursii in tari exotice... :rolleyes:
Pe de alta parte, tot ce-am reusit sa gasesc (e drept, la repezeala) a fost un foto safari organizat anul trecut impreuna cu Mircea Bezergheanu:
http://www.nikonisti...n-tanzania/1651

#82
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,993
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcalexe, on 17 martie 2016 - 10:34, said:

În legislația EU legea concurenței interzice noțiunea de "importator unic". Dar în practică producătorii găsesc întotdeauna metode de ocolire cu scopul de a controla prețurile. De ex. Skin cumpără un produs de la Nikon cu 1.000 EUR și-l vinde cu 1500 EUR = preț recomandat. Importatorul "ne-unic" cumpără același produs cu 1400 EUR de la Nikon dar are același preț recomandat. Normal că al 2-lea moare repede. Prețul recomandat nu e obligatoriu, dar există metode de penalizare. De ex. dacă nu ești cuminte, data viitoare achiziționezi același produs la 1400 EUR. Altfel intri pe piața gri și te descurci singur; asta înseamnă de regulă acces blocat la rețeaua oficială de service.

Chestia asta se practică la foarte multe produse, nu numai la foto. Vezi de ex. războiul pe piața medicamentelor, unde miza e mult mai mare.

Dar în final are și cumpărătorul armele sale. Ce te împiedică să cumperi din altă parte? Între timp prețurile la transportul internațional au scăzut dramatic. Cu 30 EUR aduci un colet din EU via curier.

O altă metodă e următoarea: Dacă ai un coș baban de cumpărături, știind cele de mai sus, te duci la dealer-ul local. El nu are voie să pună pe sit decât prețul recomandat. Tu îi spui: am de cumpărat astea, la tine mă costă 12000 lei, dacă iau de la www.xyz.eu mă costă 10.000 lei, și-i arăți situl (știe el oricum; trebuie să fie un sit care vinde produse "curate", evident). Vrei să iau de la tine cu 9900 lei? S-ar putea să cădeți de acord la 10100 lei pentru că importatorul unic / producătorul nu poate vedea acest preț și nu-l controlează la facturile emise. La mine a funcționat cu 5D3. Preț pe sit la momentul achiziției = 12000. L-am luat cu 10500 + un card 32GB 1000x (cam 700 lei la momentul respectiv).

Merci pentru sfat!

#83
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTS030, on 17 martie 2016 - 10:42, said:

Care-i treaba cu Tanzania? Citind pe-aici, mai ca-mi vine sa cred ca "angajatii Skin", cu mic, cu mare, sunt rasfatati cu excursii in tari exotice... Posted Image
Pe de alta parte, tot ce-am reusit sa gasesc (e drept, la repezeala) a fost un foto safari organizat anul trecut impreuna cu Mircea Bezergheanu:
http://www.nikonisti...n-tanzania/1651

Eu am pe seful Skin si vreo 3  ambasadori pe FB si a vuit feed-ul anul asta de poze facute in Tanzania. Nu e treaba mea pe ce bani au mers acolo, dar nu te poti abtine sa iti fie ciuda pe preturi.

Attached File  Capture.JPG   67K   40 downloads

Edited by nicolaie, 17 March 2016 - 12:05.


#84
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cum ziceam, anul trecut a fost un workshop/safari in Tanzania. Platit de participanti, costa vreo 4000 de parai. O mai fi fost vreunul, or mai fi mers nikonisti pe cont propriu... e absurd sa tragi concluzia ca angajatii Skin se plimba prin toata lumea pe banii din scumpirea obiectivelor. E o rautate gratuita.
Iar ambasadorii... doar nu crezi ca aia-s angajati Skin? Ca n-au o sursa de venit care sa le permita sa mearga unde vor ei?

Apropo, in aprilie au o "sesiune de testare superteleobiective in Delta Dunarii". Si la asta se plateste participarea. Workshopurile astea sunt ceva normal, la fel si NPS - voi aveti pretentia la firma si echipamente de varf, prezenta pe stadioane, olimpiade etc. dar pe de alta parte va plangeti de aceleasi lucruri, scump, scump, vremuri grele, costa bani?

Mie unuia mi-ar place ca si Pentax/Focus sa aiba forta financiara si baza de utilizatori pentru a putea organiza asemenea iesiri. Nu in Tanzania, prin tara (Delta, whatever).

Edited by TS030, 17 March 2016 - 12:45.


#85
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Incet, incet ajung la concluzia ca Nikon nu mai e de nasul meu. Probabil ca trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu imi permit sistemul si sa ma uit in alta parte. Posted Image

Auzi la ei... Tanzania, Delta...Posted Image

Edited by idaho333, 17 March 2016 - 13:10.


#86
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTS030, on 17 martie 2016 - 12:44, said:

Cum ziceam, anul trecut a fost un workshop/safari in Tanzania. Platit de participanti, costa vreo 4000 de parai. O mai fi fost vreunul, or mai fi mers nikonisti pe cont propriu... e absurd sa tragi concluzia ca angajatii Skin se plimba prin toata lumea pe banii din scumpirea obiectivelor. E o rautate gratuita.
Iar ambasadorii... doar nu crezi ca aia-s angajati Skin? Ca n-au o sursa de venit care sa le permita sa mearga unde vor ei?

Apropo, in aprilie au o "sesiune de testare superteleobiective in Delta Dunarii". Si la asta se plateste participarea. Workshopurile astea sunt ceva normal, la fel si NPS - voi aveti pretentia la firma si echipamente de varf, prezenta pe stadioane, olimpiade etc. dar pe de alta parte va plangeti de aceleasi lucruri, scump, scump, vremuri grele, costa bani?

Mie unuia mi-ar place ca si Pentax/Focus sa aiba forta financiara si baza de utilizatori pentru a putea organiza asemenea iesiri. Nu in Tanzania, prin tara (Delta, whatever).

Oare ambasadorii si seful Skin si-au platit din buzunar deplasarea ? Cui au prezentat obiectivele in Tanzania? Pe mine unele din pozele facute acolo ma fac mai degraba sa evit echipamentul cu care au fost facute. In fine.

@idaho: Second hand sau gray nou de pe ebay, sau din State trimis fara ambalaj daca nu vrei third party. Vremuri grele.

#87
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,914
  • Înscris: 28.12.2006
E nasol ca intreprinzator care scoate bani/traieste din scule sa i se scumpeasca uneltele, dar nu e primul si nici singurul, s-au scumpit curentul, gazele, benzina, chiria, salariile, impozitele, etc.
Pe de alta parte ca orice firma care e in crestere (sau care are niste venituri) isi permit safari sau alte sponsorizari, chit ca si-a platit MB din banii lui nu cred ca a costat 0 lei organizarea unui safari. Presupunand ca s-a organizat. E bisnisul lor, dar sunt si ei oameni, daca nu acum atunci cand sa mai faca un tur prin Tanzania? Nu am actiuni Skin asa ca nu ii fac probleme.

Ca amator e mai putin usturatoare treaba, aici ai libertate totala, sa mergi pe nikon, sau nu mergi, sa-ti bagi picioarele sau nu. Poate fi si o oportunitate: Leica, MF si alte exoticisme par din ce in ce mai abordabile Posted Image.

Edited by crokodilu, 17 March 2016 - 13:15.


#88
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Au prezentat obiectivele celor care-si permit cei 4000 de parai deplasarea, plus costurile aditionale, si le mai raman bani si sa cumpere un obiectiv-doua de varf. Nu judecati prin prisma a ceea ce va permiteti voi. Sau macar aveti curajul de a-i spune in fata dlui Bezergheanu ca e o lipitoare care traieste pe spinarea voastra (idee la care nu subscriu catusi de putin).
Altfel... v-as zice ca sunteti bineveniti la Pentax, dar si brandul acesta se dezvolta si devine prea high end Posted Image

Edited by TS030, 17 March 2016 - 13:19.


#89
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011
Pai nu, acum nikon face una cum facea Pentax prin 2012/13:
Scule cu bube si pret de high-end.

Sau cum era aia cu preturule crescute la K-5 si AF-ul care dadea gherle pe lumina artificiala?

Edited by StefanSC, 17 March 2016 - 13:56.


#90
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTS030, on 17 martie 2016 - 13:18, said:

Au prezentat obiectivele celor care-si permit cei 4000 de parai deplasarea, plus costurile aditionale, si le mai raman bani si sa cumpere un obiectiv-doua de varf. Nu judecati prin prisma a ceea ce va permiteti voi. Sau macar aveti curajul de a-i spune in fata dlui Bezergheanu ca e o lipitoare care traieste pe spinarea voastra (idee la care nu subscriu catusi de putin).
Altfel... v-as zice ca sunteti bineveniti la Pentax, dar si brandul acesta se dezvolta si devine prea high end Posted Image

Nu am nimic cu Bezergheanu ci cu Skin si politica lor de preturi.

Edited by nicolaie, 17 March 2016 - 16:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate