Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresc preturile la obiectivele Nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#37
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nikon e pe val, e si pacat sa nu profite si sa castige, banui ca au cheltuit ceva sa ajunga pe val si e momentul sa si scoata.

#38
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Mie mi se pare normal sa creasca preturile... Nikon are cele mai bune obiective, calitatea se plateste... nu se poate si ieftin si bun.

Edited by Hatti, 15 March 2016 - 16:14.


#39
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Serviciile de calitate ale SKIN se platesc cu bani seriosi.

La fel si cu ambasadorii... te costa daca vrei sa ii ai ;).

#40
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Dar chiar, ambasadorii astia primesc si bani sau doar aparatura moca? Sunt curios...

#41
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Ca user simplu, care urmarea de ceva vreme o trecere pe FF, politica de preturi a Nikon a venit ca o manusa, am vandut obiectivele la pret mai mare decat le-am achizitionat acum aproape 2 ani. Cumva am primit bani sa le utilizez :)
Lasand gluma la o parte, nefiind la curent nici cu datele de intrare in productie a obiectivelor, parca as avea impresia ca cele de la Canon sunt ceva mai de mult in "campul muncii" pe cand la Nikon tot au mai adaugat cate un coating, cate ceva - nu ca asta ar conta - si poate astfel se justifica preturi "actualizate".

In fine, astept cu interes cashback-ul de vara si sper pana atunci sa nu mai caut shortcut-urile de la Nikon pe Canon :) Ma simt ca prima data cand am lucrat pe Mac - mi se par unele chestii total ilogice. Gata off-ul :)

#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Voi faceti misto ? Ca nu ma prind daca ziceti pe bune sau nu. In opinia mea formata in ceva ani de fotografiat cu Nikon si ceva Canon, Canon are obiective mai bune si daca Canon ar fi avut un fel de D750 sau daca 6D ar fi fost un aparat mai decent, as fi fotografiat cu Canon acum. Nu vorbesc doar de viteza de focalizare a obiectivelor, mai buna la Canon, dar si de calitatea imaginii care mie mi se pare mai buna la Canon sau daca vreti, nu asa grozava la Nikon la anumite obiective.

In opinia mea, obiectivele Nikon ar trebui sa coste cu 10-20% mai putin decat cele Canon si cu 50% mai putin decat costa in prezent in RO.

Edited by nicolaie, 15 March 2016 - 17:37.


#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Vinde tot!


:)

#44
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
N-am ce sa iau, ca am vrut sa trec.

#45
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Am un obiectiv care dupa 5 ani isi pastreaza bine valoarea, avand in vedere noile preturi. Problema e ca vreau sa cumpar nu sa vand.
Sau asa cum a zis cineva, preturile astea inlesnesc trecerea la alt sistem. :)
Bravo nikon super politica de preturi.

Edited by idaho333, 15 March 2016 - 19:35.


#46
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Deocamdată...

#47
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postnicolaie, on 15 martie 2016 - 17:30, said:

Voi faceti misto ? Ca nu ma prind daca ziceti pe bune sau nu. In opinia mea formata in ceva ani de fotografiat cu Nikon si ceva Canon, Canon are obiective mai bune si daca Canon ar fi avut un fel de D750 sau daca 6D ar fi fost un aparat mai decent, as fi fotografiat cu Canon acum.

Nu merge sa folosesti obiective Canon pe D750 cu adaptor?   CaNikkor...

View Postidaho333, on 15 martie 2016 - 19:33, said:

Sau asa cum a zis cineva, preturile astea inlesnesc trecerea la alt sistem. Posted Image

Trecerea la alt sistem e si ea costisitoare si plus de asta unde mai gasesti AF-ul de la Nikon ? mai bine mai strangi niste banuti...

View Postandrei100, on 15 martie 2016 - 17:26, said:

Dar chiar, ambasadorii astia primesc si bani sau doar aparatura moca? Sunt curios...

Cunosc un ambasador (nu de la Nikon) si nu primeste bani, doar aparatura moca, ultimele noutati in domeniu. Probabil asa e si la Nikon... cu preturile noi merita sa fii ambasador !

#48
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postnicolaie, on 15 martie 2016 - 17:30, said:

Voi faceti misto ? Ca nu ma prind daca ziceti pe bune sau nu. In opinia mea formata in ceva ani de fotografiat cu Nikon si ceva Canon, Canon are obiective mai bune si daca Canon ar fi avut un fel de D750 sau daca 6D ar fi fost un aparat mai decent, as fi fotografiat cu Canon acum. Nu vorbesc doar de viteza de focalizare a obiectivelor, mai buna la Canon, dar si de calitatea imaginii care mie mi se pare mai buna la Canon sau daca vreti, nu asa grozava la Nikon la anumite obiective.

In opinia mea, obiectivele Nikon ar trebui sa coste cu 10-20% mai putin decat cele Canon si cu 50% mai putin decat costa in prezent in RO.

Tu esti profesionist si pe langa asta si mai obiectiv decat niste fani fixati pe un brand.

Legat de "nu am ce sa iau", probabil te referi la camera.
5D MK III are AF mult superior fata de D800, si chiar fata de D810.
5D MK III are shutter lag cu si fara AF, la jumatate sau mai putin fata de D810.
Dr-ul e mai mic in ciuda fotositilor mai mari, insa default reda mult mai placut culorile, iar DR-ul este destul de mare incat sa nu fie o problema.
Se descurcau oamenii sa faca fotografie profesionala pe dia cu 3 EV toata latitudinea de expunere ( Kodak E200) si 4EV la Fuji Provia 400X/F ( varianta de 100 ASA avea latitudine de expunere mai mica dar rezolutia era cam la fel), deci gama dinamica pe care ne putem noi juca astazi e o boierie fantastica.
Sigur ca in sine pare f. mare o diferenta de peste 3.1 EV fata de D810, insa in practica este oricum nesimtit de mare, si asta asociat unei redari mai placute a culorilor, si unui AF mult mai bun ( chiar daca eos 1 D X / II are AF inca semnificativ mai bun...)

Obiective sunt si L-uri destule,  dar chiar si fara L sunt destule bune precum EF 100 f 2 si EF 85 f 1.8.

View PostHatti, on 16 martie 2016 - 02:17, said:

Nu merge sa folosesti obiective Canon pe D750 cu adaptor?   CaNikkor...

Nikon are flange distance mai mare, si e o diferenta chiar maricica intre 44mm si 46,5mm...
Pierde AF-ul, pierde controlul diafragmei (la Canon e electromagnetica controlata doar de pe camera...), pierde focalizarea cu exceptia MACRO si very - close - focus...
Exista adaptoare cu optica, insa pierde calitate plus AF si diafragma...


Trecerea la alt sistem e si ea costisitoare si plus de asta unde mai gasesti AF-ul de la Nikon ? mai bine mai strangi niste banuti...

Nikon are AF mult sub Canon daca vorbim de 5D MK III vs D700/750/800/810.
La D810 au mai recuperat ceva din diferenta, insa inca are shutter lag dublu fata de 5D MK III...
eos 1 D X / II e inca si mai bun, dar in gama de vard si Nikon D3/4/5 sta bine.

Canon avea AF lent la 5D old si 5D MK II.
De la MK III s-au intors pe calea cea dreapta....chiar daca au lasat inca o diferenta considerabila pana la  eos 1D X / II
Old-ul si II-ul au avut probabil AF castrat intentionat ca sa nu concureze seria 1, posibil insa si din ratiuni economice legate de DSP-ul dedicat pt AF.
Insa un eos 1 old din 1989, eos 1n din 1994, eos 3 din 1998, eos 1V din 2000, aveau toate un AF mult mai rapid decat 5D old si MK II.
Cred ca pana si eos 5-ul din 1992 avea un AF mai rapid decat 5D old....

Chiar si asa, te poti totusi descurca si cu MK II sau old, pt majoritatea subiectelor, ba chiar si pt sport daca prefocalizezi - o tehnica de altfel comuna la fotografii profesionisti, inclusiv la cei care trag cu seria 1...

Cunosc un ambasador (nu de la Nikon) si nu primeste bani, doar aparatura moca, ultimele noutati in domeniu. Probabil asa e si la Nikon... cu preturile noi merita sa fii ambasador !

Edited by loock, 16 March 2016 - 03:12.


#49
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

"Trecerea la alt sistem e si ea costisitoare ..."


Nu si daca treci la ceva inferior. Nu ma refer la Pentax, nu as spune nimic rau de Pentax.

Edited by idaho333, 16 March 2016 - 07:17.


#50
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
In 2014/2015 era Nikkor-ul 70-200 f2.8VR II la 8999 RON si Canon-ul 70-200 f2.8 IS II la 11999 RON.

Zic si eu...

#51
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postidaho333, on 16 martie 2016 - 07:16, said:

Nu si daca treci la ceva inferior. Nu ma refer la Pentax, nu as spune nimic rau de Pentax.

Nu recomand Pentax, mai degraba Olympus sau Sony, un mirrorless ceva.

Eu folosesc Pentax de ceva vreme pentru fotografie de peisaj in principal si ma cam chinui cu el, AF-ul e foarte slab mai ales partea de tracking.

Edited by Hatti, 16 March 2016 - 11:22.


#52
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca peisajele nu se misca foarte repede, am constatat ca tracking-ul la Pentax se descurca Posted Image

Tu ai un K-5IIs, nu? Tinand cont de ce s-a mentionat mai sus, o comparatie mai corecta ar fi K-1 cu D FA* 70-200 f/2.8. Ramane de vazut cum se comporta combinatia respectiva, insa sunt convins ca da ture in jurul batranelului SAFOX in 11 puncte + obiective fie pe surub, fie SDM.
Am si mari dubii ca "un mirrorless ceva" la modul general ar avea performante AF tracking superioare.

Edited by TS030, 16 March 2016 - 12:30.


#53
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View Postloock, on 16 martie 2016 - 03:01, said:

....insa default reda mult mai placut culorile...

View Postnicolaie, on 15 martie 2016 - 17:30, said:

..... dar si de calitatea imaginii care mie mi se pare mai buna la Canon sau daca vreti, nu asa grozava la Nikon la anumite obiective.

Vreti sa elaborati, va rog!

#54
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@mircea:
Baga un ochi pe la astia:

https://www.lensrent...cal-discussion/

Cica si-au luat un banc de testare optica (independenta de camera folosita) si testeaza obiectivele si le compara. Daca ai rabdare sa citesti si sa analizezi grafice, merita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate