Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cresc preturile la obiectivele Nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#55
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 loock, on 16 martie 2016 - 03:01, said:

Tu esti profesionist si pe langa asta si mai obiectiv decat niste fani fixati pe un brand.

Legat de "nu am ce sa iau", probabil te referi la camera.
5D MK III are AF mult superior fata de D800, si chiar fata de D810.
5D MK III are shutter lag cu si fara AF, la jumatate sau mai putin fata de D810.
Dr-ul e mai mic in ciuda fotositilor mai mari, insa default reda mult mai placut culorile, iar DR-ul este destul de mare incat sa nu fie o problema.
Se descurcau oamenii sa faca fotografie profesionala pe dia cu 3 EV toata latitudinea de expunere ( Kodak E200) si 4EV la Fuji Provia 400X/F ( varianta de 100 ASA avea latitudine de expunere mai mica dar rezolutia era cam la fel), deci gama dinamica pe care ne putem noi juca astazi e o boierie fantastica.
Sigur ca in sine pare f. mare o diferenta de peste 3.1 EV fata de D810, insa in practica este oricum nesimtit de mare, si asta asociat unei redari mai placute a culorilor, si unui AF mult mai bun ( chiar daca eos 1 D X / II are AF inca semnificativ mai bun...)

Obiective sunt si L-uri destule,  dar chiar si fara L sunt destule bune precum EF 100 f 2 si EF 85 f 1.8.


Asta e parerea ta. Luni seara am fotografiat fotbal in sala cu 5Dmk3 si 70-200 2.8 IS si as fi preferat D750-ul in locul lui. Am mai avut ocazia sa fotografiez alte meciuri cu acelasi setup, alte evenimete cu 5Dmk2, 1Dsmk3, 6D. Nu ma incanta priza 5Dmk3, materialul de la grip, layoutul butoanelor, avea un lag destul de mare intre momentul in care apasam pe shutter si cand facea el poza. Per total, D750 pare simtitor mai rapid la declansare, mirror blackout mai mic, dar astea sunt parerile mele, nu am pus pe stand.

Tot ce pot sa iti zic e ca as fi vrut obiectivul ala pe D750. AF mult superior la Canon ? Come on !
Culori mai bune, da, obiectiv as zice ca imi place cum reda Canon 5Dmk3 culorile, e mai putin de lucru la fisiere dar imi place mult si ce scot din Nikon dupa procesare. DR-ul este corespunzator si la 5Dmk2, dar daca ai dat-o in bara cu expunerea e mai usor sa recuperezi la Nikon. Sunt multe de spus dar cu siguranta nu putem vorbi de diferente mari intre cele doua sisteme.

#56
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 TS030, on 16 martie 2016 - 12:01, said:

Daca peisajele nu se misca foarte repede, am constatat ca tracking-ul la Pentax se descurca Posted Image


Depinde... de obicei eu vreau adancime de camp mare, asa ca fac focus pe ceva foarte departe, cel mai adesea pe nori. Daca e vremea buna e ok, dar daca bate vantul tare si norii vin spre tine e dificil sa pastrezi focusul pe ei cu AF-C-ul de la Pentax.

De asta ma gandeam in ultima vreme sa trec pe Nikon... un D810 pentru peisaje ar fi super, unde mai gasesti asa senzor bun... Dar cu preturile astea la obiective... un 14-24 e 9.999 lei, stie cineva cat era inainte? ma gandesc si la un Tammy 15-30 ca alternativa, desi cred ca fiind doar Tamron probabil nu se apropie de Nikon...

#57
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ai alte avantaje cu D810, nu doar senzorul. Montura e poate cel mai mare avantaj, poti cumpara obiective cu corectie de perspectiva, foarte folositoare la peisaj si produs, ai sticla moderna foarte buna, sticla manuala nikkor de calitate extraordinara, piata second solida (unde poti gasi un 14-24 pe la 1000 de euro), ai sistemul de blitz bine pus la punct, retea de service.

15-30-ul e un obiectiv foarte bun, te va multumi.

#58
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
@Hatti
Ar trebui sa incerci sa focalizezi doar pe nori in forma de melci, am auzit ca sunt mai lenti. No more cloud  poneis for you mister !!!Posted Image

@nicolaie

Apropo de piata SH. De vreo 2 luni ma chinui sa gasesc un 24 f2,8 AIS si degeaba.

Edited by idaho333, 16 March 2016 - 13:26.


#59
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Hatti, am impresia ca pe tine te-ar afecta si miscarea placilor tectonice... :P

@Nicolaie:
Fiecare sistem are avantaje si dezavantaje, altfel n-ar fi rezistat pe piata. Iar daca Ricoh n-ar fi preluat Pentax, foarte probabil as fi devenit Nikonist pana la sfarsitul lui 2011. Pe langa ce ai enumerat - obiective, service - cumva ma impac mai bine cu Nikon decat - sa zicem - Canon.
Cu tot respectul si aprecierea pe care-o am pentru Nikon, ma bucur ca n-am facut-o. Castigi la asemenea mutari, dar si pierzi ;)

#60
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Evident, ca 14-24 si 15-30 nu sunt singurele superangulare de pe piata.

Daca nu tii mortis la 14mm si la f2.8 (si daca nu tragi in biserici ortodoxe nu vad de ce ai tine), un 18-35mm face fata foarte bine la senzorul de D810 si costa si cantareste la jumatate fata de obiectivele enumerate mai sus.

P.S:
Piata SH de Nikon in Ro e foarte buna daca vrei 18-55/105/135/140 si 55-200/70-300, 105mm macro sau un 85mm f1.8G. Alaturi de 35 si 50mm f1.8. In rest, mai greu si mai rar, ca Nikon/Skin a vandut multe Dxy00-uri si media era de 1.3 obiective pe cap de posesor.

Edited by StefanSC, 16 March 2016 - 13:37.


#61
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 nicolaie, on 16 martie 2016 - 13:20, said:

Ai alte avantaje cu D810, nu doar senzorul. Montura e poate cel mai mare avantaj, poti cumpara obiective cu corectie de perspectiva, foarte folositoare la peisaj si produs, ai sticla moderna foarte buna, sticla manuala nikkor de calitate extraordinara, piata second solida (unde poti gasi un 14-24 pe la 1000 de euro), ai sistemul de blitz bine pus la punct, retea de service.

15-30-ul e un obiectiv foarte bun, te va multumi.

Obiectivele manuale au fost extraordinare pe film fiindca pe digital un senzor de 36mpx le pune in genunchi. Sistemul de blitz-uri o fi bine pus la punct dar cu triggere third party. Iar reteaua de service Nikon de la noi e jenanta.

Si eu cind trag cu Nikon parca lucrez cu mina stinga si mi se pare totul anapoda. Daca nu folosesti constant ambele sisteme e greu de evaluat. Iar AF-ul depinde enorm de obiectiv.

#62
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Gasiti ce vreti voi SH, dar evident ca trebuie platit pretul. Fiind o tara saraca, desigur ca se vor gasi multime de obiective ieftine si mai subtirel cu cele scumpe, multe dintre obiectivele ieftine fiind incluse in promotii. Spuneti ce obiectiv va intereseaza si pun pariu ca se gasesc cateva la vanzare pe nikonisti, fotomagazin sau OLX. Daca e ceva mai deosebit poate apare mai rar si se da repede dar tot se gaseste pentru cine are bani si vrea sa cumpere.

P.S. Zicea cineva ca nu gaseste 24 2.8, dar o cautare pe fotomagazin da un 24, 2 20 2.8 si un 28 f/2 care e destul de rar. Ca nu or mai fi valabile e altceva, trebuie sa ai rabdare si sa profiti cand gasesti. Si asa cum ziceam, mai sunt si OLX, nikonisti.

http://fotomagazin.r...i.php?ID=184706

@devlin: nu pune senzorul de 36 de MP nimic in genunchi. Un 105 f/2.5, un 28 Ais si altele pe care nu le-am avut sau testat vor rupe senzorul de 36 la fel ca pe cel de 12, sunt sigur.

#63
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 StefanSC, on 16 martie 2016 - 12:24, said:

@mircea:
Baga un ochi pe la astia:

https://www.lensrent...cal-discussion/

Cica si-au luat un banc de testare optica (independenta de camera folosita) si testeaza obiectivele si le compara. Daca ai rabdare sa citesti si sa analizezi grafice, merita.

Din ce am citit pe acolo ultimele versiuni 70-200 2.8 CaNikon sunt aproape la fel iar Sigma 120-300 2.8 Sport este mai bun ca amandoua Posted Image La cat costa Nikon-ul acum Sigma este ''parfum''.

Ma speriasem Posted Image  Nu am gasit motive de trecere la Canon Posted Image

Edited by mircea812, 16 March 2016 - 16:43.


#64
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Bineînțeles că obiectivele nu se compară exclusiv pe baza unor măsurători de laborator. Ca orice obiect din domeniul foto evaluarea este mult mai complexă.

Nikon în general implementează soluții care duc la rezoluție foarte mare pe centru, dar ceva mai redusă pe margini; bokeh-ul iese ceva mai nervos. Canon preferă o rezoluție ceva mai redusă pe centru dar mai uniformă spre margini, cu un bokeh mai liniștit. Am observat la mai multe obiective similare Canon / Nikon chestia asta. Pare a fi o opțiune de proiectare. Care opțiune e mai bună? Greu de spus. Diferențele sunt subtile, dar în general crează dependență. Am cunoscut oameni care au trecut de la Canon pe Nikon din cauza camerelor mai performante, dar se plângeau de ergonomia camerelor și de obiective... Iar lui nicolae mai sus nu-i plăcea ergonomia camerei Canon. E greu să fie toată lumea împăcată.

Sigma: eu unul n-aș avea curaj să iau un teleobiectiv de la ei, în ciuda calității optice lăudate pretutindeni la obiectivele noi; recunosc, nu am argumente ne-subiective. Poate un obiectiv wide/ultra-wide aș lua de la Sigma, că acolo nu prea contează precizia AF. Îți imaginezi că ai luat un obiectiv bun optic și cu focus manual și ai rezolvat problema AF.

Edited by calexe, 16 March 2016 - 17:10.


#65
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Sigma ala fara monopod este moartea coloanei vertebrale Posted Image  Am tinut cateva ore la un turneu D7100+70-200 2.8 in mana si m-au ''rupt'' :)

Edited by mircea812, 16 March 2016 - 18:07.


#66
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007

 nicolaie, on 16 martie 2016 - 12:47, said:

Asta e parerea ta. Luni seara am fotografiat fotbal in sala cu 5Dmk3 si 70-200 2.8 IS si as fi preferat D750-ul in locul lui. Am mai avut ocazia sa fotografiez alte meciuri cu acelasi setup, alte evenimete cu 5Dmk2, 1Dsmk3, 6D. Nu ma incanta priza 5Dmk3, materialul de la grip, layoutul butoanelor, avea un lag destul de mare intre momentul in care apasam pe shutter si cand facea el poza. Per total, D750 pare simtitor mai rapid la declansare, mirror blackout mai mic, dar astea sunt parerile mele, nu am pus pe stand.
............................................................................


  Halal sfaturi nu-i asa ? N-am nimic cu canon dar cum poti sa sfatuiesti un om sa arunce o camera aparuta in 2014, cu senzor si sistem de focalizare superior, ba chiar WB imprumutat de la fratiorul mai mare 810, LCD-ul si el superior. Asta pentru o camera aparuta cu doi ani inainte.

Apropos de culori, ziceam odata ca nu e bine sa desparti fotografia de suportul de carton sau hartie. Eu cel putin asa o percep si o tin in minte din copilarie cand maream cu o placere pasionala la un krokus, fotografii alb-megru pe hartie lucioasa de la Azo-Mures. Ei, ce vremuri... Timpul a trecut, a venit digitalul, acum nu mai folosesti filtre de corectie sa aplici pe hartia color, sau solutii chimice mestesugit dozate si cu atentie incalzite sa obtii un anumit contrast sau o virare controlata. Avem monitorul, fotografia apare imediat fara sa mai astepti uscarea filmului in dulapul de stocare. Acum, cadre cu nemiluita, preferabil clampanind in nestire, doar doar o iesii unul sa spuna o poveste sau o sclipire de sentiment.

  Si tot pe monitor, vorba unui fost coleg de facultate cand incerca sa-mi explice cum merg registrii intr-un circuit integrat logic: "clca-clca din "0" in "1" si iar din "1" in "0" si tot asa un dans fara sfarsit al unor fiinte cu doar doua degetele la maini, mestecand prin fisierul scos de acum de senzorul bayer pana se obtine un ceva placut ochiului si mintii fotografului care nu mai iese din camera obscura cu halatul patat de revelator si fixator...

Hai ca m-am pierdut in amintirile copilariei... Deci, am avut ocazia sa vad lucrarile unui fotograf de eveniment care la fel ca si mine nu percepea fotografia fara suportul de hartie. Pe acelasi nikon D750, folosind un Epson A3 cu multe cartuse de culoare, nu mai retin cate erau, cred ca in jur de 8, cerneluri inchise-deschise, ceva de genul. Rezultatul imi este greu sa-l descriu in cuvinte, fotografiile de nunta facute undeva in niste cadre exotice. Nu stiu de conditii, omul fiind profesionist nu concepea sa mearga la un shuting fara ca care cateva piese grele din sudioul lui pentru lumini. Mi-a ramas in minte un lucru dupa experienta asta. Frumusetea acelor printuri ( dupa laminare au mers direct la inramare) si cuvintele lui cand imi zicea ca a trecut de la alt sistem, la nikon, tocmai pentru culori.

Edited by digioptic, 16 March 2016 - 19:37.


#67
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 idaho333, on 15 martie 2016 - 13:11, said:

E posibil sa creasca si la Canon dar eu sper sa isi dea seama Skin-ul ca au gresit si sa reduca preturile.Posted Image
In Romania sunt diferente mult prea mari de pret  intre Canon si Nikon. Un exemplu foarte simplu este combinatia 16-35 f4, 24-70 f2,8, si 70-200f2,8. La Nikon platesti in Romania cu peste 4000lei mai mult decat pe Canon.
In SUA pe B&H nu exista aceste diferente. Ba chiar, combinatia de mai sus este cu 100$ mai putin la Nikon !!!!

Poate imi explica cineva cum se face ca in SUA 70-200 f2,8  este 1897$ la NIkon si 1949$ la Canon iar in Romania 12000lei la Nikon si 8300lei la Canon.

Sunt de 9 ani pe Nikon dar daca o tin in stilul asta....

Politica de preturi este pe tari. Multa vreme Nikon a fost sub Canon (cand am luat eu primul dSLR kitul era la 50% fata de un kit similar de la Canon. Diferentele s-au estompat (cred ca voiau sa intre pe piata) incetul cu incetul. Si obiectivul meu de haituiala era cam cu 33% mai ieftin decat cel de la Canon (16-85 mm VR vs. 15-85 mm IS) si acuma e numai cu 18% mai ieftin.

#68
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

 digioptic, on 16 martie 2016 - 19:31, said:

  Halal sfaturi nu-i asa ? N-am nimic cu canon dar cum poti sa sfatuiesti un om sa arunce o camera aparuta in 2014

Sigur ai citit bine ce-a scris Nicolaie?

#69
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007

 dani.user, on 16 martie 2016 - 19:46, said:

Sigur ai citit bine ce-a scris Nicolaie?

  Scuze daca s-a inteles asa, era in fapt un post in care aprobam vorbele lui Nicolaie

Adica un fel de bate saua sa priceapa iapa cu cosite roz...Posted Image

Edited by digioptic, 16 March 2016 - 19:56.


#70
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
@baloo2009

Pai tocmai asta este enervant. Au schimbat situatia ca asa vrea mushchiu' lor iar noi ori acceptam ori sarim in alta barca.

Edited by idaho333, 16 March 2016 - 20:26.


#71
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu sarim barca, cumparam Sigma si Tamron pentru ca sunt de 2x mai ieftine la o calitate destul de apropiata. Sau cumparam second. Duse sunt vremurile in care Sigma insemna culori sterse si galbejite, focus in crengi si aberatii cromatice. Eu nu mai cumpar un singur obiectiv nikkor, din magazin, pana cand nu sunt aduse preturile la un nivel de bun simt. Nu am pofta sa finantez workshopuri Skin in Tanzania.

#72
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
+1 la ultima fraza Nicolaie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate