Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Teatrul Nottara inchis - centrul Bucurestiului moare urat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#19
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007

View PostPeterPan 42, on 24 noiembrie 2015 - 13:04, said:

Eu?!...
Nu m-a intrebat nimeni dintre cei cu putere de decizie, dar n-as fi inchis totul dintr-o data.
Fiecare cladire in parte consolidata si legislatia conceputa in asa fel incat sa-i forteze dar sa-i si atraga pe proprietari sa fie de acord, ba chiar sa si investeasca.
Lucrarile de consolidare in cam toate cazurile costa mai mult decat cladirea noua. Daca este ceva cu valoare isotrica mai merita ca statul sa faca sau sa sprijine investitia dar pentru un bloc de locuinte fara niciun fel de lucru iesit din comun nu merta deloc.

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Toată supărarea asta o să fie înlocuită cu o bucurie când o să cadă la primul cutremur toate coșmeliile ălea nerenovate și nu o să moară toți oamenii din crâșmele și sălile dinăuntru.

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,893
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPeterPan 42, on 24 noiembrie 2015 - 12:42, said:

Odata cu legea 282/2015, Teatrul Nottara si-a suspendat acticitatea. La fel se vor inchide sute de magazine, strazi intregi vor devenii pustii, spatiile se vor transforma - nu dintr-o data, ci treptat - in adaposturi pentru oamenii strazii, tot centrul va deveni un ghetou urat si trist.
Probabil ca doar rechinii imobiliari vor beneficia de asta sau chiar in folosul lor sa se fi adoptat legea?

suna misto "centrul vechi".
atat ca in caz de cutremur, toata lumea o sa-l cunoasca drept cimitirul nou.
mie legea mi se pare corecta.

pe aici centrul vechi a fost reabilitat cu fonduri europene
[ http://www.botosaneanul.ro/poze/1-milionarul-care-a-facut-sediul-sri-si-centrul-vechi-de-la-botosani-ridicat-de-mascai.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.botosani.ro/media/images/Administratie/Primarie/tnr_800x800_centrul%20vechi%20cladiri.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.romaniapozitiva.ro/wp-content/uploads/2011/05/centru-istoric-sus.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e drept, un imbecil a aprobat si asa ceva:
[ http://reporterul.ro/images/stories/administratie/centrul-vechi-modernizat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
Ce-i asta , man, Oradea ? Am vazut pe SCC progresul lucrarilor si arata foarte misto .

Edited by Kokoshmare, 24 November 2015 - 13:09.


#23
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postacvaristul, on 24 noiembrie 2015 - 12:58, said:

Proprietarii nu vor sa accepte ca "investitiile" facute de chiriasi sa fie "deduse" din cuantumul chiriei.

No, bun, proprietarii in cazul asta ori vor accepta asta ori vor face ei investitia ori vor lua mumu. Si cladire in centru, si profit si zero investitie...parca totusi. M-am cam saturat de modelul asta de biznis, minim efort maxim confort.

Edited by shefu_de_combinat, 24 November 2015 - 13:12.


#24
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postshefu_de_combinat, on 24 noiembrie 2015 - 13:10, said:

No, bun, proprietarii in cazul asta ori vor accepta asta ori vor face ei investitia ori vor lua mumu. Si cladire in centru, si profit si zero investitie...parca totusi. M-am cam saturat de modelul asta de biznis, minim efort maxim confort.
Sunt de acord cu tine, asa ar fi normal.

#25
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postslai, on 24 noiembrie 2015 - 13:08, said:

suna misto "centrul vechi".
atat ca in caz de cutremur, toata lumea o sa-l cunoasca drept cimitirul nou.
mie legea mi se pare corecta.
Posibil sa ti se para corecta, atata timp cat nu esti bucurestean, dar pentru unul ca mine, nascut si crescut aici, nu prea...
Dintotdeauna am avut niste repere ale orasului, cum ar fi B-ul Magheru sau Lipscani, Strada Franceza ori Smardanul, Covaci si terasa de la Argentin.
Repet: cand totul se va inchide, ma refer la spatiile existenta la parterul cladirilor, si restul va intra intr-un proces accelerat de degradare.

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,893
  • Înscris: 25.01.2007
e botosani.
investitiile de genul asta, implica prea multi bani ca sa cred ca vreun chirias are bani sa faca mai mult decat o pospaiala de fatada..

gara botosani
[ http://www.botosaniexclusiv.ro/wp-content/uploads/2013/11/botosani01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
apoi dupa o perioada in care iti cadea in cap a fost renovata:
[ http://static.monitorulbt.ro/poze-articol/2014/01/18/203929maxim.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

primaria renovata:
[ http://www.visitbotosani.ro/wp-content/uploads/2015/02/Prim%C4%83ria-municipiului-BOTO%C8%98ANI-sediul-istoric.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

momentan se renoveaza teatrul, inteleg ca vor sa-l aduca la forma initiala...
[ http://e-theatrum.com/media/tme-Botosani-1932.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

renovata, judecatoria botosani:
[ http://www.botosaneanul.ro/images/static3/aprilie%202012/Judecatoria%20Botosani.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si chiar la nivel de capitala nu e in stare nimeni sa renoveze niste cladiri???

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De la un anumit prag încolo, demolarea este mai ieftină decât renovarea.
Iar când e vorba de riscul permanent de pierderi de vieţi, nici nu mai trebuie făcută comparaţia, demolarea este singura soluţie.
De ce spun "risc permanent"? Deoarece toate statisticile spun că un cutremur 1977-style nu s-a mai produs demult şi e posibil să se producă oricând.
Adică în orice secundă există riscul ca nişte suflete nevinovate să piară sub un morman de moloz "istoric", cu "valoare de patrimoniu".
Zona Vrancea nu ţine cont de patrimoniu, de valoare istorică, de nimic. Numai noi ne putem proteja de capriciile naturii.
Probabil că şi unele dintre zonele devastate de tsunami în Japonia erau de patrimoniu, însă oamenii n-au stat la discuţii, au curăţat locul şi apoi au reconstruit.

View Postslai, on 24 noiembrie 2015 - 13:25, said:

e botosani.
investitiile de genul asta, implica prea multi bani ca sa cred ca vreun chirias are bani sa faca mai mult decat o pospaiala de fatada..


si chiar la nivel de capitala nu e in stare nimeni sa renoveze niste cladiri???
Nu se vrea. Interesele imobiliare sunt mult mai mari aici decât la Botoşani.
Pe de altă parte, atât de mult s-a demolat în Bucureşti în anii 80 şi în anii 2000, încât acum chiar că nu se poate altfel. E nevoie de un alt oraş, cel actual e mult prea aglomerat, atât ca trafic cât şi ca număr de oameni, trebuie spaţii pentru toţi, de parcare şi de birouri - ori, un oraş la nivelul anilor 80 nu le poate oferi.
Foarte puţine zone pot fi integrate într-o capitală la nivelul secolului nostru, aşa că, deşi pare ilogic, trebuie continuate demolările şi lărgirile în multe zone.

Edited by catalina1, 24 November 2015 - 23:46.


#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postshefu_de_combinat, on 24 noiembrie 2015 - 13:10, said:

M-am cam saturat de modelul asta de biznis, minim efort maxim confort.
Te-ai saturat pe proprietatea si pe banii altuia, sau la tine in ograda?

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
LE. Îmi place şi mie arhitectura veche, eu sunt fanul oraşelor ardeleneşti de la noi, nu le-aş da la schimb pentru nicio palmă de litoral grecesc. Însă nu pot fi de acord cu păstrarea unor clădiri care stau să-mi cadă în cap, indiferent de cât de frumoase ar fi. Dacă nu există soluţii pentru păstrarea lor, atunci să le facem de 7 zile şi gata.
Este ca şi cum am ţine în viaţă un om în comă, alimentat de aparatură medicală scumpă, în loc să-l lăsăm să se odihnească veşnic şi cu organele lui să salvăm viaţa unui copil sau a unei mame.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,727
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPeterPan 42, on 24 noiembrie 2015 - 12:55, said:

cum va arata in scurta vreme Magheru sau Centrul Istoric...
E, asta e, centrul istoric ramane in istorie :)

#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostPSC, on 24 noiembrie 2015 - 13:38, said:

Însă nu pot fi de acord cu păstrarea unor clădiri care stau să-mi cadă în cap, indiferent de cât de frumoase ar fi. Dacă nu există soluţii pentru păstrarea lor, atunci să le facem de 7 zile şi gata.
Opinia si acordul din fraza de mai sus, precum si pluralul ce urmeaza suna straniu pentru mine, proprietar (in general proprietar).

Care e relevanta acordului tau, cu privire la proprietatea altuia?
Ce treaba are pluralul "sa le facem", cand vorbim de ceva ce nu-ti apartine?

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,727
  • Înscris: 07.02.2003

View Postslai, on 24 noiembrie 2015 - 13:08, said:

e drept, un imbecil a aprobat si asa ceva:
E frumos, un contrast intre vechi si nou... semn ca orasul traieste si evolueaza.

#33
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,778
  • Înscris: 07.01.2012

View Postslai, on 24 noiembrie 2015 - 13:08, said:

suna misto "centrul vechi".
atat ca in caz de cutremur, toata lumea o sa-l cunoasca drept cimitirul nou.
mie legea mi se pare corecta.

pe aici centrul vechi a fost reabilitat cu fonduri europene


e drept, un imbecil a aprobat si asa ceva:

Faine cladiri in Botosani.

Edited by catalina1, 24 November 2015 - 23:48.


#34
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View PostPeterPan 42, on 24 noiembrie 2015 - 13:04, said:


Eu?!...
Nu m-a intrebat nimeni dintre cei cu putere de decizie, dar n-as fi inchis totul dintr-o data.
Fiecare cladire in parte consolidata si legislatia conceputa in asa fel incat sa-i forteze dar sa-i si atraga pe proprietari sa fie de acord, ba chiar sa si investeasca.


Cum adica sa se închidă pe rând?
Ce te faci dacă ești în Notara și e cutremur? O să mori fericit fiindcă ai murit odată cu Repan sau cum?

#35
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
se demoleaza si se reface de la zero.e asa de simplu.

#36
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbladhaund, on 24 noiembrie 2015 - 13:38, said:

Te-ai saturat pe proprietatea si pe banii altuia, sau la tine in ograda?
Si de fixisti m-am saturat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate