Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

teoria relativitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostJhonLocke, on 01 noiembrie 2015 - 21:36, said:

daca ma misc cu viteza luminii  si ma uit intr-o oglinda

Posted Image De fapt, cand te misti cu viteza luminii, nu mai faci nimic...timpul s-a oprit pentru tine, cantaresti deja infinit (nu mai are ce sa functioneze in organismul tau)

Si daca esti foton tot nu faci nimic...fotonul stie doar punctul de plecare si de ajungere.
Pentru el nu exista drum.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

un caz asemanator dar mult mai practic am propus si eu spre discutie cu niste colegi de munca, insa am descoperit ca oamenii de fapt au probleme in a intelege fenomenele fizice si renega orice legatura cu fizica, si totusi oamenii se cred ingineri.
si aici au fost niste raspunsuri pertinente, insa din pacate unii au raspuns la misto doar ca sa nu se vada lipsa de cunostinte.

eu cred ca tu faci mișto!

la o asemenea enormitate cum poti macar sa te gandesti sa raspunzi serios???
cun sa ajungi sa te pui la mintea initiatorului... care mai are si preocupari narcisiste... de uitat in oglinda ii arde lui...
uite de aia se produc accidentele de circulatie cu viteza luminii!!!

banuiesc ca o stii pe aia cu un "nebun arunca o piatra in lac..."

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
eu m-am luat strict de partea de fizica, de faptul ca unii se baga in discutie fara sa stie despre ce se vb, de inclinatiile initiatorului si faptul ca ai raspuns ironic, pai fiecare cu treaba lui.

de ce crezi ca am facut misto? justifica afirmatia.

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
strict la partea cu fizica n-ai ce sa discuti!!!... e doar o ineptie... nici macar una extraordinara!
e pe modelul victoraș!
unde se duce lumina cand stingi intrerupatorul?

n-am ce sa justific!, "eu cred" e de ajuns! e self explained!!!
ce naiba? te stiam mai perspicace! Posted Image

Edited by Nero-d, 02 November 2015 - 11:06.


#23
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostDany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 00:11, said:

un caz asemanator dar mult mai practic am propus si eu spre discutie cu niste colegi de munca, insa am descoperit ca oamenii de fapt au probleme in a intelege fenomenele fizice si renega orice legatura cu fizica, si totusi oamenii se cred ingineri.

si aici au fost niste raspunsuri pertinente, insa din pacate unii au raspuns la misto doar ca sa nu se vada lipsa de cunostinte.

Si tu ai raspuns serios dar tot ca sa nu se vada lipsa de cunostinte!

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
ba tocmai ca se aplica niste principii invatate in clasa a 7-a si astfel se pot explica astfel de fenomene.

#25
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010

View PostJhonLocke, on 01 noiembrie 2015 - 22:07, said:


explica-mi si mie cum ai gandit-o pe asta ?

vibratii sonice?

#26
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostDany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 13:02, said:

ba tocmai ca se aplica niste principii invatate in clasa a 7-a si astfel se pot explica astfel de fenomene.

Care principii?

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ei nu-mi spune ca tu in clasa VII-a invatai teoria relativitatii (sau despre natura duala a luminii) ca ma faci invidios!!!...

sau la ce fenomen faci referire?!?

ia mai terminati cu offtopicul... eee!!!Posted Image ...

Edited by Nero-d, 02 November 2015 - 14:49.


#28
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostNero-d, on 02 noiembrie 2015 - 14:48, said:

ei nu-mi spune ca tu in clasa VII-a invatai teoria relativitatii (sau despre natura duala a luminii) ca ma faci invidios!!!...

sau la ce fenomen faci referire?!?

ia mai terminati cu offtopicul... eee!!!Posted Image ...

Habar nu are! Nu e primul topic unde se baga in seama doar de dragul de a posta!

#29
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostDany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 00:11, said:

un caz asemanator dar mult mai practic am propus si eu spre discutie cu niste colegi de munca, insa am descoperit ca oamenii de fapt au probleme in a intelege fenomenele fizice si renega orice legatura cu fizica, si totusi oamenii se cred ingineri.

si aici au fost niste raspunsuri pertinente, insa din pacate unii au raspuns la misto doar ca sa nu se vada lipsa de cunostinte.

am incercat sa ignor pe cat posibil .. iarta-i Posted Image

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014

View Postbietu, on 02 noiembrie 2015 - 15:38, said:

Habar nu are! Nu e primul topic unde se baga in seama doar de dragul de a posta!

nu am obligatia de a sta calare pe forum dupa bunul plac al fiecaruia si sa raspund la comanda. nu dreseaza nimeni pe nimeni aici. daca ai impresia asta, inseamna ca ai gresit forumul.

este vorba de sistemul de referinta. pe care unii il ignora total ori nici macar nu stiu despre ce este vb.

#31
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostDany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 15:47, said:

nu am obligatia de a sta calare pe forum dupa bunul plac al fiecaruia si sa raspund la comanda. nu dreseaza nimeni pe nimeni aici. daca ai impresia asta, inseamna ca ai gresit forumul.

este vorba de sistemul de referinta. pe care unii il ignora total ori nici macar nu stiu despre ce este vb.

Posted Image Posted Image Posted Image

#3

Posted Image Dany_Darke
Posted Today, 01:58

Black widow, the chick who knows!
  • Posted Image
  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,284
  • Înscris: 07.06.2014
  • ID membru: 867,106
  • Locație: Pe scaun

Posted ImageHedonist, on 02 noiembrie 2015 - 01:35, said:

Toate echipele de salvare s-au miscat impecabil in limita resurselor existente, lucru surprinzator


   Postul lui:
faptul ca dupa o juma de ora a ajuns abia o masina de politie doar ca sa vada despre ce este vb ti se pare impecabil, atunci ma intreb ce anume ti s-ar parea rau   

Cel mai elocvent exemplu!
Scuze pentru off!

Edited by bietu, 02 November 2015 - 16:15.


#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

este vorba de sistemul de referinta.
da, dar nu!
deci nu!

viteza luminii in vid este o constanta universala... asta inseamna printre altele ca nu depinde de nimic... nici macar de sistemul de referinta!!!

este vorba de ce probleme au unii si ce preocupari au atunci cand se deplaseaza cu viteza luminii!!!

este vorba de ignorarea totala a faptului ca trebuie neaparat sa fii foton, ca sa te deplasezi cu acea viteza!...

iar ca sa te inchipui delfin sau frunza, sau foton, sau napoleon, fie esti poet, fie ai o problema...

Edited by Nero-d, 02 November 2015 - 16:06.


#33
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postcuculili, on 02 noiembrie 2015 - 01:19, said:


Posted Image De fapt, cand te misti cu viteza luminii, nu mai faci nimic...timpul s-a oprit pentru tine, cantaresti deja infinit (nu mai are ce sa functioneze in organismul tau)

Si daca esti foton tot nu faci nimic...fotonul stie doar punctul de plecare si de ajungere.
Pentru el nu exista drum.

timpul nu se opreste , se dilata
si exista drum , gravitatia  poate curba directia ,luminii e demonstrat!

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
tii neaparat sa extrapolezi discutia si sa te iei de ceva. in fine

#35
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostNero-d, on 02 noiembrie 2015 - 16:03, said:

da, dar nu!
deci nu!

viteza luminii in vid este o constanta universala... asta inseamna printre altele ca nu depinde de nimic... nici macar de sistemul de referinta!!!

este vorba de ce probleme au unii si ce preocupari au atunci cand se deplaseaza cu viteza luminii!!!

este vorba de ignorarea totala a faptului ca trebuie neaparat sa fii foton, ca sa te deplasezi cu acea viteza!...

iar ca sa te inchipui delfin sau frunza, sau foton, sau napoleon, fie esti poet, fie ai o problema...

eu cred ca tu ai o problema grava, tot incerci sa iesi in evidenta.. daca nu ai nici o idee stai in scaunu tau si cauta altceva , intrebarea asta si-a pus-o Einstein,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R7ryY9bTDgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dai la 52:48

Edited by JhonLocke, 02 November 2015 - 16:19.


#36
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostJhonLocke, on 02 noiembrie 2015 - 16:13, said:

timpul nu se opreste , se dilata
si exista drum , gravitatia  poate curba directia ,luminii e demonstrat!

Posted Image Ai uitat cum ai enuntat problema.

Ai spus ca tu te uiti intr-o oglinda...conform acestui status: cand te opreti din viteza luminii o sa vezi in oglinda EXACT ce ai vazut cand ai atins viteza luminii (uitam ca nu ai cum sa atingi viteza respectiva, ca te-ar distruge efectele, ca oglinda era in fata, in spate, in Luna sau in stele)
De fapt nici nu o sa sti ca, poate, ai circulat miliarde de ani cu viteza luminii (miliarde de ani pentru tot restul Universului care...sa zicem ca e curios sa te priveasca)
Pentru tine nu a existat drum. Nici macar nu crezi ca ai clipit.
...................
Cui ii pasa ca ii spui timp oprit sau timp dilatat-infinit? Sunt intr-un egal absolut.

Aa, gravitatia curbeaza lumina doar pentru cine nu este lumina-curbata. Intelegi?(pentru ea, lumina curbata sau dreapta, NU conteaza...pana nu se loveste de ceva, evident)
Dar se pare ca ai vrut sa intrebi cum te vad io pe tine cand mergi cu viteza luminii si te uiti in oglinda...caz in care sti ce vad io, observator-exterior? ...o gaura neagra.
Da, nu glumesc. Tu entitate, cu masa de repaus ne-nula, ajunsa la viteza respectiva ai devenit singularitate pentru intregul Univers ramas pe dinafara.

Iata, dara, ti-am raspuns si cum vezi tu, si cum te vedem noi.

Edited by cuculili, 02 November 2015 - 18:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate